Przegląd prasy

Rozmowy na temat łódzkiej komunikacji.
Roadman
Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: pt 15:05, 14 paź 2022

Re: Przegląd prasy

Post autor: Roadman »

Czy komuś podoba się któryś z wariantów trasy tramwajowej do INSTYTUT CZMP? Według mnie żaden wariant nie jest przemyślany. Pętla AT via Pediatria to zaprzeczenie sensu budowy, bo w tyle jest osiedle, które byłoby najbardziej zainteresowane pociągnięciem tam tramwaju.
Sens tramwaju psuje także Trasa Górna, gęsta zabudowa za Aleją Matek Polskich oraz sławetny podjazd estakada do szpitala.Natomiast budowa torów w całej Paradnej i Ustronnej, choć najbardziej nie kolizyjna , jest mało prawdopodobna.
Jordi
Megagaduła
Posty: 2041
Rejestracja: pt 00:41, 15 cze 2012

Re: Przegląd prasy

Post autor: Jordi »

3 wariant jest sensowny moim zdaniem - wolałbym wersję z przejazdem przez obecną pętlę 70 niż w jezdni Matek Polskich, ale ten wariant obsłuży praktycznie całe osiedle.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Przegląd prasy

Post autor: nowy1212 »

Jordi pisze:
śr 19:18, 21 gru 2022
3 wariant jest sensowny moim zdaniem - wolałbym wersję z przejazdem przez obecną pętlę 70 niż w jezdni Matek Polskich, ale ten wariant obsłuży praktycznie całe osiedle.
Dla mnie odpada kazdy wariant w którym torowisko będzie zmieniac położenie na skrzyżowaniu Rzgowska/Paradna. To oznacza wtedy dorzucenie dodatkowej fazy tylko dla tramwaju co po pierwsze będzie generowac korki, a po drugie tramwaje będa musiały swoje odstać i to długo. Beznadzieja

Obrazek

Ja bym tu widział albo wariant żółty albo różowy:
- żółty ma ten plus że korzysta się z sygnalizacji przy Józefów gdzie nie ma tak długiego cyklu, poza tym troche lepiej obsługuje ICZMP - choć tu nie mam pewności jak wygląda kwestia wejśc do ICZMP
- różowy obsługuje lepiej pętlę autobusową, poza tym byłby raczej szybszy przejazd; oczywiście do wywalenia PdP na Rzgowskiej przy ICZMP i przeniesienie bliżej pętli autobusowej tak by miec jedną sygnalizacje dla PdP i tramwaju przystanki autobusowe na Rzgowskiej też to relokacji

Dociągnięcie do osiedla moim zdaniem "must be"

Swoją drogą tereny na południe od pętli autobusowej wg mapy własności sa miejskie. Co więcej wg studium powinien powstac tu P+R, więc pytanie czy nie warto go uwzględnić - inaczej po co to studium jesli można je olac ciepłym moczem?


BTW Skoro planuje się budowe torowiska na Matek Polskich to po co była ta przebudowa ulicy? Nie lepiej było ogarnac porzadnie cześc zachodnią, a reszte tylko wymienić ścieralną?
zbychooo
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: pn 20:46, 18 lip 2005

Re: Przegląd prasy

Post autor: zbychooo »

nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Przegląd prasy

Post autor: nowy1212 »

https://lodz.pl/artykul/przebuduja-skrz ... oly-56943/
Przebudują skrzyżowanie Zachodniej z Legionów. Ważne zmiany w ruchu [SZCZEGÓŁY]

Trwa przebudowa ul. Legionów. Drogowcy chcą wykorzystać okres wakacji, aby wykonać prace w najbardziej newralgicznym miejscu budowy.

Prace w ul. Legionów obejmują podziemne sieci, wymianę jezdni i chodników, ułożenie nowego torowiska, budowę przystanków, posadzenie drzew i montaż nowego oświetlenia. Przed nami najbardziej newralgiczny etap inwestycji – przebudowa skrzyżowania z ul. Zachodnią. Przygotowania do prac rozpoczną się w weekend 16–18 czerwca. W tych dniach w godzinach nocnych trzeba wykonać przejazdy torowe, które będą wykorzystywane w wakacje. Podczas prac konieczne będzie zwężenie ruchu na jezdni do jednego pasa.

Wejście na skrzyżowanie w wakacje
Po tygodniu przerwy, w poniedziałek 26 czerwca, rozpoczną się właściwe prace budowlane. Drogowcy wejdą na skrzyżowanie ul. Legionów z ul. Zachodnią i wykorzystają wakacje, kiedy jest mniejszy ruch na drogach, aby zminimalizować utrudnienia. A tych będzie sporo.

Piesi
Najwięcej zmian czeka pieszych, bo z powodu wykopów niemożliwe będzie przejście z jednej strony ul. Zachodniej na drugą na wysokości skrzyżowania z ul. Legionów. Będziemy musieli ten manewr zaplanować wcześniej, przy ul. Próchnika lub ul. Ogrodowej. Będzie można jednak iść wzdłuż ul. Zachodniej po obu stronach.

MPK Łódź
Ruch tramwajowy będzie utrzymany po jednym torze, wahadłowo. UWAGA! Ta zmiana zacznie obowiązywać już 19 czerwca! Ponieważ skrzyżowanie zostanie rozkopane, nie będą funkcjonowały przystanki przy ul. Legionów. Najbliższe znajdą się przy ul. Próchnika i przy Manufakturze.

Aby ułatwić podróżowanie MPK, na ul. Zachodniej powstanie dodatkowy przystanek przy ul. Próchnika w kierunku Bałut.

Zachodnią jednym pasem
Dla kierowców i rowerzystów na ul. Zachodniej pozostanie przejazd jednym pasem. Ograniczenia obowiązywać będą w obu kierunkach. Prace na skrzyżowaniu ul. Legionów z ul. Zachodnią zaplanowane są do końca września.
[/url]

No to będzie ciekawe bo chcą w 3 miesiace zrobić skrzyżowanie choć podobne tego typu robią min 6 miesięcy a nieraz ponad rok. To w ogóle wykonalne? Wg mnie nie, bo mamy do wykonania rozbiórkę tego co jest, wymiane instalacji podziemnych, do zrobienia betonowa podbudowa, potem beton schnie z min 3 tyg, nastepnie na to trzeba kolejne warstwy połozyc i znowu beton bo skrzyżowanie ma być z betonu, więc znowu z jakies 3 tyg schnięcia. Tyle, ze tu nie ma zamknięcia całego skrzyżowania tylko ma być to etapowane. Nie wiem czy tam ruch będzie po jednej nitce i obok tramwaj po jednotorze, ale nawet w tym optymistycznym scenariuszu mamy dwa etapy gdzie samo schnięcie betonu zajmie 12tyg czyli 3 miesiące. A gdzie tu prace podziemne, rozbiórkowe?

Jesli oni to skrzyżowanie skończą we wrzesniu to kłaniam się nisko, ale osobiście patrząc na inne inwestycje (np. WP-Franciszkańska czy ŚR-Przybyszewskiego) będę zszokowany jesli skończą to w tym roku.

Choć to i tak nic przypominam, ze w tym roku mają skończyć skrzyżowanie Kilińskiego-Przybyszewskiego - dużo większe, dużo więcej niespodzianek pod ziemią :P
Ostatnio zmieniony ndz 10:49, 04 cze 2023 przez nowy1212, łącznie zmieniany 1 raz.
kuba_bed
Gaduła
Posty: 1624
Rejestracja: sob 11:34, 21 sie 2010
Lokalizacja: Rzgów

Re: Przegląd prasy

Post autor: kuba_bed »

Muszą skończyć w tym roku - nie mają wyjścia, bo inaczej przepadnie dofinansowanie :P
Według lodz.pl tramwaje mają jeździć po jednym torze od 19 czerwca i zostaną zawieszone przystanki Zachodnia/Legionów, co oznacza że będzie trzeba korzystać z najbliższych z każdej strony żeby dojść w okolice Legionów. Jak rozumiem ich tekst to każda z jezdni zostanie zwężona do jednego pasa.
Ciekawi mnie jakie będą korki tramwaje przez ten jednotor...
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2391
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Przegląd prasy

Post autor: TramMomentyStudenta »

Bardzo duże na pewno, i nie wiadomo, czy się to nie skończy zmianami tras dla wielu linii, w końcu może na ŁTR zostanie tylko 3AB, 6 i 11, zaś 2 przez Włókniarzy, 7 skrócona do DTC, a 19 na jakiś czas zawieszona - tak bym obstawiał. Szkoda tylko Limanki, ale na moje nie ma wyjścia. Względnie mogą zawiesić 3B, a zostawić 2 ale to nie przejdzie, bo 2 jest co 7,5 min.
Pamiętam historię z zeszłego roku, gdy była mała przepustowość na odcinku Gałkówek (przed stacją od strony wschodniej) - Łódź Andrzejów. To powodowało, że niektóre pociągi musiały czekać jeszcze w Koluszkach po DODATKOWE kilkanaście minut, żeby mogły wreszcie wyjechać, szczególnie w godzinach szczytu. Czyli kończyło się to opóźnieniami po 15÷20 minut i była to w zasadzie norma. Jedynie nie ulegały bądź ulegały mniejszym opóźnieniom pociągi jadące przez Andrzejów Szosę, Olechów i Żakowice Południowe.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Przegląd prasy

Post autor: nowy1212 »

kuba_bed pisze:
sob 21:27, 03 cze 2023
Muszą skończyć w tym roku - nie mają wyjścia, bo inaczej przepadnie dofinansowanie :P
Według lodz.pl tramwaje mają jeździć po jednym torze od 19 czerwca i zostaną zawieszone przystanki Zachodnia/Legionów, co oznacza że będzie trzeba korzystać z najbliższych z każdej strony żeby dojść w okolice Legionów. Jak rozumiem ich tekst to każda z jezdni zostanie zwężona do jednego pasa.
Ciekawi mnie jakie będą korki tramwaje przez ten jednotor...
Widziałem ostatnio foty z Legionów - zakończenie w tym roku? Uwierze jak zobaczę, póki co nie idzie tam jak zapowiadali
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Przegląd prasy

Post autor: nowy1212 »

https://lodz.pl/galeria/budowa-tunelu-s ... 1f09a22050
Obrazek

Ciekawe jak pojadą nocne

Wg mnie sama Piotrkowska tez powinna byc inaczej oznaczona bo wygląda jakby na niej miał być prowadzony normalny ruch
Jordi
Megagaduła
Posty: 2041
Rejestracja: pt 00:41, 15 cze 2012

Re: Przegląd prasy

Post autor: Jordi »

Nocne nie ma wyboru na zachód pojadą 6 sierpnia/Struga i dalej Żeligowskiego. Wschód no to Tuwima/Zamenhofa, Sienkiewicza, Wschodnia.

A punkt przesiadkowy zrobić przy Struga.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Przegląd prasy

Post autor: nowy1212 »

https://lodz.pl/artykul/remont-skrzyzow ... oly-57097/
Tramwaje po ul. Zachodniej nie będą kursować w poniższych dniach i godzinach:

z 16 na 17 czerwca (z piątku na sobotę) od godz. 23:10 do godz. 7:10,
z 17 na 18 czerwca (z soboty na niedzielę) od godz. 00:10 do godz. 8:10,
z 18 na 19 czerwca (z niedzieli na poniedziałek) od godz. 18:10 do godz. 3:10.
Nie jest to zbyt precyzyjny komunikat... Ciekawe czy będa jakies skrócone trasy tramwajów, bo chyba wypadałoby skrócić wszystko od południa do Stajni. Jakieś Zetki też by się przydały - własciwie minimum trzy:
Z90 Stajnia-ŁTR-Zgierz/Helenówek
Z91 Stajnia-ŁTR-Limanowskiego-Aleksandrowska-Szczecińska-Rojna
Z92 Stajnia-ŁTR-Dolna-Łagiewnicka-Rondo Powstańców

Wiem, że starają się by te problemy było w nocy, ale mimo wszystko jacyś ludzie ze zbiorkomu korzystają i chyba zasługują chociaz na ten autobus co 20/30min



Swoją droga na stronie MPK nic nie ma...
kuba_bed
Gaduła
Posty: 1624
Rejestracja: sob 11:34, 21 sie 2010
Lokalizacja: Rzgów

Re: Przegląd prasy

Post autor: kuba_bed »

Już jest info na stronie MPK, ale rozkładów póki co brak.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Przegląd prasy

Post autor: nowy1212 »

kuba_bed pisze:
śr 15:31, 14 cze 2023
Już jest info na stronie MPK, ale rozkładów póki co brak.
No czyli z tramwajami zrobili jak pisałem co więcej sam się zastanawiałem czy 2 nie wysłac po Włókniarzy.
Tez myślałem nad tym by nocne jeździły dłużej, więc to tez oceniam na plus
No i wpadli na pomysł z Z3+65 co oceniam jako racjonalne działanie

Ogólnie:
- 16 (wieczór, pt) - okej

- 17 (rano, sob) - okej

- 18 (rano, nie) - spory minus za brak Z2 (powinno być co 30min) i minusik za słabą częstotliwość Z (powinno być 20min) choc to drugie do przezycia bo z rana i tak niewielki ruch jest

- 18 (wieczór, nie) - zmiany wchodza wczesnie bo o 18 tymczasem Z będzie jedynie co 20min choć zastapi 6,11,19 czyli 3 linie jeżdzace co 20min więc to spory minus bo do tej 21 powinien byc takt 10min - szykuje sie ładna pogoda a ludzie będa wsiadac w samochód bo z Piotrkowskiej nie wrócą

Czyli powinni poprawić i:
sobota rano Z2 co 30min
niedziela wieczów Z co 10min
Jordi
Megagaduła
Posty: 2041
Rejestracja: pt 00:41, 15 cze 2012

Re: Przegląd prasy

Post autor: Jordi »

https://radiolodz.pl/modernizacja-zajez ... ie,252686/


Jak wiedzieliśmy aneks podpisany, ale do... 17.10.2023, jak ZiM już mówi o końcu roku XDXDXD

Z zajezdni dzisiaj się dowiedziałem, że MPK daje czas na najważniejsze prace do 31.08. 01.09 zajezdnia musi znów zacząć działać.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Przegląd prasy

Post autor: nowy1212 »

A bo ZIM to sobie różne terminy podaje na konferencjach. Generalboe chyba jest nacisk w UMŁ by nie podawać dokładnych terminów i stąd październik to koniec roku 😁

Natomiast ja i tak uważam że to będzie sukces jeśli oni w grudniu wszystko skończą. A MPK sobie może stawiać warunki... A jak wykonawca się nie wyrobi to co niby MPK zrobi? Prezes co najwyżej puści bąka bo tylko tyle będzie mógł zrobić. Choć oczywiście dobrze wiedzieć kiedy wstępnie można się spodziewać normalności, choć ja obstawiam że skończy się na 1.10
ODPOWIEDZ