Informacja pasażerska

Rozmowy na temat łódzkiej komunikacji.
ZEA1-7700
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: pn 00:23, 19 sty 2015
Lokalizacja: Łódź

Re: Informacja pasażerska

Post autor: ZEA1-7700 »

Nie wiem, czy ktoś zauważył, ale na nieczynny przystanku tramwajowym Śmigłego-Rydza - Piłsudskiego tablica wyświetla kursy autobusów, dla tego przystanku zrobionego płyt.
hytgar655
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: sob 17:58, 16 lip 2016

Re: Informacja pasażerska

Post autor: hytgar655 »

Tak, od kilku miesięcy. Na pewno nie od samego początku, ale chyba jeszcze pod koniec zeszłego roku to zauważyłem.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Informacja pasażerska

Post autor: Kpc21 »

Czemu ulica Poznańskich w SIP jest wpisana pełną nazwą (Rodziny Poznańskich), a nie skróconą, a do tego nie w całości dużymi literami, tak jak reszta ulic?

W gadaczce też jest pełna nazwa. A przecież nigdzie w informacji pasażerskiej nie ma "Prezydenta Narutowicza" czy "Marszałka Piłsudskiego". To i "Poznańskich", a nie "Rodziny Poznańskich" powinno być.

Dziwnie wygląda takie wyróżnianie jednej ulicy.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
michal7778
Coś mówi
Posty: 44
Rejestracja: wt 18:22, 28 lip 2015

Re: Informacja pasażerska

Post autor: michal7778 »

Bo to nie jest ulica Izraela Poznańskiego, dopisek "Rodziny" jest celowy i jest elementem nazwy, tak jakby była to duwyrazowa nazwa. Słowo "rodziny" nie jest tu rzeczownikiem pospolitym, ale rzeczownikiem własnym, identyfikującym konkretną rodzinę - Poznańskich. Właściwe jest zatem użycie "Rodziny Poznańskich" w całości oraz pisanie obu członów wielką literą, co też jest zrobione na tabliczkach SIM rozmiesczonych wokół dworca.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Informacja pasażerska

Post autor: Kpc21 »

Prezydent przy Narutowiczu to też jak najbardziej element nazwy. Jednak się go zwyczajowo pomija. Tak samo imię. A nie każdy jest świadom, że ulica Dąbrowskiego i plac Dąbrowskiego są od dwóch różnych Dąbrowskich. I w tym przypadku jakoś nikt nie robi z tego problemu i nie podaje na siłę tu i tu imienia.

Analogicznie należy pomijać rodzinę przy Poznańskich.

Przecież nikt nie próbuje nazywać tej ulicy: Poznańskiego. Poznańskich wystarczy. Wiadomo, że chodzi o cały fabrykancki ród.

Pisanie "Rodziny Poznańskich" to dla mnie nadgorliwość, marnowanie miejsca i zmniejszanie czytelności (tekst się dłużej scrolluje).
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
hytgar655
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: sob 17:58, 16 lip 2016

Re: Informacja pasażerska

Post autor: hytgar655 »

Co nie zmienia faktu, że nazwa ulicy to "Rodziny Poznańskich", a nie "Poznańskich". Tak samo jest "Rodziny Scheiblerów". Tak to zostało zatwierdzone przez RM (zresztą już jakiś czas temu) i tak jest.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 1996
Rejestracja: sob 15:31, 10 lis 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Informacja pasażerska

Post autor: Karol »

Dokładnie i dalej nie będziemy drążyć tego tematu, bo to nie ma sensu.
Obrazek
lodzkakomunikacja
Niemowa
Posty: 4
Rejestracja: pn 20:27, 18 mar 2019

Re: Informacja pasażerska

Post autor: lodzkakomunikacja »

Na linii B na Jędrzejowskiej można usłyszeć Zagłoby, Ketlinga oraz Jurdana. A kurs zjazdowy na B w kierunku Nowych Sadów zapowiada "Linia N2B"
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Informacja pasażerska

Post autor: Kpc21 »

ŁKA miała wczoraj problemy m.in. z informacją pasażerską:

Obrazek

Ciekawe, jak wyglądały rozwiązania zastępcze. Kartki z kierunkiem/trasą naklejane na szybę? :)
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2387
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Informacja pasażerska

Post autor: TramMomentyStudenta »

Capture+_2019-04-05-17-19-11.png
Capture+_2019-04-05-17-19-11.png (122.87 KiB) Przejrzano 2556 razy
Miałem już się tu nie udzielać, ale jak zobaczyłem to...
Ogólnie - wiem, że była poprawiona informacja w opisie (zamiast 7B wpisali w opisie 7A), ale w nagłówku już nie.
Edit. Nawet w "Społecznościowych" 7B było, a przecież 7B nie jeździ na Srebrzyńskiej, choć pasażerów można zrozumieć. ;)
Intermodalny
Stały bywalec
Posty: 460
Rejestracja: sob 18:10, 06 cze 2015

Re: Informacja pasażerska

Post autor: Intermodalny »

MPK macza palce tam, gdzie nie trzeba. Jakiś czas temu znów bawili się przy komunikatach głosowych.
Usunęli np. słowo "elektrociepłownia" z przystanku Pojezierska – Elektrociepłownia EC3.
Tu się akurat nie czepiam, bo zmiana niepotrzebna aczkolwiek nie zmienia sensu i nie wprowadza w błąd (samo <e ce trzy> też może być).

Alee "poprawa" z dobrej nazwy Wojska Polskiego – Łomnicka na Brzezińska – Łomnicka to robota specjalistów wyższej rangi...

Nie zdziwię się gdy okaże się, że takich "kwiatków powyrastało" więcej od tego grzebania w zapowiedziach.
Ostatnio zmieniony sob 22:29, 13 lip 2019 przez Intermodalny, łącznie zmieniany 1 raz.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Informacja pasażerska

Post autor: Kpc21 »

A w rejonie Politechniki pewnie nadal jest bałagan.

W ogóle czemu tam lektor czyta: "Kampus Politechniki. Łódzkiej.", z tym "łódzkiej" dopowiedzianym tam tak od niechcenia? To brzmi tak, jakby to "łódzkiej" było doklejone... Jeśli tak, to jest to durnotą, bo innej politechniki w Łodzi nie mamy, więc i tak wiadomo, o jaką chodzi, wydłuża to niepotrzebnie zapowiedź, no i przez tę sklejankę słabo brzmi.

Przejechałem się ostatnio Z1. Ciekawą kwestią jest to, że autobus ma wgrane zapowiedzi przystanków przy Jaracza i Rewolucji, ale przy Pomorskiej już nie.

Co do Pojezierskiej, z pewnością dużo więcej pasażerów tam wysiadających kieruje się nie do elektrociepłowni, a do znajdującego się tam Tesco. Pytanie – czy w autobusie usłyszymy przynajmniej jakąś dodatkową zapowiedź dotyczącą tego Tesco (jeśli nie chcemy reklamować firmy – można było dać neutralne "centrum handlowe")? Zapewne nie.

W nazwie przystanku pojawia się mało znaczący dla większości pasażerów zakład (fakt, że charakterystyczny), a nie pojawia się cel podróży chyba większości z nich.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Intermodalny
Stały bywalec
Posty: 460
Rejestracja: sob 18:10, 06 cze 2015

Re: Informacja pasażerska

Post autor: Intermodalny »

^^^ Niby zgoda co do tego "łódzkiego", ale gdyby wycięli to w mojej ocenie też zrobiłby się bałagan przez to, że w jednej uczelni wyższej będzie "łódzkiej/łódzkiego", a w drugiej nie. Tłumaczę dlaczego. Z PŁ można wyciąć, bo politechnika jest jedna, ale przy UŁ nie, bo jeszcze jest UM (dwa uniwersytety).

Ale przede wszystkim powinien pojawić się dopisek "(kampus PŁ)" również na przystankach Politechniki – Targi Łódzkie (a może i nawet na Wólczańska – Czerwona?). Ty jesteś po Polibudzie, może zajmiesz stanowisko.

W temacie Pojezierskiej, 90% społeczeństwa z tego przystanku to klienci Tesco. Mnie osobiście obecna nazwa nie przeszkadza, na pewno jest lepsza od "przedreformowej". Dodatkowej wzmianki głosowej o CH nie ma.
Ale jeśli koniecznie myśleć o zmianie nazwy to można przemyśleć takie rozwiązanie – nadanie całemu kompleksowi handlowemu obejmującemu adresy Pojezierska 93; Teresy 94 i 100
(Tesco Extra, Media Expert, Komfort, Agata Meble, Jysk, Jula, Gust-Pol, Piotr i Paweł) + jakiś nowy budynek handlowo-usługowy przy Teresy/Włókniarzy... no ogólnie temu terenowi osm.org/way/381204688 jakąś nazwę, np. PH Włókniarzy (bądź też jakąś nazwę własną, patrz 'Park Handlowy Squer' na terenie po dawnej zajezdni Kraszewskiego).
I wtedy można tak nazwać nie tylko przystanek na Pojezierskiej, ale i również ten: św. Teresy - św. Teresy 91.

Jeszcze na koniec ciekawostka odnosząca się do zapowiedzi na "zetkach".
Na Z2 na dąbrowskim odcinku "gadaczka" działa, ale od zawsze bez przystanku Śmigłego Rydza – Dąbrowskiego (4847, w kier. Górniaka).
Ostatnio zmieniony ndz 22:27, 14 lip 2019 przez Intermodalny, łącznie zmieniany 1 raz.
komlo13
Stały bywalec
Posty: 367
Rejestracja: czw 21:35, 11 lip 2019

Re: Informacja pasażerska

Post autor: komlo13 »

Jakiś czas temu jechałem linią B i była zapowiedź: Juranda - Podbipięty.
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2387
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Informacja pasażerska

Post autor: TramMomentyStudenta »

A tak a propos przystanków przy Politechnice.
1) przystanek Politechniki-Radwańska. W znacznej części bulw, bo chyba nie we wszystkich, nadal zamiast zapowiedzi o kampusie PŁ, przypomina się o obowiązku skasowania biletu.
2) nadal czepiam się o brak tablic. Wiem, powiecie, że to są koszta, ale naprawdę cztery tablice na krzyż nikogo nie pogrążą.
3) na początku lipca zacząłem praktyki i przejeżdżam przez newralgiczny punkt, czyli Piotrkowska-Tymienieckiego czytaj pl. Katedralny. I w Pesach, ale też w bulwach, obserwuję komunikat: Witajcie w Łodzi, ośrodku akademickim, mieście studentów. No bójta się wójta. Teraz, gdy są wakacje? Ten komunikat to się przyda nie wtedy, kiedy są wakacje i nie ma połowy studentów, a i ci, co są, na Politechnikę chodzą sporadycznie.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Informacja pasażerska

Post autor: Kpc21 »

Ruszając Z1 spod Fabrycznego słyszałem coś w stylu "witajcie w Łodzi, mieście muzeów, teatrów i kultury" (nie cytuję dosłownie, ale coś w tym stylu). Bez przesady, to już jest groteskowe...

Co do Politechniki, to oczywiście są tam braki na paru przystankach dookoła.

Co do EC3, mogłoby być chociażby: Pojezierska – elektrociepłownia EC3. Dodatkowa zapowiedź: centrum handlowe.

Choć z drugiej strony... czy pasażerowi w autobusie potrzebna informacja, że znajduje się koło elektrociepłowni, jak tę elektrociepłownię widzi przez okno (i raczej trudno mieć wątpliwości, co to jest)?

Jak ktoś dostanie od kogoś informację, że ma wysiąść przy elektrociepłowni, to tę elektrociepłownię będzie widział przez okno. A szukając np. w Internecie dojazdu "gdzieś"... informacja, że przystanek jest przy elektrociepłowni chyba specjalnie mu się nie przyda.

Swoją drogą, samo EC3 może akurat niektórym nic nie mówić (chyba tylko w Łodzi stosowana jest numeracja elektrociepłowni).
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Re: Informacja pasażerska

Post autor: Kuba »

Ten komunikat o "mieście akademickim" to miał być na Juwenalia, więc albo nie został usunięty albo dany pojazd nie pobrał sobie automatycznie aktualnych zapowiedzi. W takiej sytuacji na zajezdni muszą podejść z laptopem i ręcznie zaktualizować pliki.

Analogicznie dotyczy to np. sytuacji zapowiedzi o zmianach w związku z jakimś maratonem, który już się odbył, a w pojeździe nadal wybrzmiewa taki komunikat.
Dlatego też pisząc posta wskazujcie również numer pojazdu, w którym takie coś dostrzegliście.
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2387
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Informacja pasażerska

Post autor: TramMomentyStudenta »

Z miastem studentów chodzi na pewno o Pesy #1852, #1854, #1855, #1856. Co do bulwy, to nie pamiętam, którą jechałem, mogło to być 2926+27 lub coś w podobie.
igor
Sympatyk forum
Posty: 505
Rejestracja: pt 14:22, 01 maja 2009

Re: Informacja pasażerska

Post autor: igor »

Ten komunikat chyba w ogóle nie został zdjęty. Słyszałem go w ostatnim czasie już kilkanaście razy. Jest też na pewno zaraz po ruszeniu z lotniska linią 65.
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2387
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Informacja pasażerska

Post autor: TramMomentyStudenta »

Bardzo możliwe, że tak, bo wychwyciłem komunikat na wspominanym przystanku Piotrkowska-pl. Katedralny też w #1860.
ODPOWIEDZ