Remont ul. Kilińskiego - 2009/2010

Rozmowy na temat łódzkiej komunikacji.
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Remont ul. Kilińskiego - 2009/2010

Post autor: Jakub Dombrowski »

Postaram się w tym wątku dokumentować prace przy remoncie torowiska na ulicy Kilińskiego.
Z tej okazji kupiłem sobie małą 'małpkę', no i zaczynam :) Postaram się mniej więcej raz w tygodniu coś wrzucić.

Pierwsze oznaki, że coś się będzie działo widać było już w zeszłym tygodniu - zlikwidowano płotek rozdzielający tory od parku Kilińskiego.

MPK nie czekało na zamknięcie ulicy dla ruchu kołowego, i w niedzielę zdjęto trakcję na odcinku od mniej więcej stacji benzynowej Lukoil do ulicy Tylnej. Nie przeszkodziło to jednak w poniedziałek składowi 2232+2233 (wjazd na linię 13) wjechać na odcinek bez trakcji i spowodować mały kociokwik w okolicy :) Jak ktoś jest zainteresowany, to mam kilka zdjęć i filmik.

We wtorek, 1.09 nie było już kilkudziesięciu metrów torów na jedynym wydzielonym odcinku - od Tylnej do mniej więcej Milionowej.
Obrazek

Na sporym kawałku wybrany był również podkład.
Obrazek

W okolicy ulicy Tymienieckiego zostały jeszcze nie ruszone fragmenty torowiska
Obrazek
Obrazek

ale dalej prace trwały w najlepsze - stare podkłady były kruszone i ładowane do wywiezienia
Obrazek

Jak widać starych szyn nie oszczędzano przy demontażu :)
Obrazek

Tutaj stała wiata przystankowa: przystanek Kilińskiego-Tymienieckiego.
Obrazek


Z ciekawostek, jakie prawdopodobnie znikną:

Obrazek
Bocznica tramwajowa, w tej chwili kierująca na boisko, ale o szczegółach niech napiszą Ci, którzy wiedzą więcej :)

Obrazek
Skrzyżowanie tramwajowo - kolejowe, a raczej jego pozostałości

Obrazek
Niepowtarzalny profil łuku...

Obrazek
I w drugą stronę.

Obrazek
Odrobinę lepiej widoczne odbicie w lewo, aby zaraz przejść w łuk w prawą stronę :)

Obrazek
Jedne z najnowszych napraw - około dwa miesiące temu

Obrazek
Widok na Kilińskiego ze skrzyżowania z Milionową - dziwnie wygląda bez trakcji...

Obrazek
I widoczek w drugą stronę


Na dzisiaj tyle, mam nadzieję, że zdjęć nie jest za dużo, nie są za duże/za małe, no i jakość mają znośną - muszę się nauczyć jak to robić porządnie.
Jak macie jakieś uwagi lub propozycje, to chętnie wysłucham i postaram się stosować :)

Edit: poprawiony tytuł wątku
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Jakub Dombrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Re: Remont ul. Kilińskiego - 2009

Post autor: Kazik »

Jakub Dombrowski pisze:Nie przeszkodziło to jednak w poniedziałek składowi 2232+2233 (wjazd na linię 13) wjechać na odcinek bez trakcji i spowodować mały kociokwik w okolicy :) Jak ktoś jest zainteresowany, to mam kilka zdjęć i filmik.
Tzn. bez prądu czy bez przewodu? Jeśli to drugie, to dawaj (ja poproszę)!
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Jakub Dombrowski »

Trakcja nad torami skończyła się w okolicach stacji benzynowej, ale skład ambitnie przejechał jeszcze kawałek - zciągany był spowrotem do skrzyżowania przez dźwig.
Na środku skrzyżowania okazało się, że Star, mimo dobrych chęci, dalej ciągnąć nie da rady, i po podniesieniu patyka w drugim wagonie skład ostro śmierdząc spalenizną wycofał się prawdopodobnie do zajezdni. Patyk w pierwszym wagonie trochę się połamał...

Zdjęcia wrzucę wieczorem, nie są najciekawsze, ale może będzie coś widać...
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 1996
Rejestracja: sob 15:31, 10 lis 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol »

Dostałem informację, że N3 od kilku dni bez sensu jeździ tym okrężnym objazdem, podczas, gdy w ul. Kilińskiego na odcinkach Wigury-Piłsudskiego i Tymienieckiego-Przybyszewskiego nic się nie dzieje i autobus mógłby spokojnie tędy jechać Obrazek Co z resztą większość kierowców robi, ale za to dzisiaj nadzór kontrolował czy N3 jedzie "prawidłowo" objazdem.
Obrazek
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Jakub Dombrowski »

Dzisiaj już się działo, od Orlej na jezdni cięty jest asfalt, koparki działają na całego, i nawet momentami osobówki miały problem, żeby przejechać (np. na skrzyżowaniu Tylna/Kilińskiego). Tak więc nie narzekałbym za bardzo...

A wracając do tematu...

Po torowisku nie ma już praktycznie śladu, poza przejazdem przez Tymienieckiego.

Obrazek

I tak jak się spodziewałem po skrzyżowaniu i bocznicy też już nie ma większego śladu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Torów nie ma na cały odcinku - od Tylnej, czyli od płyty węgierskiej aż do łuków przy Milionowej - które nie tak dawno były remontowane.
Obrazek
Obrazek

Tempo jak widać ostre, mam wrażenie, że w przyszłym tygodniu zacznie się budowa nowego torowiska, razem ze wstawieniem nowych słupów podtrzymujących trakcję - znowu pewnie staną szare kominy, jak wszędzie ostatnio :(
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Najpierw mają robić kanalizację Obrazek
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Jakub Dombrowski »

Kanalizacja na tym odcinku idzie w ulicy, jak widać na niektórych zdjęciach, do tego większość prac jest tutaj już skończona, wykopy są już pozasypywane, jezdnia miejscami odtworzona, więc akurat ten fragment może być robiony nawet teraz, i jak widać MPK to wykorzystuje - będą mieli mało czasu na resztę odcinka, a i pogoda może być różna...
berkowaty
Czasem wpada
Posty: 54
Rejestracja: czw 12:30, 13 wrz 2007
Lokalizacja: Bursinel

Post autor: berkowaty »

eps... Jakub świetna dokumentacja i całym moim kompem jestem za oglądaniem kolejnych posunięć, ale... bo zawsze jest jakieś ale...
Nie prościej wstawiać te foty na priva? (priv.gt.lodz.eu)
Niemniej jednak czekam na dalszy ciąg Twojej foto-relacji z wykopków na Kilińskiego

pozdr. Bart
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez berkowaty, łącznie zmieniany 1 raz.
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Jakub Dombrowski »

Uznałem, że fotek będzie tak dużo - jak się uda, to raz w tygodniu, a jak roboty się rozwiną, to sporo tych zdjęć będzie, że wstawianie ich pojedynczo do galerii trwałoby "chwilę", a tak wrzucę sobie paczkę fotek, i tylko linki dodam... Poza tym na privie nie da się utworzyć "historii", a poopowiadać też chcę :) Dodatkowo sporo z tych zdjęć ma wątpliwą wartość artystyczną, i wstawianie ich - nawet do nieformalnej, ale jednak - galerii zdjęciowej uważam za nietrafione. Być może na koniec lepsze fotki dodatkowo gdzieś dodam, ale na razie chyba nie ma czego :)

Mam nadzieję, że wyjaśniłem swoją motywację, aby utworzyć wątek na forum.

Serwer, gdzie trzymane są zdjęcia jest chyba wystarczająco szybki, transfer raczej się nie skończy, domena będzie przezemnie na pewno utrzymywana (www.ompl.org), więc pozwól, że będę robił tak samo dalej :)
berkowaty
Czasem wpada
Posty: 54
Rejestracja: czw 12:30, 13 wrz 2007
Lokalizacja: Bursinel

Post autor: berkowaty »

ale luzik... rób jak Ci wygodniej Obrazek

Skoro masz domenkę, to pewnie tak szybciej

Dokumentuj, cykaj foty i wklejaj... ja jestem pierwszym, który zaglądnie i powspomina Łódź...

Myślalem, że na galerii łatwiej. Skoro Marcin nic nie piuka, to znaczy, że jest OK Obrazek

To ja pozdrawiam i czekam na kolejne foty

Bart
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Jakub Dombrowski »

http://miasta.gazeta.pl/lodz/1,35136,7011617,.html pisze: Obrazek
Remont na Kilińskiego - tracą kupcy

Marcin Rau
2009-09-07, ostatnia aktualizacja 2009-09-07 18:37

[...]
Brak ruchu sprawia, że obserwuje robotników pracujących za oknem i śledzi ich postępy. Te ocenia różnie: - Pracują tu dwie niezależne ekipy. Chłopaki od torowiska w jeden dzień wykonali potężną pracę: wykopali wielki rów, wycięli szyny, wybrali i wywieźli całą ziemię. Żwawo pracują od szóstej rano. Każdy ma jakieś zajęcie, widać postępy. Gorzej z ekipą robiącą wodociąg. Siedzą nad wykopami i machają nogami. Albo jedzą, albo wulgarnie krzyczą na siebie. Są tu od kilku tygodni, a robota stoi w miejscu.

[...]
[url=mailto:marcin.rau@lodz.agora.pl]marcin.rau@lodz.agora.pl[/url]

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

Jak widać, i jak sam zaobserwowałem MPK nie traci czasu, dół pod torowisko od Tylnej do Tymienieckiego już wykopany do samych starych fundamentów, wszystko porządnie, czysto, aż przyjemnie się patrzy :)

Zdjęcia z dzisiaj będą jutro wieczorem, na budowie nic spektakularnego się nie dzieje - ot, dalsze wykopki. Inne odcinki poza Tylna - Milionowa nie są przez MPK ruszone - być może czekają, aż ŁSI wykopie i zasypie swoje dołki, żeby koparki w korku nie stały :)
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Jakub Dombrowski »

Żeby nie nudzić, obiecane zdjęcia z poniedziałku:

Obrazek

Obrazek

Dzień później (we wtorek) od Tylnej, mniej więcej od widocznego ostatniego słupa zaczęto układać włókninę (?), tak więc robota idzie chyba bardzo szybko...

Czy ktoś pamięta w którym roku był remontowany poprzednio ten odcinek?
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Jakub Dombrowski »

Fotki z dzisiaj:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A gdyby ktoś jeszcze wątpił, ze remont jest potrzebny, to z okazji zamknięcia ulicy dla ruchu postarałem się o portrety :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Jakub Dombrowski »

Kilka dni mnie nie było, a tutaj już podkłady kładą :) Leżą już na 1/3 odcinka Tylna-Tymienieckiego, a obok leżą kolejne stosy.

Obrazek

Na razie poziom nowego toru wypada dobre kilka cm poniżej istniejącego torowiska, ale pewnie będzie to naprawione :)

Obrazek

Odcinek wokół ulicy Tymienieckiego na razie nie ruszony - prawdopodobnie ze względu na inną konstrukcję - tory leżą tam na płycie betonowej. Zastanawiam się tylko, czy będzie to robione razem z ulicą, czy też będzie podzielone na etapy.
Obrazek
Obrazek

Przejście z torowiska wydzielonego na ulicę także nie ruszone - tutaj trwają jeszcze prace prowadzone przez ŁSI
Obrazek

Struktura podkładu pod torowisko, w pięknych warstwach :) - oczywiście brakuje jeszcze tłucznia...
Obrazek

Martwi mnie tylko jakie (i gdzie) zostaną postawione tutaj słupy - stare kratownice zostały wyrwane z fundamentami - poza jednym przy Tylnej i jednej 'bramce' przy Senatorskiej, na nowe nie widać za bardzo miejsca...
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Jakub Dombrowski »

Robota idzie pięknie, po trzech tygodniach zaczęto układać nowe szyny, mimo, że o 16:30 nikogo już nie było, więc jak widać nie spieszą się za bardzo :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zaczęto też rozmontowywać pozostałości po przystanku w kierunku południowym
Obrazek

A tutaj chyba ładne zdjęcie poglądowe warstw podbudowy torowiska tramwajowego :)
Obrazek

Do czasu, kiedy zaczną rozmontowywać przejazd przez Tymienieckiego nic ciekawego do oglądania raczej nie będzie, więc robię małą przerwę w relacjach, żeby nie przynudzać.

A, i zdjęcia są z 21.09.2009, dzisiaj jak widzę na innym forum położono nowe podkłady i kolejne odcinki szyn.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Jakub Dombrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
SZAUTER
Gaduła
Posty: 1643
Rejestracja: wt 01:00, 12 lip 2005

Post autor: SZAUTER »

Remont ul. Kilińskiego potrwa dłużej.
Po rozkopaniu ul. Kilińskiego okazało się, że rury biegną w innym miejscu niż na planach. W ziemi znajduje się też żelbetonowy kanał oraz ściana, która uniemożliwia przebicie się przez jezdnię. Spowoduje to wydłużenie się prac nawet o kilkanaście tygodni
Wodociągowcy, którzy modernizują kanalizację, narzekają na złą dokumentację infrastruktury podziemnej. Sieć kanalizacyjna jest źle oznaczona, nie ma informacji o przyłączach i wprowadzanych w ciągu ostatnich lat zmianach. - Często niepotrzebnie wydłuża to czas pracy - mówi Renata Borkowska-Kubiak, rzeczniczka Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, która odpowiada za naprawę wodociągów.
Wczoraj wykonawcy na przykładzie ul. Kilińskiego pokazali, co znajdują w ziemi. Na skrzyżowaniu z al. Piłsudskiego po zerwaniu nawierzchni okazało się, że pod nią znajduje się fundament i ściana istniejącego kiedyś w tym miejscu budynku. - Znacznie utrudnia to przebicie się na druga stronę alei - mówi Teresa Woźniak, prezes ŁSI.
Nieco dalej okazało się, że rura biegnie w innym miejscu niż na mapach i jakby tego było mało, zamiast jednej są dwie. Największe kłopoty sprawia jednak żelbetonowy kanał na odcinku między ul. Senatorską i ul. Przybyszewskiego. - Prawdopodobnie nie uda nam się go ominąć. Czekamy jeszcze na opinię ekspertów. Chcieliśmy zrobić remont metodą bezodkrywkową, rozkopując drogę jedynie miejscami. Niestety, na tym fragmencie będziemy musieli zerwać całą nawierzchnię. Z pewnością wydłuży to czas naszych prac - mówi Woźniak. - W przyszłym tygodniu będziemy wiedzieć, jak długo potrwają roboty.
Trzeba będzie rozkopać prawdopodobnie ok. 500 metrów drogi. Oznacza to nie tylko dłuższy czas prac, ale również większe utrudnienia dla kierowców. Jezdnia zostanie całkowicie zamknięta

O ile się nie mylę to ta żelbetonowa konstrukcja to nie będzie jakiś kanał z Anilany? Bo to w końcu gdzieś Kilińskiego musi przecinać :twisted:
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Jakub Dombrowski »

Przecina, ale znacznie bardziej na południe, na tyłach zajezdni przy Dąbrowskiego.
Polecam stronę http://ciemny.pl/blog.lhs?art=20070303.txt
Jakub Dombrowski
Bywalec
Posty: 176
Rejestracja: pn 15:26, 05 mar 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Jakub Dombrowski »

Niedużo się dzieje, więc zdjęć dużo też nie będzie.

Na razie łączony są odcinki szyn na odcinku Tylna-Tymienieckiego, ale wygląda na to, że nowe torowisko jest niżej niż stare:
Obrazek

więc przy połączeniu potrzeba było trzech spawań na krótkim odcinku żeby szyny się spotkały - jak widać pocięto też stare torowisko w płycie, i również w nim zafundowano dodatkowe łączenie.
Obrazek

I jeszcze widoczek na dłuższy odcinek toru
Obrazek

Być może torowisko będzie jeszcze podbite, ale chyba nie kilka cm w górę, i chyba nie łączono by szyn tak jak w tej chwili? Na zdjęciach być może tego aż tak nie widać, ale różnica wysokości jest wyraźnie widoczna gołym okiem na obu torach.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Jakub Dombrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
rafik1987
Czasem wpada
Posty: 54
Rejestracja: pt 12:14, 31 lip 2009
Lokalizacja: Księży Młyn

Post autor: rafik1987 »

Jakub Dombrowski pisze: Być może torowisko będzie jeszcze podbite, ale chyba nie kilka cm w górę, i chyba nie łączono by szyn tak jak w tej chwili?

Ja tam nie wiem. Jak podbijali torowisko podczas budowy ŁTR w niektórych miejscach poziom torów się podniósł. Więc może tutaj też tak będzie:)
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

Na pewno się podniesie. Przecież pod podkłady trzeba jeszcze wsypać pełno tłucznia.
ODPOWIEDZ