Rozkłady jazdy

Rozmowy na temat łódzkiej komunikacji.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: nowy1212 »

px33 pisze:
śr 23:26, 31 maja 2023
Zadałbym pytanie na ile to faktycznie potrzebne. Z miasta 8 jeździ teraz tak samo często jak 10, więc można dojechać do Konstantynowskiej. Z PKP droga z pociągu do przystanku MPK nie będzie dużo krótsza niż piesze dojście do tego ZOO.
8 jest wysokopodłogowa, a jednak do ZOO czy OB idzie sporo ludzi z dziecmi wiec wydaje mi się że opcja 10+autobus jest jednak lepsza dla nich :)
Osobiście uwżam, ze dojścje z Włókniarzy do ZOO to jednak dość długi już spacer i sama odległość jets nieakceptowalna
Dla porównania to tak jakby torowisko na ŁTR oddalić od Piotrkowskiej do Strzelców Kaniowskich i powiedziec, ze ludzie przecież dojda - nie dojda, wsiądą w samochód :)
Problem z obsługą tego rejonu jest taki, że on intensywnie korkuje się zarówno w szczycie tygodniowym jak i w szczycie popularności ZOO. I te opóźnienia złapane tam przekładają się na dalsze trasy linii - w Twoim przypadku nie na aż tak dużym terenie, ale w przypadku Z13 to opóźnienie przenosi się dosłownie na drugi koniec miasta.
A ja się w pełni zgadzam, ale po prostu niespecjalnie widze inną możliwośc.
Tzn jest jeszcze jedna - można zrobić 80 pomijające ZOO, Z13 pozostawić w spokoju do Włókniarzy i stworzyc np. linię 98 na trasie Łódź Kaliska-Włókniarzy-Bandurskiego-Krzemieniecka-Konstantynowska-Legionów-Zielona-Plac Barlickiego(?). Wtedy ta linia służyłaby do obsługi Zdrowia i ZOO z różnych kierunków nie generujac dodatkowych opóźnień tylko mam obawy czy wtedy nie wyjdzie z tego muchowóz - linie ZOO już mielismy.
Przy Obecnych korkach ludzie niespecjalnie lubia system przesiadkowy bo oznacza stanie 15/20min na przystanku...
Ja bym tam widział w lato rozwiązanie stricte turystyczne - odkopać torowisko i puścić wahadło na N-ce z Legionów do Zdrowia, na dwóch obsadach motorniczych żeby zrobić lepszy takt. Ominie korek, będzie atrakcją turystyczną, a tramwaj wróci na fragmencik torowiska.
Jak dobrze pójdzie to za kilka dni odetną ten fragment od sieci - teoretycznie oczywiście N-ka(Konstal) może kursowac i być naprawiana w Brusie, ale nie wiem czy to realny wariant i jednocześnie czy to w ogóle możliwe. Oczywiście mówie o przyszły roku gdy skończa linię do Konstantynowa
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: px33 »

Osobiście uwżam, ze dojścje z Włókniarzy do ZOO to jednak dość długi już spacer i sama odległość jets nieakceptowalna
Nie chodziło mi o dojście od Włókniarzy, raczej o to że na tamtym węźle będzie oferta dojazdu do ZOO.
Jak dobrze pójdzie to za kilka dni odetną ten fragment od sieci - teoretycznie oczywiście N-ka(Konstal) może kursowac i być naprawiana w Brusie, ale nie wiem czy to realny wariant i jednocześnie czy to w ogóle możliwe. Oczywiście mówie o przyszły roku gdy skończa linię do Konstantynowa
Szkoda że odetną, gdyby nie odcięli to można by wyciągać N-kę z normalnej zajezdni i z pewnymi komplikacjami (w postaci chyba obowiązkowego zawracania na Żabieńcu) dojechać na ten odcinek. A sam odcinek do pętli powinno się dać w krótkim czasie przywrócić do przejezdności.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: nowy1212 »

px33 pisze:
czw 13:54, 01 cze 2023
Nie chodziło mi o dojście od Włókniarzy, raczej o to że na tamtym węźle będzie oferta dojazdu do ZOO.

Tylko ten węzeł niezbyt wygodny do przesiadek choć fakt w Z13 będzie można wsiąść i tu tylko wazne by Z13 jeździło na dłuższej trasie przez cały rok. Wtedy 80 mozna wysłac cały rok z pominięciem ZOO, a w wakacje uruchamiać ten wariant B.

Na pewno to lepsze od tego bałaganu jaki jest teraz
Szkoda że odetną, gdyby nie odcięli to można by wyciągać N-kę z normalnej zajezdni i z pewnymi komplikacjami (w postaci chyba obowiązkowego zawracania na Żabieńcu) dojechać na ten odcinek. A sam odcinek do pętli powinno się dać w krótkim czasie przywrócić do przejezdności.
No ale niedasie lepiej odciąć a Kanzas sobie zostanie z jakimś kikutem albo nawet i bez tramwaju pomimo remontu :P
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: nowy1212 »

https://www.mpk.lodz.pl/rozklady/wholem ... leId=30977
!!!UWAGA!!! Od 12 czerwca 2023 r. wszystkie linie tramwajowe będą realizowały wyjazdy i zjazdy Z zajezdni TELEFONICZNA
No to ładnie zapchają trase WZ. Ostatnio juz stałem na WZ przy Sienkiewicza i czekałem na tramwaj to się robiły spore zatory ok 18. Teraz dojdzie jeszcze wiecej tych tramwajów, więc w ogóle ten fragment bedzie niewydolny. Co wiecej wbrew pozorom problemem nie jest cykl na Sienkiewicza - obserwowałem sytuację i główny problem to skrzyżowanie z Kilińskiego - nawet gdyby dorzucić dodatkowa fazę przy Sienkiewicza to i tak wszystko stanie przy Kilińskiego bo tam cykl jest długi, a co gorsza przystanek jest pojedynczy. Ogólnie nie wiem czemu ktoś wymyslił tam pojedynczy przystanek, a np. przy Targowej gdzie nie ma świateł podwójny, ale przez to będą problemy.
Teoretycznie pomóc mogłyby dodatkowe fazy dla tramwajów na Sienkiewicza i na Kilińskiego, ale przecież to Łódź tu pasażerów ma sie gdzies, a motorniczy sobie może przeciez postac w korku tramwajowym bo roboty ppo pracy przeciez nie ma
jan_defecto
Megagaduła
Posty: 2285
Rejestracja: wt 13:22, 16 cze 2009
Lokalizacja: Łódź-Retkinia

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: jan_defecto »

Jak będzie taka awaria jak w lipcu 2018, to będzie brak tramwaków na mieście.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: nowy1212 »

Wtedy bedzie zabawnie... Z reszta zbliża się lato niby na Narutowicza był remont ale kto wie czy jakaś szyna nie wystrzeli :P No dziwne, ze nie zdecydowali sie nawet na jakieś rotacyjne zostawianie taboru na mieście np na Augustów i koło dworca ŁF. Jasne szału dalej by ale w razie awarii coś by przynajmniej wyjechało przynajmniej na te ciagu gdzie najtrudniej o autobusy
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Kpc21 »

Co ty, nikt nawet nie zauważy :)
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: nowy1212 »

Trochę nie rozumiem tego co się dzieje z ukłądem linii tramwajowych na południu miasta.
16 która miałą słabe potoki została wykastrowana na Teofilowie co też na pewno nie wpływa dobrze na potoki na całej trasie. 15 została skrócona i ma chory przebieg wiec wozi powietrze, Z17 niezmiennie wozi powietrze. Ta część miasta mocno cierpi z powodu niestabilnego układu - potem znane linie sa przepełnione a mniej znane puste

Wg mnie powinni jednak przerzucić 15 na Kurczaki, a 16 połączyć z Z17 w jedna trase z taktem 20min. Szału nie będzie, ale mimo wszystko mniejsza szanse na totalny muchowóz


EDIT:
No i kolejne zmiany zamiast 3B będzie 3 i zamiast 3A będzie 14 na trasie Karolew-ŚR/Przybyszewskiego.
Trochę się obawiałem czy nie wytną 3A ale na szczescie nie - dla mnie to jest jedyna linia MPK z jakiej obecnie korzystam, bo niestety jazda Z13, 70 czy 96 w tej okolicy to oznacza gnicie w korkach. Raz linia 70 od Milionowej do Przybyszewskiego (1 przystanek) jechałem 20minut, zwykle z 15min wiec już podziękowałem wole sie przejśc! Z13 też nie lepiej bo w szczycie stoi cała ŚR od Milionowej do Dabrowskiego...

Natomiast obawy były o tyle, ze potoki nie sa specjalnie duże (choć klasyczna 14 tez nigdy takowych nie miała*) - przy Przybyszewskiego zwykle zajęta jest 1/3 miejsc siedzacych, od marszałków zajęte 50-70% miejsc siedzących. Choć teraz frekwencję może poprawić własnie zmieniony przebieg, bo 18 wycięli więc czesc pasazerów pojedzie teraz tą 14. Szkoda ze nie jedzie cały tydzień na Retkinię bo to tez by pomogło


*
Trochę o tej klasycznej 14 więcej. Klasyczna 14 nigdy nie miała wielkich potoków - po pierwsze w ostatnim czasie ruszała z Karolewa czyli nie obsługiwała największego blokowiska w Łodzi, a po drugie na drugim krańcu miała też konkurencję. Z jednej strony Dabrowa miała 2 do stajni, a Zarzew znowu wisiał na 3/7 - wszystko koniec końców jechało do Stajni. Zwykle bywało tak, że mimo wszystko 2 oraz 3+7 miały większą częstotliwość wiec pasażerowie wybierali te linie. Nie pomaga też fakt że pomimo wydzielonego torowiska ten tramwaj w Łodzi jedzie powoli - w Warszawie pewno te czasy przejazdu byłby krótsze
Przy czym tu chyba wiele się nie da zmienić - ta 14 musi funkcjonowac, ale jednoczesnie trzeba sobie zdawac sprawę z tego, ze to linia pomocnicza a nie stanowiąca kregosłup komunikacyjny. Ja osobiscie uważam, ze to linia idealna pod NF6D czy tez inne ciut krótsze pojazdy z duża liczbą siedzeń
brzoza13
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: ndz 15:25, 10 lut 2019

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: brzoza13 »

Chyba od 3 lipca szykują się zmiany w numeracji linii wariantowych 53: https://www.mpk.lodz.pl/rozklady/wholem ... leId=31084
Warto zwrócić uwagę co jest napisane w nawiasie. :)
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: nowy1212 »

Ooo faktycznie ale ciekawe co to za zmiany bo dzisiaj mamy A-E. Czyżby kolejne cięcia i tworzenie nowych wariantów? No a no A-G to chyba byłaby przesada
ZEA1-7700
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: pn 00:23, 19 sty 2015
Lokalizacja: Łódź

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: ZEA1-7700 »

Parę dni temu na 54 pasażerki (starsze panie) bardzo przeżywały informację od innej pani w autobusie, że 54 nie będzie jeździło już do Lipin, ale nie wiedziały dlaczego. Być może w tej okolicy zmieniają się numerację?
emilek12
Sympatyk forum
Posty: 652
Rejestracja: sob 13:38, 13 gru 2008
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: emilek12 »

ZEA1-7700 pisze:
pt 20:21, 23 cze 2023
Parę dni temu na 54 pasażerki (starsze panie) bardzo przeżywały informację od innej pani w autobusie, że 54 nie będzie jeździło już do Lipin, ale nie wiedziały dlaczego. Być może w tej okolicy zmieniają się numerację?
Niestety nie. Linie 54CD będą zlikwidowane. 53CDE również ale w ich miejsce pojawią się linie 88A (pojedzie trasą linii 53E), 88B w relacji Dw. Łódź Fabryczna - Skoszewy przez Grabinę i Byszewy, 88C (pojedzie trasą linii 53C) oraz 88D (pojedzie trasą linii 53D). Częstotliwość na linii 53 na wspólnym odcinku co 20 minut, częstotliwość na wspólnym odcinku linii 54 bez zmian a częstotliwość na wspólnym odcinku linii 88 co ok. 15/30 minut: https://uml.lodz.pl/files/public/dla_mi ... 023_v2.pdf
Yakuzzi
Sympatyk forum
Posty: 629
Rejestracja: czw 16:45, 07 lip 2016

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Yakuzzi »

Czyli Natolin i Lipiny dostaną mocno po d... bo zostaną z kilkoma kursami 53B na dzień.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: nowy1212 »

Fakt ale to już chyba decyzja gminy Nowosolna? Bo raczej nie powinno być problemu z by jakąs linię wydłuzyc do Lipin z Nowosolnej lub po prostu stworzyć linię Lipiny-Nowosolna umożliwiające przesiadkę na inne linie autobusowe
Jordi
Megagaduła
Posty: 2041
Rejestracja: pt 00:41, 15 cze 2012

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Jordi »

Ktoś na SSC podał, że 53B dostanie kilka kursów więcej w zamian.

Nowosolna widocznie zrobiła badania i było wożenie powietrza, to z drugiej strony im się nie dziwię, że tną połączenia skoro nikt nie jeździ.
Yakuzzi
Sympatyk forum
Posty: 629
Rejestracja: czw 16:45, 07 lip 2016

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: Yakuzzi »

Ciekawy jest natomiast ten nowy wariant 88 na Skoszewy przez Bukowiec i Janów. Kiedyś tak chyba jeździło coś przez jakiś czas objazdem, może mieszkańcy chcieli zostawić tą trasę na stałe?
emilek12
Sympatyk forum
Posty: 652
Rejestracja: sob 13:38, 13 gru 2008
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: emilek12 »

Na stronie MPK Łódź pojawiły się już nowe rozkłady jazdy, które będą obowiązywać od 1 lipca. Są plusy i minusy tych zmian:
- linia 53 na wspólnym odcinku średnio co 15/20 minut w tygodniu, a w weekendy powrót do poprzedniego taktu (z czego 19 kursów w tygodniu i 9 kursów w weekendy jako linia 53B)
- linia 54 na wspólnym odcinku ograniczenie częstotliwości co pół godziny w tygodniu i co godzinę w weekendy (czyli wg ZDiT obniżenie częstotliwości z 20-minutowego taktu rano i w popołudniowym szczycie do co pół godziny to jest to "kursowanie z dotychczasową częstotliwością")
- linia 82 na wspólnym odcinku średnio co 18 minut w tygodniu i co pół godziny w weekendy w tym co drugi/trzeci kurs jako linia 82B
- linia 88A będzie kursować średnio co 40 minut w tygodniu i w stosunku do taktu na linii 53E bez zmian w weekendy
- linie 88BCD na wspólnym odcinku bez zmian w stosunku do obecnego taktu na linii 53CD (z czego 88B będzie miało 9 kursów w tygodniu i będzie kursować tylko w tygodniu, a Skoszewy będą mieć właśnie o te 8 kursów więcej)
emilek12
Sympatyk forum
Posty: 652
Rejestracja: sob 13:38, 13 gru 2008
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: emilek12 »

emilek12 pisze:
czw 11:02, 29 cze 2023
Na stronie MPK Łódź pojawiły się już nowe rozkłady jazdy, które będą obowiązywać od 1 lipca. Są plusy i minusy tych zmian:
- linia 53 na wspólnym odcinku średnio co 15/20 minut w tygodniu, a w weekendy powrót do poprzedniego taktu (z czego 19 kursów w tygodniu i 9 kursów w soboty i 8 kursów w niedziele i święta jako linia 53B)
- linia 54 na wspólnym odcinku ograniczenie częstotliwości co pół godziny w tygodniu i co godzinę w weekendy (czyli wg ZDiT obniżenie częstotliwości z 20-minutowego taktu rano i w popołudniowym szczycie do co pół godziny to jest to "kursowanie z dotychczasową częstotliwością")
- linia 82 na wspólnym odcinku średnio co 18 minut w tygodniu i co pół godziny w weekendy w tym co drugi/trzeci kurs jako linia 82B
- linia 88A będzie kursować średnio co 40 minut w tygodniu i w stosunku do taktu na linii 53E bez zmian w weekendy
- linie 88BCD na wspólnym odcinku bez zmian w stosunku do obecnego taktu na linii 53CD (z czego 88B będzie miało 9 kursów w tygodniu i będzie kursować tylko w tygodniu, a Skoszewy będą mieć właśnie o te 8 kursów więcej)
MoBilny
Bywalec
Posty: 124
Rejestracja: pt 08:17, 20 sie 2021

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: MoBilny »

Zgranie 16 z Z16 teleportacja jedynie.
CT781
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: wt 00:06, 18 paź 2022

Re: Rozkłady jazdy

Post autor: CT781 »

Niebawem wrzesień i poza powrotem 18 nic nie słychać.
ODPOWIEDZ