Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Rozmowy na temat łódzkiej komunikacji.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: Kpc21 »

Nie znalazłem takiego tematu, wiec zakładam nowy. Jeśli jednak taki już jest, to proszę o dołączenie postów do niego.

Trafiłem dziś na dość ciekawą sytuację na StreetView. Autobus pracowniczy firmy Corning ze Strykowa (właściwie - z Tulipan Parku) na terenie... wsi Dmosin w powiecie brzezińskim, w pobliżu Głowna: https://goo.gl/maps/a7VLZg5xx3J2

Wtedy linie pracownicze do Corninga obsługiwał, chyba, PKS Łęczyca - autobus wygląda, jakby było na nim oznaczenie jakiegoś PKS-u, i z tego co pamiętam, faktycznie był okres, gdy PKS Łęczyca obsługiwał linie pracownicze tej firmy.

Wiem, że Corning ma bardzo rozbudowaną sieć linii pracowniczych, chyba największą w aglomeracji (i jeszcze na ich zlecenie jeździ, albo jeździło, łódzkie 60 do Tulipan Parku - krańcówka w Tulipan Parku nadal nazywa się Stryków Corning, mimo że wcale nie znajduje się w Strykowie) - ale nie spodziewałem się, że zaglądają oni nawet tutaj.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Josek102
Bywalec
Posty: 193
Rejestracja: pt 15:13, 08 lip 2016

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: Josek102 »

W Aleksandrowie jezdzi kilka linii PLUS albo PULS wozi lub odwozi pracowników aleksandrowskiego ABB kilka razy dziennie.Jezdzi jakis autobus do Gostkowa do fabryki fajek i jeszcze z 2 linie.
ex.Josek101niestety nie dostałem pomocy by używać poprzedniegonicka
Awatar użytkownika
Mat
Megagaduła
Posty: 2234
Rejestracja: śr 15:18, 20 sie 2014
Lokalizacja: Łódź - MOJE miasto

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: Mat »

Kpc21 pisze:[...] krańcówka w Tulipan Parku nadal nazywa się Stryków Corning, mimo że wcale nie znajduje się w Strykowie)
ZTCW znajduje się w Smolicach, w gminie Stryków, ale bardzo często przewija się nazwa Tulipan Park Stryków. Jest też informacja, że jest to ul. Warszawska 1 w Strykowie:
Link
Nie dziwne, że MPK podaje Stryków.

Mnie zastanawiało zawsze, dlaczego w nazwie krańcówki jest Corning, a nie Tulipan Park? To Corning zapłacił za wjazd 60?
Mateusz

EA-1 8-)
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: Kpc21 »

Kiedyś płacił, teraz chyba już nie.

Warszawska 1 w Strykowie to ten dom: https://goo.gl/maps/Dbr2yhoWo8K2

Tulipan Park (podobnie jak Hotel 500) to już nie Stryków.

Hotel ma adres Smolice 1B.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
pawlak
Gaduła
Posty: 1041
Rejestracja: śr 19:38, 14 sty 2009

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: pawlak »

Kpc21 pisze:Wiem, że Corning ma bardzo rozbudowaną sieć linii pracowniczych, chyba największą w aglomeracji (i jeszcze na ich zlecenie jeździ, albo jeździło, łódzkie 60 do Tulipan Parku - krańcówka w Tulipan Parku nadal nazywa się Stryków Corning, mimo że wcale nie znajduje się w Strykowie) - ale nie spodziewałem się, że zaglądają oni nawet tutaj.
W wakacje widziałem ten wariant z napisem "Corning Smolice". Przystanek też nazywa się "Corning (Smolice)".
mig
Moderator
Posty: 3770
Rejestracja: czw 13:56, 19 paź 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: mig »

Kpc21 pisze:Wiem, że Corning ma bardzo rozbudowaną sieć linii pracowniczych, chyba największą w aglomeracji (i jeszcze na ich zlecenie jeździ, albo jeździło, łódzkie 60 do Tulipan Parku - krańcówka w Tulipan Parku nadal nazywa się Stryków Corning, mimo że wcale nie znajduje się w Strykowie) - ale nie spodziewałem się, że zaglądają oni nawet tutaj.
Przystanek przy Tulipan Parku nazywa się Corning (Smolice).
60 jeździ nie na zlecenie Tulipan Parku tylko na mocy porozumienia międzygminnego, które zawarły Łódź i gmina Stryków.
Awatar użytkownika
Mat
Megagaduła
Posty: 2234
Rejestracja: śr 15:18, 20 sie 2014
Lokalizacja: Łódź - MOJE miasto

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: Mat »

60 do Strykowa to jasne, że na mocy porozumienia, pytanie czy za wjazd pod Corning też płaci gmina Stryków?
Mateusz

EA-1 8-)
mig
Moderator
Posty: 3770
Rejestracja: czw 13:56, 19 paź 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: mig »

Tak, Łódź przecież nie może się dogadywać "na boku" z jakąkolwiek firmą odnośnie jakiejś działalności poza granicami miasta. Corning nie jest tu stroną dla Łodzi.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: Kuba »

Wykaz przystanków, a także ich nazwy oraz sposób ich udostępniania dla przewoźników, określa właściciel lub zarządzający danym przystankiem. W tym przypadku nazwa przystanku "Corning" jest oficjalną nazwą zapisaną w uchwale Rady Miasta Stryków: http://dziennik.lodzkie.eu/WDU_E/2012/2200/akt.pdf

Co do pierwszego posta Kpc21 i linka ze Street View to nie jest to wóz z PKS Łęczyca. W tym okresie (od kwietnia 2013 r. chyba do końca 2014 r.) linie do Corninga obsługiwała firma Marbus Łowicz. Głównie jeździły Renaulty Tracery, ale m.in. mieli ze dwa (a może trzy) takie Temsy Prestij - udało mi się sfotografować tylko jedną: http://phototrans.pl/14,657878,0.html + LINK ZE STREET VIEW
Osobiście nie pamiętam, aby kiedykolwiek PKS Łęczyca obsługiwało Corninga - przynajmniej jeżeli chodzi o kursy do Łodzi i okolic (Aleksandrów, Zgierz, Konstantynów itp.) - chyba, że gdzieś po wsiach w województwie - tutaj nie wiem na 100%. Po Marbusie kursy do Łodzi i okolic przejęła firma Akita (ale oni jeździli głównie różnej maści busami), a od końca października br. jeździ Bursiak (4 linie - głównie Mercedesy Citaro).

Mam wrażenie, że od kilku lat Corning nie jest największą firmą w okolicy, do której jeżdżą linie pracownicze. Liczba prywatnych połączeń znacząco zmalała w ostatnich latach (a te które były albo ograniczano wyginając trasy i łącząc dwie w jedną, albo właśnie wynajmowano mniejsze busy). Prym wiedzie firma znajdująca się naprzeciwko Corninga - po drugiej stronie ulicy - Sonoco. Tutaj jest bardzo dużo linii - być może nawet ponad 10, które dowożą pracowników niemal z każdej strony województwa: zarówno od strony Kutna/Łęczycy, ale też Skierniewic, Koluszek, Tomaszowa Maz., Zduńskiej Woli czy Poddębic. I tutaj faktycznie obsługę pełni od wielu lat PKS Łęczyca (na tych dalszych połączeniach) oraz Gemar (na liniach bliższych, typu Głowno, Zgierz) - wcześniej w 2011 r. część linii obsługiwał Bursiak, a jeszcze wcześniej GP Lines. Na zdjęciu na Privie umieściłem ciekawe foto: http://priv.gtlodz.eu/img-korek_autobus ... earch.html - wszystkie pojazdy ze zdjęcia to linie odwożące pracowników Sonoco.

Któregoś dnia być może postaram się wymienić także inne linie pracownicze, o których wiem że funkcjonują (albo funkcjonowały).
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: Kpc21 »

W takim razie pokręciłem Corning z Sonoco.

Dzięki za rozjaśnienie.

Na pewno 60 do Strykowa jeździło kiedyś na zlecenie Corninga (podobnie jak 70 do Rzgowa na zlecenie Ptaka), jednak obecne przepisy nie pozwalają spółkom miejskim którym powierzono obsługę komunikacji miejskiej obsługiwać takich prywatnych zleceń. Może jednak być tak, że Ptak dogaduje się ze Rzgowem, a Corning ze Strykowem. W małych gminach takie dziwne nieoficjalne układy nie są wcale rzadkością.

Nazwa pętli Stryków Corning jest błędna, bo przystanek znajduje się w Smolicach. Tak poza tym - czym innym jest nazwa przystanku, a czym innym nazwa pętli widniejąca jako kierunek w autobusach.

Sensownym kierunkiem w przypadku 60 "do Corninga" byłby "Tulipan Park Stryków" (taka jest nazwa parku magazynowego, stąd tutaj Stryków jest dopuszczalny) albo "Smolice Tulipan Park".

Ciekawym przypadkiem jest pętla Skotniki znajdująca się de facto w granicach Łodzi. Podobna sytuacja jest z pętlą Dobra, znajdującą się w granicach sąsiedniej wsi Michałówek (wieś Dobra jest po drugiej stronie DK14).

To, że dana pętla znajduje się w gminie Stryków, nie ma tu żadnego znaczenia. Tak samo, jak nikt nie nazywa pętli Dobra "Stryków Dobra", tak samo nazwa pętli "Stryków Corning" jest błędna i może mylić.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
mig
Moderator
Posty: 3770
Rejestracja: czw 13:56, 19 paź 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: mig »

Kpc21 pisze:Nazwa pętli Stryków Corning jest błędna, bo przystanek znajduje się w Smolicach. Tak poza tym - czym innym jest nazwa przystanku, a czym innym nazwa pętli widniejąca jako kierunek w autobusach.
A widziałeś ostatnio autobus realizujący kurs do Corninga (bez wjazdu do Strykowa)? Chyba nie. Na wyświetlaczach CORNING (SMOLICE).
pawlak
Gaduła
Posty: 1041
Rejestracja: śr 19:38, 14 sty 2009

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: pawlak »

mig pisze:
Kpc21 pisze:Nazwa pętli Stryków Corning jest błędna, bo przystanek znajduje się w Smolicach. Tak poza tym - czym innym jest nazwa przystanku, a czym innym nazwa pętli widniejąca jako kierunek w autobusach.
A widziałeś ostatnio autobus realizujący kurs do Corninga (bez wjazdu do Strykowa)? Chyba nie. Na wyświetlaczach CORNING (SMOLICE).
Tak jak pisałem wcześniej tak potwierdzę słowa miga - na wyświetlaczach na 100% CORNING (SMOLICE).
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Linie pracownicze różnych firm w Łodzi i okolicach

Post autor: Kpc21 »

W takim razie dobrze, że to poprawili. Właśnie ostatnio ich nie widywałem.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
ODPOWIEDZ