Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Rozmowy na temat łódzkiej komunikacji.
Grzegorz
Niemowa
Posty: 1
Rejestracja: sob 11:04, 31 gru 2016

Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: Grzegorz »

Na ulicy Cerwonej i Wróblewskiego tramwaje kursowały do 2000 roku.

Ostatnią linią która tam jeździła była linia "20". Kursowała ona po trasie: Śląska – Niższa, Śmigłego-Rydza, Przybyszewskiego, Piotrkowska, Czerwona, Wólczańska, Wróblewskiego, Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, Włókniarzy, Limanowskiego, Aleksandrowska – Szczecińska

Czy w dzisiejszych czasach taka linia miała by sens? Szukam wszystkich informacji na temat tego torowiska oraz tej linii, zdjęcia, rozkłady jazdy, filmy, jakie było jej zapełnienie. Będę wdzięczny za wszystkie informacje.

Pozdrawiam
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: Kpc21 »

Oferta połączeń w "osi południowej" miasta jest obecnie dosyć kiepska - i coś więcej na pewno by się przydało.

Choć ja widziałbym tu raczej jakąś linię, i nowe torowisko, z wykorzystaniem śladu dawnej kolei scheiblerowskiej. Rejon Księżego Młyna się rozwija - a jest słabo skomunikowany.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Taker
Bywalec
Posty: 149
Rejestracja: czw 07:40, 13 paź 2016

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: Taker »

Dzisiaj przy okazji wydłużenia al. Kościuszki, szkoda że nie znaleziono kasy i brakło pomysłu, by tory tramwajowe pociągnąć od Żwirki dalej chociaż do Wólczańskiej,(bo Hale) W ten sposób ominiemy większy odcinek Piotrkowskiej i nie trzeba by było rozwalać wlotu w Czerwoną. Na Politechniki tory są fatalne. Tak dwa w jednym by zrobiono. Dałbym dodatkowo skręt od RLL.
Ostatnio zmieniony sob 14:58, 31 gru 2016 przez Taker, łącznie zmieniany 2 razy.
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: BB93 »

Trochę staro się poczułem, bo doskonale pamiętam tą trasę chociaż dla mnie ostatnim liniowym tramwajem, który z niej korzystał była linia turystyczna 0. W jednym z sezonów korzystała ona z tego torowiska co było niejako pożegnaniem tego odcinka. Wykorzystywana była także jako objazd przy budowie ŁTR. Później odcięto łuki z Piotrkowskiej w Czerwoną. Jeśli chodzi o rozkłady jazdy to mam rozkład 20 z czasów, gdy kursowała jeszcze na Retkinię. Co do frekwencji to można tylko podejrzewać, że pewnie studenci PŁ z Teofilowa, okolic Górniaka i Dworca na Chojnach z niej korzystali. Linia mogła być też popularna w dojazdach z PŁ na Dw. Kaliski. Z drugiej strony, sądzę, że przed reformą w 2001 roku przeprowadzano jakieś badania napełnienia i linia 20 nie wypadła dość dobrze, więc postanowiono nie odtwarzać połączenia w tej relacji.
Taker
Bywalec
Posty: 149
Rejestracja: czw 07:40, 13 paź 2016

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: Taker »

Ja pamiętam czasy jak 20 chodziła z Chojen Broniewskiego Rzgowska. I nie jestem pewien, ale chyba bokiem Górniaka do Wólczańskiej i chyba Wróblewskiego. Tory za Górniakiem niedawno usuwali
eDragon55
Megagaduła
Posty: 2080
Rejestracja: pn 23:16, 05 wrz 2011
Lokalizacja: Łódź

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: eDragon55 »

Na pewno jakby odbudowano torowisko na Wróblewskiego i Czerwonej to dobrze jakby pojechała linia w takim kształcie bo połączyłaby duże osiedla z Piotrkowską (wygodna przesiadka na ŁTR) i Politechniki. Po za tym odbudowa tego torowiska znacznie ułatwiłaby objazd dla linii, które jeżdżą przez Piotrkowską. Ostatnimi liniami, które jechały przez Czerwoną i Wróblewskiego to linie 2 i 3 w 2007 i 2008 roku ale to był objazd podczas przebudowy ŁTR.
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: BB93 »

Co do filmików, wystarczy przeszukać YouTube ;) https://www.youtube.com/watch?v=TXL4x_bwmOE
XboXC
Coś mówi
Posty: 47
Rejestracja: pt 19:20, 05 mar 2010
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: XboXC »

Ja to bym puścił tramwaj dalej do JPII. ;) i tam pętla :)
eDragon55
Megagaduła
Posty: 2080
Rejestracja: pn 23:16, 05 wrz 2011
Lokalizacja: Łódź

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: eDragon55 »

Możliwe, że tramwaj wróci na ulicę Czerwoną i Wróblewskiego ale na pewno nie stanie się to w najbliższych latach. Zarząd Inwestycji Miejskich zamierza ogłosić w czerwcu przetarg na stworzenie koncepcji przyszłej przebudowy układu drogowego na odcinku pokrywającym się z dawnym przebiegiem linii. Rezerwa terenowa pod torowisko ma być po południowej stronie ulicy Czerwonej i Wróblewskiego (czyli odwrotnie jak teraz).
Nieużywane torowisko na Wróblewskiego między Politechniki, a Jana Pawła II nie będzie reaktywowane, więc pewnie zostanie usunięte.
http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 55492.html
Awatar użytkownika
STUDI
Gaduła
Posty: 1891
Rejestracja: wt 12:22, 25 cze 2013

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: STUDI »

XboXC pisze:Ja to bym puścił tramwaj dalej do JPII. ;) i tam pętla :)
A jeszcze za Gierka była koncepcja by tę trasę wydłużyć do Bratysławskiej.
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2391
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: TramMomentyStudenta »

Nie wiem, czy w temacie. Dlaczego miasto nic nie zrobi z kawałkiem torowiska przecinającym torowisko w al. Politechniki? Przecież teraz czas, w ciągu którego tramwaj może ruszyć, nie przekracza 10 sekund w cyklu. To jest totalne dno. Dziś trzy tramwaje w stronę Ronda Lotników Lwowskich musiały odstać tylko dlatego, że jest bardzo krótki czas na możliwość wyjechania ze skrzyżowania. Co więcej, 15 przyjechała, jak zapalało się pionowe, ta musiała odstać 2,5 minuty, zaraz za nią przyjechała 17, która w sumie zrobiła dodatkowe 4,5 minuty opóźnienia, potem 16, która w sumie narobiła opóźnienie (przez jedno skrzyżowanie) 6,5 minuty. Dlaczego się nikt nie odważy w dyskusji napisać wprost o tym skrzyżowaniu? W dodatku jest za krótki przystanek i do drugiego tramwaju już nikt nie wsiądzie, zanim nie odjedzie pierwszy - to pisałem właśnie w tym panelu dyskusyjnym, oczywiście odpowiedzi nie dostałem, jak dotąd - post jest z piątku bodajże.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: prof_klos »

To jest łódzki syndrom.
Przypominam, że torowisko w Tuwima przecinające Kościuszki i Kilińskiego też przecinało czynne trasy kupę lat, podobnie jak tor kolejowy i zjazd do rampy przy Kilińskiego, czy nawet wciąż fizycznie istniejący, nieczynny od lat 90. zjazd Warszawska x Łagiewnicka w stronę dawnej pętli na Bema.
Co zrobiono? Ot, zaspawano rowki i po problemie. Jakie to proste...
Być może nie chcą rozgrzebywać asfaltu i towarzyszących torowisk, bo a nóż okazałoby się, że trzeba wymienić większy kawałek, a przecież wszystko jeździ, a że łapie opóźnienia... Trudno.
Problem od lat istnieje na sieci łódzkich tramwajów, niestety. Nie dba się na bieżąco o infrastrukturę, a stare torowiska w miejscach, gdzie nie można mówić o żadnym sentymencie (jakie to niedorzeczne!) po prostu "lubią" leżeć w asfalcie czy bruku jeszcze 20, 30, 40 lat po zaprzestaniu eksploatacji... :/
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
sayan696
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: ndz 06:19, 02 lis 2014
Lokalizacja: Łódź

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: sayan696 »

Torowisko na Czerwonej/Wróblewskiego powinno być odbudowane, chociażby jako trasa awaryjna na wypadek zablokowania ŁTR.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Torowisko Wróblewskiego-Czerwona i trasa dawnej linii 20

Post autor: nowy1212 »

Niedługo I tak będzie lepiej z objazdem bo zrobią Kilińskiego-Przybyszewskiego więc objazd będzie Kilińskiego.
Stsd nie wiem czy to teraz aż tak ważna inwestycja.
ODPOWIEDZ