To już koniec pętli Północna?

Rozmowy na temat łódzkiej komunikacji.
gothmucha
Sympatyk forum
Posty: 697
Rejestracja: czw 01:20, 07 gru 2006
Lokalizacja: Niższa/Śląska
Kontakt:

Post autor: gothmucha »

Nordland pisze:Zresztą, w czasach Kazimierza Wielkiego nie chroniono zabytków, dzięki czemu sztuka stawiania budowli murowanych nabrała na ziemiach polskich pewnego rozmachu :lol:

Wiesz, to zdanie utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie ma sensu z tobą dyskutować o ochronie zabytków. Na szczęście nie tobie o tym decydować, co zabytkiem jest, a co nie i co ma jaką wartość.
Nordland
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: ndz 14:20, 09 paź 2005
Lokalizacja: Znienacka

Post autor: Nordland »

Szkoda że jesteś na tyle ograniczony, że nie dopuszczasz do swoich uszu/oczu zdania odmiennego od twojego (wbrew temu, co głosi twoja sygnatura), ale oczywiście nikt nie każe ci ze mną dyskutować jeśli sobie tego nie życzysz Obrazek Pomijając twoją dość chamską uwagę - uważam że zabytki należy chronić, ale niekoniecznie trzeba robić ze świata skansen. Warto zachowywać naprawdę cenne, wyjątkowe budynki, które mogą posłużyć ludziom jeszcze przez lata i które mogą generować zyski. Pisałem już wcześniej, jestem przeciwny ratowaniu ruder (ruiny zamków to inna para kaloszy). Mnie też nie podobają się bloki z wielkiej płyty (swoją drogą ciekawe czy za kilkanaście lat znajdzie się krzykacz twojego pokroju, głoszący absolutną konieczność ochrony wielkopłytowego, unikalnego dziedzictwa), za skandal uważam to, co zrobiono z pl. Wolności w latach 60. (o ile dobrze pamiętam), ale jednocześnie uważam że wiata w parku Śledzia po prostu straszy. I dość kiepsko komponuje się ze znajdującym się nieopodal pałacem Poznańskiego, czy Starym Rynkiem. Jeśli ktoś przedstawi sensowny, konkretny projekt, jak tamtej okolicy nadać powiew świeżości, zachowując jednocześnie jej pierwotny charakter i sprawić, żeby wszystko trzymało się kupy - być może zmienię zdanie. Tylko niech miasto sprzeda wreszcie te budynki.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Nordland, łącznie zmieniany 1 raz.
gothmucha
Sympatyk forum
Posty: 697
Rejestracja: czw 01:20, 07 gru 2006
Lokalizacja: Niższa/Śląska
Kontakt:

Post autor: gothmucha »

Nordland pisze:Szkoda że jesteś na tyle ograniczony,(...)

Jestem taki ograniczony, że aż zdałem egzamin na społecznego opiekuna zabytków. Ciekawe, jak to się stało. Dalej nie chce mi się czytać.
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

@Nordland: Zupełnie nie bierzesz pod uwagę całego kontekstu historycznego i architektonicznego, w jakim trzeba dany budynek umieścić. Budynek zdecydowanie jest unikatowy i należy go ochronić. I nikt nie chce robić ze świata skansenu. A co do wielkiej płyty - owszem, uważam, że trzeba będzie kilka bloków zostawić. Bo to to też jest świadectwo pewnej epoki, której nie da się wykreślić. Budynek nie musi być piękny, żeby zasługiwał na ochronę.
Nordland
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: ndz 14:20, 09 paź 2005
Lokalizacja: Znienacka

Post autor: Nordland »

gothmucha pisze:Jestem taki ograniczony, że aż zdałem egzamin na społecznego opiekuna zabytków. Ciekawe, jak to się stało. Dalej nie chce mi się czytać.
Rzuć wiaderko i się obraź :lol:
Gratuluję i jestem z ciebie naprawdę dumny. Pamiętaj jednak, że to nie daje ci patentu na nieomylność, nie sprawia że twoje poglądy nagle stają się słuszne ani nie daje podstaw do niedopuszczania do swojej świadomości zdania odmiennego niż twoje. Więcej pokory, kolego.
Dziwi mnie trochę twoja zajadłość, ale dedukuję, że to tylko objawy charakterystyczne dla neofity. Może z czasem minie.

Nie jestem barbarzyńcą chcącym równać wszystko z ziemią, zwracam tylko uwagę że w ochronie zabytków również należy zachować umiar ;)
I na przyszłość życzę mniej zacietrzewienia, a więcej ochoty do czytania. Jeżeli osądzasz mnie na podstawie pojedynczych wyrwanych z kontekstu zdań, to tylko źle o tobie świadczy - a przecież od społecznego opiekuna zabytków również należy oczekiwać nieco ogłady.
o3r pisze:@Nordland: Zupełnie nie bierzesz pod uwagę całego kontekstu historycznego i architektonicznego, w jakim trzeba dany budynek umieścić. Budynek zdecydowanie jest unikatowy i należy go ochronić. I nikt nie chce robić ze świata skansenu. A co do wielkiej płyty - owszem, uważam, że trzeba będzie kilka bloków zostawić. Bo to to też jest świadectwo pewnej epoki, której nie da się wykreślić. Budynek nie musi być piękny, żeby zasługiwał na ochronę.
Uważam że w przypadku tego budynku to nie jest kwestia "należy", a raczej "można", "warto rozważyć". Nie ujmuję wiacie kontekstu historycznego i architektonicznego. Uważam tylko że ze względu na specyfikę budowli, trudno ją sensownie zagospodarować w obecnym kształcie, bez przebudowy. Nie pretenduję do miana specjalisty w tej dziedzinie.
A co do robienia ze świata skansenu - na podstawie tego, co czytam, można wywnioskować że niektórzy najchętniej tak właśnie by zrobili.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Nordland, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Mat
Megagaduła
Posty: 2234
Rejestracja: śr 15:18, 20 sie 2014
Lokalizacja: Łódź - MOJE miasto

Post autor: Mat »

Express Ilustrowany pisze:2 mln zł kosztowały zakończone właśnie prace przy renowacji dawnej krańcówki tramwajowej przy ul. Północnej, którą magistrat przekazał we wrześniu 2012 r. w formie darowizny Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z zapisami w akcie notarialnym, ta miała na własny koszt wyremontować budynek. Po renowacji siedzibę będzie miała w nim Łódzka Okręgowa Izba Architektów RP. Powstał także ogólnodostępny Klub Architekta. Oficjalne otwarcie obiektu odbędzie się w piątek po południu.

W ramach prac naprawiono oraz wzmocniono kanał rzeki Łódki płynący pod krańcówką. Jednocześnie doprowadzano do budynku wszystkie instalacje, m.in. wodno-kanalizacyjną, wyremontowano dach, w którym została wymieniona cała konstrukcja oraz wszystkie warstwy papy, odnowiono elewację, ocieplono i otynkowano wiatę, a także wykonano nową nawierzchnię posadzki z bazaltu i granitu. Zachowane zostały również tory, które mają być udostępniane w sytuacjach awaryjnych oraz dla zabytkowych tramwajów turystycznych (te drugie przyjadą m.in. podczas dzisiejszego otwarcia).

Od poniedziałku w okrągłym budynku położonym bliżej ul. Zachodniej zacznie działać siedziba ŁOIA RP, a tym bliżej ul. Franciszkańskiej – Klub Architekta. Jak na razie nie ma jeszcze pomysłu na to, co mogłoby ulokować się w dwóch dawnych kioskach.

Obecnie zakończone prace to pierwszy etap zaplanowanych prac na terenie dawnej krańcówki. W drugim powstanie przeszklenie części budynku. Dzięki czemu znajdą się w nim dwie sale konferencyjno-wystawiennicze. Termin realizacji drugiego etapu jest uzależniony od pozyskania odpowiednich funduszy. Zgodnie z zapisami aktu notarialnego, po zakończeniu pierwszego etapu prac krańcówka stała się oficjalnie własnością architektów. Wartość nieruchomości to 857 tys. zł.
Mateusz

EA-1 8-)
Josek101
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: wt 05:45, 30 lip 2013
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Josek101 »

Właśnie w ŁWD prowadząca program powiedziała o remoncie zabytkowej zajezdni przy ul.Północnej i byl materiał o tym.Kuźwa jacy ONi tepi
Awatar użytkownika
Mat
Megagaduła
Posty: 2234
Rejestracja: śr 15:18, 20 sie 2014
Lokalizacja: Łódź - MOJE miasto

Post autor: Mat »

Też to właśnie widziałem i też jestem zażenowany Obrazek .
Co prawda chyba w początkowych latach eksploatacji pętli, była możliwość odczepiania i zostawiania wagonów doczepnych na drugim torze po stronie południowej, ale to nadal pętla!
Niektórzy ludzie, a tymbardziej media, powinni nauczyć się wreszcie prawidłowego nazewnictwa Obrazek !
Mateusz

EA-1 8-)
BULL
Bywalec
Posty: 184
Rejestracja: pn 17:09, 13 paź 2014

Post autor: BULL »

Proste. Reporterka była z Mazowsza i użyła słowa pętla. Blond prezenterka czytała z promtera to co napisał redaktor wydania. Redaktor był z Wielkopolski i użył zajezdnia. Po łódźku to jednak krańcówka. Ktoś z Poznania nie ma pojęcia co to krańcówka. Śmieszne to to nieskoordynowanie słowne
Awatar użytkownika
Mat
Megagaduła
Posty: 2234
Rejestracja: śr 15:18, 20 sie 2014
Lokalizacja: Łódź - MOJE miasto

Post autor: Mat »

Nie trzeba być z Mazowsza, by używać określenia pętla. Jest ono jak najbardziej prawidłowe. Oczywiście krańcówka to faktycznie typowo łódzkie określenie i też tu pasuje, bo określa pętlę, mijankę i trójkąt.
No ale nie zajezdnia, litości... Obrazek
Mateusz

EA-1 8-)
pawlak
Gaduła
Posty: 1041
Rejestracja: śr 19:38, 14 sty 2009

Post autor: pawlak »

Też mnie to zniszczyło co nie omieszkałem natychmiast krytycznie skomentować Obrazek Jest tyle w miarę akceptowalnych określeń, już nawet 'kraniec' byłby do zaakceptowania, ale nie zajezdnia! Obrazek Niestety ten błąd jest za często powielany. Ciekawe jakby zajezdnię (tą właściwą) nazwali Obrazek
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 1996
Rejestracja: sob 15:31, 10 lis 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol »

pawlak pisze:Też mnie to zniszczyło co nie omieszkałem natychmiast krytycznie skomentować :D Jest tyle w miarę akceptowalnych określeń, już nawet 'kraniec' byłby do zaakceptowania, ale nie zajezdnia! :) Niestety ten błąd jest za często powielany. Ciekawe jakby zajezdnię (tą właściwą) nazwali :D

Kraniec to nazwa, której używa głównie ZTM Warszawa.
Obrazek
Awatar użytkownika
STUDI
Gaduła
Posty: 1891
Rejestracja: wt 12:22, 25 cze 2013

Post autor: STUDI »

Mat pisze: No ale nie zajezdnia, litości... :evil:

Jak to było co się martwisz co się smucisz ze wsi jesteś na wieś wrócisz.....

pawlak pisze:Ciekawe jakby zajezdnię (tą właściwą) nazwali :D
Pismaki nie dowiedziałyby się że kiedyś używano adekwatnej nazwy - remiza.
No ale im się słowo remiza kojarzy jedynie ze "sztachetówą" zorganizowaną z budzie OSP.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez STUDI, łącznie zmieniany 2 razy.
Josek101
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: wt 05:45, 30 lip 2013
Lokalizacja: Łódź

Północna

Post autor: Josek101 »

Wczoraj ok 22 był program informacyjny w Toya i redaktor prowadzacy poprawnych słów użył czyli Krańcówka
ODPOWIEDZ