[pr] Kobiety za kierownicą autobusów

Rozmowy na temat łódzkiej komunikacji.
Myszon
Stały bywalec
Posty: 291
Rejestracja: pt 16:55, 21 lip 2006
Lokalizacja: Hollyłódź
Kontakt:

[pr] Kobiety za kierownicą autobusów

Post autor: Myszon »

Gazeta Wyborcza pisze: Kobiety za kierownicą autobusów
Piotr Anuszczyk
2007-03-08, ostatnia aktualizacja 2007-03-08 17:23
MPK zatrudniło właśnie dwie pierwsze kobiety na stanowiskach kierowców autobusów. Zmiany spodobały się też pasażerom, którzy twierdzą, że panie są bardziej opanowane od swoich kolegów po fachu.
- Do tej pory kobiety nie prowadziły autobusów, bo wymagało to sporej siły fizycznej. Obracanie kierownicą Ikarusa bez wspomagania było bardzo męczące - mówi Krzysztof Mężyk, kierownik zakładu eksploatacji MPK. - Teraz gdy po ulicach kursuje coraz więcej nowoczesnych i łatwiejszych w prowadzeniu pojazdów, rośnie też zainteresowanie tą pracą wśród kobiet.

Dwie panie, które jako pierwsze zgłosiły się do MPK, nowej pracy się nie boją. - Owszem, jest mały stres, ale nic ponadto. Jedyne, czego się obawiam, to kłopoty techniczne, bo mechanika nie jest moją mocną stroną - mówi Marzena Włodarz. - Pasażerowie też są zadowoleni, choć zdarzają się żarty. Np. gdy panowie widzą mnie za kierownicą, mówią, że chyba wysiądą i poczekają na kolejny kurs. Generalnie jednak zauważyłam, że pasażerowie na widok kobiety przestają się awanturować. Najwyraźniej działamy uspokajająco.

Panie zanim samodzielnie wyjechały na trasę musiały przede wszystkim zdobyć odpowiednie prawo jazdy, a potem przejść szkolenie w MPK. - Na początku nie jeździ się samemu tylko z "patronem", czyli bardziej doświadczonym kierowcą. To czas na naukę właściwego parkowania na przystankach czy zapamiętanie tras przejazdu - tłumaczy Mężyk. - Trzeba też zapoznać się z obsługą radiostacji. Oczywiście taki sam okres nauki przechodzą też panowie. Żadnych ulg dla nowych pracownic nie przewidujemy. Jedyną różnicą będzie to, że panie nie będą jeździły w nocy, bo wtedy zdarzają się nieprzyjemne sytuacje.

Dwie kobiety będą wśród 813 kierowców zdecydowaną mniejszością. - Nie przeszkadza mi to, tym bardziej że koledzy są bardzo uczynni - mówi Bożena Szadkowska, która kończy szkolenie. - Przyznaję jednak, że jest wiele bardziej kobiecych profesji. Ale szukając pracy pomyślałam, że chcę spróbować czegoś nowego. Uprawnienia do kierowania autobusem zdobyłam w zeszłym roku, a teraz czekam, by pierwszy raz samodzielnie wyjechać na miasto
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

..i to mi sie podoba!

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich pań!
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
esperal
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: pt 16:27, 16 lut 2007
Lokalizacja: Konstantynów

Post autor: esperal »

Będe musiał to zobaczyć żebym uwierzył Obrazek
JAROMIR_9700
Stały bywalec
Posty: 447
Rejestracja: śr 11:59, 08 lis 2006
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: JAROMIR_9700 »

Kazdy swiezy kierowca jest opanowany i kulturalny, to pasazerowie ucza hamstwa dlatego niezgadzam sie z opinia w artykule. Pojezdza miesiac dwa tak samo beda niekulturalne. No ale pogratulowac MPK oby wiecej ale nie zaduzo Obrazek
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

MPK Łódź pisze: Panie chcą do autobusów


2007-03-08 14:41

Padł jeden z ostatnich „męskich bastionów”. 7 marca br. po raz pierwszy w historii łódzkiego MPK na etacie kierowcy została zatrudniona kobieta, prywatnie żona motorniczego. Zaledwie dzień później, czyli podczas święta pań, mogliśmy ogłosić, że wkrótce dołączy do niej koleżanka. Obie będą pracowały w zajezdni przy ul. Nowe Sady, która tego dnia przeżyła najazd dziennikarzy chcących porozmawiać z nowymi pracownicami.
Zawód kierowcy autobusów jest uważany powszechnie za zajęcie typowo męskie. Jeszcze do niedawna do prowadzenia autobusów potrzebna była rzeczywiście spora siła fizyczna i wytrzymałość. Taka opinia wciąż jeszcze pokutuje, choć nowoczesne autobusy prowadzi się bardzo łatwo, a MPK-Łódź Sp. z o.o. w samym tylko ubiegłym roku kupiło 69 nowoczesnych mercedesów i jelczy. W najbliższych tygodniach trafi do nas kolejne 29 autobusów. Obsługa takiego taboru to przyjemność.
Pierwsze dwie kobiety-kierowcy nie zmienią jednak wielkiej dysproporcji zatrudnienia w tej grupie zawodowej. W MPK-Łódź Sp. z o.o. pracuje bowiem aż 813 kierowców mężczyzn. Nieco tylko lepiej jest wśród motorniczych. W tej grupie na 516 panów przypada 13 kobiet. Także i w tym przypadku nie jest to wynik dyskryminacji płci pięknej. Przyczyną są raczej historyczne zaszłości i obiegowe opinie, że prowadzenie miejskich pojazdów do profesja typowo męska.

źródło i zdjęcia: http://www.mpk.lodz.pl/showarticle.action?article=1578
MNK
Megagaduła
Posty: 3254
Rejestracja: wt 16:18, 20 lut 2007
Lokalizacja: C.Z.M.P.
Kontakt:

Post autor: MNK »

Jechałem z jedną Obrazek
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

Dzisiaj w radiu był reportaż o Paniach w MPK. Padła opinia, że pasażerowie zdenerwowani na spóźnienie autobusu, widząc kobietę za kierownicą stają się bardziej opanowani, a więc nie tylko muzyka łagodzi obyczaje... Obrazek

Również wszystkiego naj dla wszystkich Pań Obrazek
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

Ciekawe jak będą reagowały na robienie zdjęć.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

Może trzeba będzie mówić wcześniej gdzie i kiedy będzie robiona fota, aby makijaż i fryzurę mogły spokojnie poprawić ??
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

Hehe - ale jakoś tak patrzę na te fotki i coś mi nie pasuje. za dużo do mężczyzn za kółkiem autobusów przywykłem Obrazek
Swoją drogą, ciekawe co by było jakby taka pani dostała z powodu awarii przydział na jakąś 'wajhe' Obrazek
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

wiesz, chyba nic by nie było. Po prostu ruszyłaby wajchą i tyle.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

Ale fajno by to wyglądało, nie sądzisz? Kobieta w Ikarusie.. Obrazek
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
geograf
Sympatyk forum
Posty: 695
Rejestracja: wt 17:56, 13 cze 2006
Lokalizacja: Chojny/Warszawa

Post autor: geograf »

Kuba pisze:Dzisiaj w radiu był reportaż o Paniach w MPK. Padła opinia, że pasażerowie zdenerwowani na spóźnienie autobusu, widząc kobietę za kierownicą stają się bardziej opanowani, a więc nie tylko muzyka łagodzi obyczaje... ;)

Ciekawe na ile to "łagodzenie obyczajów" wynika ze stereotypowego uprzedzenia do "wolniej jeżdżącej, zorientowanej" kobiety, która "ma przecież prawo się spóźnić bo jest kobietą".
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

prof_klos pisze:Swoją drogą, ciekawe co by było jakby taka pani dostała z powodu awarii przydział na jakąś 'wajhe' :D

Khem, przecież one jeżdżą właśnie wajchowcami...
(Chyba że się coś zmieniło - jeżdżą dłużej niż od wczoraj, może to jakiś staż był)
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Post autor: liszek »

Czekałem na to i się doczekałem!!! Bardzo się cieszę, w innych przedsiębiorstwach przewozowych jeżdżą koiety to czemu nie w Łodzi za kółkiem. Mam pytanko a ile jeździ kobiet na tramwajach??
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

13 motorwoman Obrazek
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

516 mężczyzn/13 kobiet

(Kierowcy: 813 mężczyzn/2 kobiety)
Myszon
Stały bywalec
Posty: 291
Rejestracja: pt 16:55, 21 lip 2006
Lokalizacja: Hollyłódź
Kontakt:

Post autor: Myszon »

Dzisiejsza pierwsza strona "EI":
Obrazek


Obrazek
JAROMIR_9700
Stały bywalec
Posty: 447
Rejestracja: śr 11:59, 08 lis 2006
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: JAROMIR_9700 »

Czyzby na dzien dobry dostaly przeguba?? To Connecto czy Citaro?
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Raczej Citaro, ale na prawdę to jeżdżą Vero - chyba, że się coś zmieniło.
ODPOWIEDZ