[Aleksandrów Łódzki] Linia 78

Rozmowy, dotyczące funkcjonowania transportu zbiorowego w okolicach Łodzi.
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Post autor: Kazik »

Myślę, że sensowniejsze od '74' byłoby wydłużenie tam '97', a raczej linii z innym numerem (bo '97' na Rojną jest b.dobrym rozwiązaniem), bez kółka po Niesięcinie, prosto Złotno i w obsłudze MPK
geograf
Sympatyk forum
Posty: 695
Rejestracja: wt 17:56, 13 cze 2006
Lokalizacja: Chojny/Warszawa

Post autor: geograf »

Ale po co w ogóle przez Złotno? Będzie tam pracowała spora część łódzkich pracowników tej fabryki? Jeśli dowozić łodzian, to przez Teofilów - najszybsza droga do centrum...
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Post autor: Kazik »

Nie chodzi o Złotno - tam tylko przejazdem. Chodzi o to, żeby szybko dojechać do Dw.Kaliskiego.
Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Post autor: Ventlan »

Tyle że na Kaliski z Aleksa jest szybciej przez Teofilów!
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

Ale jeśli linia pojedzie przez Teofilów (78?) to nie pojedzie na Kaliski, a to w sumie jest istotne jeśli do nowej fabryki mają dojeżdzać ludzie z różnych części miasta i z poza miasta, nie tylko z Teofilowa i Aleksandrowa.
geograf
Sympatyk forum
Posty: 695
Rejestracja: wt 17:56, 13 cze 2006
Lokalizacja: Chojny/Warszawa

Post autor: geograf »

Muszą się przesiadać (akurat jak na łódzkie warunki przesiadka z 78 na 8 jest bardzo dobra).
Łodź (jeszcze?) nie ma systemu bezprzesiadkowego...

BTW: skąd na tym forum tak duży nacisk na tworzenie dojazdu do jednej-dwóch fabryk stojących w polu? Jakby te fabryki były centrum miasta i na dodatek generowały ciągły ruch:/ (casus linii 98...)
Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Post autor: Ventlan »

A po co konkretnie na Kaliski? Sam Kaliski nie jest też żadnym wielkim punktem docelowym, co najwyżej węzłem przesiadkowym. A jak już mamy wozić do przesiadki, to lepiej do bliższej (Teofilów) - się troche wozokm zaoszczędzi.
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Post autor: Kazik »

Dw.Kaliski jest dużym węzłem przesiadkowym. Z wielu części miasta łatwiej (szybciej) dojechać tam, niż na pl.Wolności czy Teofilów.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

@Geograf: stąd, że jednym z podstawowych parametrów sieci jest w mojej opinii jej dostępność. Im będzie ona szersza i sensowniejsza, tym bardziej konkurencyjna wobec podróży puszką. I należy walczyć o zwiększenie konkurencyjności transportu zbiorowego wszędzie, a nie tylko w centrach miast. Jednym z największych błędów organizacyjnych jeśli idzie o komunikację regionu łódzkiego jest olbrzymia liczba miejscowości pozbawionych w ogóle jakiejkolwiek komunikacji, kolejowej, pks-owej, ŁLTZ - no czegokolwiek. Nie chcę(my) by fabryka dołączyła do listy białych plam. Corning pokazał, że jak się chce to można - i to zarówno na przykładzie 60 jak i rzeszy pracowniczych.
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

Dokładnie, szczególnie biorąc pod uwagę korki w drodzę do centrum od strony Toefilowa oraz ich brak + mała ilość przystanków na Włókniarzy.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez SEC, łącznie zmieniany 1 raz.
geograf
Sympatyk forum
Posty: 695
Rejestracja: wt 17:56, 13 cze 2006
Lokalizacja: Chojny/Warszawa

Post autor: geograf »

rkplodz pisze:Nie chcę(my) by fabryka dołączyła do listy białych plam. Corning pokazał, że jak się chce to można - i to zarówno na przykładzie 60 jak i rzeszy pracowniczych.

Tak, takie dopieszczanie fabryk na przedmieściach, to m.in. sprawl ...
Chodzi mi o nacisk, jaki kładziony jest na tym forum na zapewnienie bardzo (w niektórych projektach nawet bardziej niż bardzo! ZDiT miałby tworzyć specjalne linie, dostosowane stricte do fabryki. Za pieniądze wszystkich miejskich podatników, oczywiście. Niekiedy można odnieść wrażenie, że wręcz ZDiT powinien za te pieniądze wręcz wyręczyć właściciela fabryki w dojeździe) dobrego dojazdu do fabryk. Nie powinno się tworzyć dojazdu do fabryki w oderwaniu od realiów miejskich.
Ot, taki semantyczny wniosek.

(Taki przykład: Gillette powinien być dowożony częstą, szczytową linią z Kusocińskiego (z ew. podjazdami na pętlę Maratońska), zamiast wydłużonymi liniami "z miasta". Byłoby to bardziej ekonomiczne oraz klarowne)

Dojazd - tak - ale nie kosztem zainteresowania innymi częściami miasta.
(ileż to rejonów (głównie "wiejskich") wręcz błaga o lepszą komunikację miejską, a nic z w tej sprawie się nie robi).
SEC pisze:Dokładnie, szczególnie biorąc pod uwagę korki w drodzę do centrum od strony Toefilowa oraz ich brak + mała ilość przystanków na Włókniarzy.

Tramwaje stoją w korku?! Mała ilosc przystanków - bo więcej nie trzeba. Przecież ta trasa poprowadzona jest bokiem osiedli. JEst idealna do szybkiego transportu tramwajowego...

Ergo - jak już nie raz było zauważone - jazda przez Złotno byłaby wolniejsza, niż jazda z przesiadką, ale przez Teofilów. Mało tego - Teofilów, Żabieniec, Radogoszcze, Żubardź - te osiedla są dużo większymi generatorami potoków pasażerskich, aniżeli Złotno, os. Montiwiłła, czy Niesięcin. Trudna prawda, wiem.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez geograf, łącznie zmieniany 3 razy.
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

Niech pracownicy Gilletta mają te bezpośrednie połączenia z różnymi częściami miasta. Już widzę ich miny podczas powrotów z pracy do domu i konieczność przesiadania. Pomimo reformy w 2001 roku w Łodzi praktycznie nie istnieje system przesiadkowy. Codziennie tego doświadczam. Trudna prawda, wiem.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

@Geograf - no teraz klarowniej i sensowniej. Acz nie w pełni się zgadzam. ZDiT powinien robić wszystko co możliwe by jak najwięcej osób korzystało z tramwaju i autobusu.
gothmucha
Sympatyk forum
Posty: 697
Rejestracja: czw 01:20, 07 gru 2006
Lokalizacja: Niższa/Śląska
Kontakt:

Post autor: gothmucha »

geograf pisze:(Taki przykład: Gillette powinien być dowożony częstą, szczytową linią z Kusocińskiego (z ew. podjazdami na pętlę Maratońska), zamiast wydłużonymi liniami "z miasta". Byłoby to bardziej ekonomiczne oraz klarowne)

Jako osoba pracująca tam pewien czas (w Sonoco) - powiedz to ludziom, którzy napełniali autobus już na wysokości Widzewa Wschodu (odjazd 4:28 z Janowa) - no chyba że uważasz, że mieli jeździć rowerem albo... no właśnie, samochodem?
geograf
Sympatyk forum
Posty: 695
Rejestracja: wt 17:56, 13 cze 2006
Lokalizacja: Chojny/Warszawa

Post autor: geograf »

gothmucha pisze:(...) no chyba że uważasz, że mieli jeździć rowerem albo... no właśnie, samochodem?

Czy ja zaproponowałem LIKWIDACJĘ wszystkich kursów pod Gillette?
Nie.
Więc przeczytaj jeszcze raz co napisałem, pomyśl i wysnuj odpowiednie wnioski.
rkplodz pisze:ZDiT powinien robić wszystko co możliwe by jak najwięcej osób korzystało z tramwaju i autobusu.

To dlatego niektóre linie kursują żałośnie często wieczorami.
To dlatego nie zwiększa się ilości połączeń, a do niedawna kupowało w większości krótkie autobusy (w zamian za długie).
To dlatego nie polepsza się komunikacji "wewnątrz" miasta, za to rozbudowuje się sieć połączeń "na zewnątrz".
To dlatego "14" kursuje co 10 minut.
To dlatego .... (jeszcze kilka przykładów bym znalazł)

Tak, to całkiem logiczne. To faktycznie może pomóc w zwiększeniu ilości pasażerów. :?

Powtarzam : nie chodzi mi o negację potrzeby obsługi nowych fabryk liniami miejskimi. Zastanawiałem się jedynie nam swoistym akcentowaniem niezbędności, stopniem wazności, jaki przypisano tworzeniu nowych linii/dodawania kursów do obsługi tego typu obszarów (na tym forum i w działaniach ZDiTu (uległości miasta wobec inwestorów?)).

(Zobacz ile można by oszczędzić na niepotrzebnych kursach 98 na Nowy Józefów)
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez geograf, łącznie zmieniany 4 razy.
gothmucha
Sympatyk forum
Posty: 697
Rejestracja: czw 01:20, 07 gru 2006
Lokalizacja: Niższa/Śląska
Kontakt:

Post autor: gothmucha »

Nie, zaproponowałeś krótką linię (kilka przystanków), czyli co najmniej 1 przesiadkę. Ja z kolei uważam, że 98 jest w konkretnych godzinach niezbędnie potrzebne - poza nimi już niekoniczenie (nie muszą tam podjeżdżać wszystkie autobusy).
geograf
Sympatyk forum
Posty: 695
Rejestracja: wt 17:56, 13 cze 2006
Lokalizacja: Chojny/Warszawa

Post autor: geograf »

Czy te osoby, które zapełniły 98 na Widzewie W KOMPLECIE dojechały na Józefów?
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

Geograf: A czy ja się nie zgadzam z innymi potrzebami? I w ogóle co jedno przeszkadza drugiemu?!
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

geograf pisze:Czy te osoby, które zapełniły 98 na Widzewie W KOMPLECIE dojechały na Józefów?
Skoro korzystają z jednej linii, która im pasuje jednocześnie ci, którzy jadą z Widzewa na Retkinie, z Centralu do Gilletta, czy nawet z Olechowa do Gilletta to jaki jest sens to rodzielać? Nie mieszkamy w Niemczech - nie można uszczęśliwiać ludzi na siłę skazując ich na ciągłe przesiadki, nie ma odpowiedniej infrastruktury i punktów przesiadkowych, a ludziom niektóre nawet długie linie nawet w kilku kursach dziennie mogą zwyczajnie pasować. Wiadomo, że nie zapewnimy wszystkim pracownikom bezpośredniego dojazdu do domu, ale dobrze żeby przynajmniej istniały linie, które dojadą na większe osiedla (postulowałem o uruchomienie linii okresowej zamiast 99 i skierowanie jej na Radogoszcz przez Koziny i Żubardź, a nie przez Zachodnią), czy oddalone od zakładów dzielnice.

Można oczywiście pozostawić do Giletta kilka kursów dziennie 98, stworzyć kwiatek 98A, ale co wtedy, gdy do fabryki chce dojechać ktoś nie do pracy i kursy z myślą o zmianach w zakładzie mu nie pasują? Ma iść pieszo z Retkini?

BTW. 14 powinna jeździć, co 7,5 minuty/co 15 minut. Kilka lat temu ZDiT pięknie rozwalił jednolitą częstotliwość tramwajów na trasie W-Z.
Chandler
Stały bywalec
Posty: 329
Rejestracja: sob 18:48, 13 sty 2007
Lokalizacja: Olechów

Post autor: Chandler »

Czy jadąc 78 do Aleksandrowa wystarcza łódzki bilet/migawka, czy trzeba dokasować coś dodatkowo?
ODPOWIEDZ