[Ozorków] Linie 46/Z46/10

Rozmowy, dotyczące funkcjonowania transportu zbiorowego w okolicach Łodzi.
basutsuaa
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: wt 17:57, 02 lut 2010
Lokalizacja: Ozorków

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: basutsuaa »

Powiem tak. ŁKĄ jezdzilem przez nieco ponad miesiac i sobie bardzo chwaliłem. Jednak zawiesili 46 w miedzyczasie wiec sie przesiadlem na Zetke. Co do napełnienia na Z46 to powiem ze w niektorych kursach po 1 czy 2 przystanku wszystkie miejsca siedzace sa zajete a na przystanku Ozorkow Las juz jest tłok. Tak samo dzieje sie na PORANNYM KURSIE DO OZORKOWA zwlaszcza w piatek (dzien targowy). Wtedy jada babcie na rynek, dzieci do klas gimnazjalnych z całego miasta i osoby które wracaja z pracy z Lodzi z nocnych zmian. Dzis policzylem! Na przystanku Ozorków Wyszyńskiego wysiadło 36 osób na Konstytucji 3 Maja 59 osób. Nie zdołałem policzyc ile osób zostało w autobusie ale ok. 20 jadących na krańcówke. Tak więc. Chyba zainteresowanie Z46 jest spore.
Nawet w niedziele wieczorem jedzie bardzo duzo ludzi do Łodzi. Autobus pełny jest już na Słowiku.

Zapraszam na dni Ozorkowa jutro i pojutrze. Bedziecie mogli sami poobserwować co dzieje się w autobusie gdy są dni miast :) Do tej pory miałem okazje obserwowac to co dzieje sie w tramwajach ale mysle ze teraz bedzie podobnie.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: prof_klos »

No ale jak ma się to do tramwaju? Zachowana jest jednakowe zainteresowanie czy jednak nieco większe? Chcę wyciągnąć z tego wniosek czy fakt "lepszej", tj. szybszej, wygodniejszej, niskopodłogowej komunikacji wpłynął na popyt w Ozorkowie.
Co do Dni Ozorkowa, zabawna sprawa, odnoszę wrażenie, że wykonawcy migrują z miasta do miasta. U Was gra to, co u nas dwa lata temu, zaś to co gra u nas w tym roku, gra jednocześnie w Łasku, Buczku, natomiast ten, który grał rok temu dla nas dzisiaj wystąpi w Lutomiersku. ;) A przecież takich "Dni XXX" na przełomie maja i czerwca jest od liku w całej Polsce, każdym mieście i powiecie!
W moim mieście zawsze na tą sposobność wystawiane są specjalne kursy, które po zakończonej imprezie oczekują na pasażerów w miejscach imprez, a w razie potrzeby dosyłane są kolejne brygady. Domyślam się, że Z46 przeżyje dzisiejszego wieczora po koncercie MiG oblężenie. Udanej zabawy! :)
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Awatar użytkownika
STUDI
Gaduła
Posty: 1891
Rejestracja: wt 12:22, 25 cze 2013

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: STUDI »

prof_klos pisze:No ale jak ma się to do tramwaju? Zachowana jest jednakowe zainteresowanie czy jednak nieco większe?
Autobus zwiększył popyt. Pomijam uczniów i te kursy do i z pracy w godzinach "magistrackich". Tramwaj po szczycie był wozidłem powietrza, poza wieczorem piątkowym i sobotnim (i to wtedy jedynie mamy obłożenie w relacji Ozorków-Łódż a nie ja to nawet widoczne w zetce jest: Łódż - Zgierz-Rynek i Zgierz-Musierowicza - Ozorków. Autobusy z sensownym czasem przejazdu i komfortem nie dostępnym w tramwaju (miejsce siedzące na dodatek nie na plastiku / blasze) zachęciły do korzystania. Jest napełnienie wieczorem około 21tej czego nie było widać tramwaju od czasu gdy skutecznie wygaszano popyt wydłużając drastycznie czas przejazdu.
basutsuaa
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: wt 17:57, 02 lut 2010
Lokalizacja: Ozorków

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: basutsuaa »

Zdecydowanie wiecej pasazerow jest w Z46 niz bylo w tramwaju. Swiadczyc o tym moze rowniez ciagle zmiejszajaca sie ilosc kursow prywaciarzy na tej trasie (na Łeczycy tylko 2 kursy uległy likwidacji w ostatnim czasie, na Ozorkowie chyba z 10, Parzeczew 2 albo 3). Mowa tu o samym Dynamiku. Jedyne co ich teraz trzyma przy zyciu to to ze dojezdzaja do centrum co jest dla niektorych lepsze niż przesiadka na Radogoszczu.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: prof_klos »

No i o to mi chodziło.
Wiecie co? Tym bardziej, w mojej opinii, o przyszłościowym powrocie "46" nie ma co marzyć. Ludzie na myśl "tramwaj":, nawet po nowym torowisku, skojarzą stare warunki i będą, po prostu, niezadowoleni, okażą głos sprzeciwu. Jestem przekonany, że pierwotny sentyment już w imię rzeczywistości przygasa, a za moment zniknie zupełnie, dokładnie tak, jak pisałem w lutym odnośnie wygaszania linii kolei wąskotorowych. Ten sam schemat.

Tramwaj zostanie w ciepłym wspomnieniu, jak kolejki, ale na opcję powrotu ludzie raczej powiedzą "nie". I o to w tym wszystkim chodzi, temat musi "przeleżeć, dojrzeć", a później zbędną infrastrukturę się zdejmie i po krzyku.

Chyba, że totalnie się to wywróci jak w przypadku Lutomierska, gdzie autobus jechał 2 czy nawet 3 razy szybciej oferując 200 procent więcej wygody i komfortu, a ludzie i tak chcieli tramwaju i z dumą się nim do dzisiaj obchodzą. Totalny fenomen, ta wieś mnie zadziwia. :)
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Awatar użytkownika
STUDI
Gaduła
Posty: 1891
Rejestracja: wt 12:22, 25 cze 2013

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: STUDI »

Ależ opinia pasażerów zetek jest właśnie taka: jak to dobrze że ten dziadowski tramwaj zastąpiono autobusem. Patrzą na kupowane bydłowozy i modernizacje to trudno z nimi się nie zgodzić. Tramwaj odstrasza od zbiorkomu.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: Kpc21 »

Ale już na trasie do Pabianic to z kolei tramwaj wygrał z busami.

Myślę, że pojazd ma tu małe znaczenie, a duże ma czas przejazdu i niezawodność.

Aczkolwiek... teraz, zdaje się, z Pabianic szybciej jest już busem (nie ma żadnych prac drogowych po drodze), a jednak busy tracą, a tramwaj zyskuje.

Jak ostatnio analizowałem rozkłady, to taki przelotowy PKS dużo szybciej jechał z Pabianic do Łodzi, niż tramwaj.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: nowy1212 »

Bo tu cena też ważna, a jadąc tramwajem masz migawke MPK.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: prof_klos »

Busy wymarły niemal całkowicie, PKS całkowicie.
Czynnik podstawowy: cena. Niech jedzie i dłużej, ale bus kosztuje 5 złotych, w te i na zad - 10 zł dziennie, migawek brak.
Tramwaj? No ile kosztuje migawka ulgowa studencka na "41" plus wszystko? Kilka dni jazdy busem. Mimo że dłużej i mniej komfortowo. Teraz, gdy na linii ozorkowskiej kursuje autobus to jest to, cóż, taki bus za 2 złote. ;)

EDIT: Przelotowy PKS to jeszcze droższa opcja, kosztuje 6-7 złotych. Lokalny PKS na zlikwidowanych liniach był najtańszy, jeździł na Bugaj i Szpital po 3,80/4,20 PLN a i tak upadł w całości.
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: px33 »

Przy 5 zł w jedną stronę małe auto na LPG zaczyna się naprawdę bardzo, bardzo solidnie opłacać bo koszt paliwa jest dwukrotnie niższy, a przy codziennych dojazdach wszystkie koszty typu amortyzacja zakupu, przeglądy, OC, serwis i tak nie przeważą kosztów PKS-u. A auto zawsze się przyda.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: Kpc21 »

Do Ozorkowa przez jakiś czas PKS Łęczyca jeździł chyba za 3 zł, czy nawet nie wiem, czy nie mniej.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: prof_klos »

px33 pisze:Przy 5 zł w jedną stronę małe auto na LPG zaczyna się naprawdę bardzo, bardzo solidnie opłacać bo koszt paliwa jest dwukrotnie niższy, a przy codziennych dojazdach wszystkie koszty typu amortyzacja zakupu, przeglądy, OC, serwis i tak nie przeważą kosztów PKS-u. A auto zawsze się przyda.
Spójrzmy prawdzie w oczy. Kupujesz stare auto z małym silnikiem (niskie opłaty OC) z ważną instalacją LPG - dajmy na to Matiz, Tico, Cinquecento. Motor do 0,9 w każdym razie. Samochód taki nabędziemy za 700-800 złotych. Jak dobrze trafimy, z opłatami i przeglądem na pół roku do przodu. I... jeździmy. Spalanie 15-20 zł/100 km, jak coś się zepsuje - części po 10 złotych :lol: . Tak, to się mega opłaca. Paradoksalnie największym wydatkiem jest tutaj... pozyskanie uprawnień do kierowania takim pojazdem, kurs, szkolenia, egzaminy wraz z poprawkami, myślę że 3000 PLN lekko patrząc. A do tego, gdy wygaśnie OC, a nie mamy na kogo zarejestrować, to młody kierowca dodatkowo, nawet na takie maleństwo, wybuli ze 2 tys. złotych.
Jeżeli jednak prawo jazdy już mamy, a samochód posiada opłaty "na zapas" (zawsze można wozy zmieniać co pół roku przed wypadnięciem opłat, wiele osób tak robi) - MPK może possać pałeczkę.
Problemem pozostają jednak wówczas czynniki zewnętrzne, gdzie MPK ma wyższość. Miejsca parkingowe, miasta zdzierają jak się da, dodatkowe opłatki, opłaty oraz... korki. No i poziom bezpieczeństwa, bo każdy wie jak się kończy niewielka nawet kolizja takiego Tico z taczką. ;)
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
basutsuaa
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: wt 17:57, 02 lut 2010
Lokalizacja: Ozorków

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: basutsuaa »

Kpc21 pisze:Do Ozorkowa przez jakiś czas PKS Łęczyca jeździł chyba za 3 zł, czy nawet nie wiem, czy nie mniej.
Przez dlugi okres PKS jezdzil w kazdej mozliwej relacji za 2.50 (czy to Leczyca-Lodz czy Zgierz-Lodz) jednak czasy dobroci sie już skonczyly i bilet z Łeczycy do Lodzi kosztuje juz 6 zl.

W Pabianicach własnie inaczej niz w Ozorkowie prywatne firmy stosuja bilety miesieczne i to w bardzo atrakcyjnych cenach. (Nie jak w wiekszosci firm wedlug schematu cena biletu jednorazowego x 35 lub 40 = cena biletu miesiecznego.) Tutaj cena biletu miesiecznego przy cenie jednorazowego 6 wynosila 150 a przy 5 za jednorazowy 140. Oczywiscie gdy ceny biletow byly duzo nizsze to nie zrezygnowano z miesiecznych tylko równiez obniżono odpowiednio ich cene.
Awatar użytkownika
michalzgierz1989
Bywalec
Posty: 133
Rejestracja: śr 13:05, 13 lut 2013
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: michalzgierz1989 »

Ja pamiętam jak w 2015 na dniach Ozorkowa grał Zenek to w sobotę przed koncertem do Tramwaju praktycznie nie szlo się dostać taki był załadowany, bo zwykle w soboty woził od Zgierza powietrze, natomiast tegoroczna impreza ze względu na zadymienie z pożaru została przełożona
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: prof_klos »

Cóż, tramwaj też został... "przełożony".
Imprezy masowe zawsze odbijają się na potężnym, spektakularnym zapełnieniu, zwłaszcza w momencie kumulacji, czyli po zakończeniu ostatniego koncertu. Czy to Pabianice i tłumy wsiadające do "41" przy Wiejskiej (imprezy plenerowe w parku Wolności, tuż za pętlą), czy Konstantynów i szaleństwo przy parku miejskim (imprezy odbywają się na stadionie, naprzeciwko trójkąta manewrowego), czy Zgierz (stadion, nieopodal placu Kilińskiego).
Wczoraj odbyły się dni gminy Lutomiersk (Martyniuk...), toteż oblężenie pewnie przeżył leciwy "43".
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Awatar użytkownika
michalzgierz1989
Bywalec
Posty: 133
Rejestracja: śr 13:05, 13 lut 2013
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: michalzgierz1989 »

Dopiero się odbędą w Czerwcu, bo się na nie wybieram co do zapełnienia 43 w dniu tego koncertu nie mam wątpliwości ze będzie ścisk
basutsuaa
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: wt 17:57, 02 lut 2010
Lokalizacja: Ozorków

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: basutsuaa »

Jestem ciekaw jaką MPK/ZDiT zastosuja trase objazdu Z46 na czas jednodniowego wylaczenia z ruchu nowego ronda w Ozorkowie (10czerwca). I czy wogole go zastosuja czy w ostatniej chwili odwołaja jesli bedzie brzydka pogoda bo wykonawca zapowiedzial ze podczas opadow deszczu pracowac nie beda.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: prof_klos »

Wykonawca powiedział... ale pracę wykonać muszą i tak, więc nie tamtego dnia, to innego.
Przypomina mi się linia MARKAB-u wożąca do zgierskiego ośrodka rekreacji "Malinka", która miała adnotację, iż kursy uzależnione są od warunków pogodowych. :)

Jeżeli zamknięte zostaną wszystkie odnogi ronda w tym punkcie to rzeczywiście totalnie nie ma jak objechać tego punktu, by zrealizować trasę do osiedla przy ulicy Cegielnianej!
Jedyną możliwością pozostanie objechanie Ozorkowa dalej obwodnicą i realizacja trasy od tyłu, ulicą Słowackiego do Słowackiego, Listopadowej, a dalej swoją trasą. Przegubowiec na tych ostrych zakrętach wyglądał by ciekawie. Dobry klimat panuje na tamtych uliczkach.
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
basutsuaa
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: wt 17:57, 02 lut 2010
Lokalizacja: Ozorków

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: basutsuaa »

basutsuaa pisze:
Kpc21 pisze:W Pabianicach własnie inaczej niz w Ozorkowie prywatne firmy stosuja bilety miesieczne i to w bardzo atrakcyjnych cenach. (Nie jak w wiekszosci firm wedlug schematu cena biletu jednorazowego x 35 lub 40 = cena biletu miesiecznego.) Tutaj cena biletu miesiecznego przy cenie jednorazowego 6 wynosila 150 a przy 5 za jednorazowy 140. Oczywiscie gdy ceny biletow byly duzo nizsze to nie zrezygnowano z miesiecznych tylko równiez obniżono odpowiednio ich cene.
Tak czytam swoja wypowiedz i stwierdzam ze pisze głupoty. Oczywiscie chodziło mi ze w Ozorkowie sa miesieczne a w Pabianicach ich nie ma.

Objazd przez Słowackiego bylby na tyle fenomenalny bo nigdy w tamte rejony jeszcze sie komunikacja zbiorowa nie zapuściła (a dokładnie na odcinku od Żwirki do DK91) bo na wcześniejszym odcinku wczesniej jezdzily przez pare miesiecy autobusy jak remontowano skrzyzowanie na placu JPII. Wtedy też objazd prowadził przez całe miasto a mozliwosci objazdu byly dwa.
basutsuaa
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: wt 17:57, 02 lut 2010
Lokalizacja: Ozorków

Re: [Ozorków] Linia 46

Post autor: basutsuaa »

No to juz wiem. W niedziele trasa zostaje skrocona do przystanku Ozorkow cmentarz (czyli o 4 przystanki). Nie ładnie ze strony miasta. Ale podobno wybrali do tego remontu specjalnie niedziele bez handlu aby zminimalizowac niezadowolenie.

Pasazerowie z Ozorkowa o skroceniu trasy dowiaduja sie o ww fakcie na dwa sposoby. Ci co mają wiecej szczescia od przypadkowych przechodniow a ci co maja mniej szczescia domyslaja sie ze autobus nie przyjedzie jak juz stoja na przystanku dlizej niz pol godziny. Zero informacji na przystankach, zero informacji na stronie MPK. Nawet autobusy na wyswietlaczach kierunkowych maja napisane OZORKÓW KONSTYTUCJI 3 MAJA. Kierowcy o zmianach dowiaduja sie jak rozpocznynaja zmiane.
ODPOWIEDZ