[Zgierz] MUK

Rozmowy, dotyczące funkcjonowania transportu zbiorowego w okolicach Łodzi.
orzel
Bywalec
Posty: 113
Rejestracja: wt 21:17, 04 lut 2020

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: orzel »

px33 pisze:
śr 12:07, 06 lip 2022
Chociaż w przypadku takiej linii 3 kółko zazwyczaj trwa mniej niż godzinę, więc wyrównanie taktu do w miarę równego 60 nie byłoby zbyt trudne (przy czym pewnie gdzieś pojawiłaby się wyrwa związana z posiłkiem).
Takie wyrwy mamy przecież też w Łodzi, np. na 50 w weekendy lub na 87 i poza tym przez cały dzień równy takt - jeśli nie da się niskim kosztem zapewnić stałych odjazdów, to jest to IMO akceptowalne.
A w Zgierzu jak w lesie, autobus raz lub 2 razy na godzinę przez cały dzień i każdy odjazd jak w ruletce. Mało tego - poza szczytem linie jeżdżą częściej niż w szczycie. Koronna dla mnie jest 6, która przez cały dzień mogłaby jeździć co pół godziny, ale nie - o godz. 13 co 20 minut, a w szczycie między 16-17 z Łodzi dziury po 32-34 minuty.
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: BB93 »

Bo w Zgierzu po prostu rozkłady są takie jakie zostaną wygenerowane automatycznie przez program. W Łodzi też kiedyś takie były. Po prostu w MUK pracują ludzie z przypadku, którzy są akurat tam, bo na taki odcinek przydzieliła ich partia. Członkowie stowarzyszenia prezydenta albo żony radnych.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: Kpc21 »

Czyli rozwiązać ten problem można... odbierając MUK-owi w jakiś sposób licencję na Busmana :)

Wtedy będą musieli się wysilić rzeźbiąc rozkłady ręcznie, a jak już to będą robić, to się nad nimi siłą rzeczy bardziej zastanowią.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: px33 »

Taa, to wtedy okaże się że autobus w jednej minucie powinien zaliczyć 3 przystanki albo że kierowcy przysługuje -5 minut przerwy (swoją drogą, w Łodzi kiedyś była ujemna przerwa na jakiejś linii kończącej na przystanku przelotowym, być może program tego wcale nie sprawdza)
Awatar użytkownika
michalzgierz1989
Bywalec
Posty: 136
Rejestracja: śr 13:05, 13 lut 2013
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: michalzgierz1989 »

Powiem wam szczerze, że już dawno nie korzystałem z MUKu. Jak mam czekać na przystanku, to wsiadam na rower i skrótami jestem szybciej w centrum Łodzi niż autobus. 61 i 6 zanim objadą to ja w domu już jestem, choćby z ŁDku czy z okolic Kaliskiego :)
komlo13
Stały bywalec
Posty: 367
Rejestracja: czw 21:35, 11 lip 2019

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: komlo13 »

Jechałem właśnie zgierskim citaro 530K o numerze 22147 i przyznam szczerze, że jestem pozytywnie zaskoczony. Autobus standardem nie odbiega od większości łódzkich autobusów. Oczywiście jest dużo do zrobienia, klima działa dość słabo, telewizorek wyświetla niemieckie przystanki, a autobus długości 10,5 metra na linię 61 może być trochę przy mały, choć na kursie którym jechałem akurat było w sam raz. Widać że jest chęć zmiany czegoś i że jakość jest już inna niż parę lat temu. Na duży plus na pewno biletomaty, na minus ta nieszczęsna klimatyzacja, która w dużej części autobusów działa słabo, a w niektórych wcale, co przy nieotwieralnych oknach w upale nie należy do najprzyjemniejszych.
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: BB93 »

W Zgierzu powakacyjne zmiany rozkładów prawie całej komunikacji miejskiej. Wszystkie, oprócz trójki, linie będą miały częstotliwości jak przed zmianami. Oczywiście, brak jakichkolwiek taktów. Zmiany podobno są dostosowane do godzin zmian. Przykładem jest odjazd o 14:08 kursującej co godzinę "3" ze strefy przemysłowej na Sadowej ;)
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: BB93 »

1 listopada zgierska komunikacja kursować będzie według rozkładu niedzielnego. Dodatkowo, będzie uruchomiona linia cmentarna.

--------------------------------------

Poza tym, dzisiaj była Komisja Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Rady Miasta Zgierza na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej. Podczas słuchania wypisałem co ciekawsze sprawy:
1. Na Komisję, pomimo zaproszenia, nie było nikogo z Markabu. Z MUK była Pani Kierownik i dwie pracownice jednostki.
2. Ma być niby więcej GT8N na tramwajowej szóstce.
3. Rozkłady jazdy są wspólnym dziełem MUK i Markabu. Układane w Busmanie, od lat w ten sam, sprawdzony sposób.
4. Liczenie pasażerów odbywa się przez kontrolerów, którzy później przekazują ustnie wyniki do MUK.
5. Nie ma pieniędzy na profesjonalne liczenie pasażerów.
6. Klimatyzacja czasem nie działa, bo zmienia się klimat.
7. Ponoć wszystkie autobusy mają klimatyzację.
8. Jeden z radnych zadał pytanie o zwolnienia lekarskie pracowników MUK. Jednak, z uwagi na fakt, że Komisja obradowała nt. komunikacji miejskiej a nie MUK, nie spodobało się przewodniczącemu Komisji (prywatnie jego żona pracuje w MUK). Listopadowa Komisja będzie więc na temat funkcjonowania MUK :D
10. W ciągu ostatnich 8 lat MUK nie nałożył żadnej kary na Markab. Przewoźnik jest tylko upominany.
11. Czynione są starania, żeby zakupić fabrycznie nowy tabor, ale struktura właścicielska Markabu na to nie pozwala.

I to tyle ;)
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: BB93 »

W dniach 10-21 grudnia liczenie pasażerów zgierskiej komunikacji z inicjatywy Urzędu Miasta Zgierza.
jan_defecto
Megagaduła
Posty: 2285
Rejestracja: wt 13:22, 16 cze 2009
Lokalizacja: Łódź-Retkinia

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: jan_defecto »

Markab kupił 4 Citaro C2.
Zdjęcia na FB Radnego Przemysława Jagielskiego.
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: BB93 »

Rada Powiatu Zgierskiego przegłosowała dotacje na kolejny rok na funkcjonowania 2bis (Aleksandrów - Zgierz - Smolice Corning) i 10 (Zgierz - Ozorków). Przekazane będzie odpowiednio 110 tys. zł (na 2bis) i 300 tys. (na 10) czyli tyle samo co rok temu.

Przy okazji, w uzasadnieniach do uchwał można znaleźć parę ciekawych informacji:

- wzkm w Markabie na 2023 rok kosztuje 11,55 zł netto (12,47 zł brutto) niezależnie od typu taboru;
- z linii 2bis średnio miesięcznie korzysta 1169 osób;
- średnia miesięczna sprzedaż biletów na linię 10: 15 tys. jednorazowych i 325 okresowych.
Awatar użytkownika
michalzgierz1989
Bywalec
Posty: 136
Rejestracja: śr 13:05, 13 lut 2013
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: michalzgierz1989 »

W Przyszłości można się spodziewać że któraś linia zostanie skierowana przez ulicę. Proboszczewice. W tej chwili trwają prace wykończeniowe, i są zatoki przystankowe. Pierwsze po obu stronach przy ulicy Łęczyckiej, oraz jedna obok byłej jednostki wojskowej.
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: BB93 »

Ruszyły prace Zespołu ds. Transportu Miejskiego w Zgierzu. Oprócz przedstawicieli MUK i Markabu, w Zespole jest również prof. Jacek Wesołowski z łódzkiego Politechniki w roli eksperta.
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: [Zgierz] MUK

Post autor: BB93 »

https://tuzgierz.pl/wiadomosci-zgierz/k ... qU3UdN95FJ


W składzie Komisji są urzędnicy, Radni i Prof. Wesołowski z Politechniki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ani autor strony "Komunikacja w Zgierzu i okolicach" ani strony "Po Zgierzu Rowerem" nie dostąpili zaszczytu otrzymania zaproszenia.
ODPOWIEDZ