[Głowno] Wieści

Rozmowy, dotyczące funkcjonowania transportu zbiorowego w okolicach Łodzi.
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: BB93 »

Czyli wychodzi na to, że ja u siebie będę jeździł starymi Citaro, a żeby przejechać się elektrykiem będę mógł sobie odwiedzić 5 razy mniejsze miasto od mojego ;)
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Co jeszcze...

- ładowanie ma być na kabel, nie na pantograf,

- jest wymóg do 100 km do serwisu producenta:
dysponowanie przez Wykonawcę odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, tj. Wykonawca musi dysponować własnym serwisem np. Autoryzowaną Stacją Obsługi lub warsztatem partnerskim lub też innym zapleczem technicznym zwanym dalej punktem serwisowym umożliwiającym wykonanie napraw i obsług technicznych oferowanych autobusów w pełnym zakresie, zlokalizowanym (zlokalizowanymi) w odległości nie większej niż 100km od siedziby Zamawiającego („w odległości nie większej niż 100km” oznacza, że dystans-dojazd drogami publicznymi po których może poruszać się oferowany autobus od siedziby Zamawiającego do punktu serwisowego nie może być większy niż 100km.)
Jeśli wygra Solaris, to ciekawe, jak to oni zorganizują. Serwis Solarisa w Łodzi przy MPK zostanie doposażony pod kątem obsługi głowieńskich elektryków? Tylko pewnie i pracownicy o odpowiedniej wiedzy (w zakresie serwisowania układów napędu elektrycznego) będą potrzebni, chyba że zwerbują jakichś pracowników... z zajezdni tramwajowych.

Inna opcja to Warszawa, gdzie i Solaris, i Ursus mają swoje autobusy elektryczne, a więc pewnie także i zaplecze serwisowe. Ale z tego co sprawdziłem, u nich wszystkie elektryki (przynajmniej te należące do MZA, może Mobilis też coś ma i mają bliżej bazę) są w zajezdni na Woronicza, a ona jest dosłownie na granicy tego kryterium. Najszybsza trasa liczy 106 km. 100 km Google Maps pokazuje jeśli wybierze się trasę pieszą - nie badałem jej dokładnie, ale jeśli w całości jest przejezdna dla samochodów i w rzeczywistości jest to np. 99 kilometrów i 800 metrów, a nie 100 kilometrów i 200 metrów, to może i uda im się to kryterium spełnić.

Chyba, że po prostu zadadzą pytanie do przetargu, czy 110 km może być, i miasto na to pójdzie.

W sumie w Głownie jest ASO Ursusa. Ale oni tam raczej nie mieli nigdy do czynienia z pojazdami o napędzie elektrycznym.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Otwarcie ofert przesunięte na wtorek 9 października - a więc tylko o jeden dzień.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Były burmistrz Głowna (ten, który był burmistrzem przez niemal całą bieżącą kadencję) – i raczej faworyt w obecnych wyborach – zadeklarował, że jeśli oferty na autobusy elektryczne będą zbyt wysokie, zakupione zostaną autobusy z silnikami Diesla.
Utrzymanie darmowej komunikacji miejskiej w Głownie w oparciu o nowe pojazdy – punkt z programu wyborczego KWW Grzegorza Janeczka

✔ Zakup 2 autobusów elektrycznych i remont ul. Dworskiej – tego dotyczył wniosek, który złożyłem o dofinansowanie z UE Rok 2017 - to prace na Dworskiej i moście na Brzuśni. Po ogłoszonym przeze mnie przetargu na pojazdy, niestety, nie wpłynęła żadna oferta. Sprawa się przedłużała, gdyż po odwołaniu mnie w czerwcu, nie było w #Głowno burmistrza, który jedynie mógł ogłosić nowy przetarg. Sprawa powinna się wyjaśnić, gdyż jak informuje Urząd Miejski 9 października upływa termin na złożenie ofert.
✔ Choć „elektryki” budziły mieszane uczucia, namawiałem, by spróbować i w obecnym budżecie zagwarantowałem na to 4 mln złotych (2,8 mln z UE i 1,2 mln z kasy miejskiej). Moja propozycja była taka - jeśli oferty na zakup będą finansowo do przyjęcia, to je kupujemy. Jeśli będą zbyt drogie, to rezygnujemy z dotacji z UE, ale za te 1,2 mln z naszego wkładu kupimy nowe na paliwo tradycyjne.
Pamiętacie jak w Głownie testowaliśmy autobus elektryczny❓ Ja zapamiętałem ciszę i komfort jazdy
https://www.facebook.com/groups/3799396 ... 393973146/
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Obrazek

Szkoda, że akurat Ursus, który oferuje gorszy produkt, niż Solaris (a było pytanie do przetargu, czy można zaoferować autobus 12-metrowy - miasto się niestety nie zgodziło, pewnie zależało im na tym, by ze względu na wybory nie przedłużać przetargu - szkoda), ale ważne, że jest oferta.

Milion do dołożenia. Nie orientuję się, jak działa to dofinansowanie z UE. Jeśli procentowo, tzn. zwiększenie ceny zakupu zwiększa odpowiednio kwotę dofinansowania, to nie powinno być żadnego problemu. Obawiam się jednak, że działa ono kwotowo, czyli ten milion będzie musiało dopłacić miasto. W tej sytuacji może być różnie.

Ale skoro alternatywą ma być zakup autobusów spalinowych, do których pewnie też będzie trzeba dopłacić (w cenie 1,2 miliona można co najwyżej kupić jakieś Sprintery czy Iveco z polską zabudową, np. http://m.infobus.pl/automet-z-umowa-w-l ... 08476.html), to jest jakaś szansa, że dołożą.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

http://lowiczanin.info/glowno-rezygnuje ... trycznych/
Głowno rezygnuje z autobusów elektrycznych
Autor: Elżbieta Woldan-Romanowicz 6 grudnia 2018 Kategoria: Głowno/ Stryków

Na sesji Rady Miejskiej w Głownie 5 grudnia burmistrz Grzegorz Janeczek powiedział, że jest zmuszony do unieważnienia przetargu na zakup autobusów elektrycznych.

Ostateczny termin na zakończenie przetargu, w którym otwarcie ofert nastąpiło już 9 października, upływa 7 grudnia. Przypominamy, że miasto zamierzało dokonać zakupu dwóch autobusów o napędzie elektrycznym wraz z dedykowanym systemem ładowania, przeznaczając w budżecie na ten cel 3.739.687 zł. Inwestycja miała być dotowana środkami unijnymi w kwocie około 2,7 mln. zł. W pierwszym przetargu nie złożono żadnej oferty, w drugim wpłynęła jedna, opiewająca na 4.733.040 zł. Złożyła ją firma Ursus Bus S.A. z Lublina. Zaoferowano wiec realizację zamówienia za prawie milion zł więcej, niż może wydać miasto. Przetarg, jak wyjaśnił Grzegorz Janeczek na sesji, można by zakończyć pozytywnie tylko w sytuacji, gdyby budżet samorządu gwarantował pełne środki na wykonanie tego zadania, a w chwili obecnej nie jest to możliwe, bo po prostu nie ma z czego.

– Pieniądze, które mogłyby być zużyte, że tak powiem w przeciągu ostatniego pół roku się rozeszły – mówił na sesji. Takimi środkami, jakimi w ostatnich miesiącach minionej kadencji dysponowała rada, były pieniądze odzyskane za zaległości szpitalne na fali przemian własnościowych w placówce i to “rozejście się” tychże miał na myśli burmistrz.
– Nawet teoretycznie nie ma teraz możliwości podjęcia innej decyzji niż unieważnienie tego przetargu i odstąpienie od tego projektu – usłyszeli radni na wczorajszej sesji.

Równocześnie zapowiedział podjęcie starań o zapewnienie komunikacji miejskiej w Głownie nowych pojazdów o napędzie tradycyjnym poprzez np. leasing lub inną formę ich nabycia.

O historii całego tego pomysłu, a także o tym, czy rzeczywiście nie było innego wyjścia – napiszemy w Wieściach za tydzień.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Nowe wieści w temacie autobusów:

Obrazek

Miasto jest chyba najbliżej kupna 2x Novociti Life, takich samych jak w Łodzi. Ale prowadzi, zgodnie z artykułem, także negocjacje z Mercusem (mniejszy pojazd) i Solarisem (większy pojazd). Sam mam obawy, czy do przetargu nie zgłosi się – i nie wygra – Karsan.

Od środy Isuzu ma się pojawić w Głownie na testach.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Yizi
Bywalec
Posty: 245
Rejestracja: śr 20:50, 02 sty 2019

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Yizi »

To Isuzu do testów zostanie ściągnięte z Łodzi czy inny wóz?
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Nie mam pojęcia. Ale biorąc pod uwagę, że Isuzu wraz z tymi sztukami dla Łodzi wyprodukowało sobie jeszcze co najmniej dwa testowce (a raczej pewnie zamówił je sobie importer) – to przypuszczam, że do Głowna trafi któryś z nich.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Jordi
Megagaduła
Posty: 2037
Rejestracja: pt 00:41, 15 cze 2012

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Jordi »

Gadali podczas premiery Isuzu dla MPK, że testowiec odwiedzi kilkanaście głównie mniejszych miast takich "powiatowych". Pewno testowiec zawita do Głowna. W Łodzi mamy niedobór takich autobusów zwłaszcza na Nowych Sadach.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kuba »

No i już podobno Isuzu kursuje na testach po Głownie:
FOTO
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
Jordi
Megagaduła
Posty: 2037
Rejestracja: pt 00:41, 15 cze 2012

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Jordi »

Z tego co widać po komentarzach, mieszkańcy już są zachwyceni.

Autobusik idealny do takiego miasteczka :)
Intermodalny
Stały bywalec
Posty: 460
Rejestracja: sob 18:10, 06 cze 2015

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Intermodalny »

Czy ja widzę większy wyświetlacz?
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Specjalnie się przejechałem porannym kursem. Większość pasażerów autobus komentowała i oczywiście się cieszyli.

Był to kurs tuż przed 8:00 – i zapełnienie przez większość kursu to było niemal 100% miejsc siedzących (wliczając odchylane krzesełka w "rzeźni") – z tym, że pierwsza połowa trasy to były babcie jadące na rynek (przy targowicy autobus praktycznie opustoszał), druga połowa – to dzieciaki z, chyba, młodszych klas podstawówki – jadące do szkoły (SP nr 3).

Komentarz jednej z babć: "teraz to będziemy jeździć jak ludzie", komentarz jednego z dzieciaków: "czuję się, jakbym był w przyszłości" :)

Za to wczoraj, kiedy autobus nie kursował z powodu awarii, miasto nawet postarało się o informację pasażerską – na większości przystanków wisiały naklejone na rozkładach jazdy kartki z informacją o braku kursów w tym dniu.

Wyświetlacz wydawał mi się być taki, jak w łódzkich Isuzu, ale nie wiem, włączony nie był, a nie przyglądałem mu się (na autobus w ostatniej chwili zdążyłem i do niego dobiegałem).

Zastanawia mnie jedna rzecz. Zainteresowanie pasażerów korzystaniem z autobusu celem dojeżdżania na pociągi ŁKA. W komentarzach pojawiają się narzekania na praktyczny jego brak – tyle, że gdy to skomunikowanie było całkiem przyzwoite, liczba pasażerów przesiadających się między ŁKA a busem miejskim i tak była raczej znikoma (razem ze mną zwykle były to maks. 3 osoby, a nierzadko tylko ja).
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kuba »

Swoją drogą wiadomo jak długo potrwają testy tego Isuzu?
I czy to jest ten Isuzu z tapicerką MPK-Łódź czy taki drugi z nieco inną tapicerką (ale chyba też niebieską)?
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Tydzień.

Autobus jest z inną tapicerką. Niebieska w błękitne i żółte kwadraty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co ciekawe, nie jest wyposażony w kasowniki.

Jest wyposażony w przyciski STOP, ale ich działanie jest dziwne – podczas wciskania słychać buczek u kierowcy.

I tak nie są używane, a ludzie zwyczajowo podchodzą do drzwi lub wołają do kierowcy, że będą wysiadać :)
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2387
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: TramMomentyStudenta »

Widać, że autobus specjalnie przystosowany do jazdy w Głownie, gdzie kasowników kompletnie nie trzeba :D
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Isuzu dziś rano na ulicy Kopernika w Głownie – dojeżdża do przystanku przy Sosnowej:

Obrazek

System informacji pasażerskiej w autobusie jest firmy Pixel. Pewną ciekawostką jest mocowanie do bileterki przy stanowisku kierowcy.

A tutaj wieczorem na ulicy Czackiego, widziane od tyłu:

Obrazek

To był chyba już ostatni dzień jego eksploatacji (testy miały trwać tydzień).
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

https://www.glowno.pl/4142,xiii-nadzwyc ... tresc=9889
XIII Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Głownie
Radni poparli propozycję Burmistrza Głowna Grzegorza Janeczka odnośnie przeznaczenia dodatkowych 350 tys. zł na budowę ulicy Czarnieckiego w Głownie, zwiększenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych oraz zarezerwowania środków na leasing autobusów miejskich w celu możliwości ogłoszenia przetargu. Były to najważniejsze kwestie poruszane podczas XIII Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Głownie.

Rada Miejska w Głownie spotkała się w dniu 17 lipca 2019 r na nadzwyczajnej sesji. Spośród kilku uchwał znajdujących się w porządku obrad znalazła się m.in. uchwała w sprawie zmian w Budżecie Miasta Głowna na 2019 rok. Pod tą nazwą kryją się m.in. zwiększenie wydatków na budowę ulicy Czarnieckiego o kwotę 350 tys. zł (całość zadania to koszt 490 tys. zł), wprowadzenie nowego zadania inwestycyjnego pn. „Rozbudowa oświetlenia ulicznego na terenie miasta Głowna – etap IV za kwotę ponad 34 tys. zł oraz zwiększenie dotacji dla przedszkoli niepublicznych o kwotę 100 tys. zł.

Ponadto radni przyjęli pakiet uchwał w sprawie zaciągnięcia długoterminowego zobowiązania w postaci leasingu z przeznaczeniem na nabycie autobusów dla komunikacji miejskiej w Głownie do wysokości 1 550 000,00 zł, a spłatę tego zobowiązania rozłożono na lata 2019-2024. Uchwały te wymagają zaopiniowania przez Regionalną Izbę Obrachunkową, po otrzymaniu którego będzie można rozpisać przetarg, rezultatem którego w Głownie pojawią dwa nowe autobusy miejskie. Jednocześnie Rada Miejska postanowiła zwiększyć kwotę na dotację dla MZK o 50 tys. zł z przeznaczeniem na wynajem autobusu, który rozpocznie kursowanie po wakacjach i będzie służyć mieszkańcom do czasu zakupu nowych pojazdów.

Rada Miejska uchwaliła także nowe zasady wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Głowno a także wyraziła zgodę na oddanie w dzierżawę w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy. Na koniec radni podjęli uchwałę w sprawie przekazania projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków obowiązującego na terenie Gminy Miasta Głowno do organu regulacyjnego – Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Czyli Autosan H7 już się chyba rozsypał. Obecnie – z tego, co widuję – na linii miejskiej jeździ tylko Transit, a po wakacjach miasto planuje coś... wynająć.

W sumie trochę, jak Tramwaje Podmiejskie pod koniec swojej działalności, gdy to wynajęły one bodaj Jelcza od MZK Pabianice.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Jordi
Megagaduła
Posty: 2037
Rejestracja: pt 00:41, 15 cze 2012

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Jordi »

Jak chcą Isuzu, to kwota może być za mała na dwa autobusy.

Nowy Targ dostał ofertę za 2 Isuzu na 1.720.000.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kuba »

Może zakładają możliwość nie fabrycznie nowych pojazdów i wtedy np. Isuzu mogłoby zaoferować swoje dwa testery z 2018 r. za nieco mniejszą cenę. Poza tym może Nowy Targ miał wyższe wymagania jeśli chodzi o wyposażenie. W Głownie chociażby wyświetlacze czy SIP zasadniczo nie są potrzebne jak jest tylko jedna linia. Wszystko więc zależy od tego co Głowno chciałoby mieć. Pewnie ta kwota nie wzięła się z księżyca i jakieś rozeznanie zrobili.
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
ODPOWIEDZ