[Głowno] Wieści

Rozmowy, dotyczące funkcjonowania transportu zbiorowego w okolicach Łodzi.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: prof_klos »

A Autosan SanCity? Ewentualnie konwencjonalny, haha, AMZ? ;)
Możecie od MZK Pabianice odkupić któregoś Solarisa U12, U12LE, Mana A21 czy Jelcza Vero w tym roku. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

AMZ ceni się czasem nawet drożej, niż Solaris.

Co do Autosanów - http://m.infobus.pl/autosan-z-umowa-w-k ... 85826.html
Wartość podpisanego kontraktu to 14,9 mln złotych. Dostawy 15 sztuk nowych autobusów, zgodnie z umową, zakończą się za 6 miesięcy. Pasażerowie będą mogli z nich korzystać już na początku przyszłego roku. Autosan zamówienie w ramach przetargu. - Oferta przesłana przez producenta z Sanoka spełniała wszystkie wymagania określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i uzyskała największą liczbę punktów, na które składała się cena oraz kryteria techniczne. Koszt dostawy nowych autobusów to 14.912.889,00 zł brutto ? czytamy w informacji przedstawionej przez MPK S.A. w Krakowie.
Po przeliczeniu na cenę netto i na jeden autobus wychodzi 808,3 tys. Dwa razy tyle nijak się nie mieści w 1,2 mln zł, i to chyba brutto (nie wiem, jak to się liczy, czy JST płacą przy zakupach VAT, czy nie - wcześniej podawałem ceny netto).
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: prof_klos »

Autobus zakupiony jednostkowo jednak nie będzie kosztował mniej jak te 800 tys., nie ma co mierzyć niżej. Taniej nabędziecie najwyżej wynalazki wątpliwej jakości, jak ma być tanio - zainteresujcie ofertami Bogdana, PAZa, ZiŁa czy innego KraZa, haha. ;)

Władze powinny przerobić przetarg na hybrydy i urealnić warunki!
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Ale hybryda będzie chyba i tak droższa od normalnego spalinowca...

W sumie, to jak taka hybryda działa? Tam są też jakieś akumulatory ładowane z sieci energetycznej? Czy po prostu silnik spalinowy napędza generator, który z kolei napędza silnik elektryczny - jak w lokomotywie?

W tym drugim przypadku, to chyba jakoś specjalnie dużo ekologii nie ma. A to pierwsze z kolei pewnie kosztowałoby podobnie do pełnego elektryka, albo nawet i drożej.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: prof_klos »

Napęd hybrydowy polega na tym, że autobus posiada normalny silnik spalinowy, zazwyczaj Cummins, spełniający aktualne normy spalania (EURO6). Poza motorem diesla w przedziale maszynowym znajduje się silnik elektryczny, który wspomaga silnik spalinowy. Rozruch i jazda "miejska" do danej prędkości, 20-30 km/h odbywa się za pomocą energii elektrycznej, po tym załącza się diesel, podczas pracy którego poza napędzaniem pojazdu ładowane są baterie silnika elektrycznego. Baterie ładowane są również w trakcie wytracania energii - hamowania pojazdu.

Na tej zasadzie funkcjonuje potęga współczesnych samochodów osobowych, a zaczęło się na szerszą skalę od Toyoty Prius.
System w lokomotywach pracuje na innej zasadzie, ale to temat rzeka.
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Czyli to taki trochę ekonomiczniejszy diesel w zasadzie. Źródłem energii i tak jest silnik diesla, tylko pojazd ekonomiczniej nią gospodaruje. Znalazłem informację, że emisja zanieczyszczeń przez hybrydę jest taka, jak 80% emisji zwykłego diesla.

Jak uda im się dostać dofinansowanie na hybrydy tak, że będą tańsze od zwykłych autobusów za własną kasę, to niech kupują, ale jak nie, to chyba jednak lepiej brać zwykłe diesle.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: prof_klos »

Z pewnością jest to - chociaż obecnie wydająca się innowacją perspektywistyczną - łącznik dwóch, długofalowych epok motoryzacji. Silniki spalinowe od wielu dekad napędzają nasze pojazdy, przed nami jednak epoka zasilania alternatywnego, elektrycznego (chociaż nie tylko).
Hybrydy będą zapewne względnie krótkim rozdziałem historii motoryzacji.
Coraz szerzej wprowadza się kolejne patenty ładowania punktowego, indukcyjnego itp. Ostatnio wymyślono bezprzewodowe ładowarki ( ! ). A stąd już krótka droga do płyt, które byłyby w asfalcie lub na przystankach, a z których wysyłany byłby prąd do silnika jadącego obok autobusu. W niezwykłych czasach żyjemy. Jeszcze w 2005 roku pewien byłem, wobec wielkich planów, że nie dożyję jazdy koleją pod Łodzią, tymczasem już to uczyniłem. Kto wie, może i takich technologii w dziedzinie komunikacji autobusowej też doczekamy? Skoro produkuje się już samochody, które... mogą latać (np. nad korkiem - rozwijają się łopatki śmigieł i lecisz), skoro istnieją zdalne, fruwające taksówki, autonomiczne samochody, a po orbicie Ziemi w najlepsze zapieprza sobie właśnie... elektryczny samochód TESLA to nic mnie nie zadziwi. :)
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Bezprzewodowe ładowarki wymyślono nie tak ostatnio, w elektrycznych szczoteczkach do zębów są stosowane - wg Wikipedii - od początku lat 90. :)

Ale fakt, że nie jest to też stara technologia.

Jednak takie ładowanie jest z natury dosyć powolne, i o ile można sobie wyobrazić np. takie ładowarki zabudowane w podłodze garażu (albo w miejscu parkingowym) tak, by auto ładowało się przez noc, to nie bardzo widzę korzystające z tego na przystankach autobusy :) Prędzej jakieś połączenie przewodowe, za pomocą pantografu nad przystankiem. Ale jak coś takiego zrobimy, to jesteśmy już bardzo blisko trolejbusu, który nie musi podnosić i opuszczać odbieraka na przystankach, a do tego nie potrzebuje akumulatorów o wysokiej pojemności...

No ale może. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Mam informacje. Są prowadzone negocjacje między Urzędem Marszałkowskim a Komisją Europejską w sprawie przedłużenia terminu. Urząd Miasta liczy na to, że się uda. Co jeśli się nie uda - jeszcze nie wiadomo.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Jeszcze informacja z Wieści z Głowna (poprzedni numer) - wykosztowałem się 2,50 zł żeby to przeczytać:

Obrazek
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: prof_klos »

A ja durny próbowałem nieskutecznie ten tekst przewijać suwakami i przewijać, haha, toś mnie urządził! :D Poniekąd pierwszokwietniowo! :)
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2387
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: TramMomentyStudenta »

prof_klos pisze:A ja durny próbowałem nieskutecznie ten tekst przewijać suwakami i przewijać, haha, toś mnie urządził! :D Poniekąd pierwszokwietniowo! :)
Ja też. Ale to chyba efekt raczej pryntskrynu niż 1.04. ;) Pryntskryn, możliwe że pochodzi ze skanu gazety. Choć dodam, że to co jest dalej, zdarza się, że jest ciekawsze niż to, co jest na ekranie. ;)
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Wersję online gazety trzeba przeglądać dedykowaną aplikacją. Ja na co dzień korzystam z Linuksa, ta aplikacja działa tylko pod Windowsem. Więc odpalam sobie maszynę wirtualną z Windowsem XP (jako hypervisor - VirtualBox) i na niej tę aplikację.

Jak najłatwiej zrobić z tego screenshota? Przez wbudowaną opcję VirtualBoxa. Szczególnie, że ta aplikacja do gazet ma opcję "fullscreen". Więc w aplikacji włączam fullscreen, ustawiam sobie okienko maszyny wirtualnej tak, żeby w "kadrze" był tylko artykuł i robię screenshota opcją z VirtualBoxa. Efektem ubocznym są właśnie te paski do przewijania :)

Tak więc dowcip nie był zamierzony, ale fajnie, że ktoś się nabrał :)
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: prof_klos »

A mi serce się cieszy, że winXP wciąż gra w umysłach wielu, bo sam dotąd z takiego korzystam, niniejsze słowa "płyną" w asyście niebieskiego paska "START" z idyllą na tapecie. Ha! Szkoda tylko, że w XP nie ma tego kozackiego dźwięku startu systemu, który płynął na win98...

Wracając do tematu - literówki w artykule nie świadczą o wysokich lotach lokalnej prasy, niemniej czuję, że mogą być problemy, by dotację "posunąć" o rok. Teoretycznie powinno być w myśl osób dysponującymi środkami UE, by jak najwięcej ich rozdysponować i tworzyć dobre imię zjednoczonej Europy, ale to oni tam nie wiedzieli, że taki okres, który zarzucono to nierealna do realizacji rzecz?

Mnogość wersji, zamówień, odmian, specyfikacji powoduje, że nie można ot tak, naprodukować 100 egzemplarzy pojazdów, ustawić na placu fabrycznym i sprzedawać od ręki gdy zgłosi się klient, jak miało to miejsce chociażby z Jelczami. Faktycznie ruch u producentów, nie tylko autobusowych ale i tramwajowych, jest ogromny, na tyle napięty, że wciąż znajduje się miejsce na nowych, niszowych wykonawców.
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Te literówki to prima aprilis? :) Bo przejrzałem cały artykuł i żadnej nie znalazłem.

Powinni byli ten przetarg wcześniej ogłosić, ale może z jakiegoś powodu nie mogli.

A XP... no nie wiem, używanie go jako podstawowy system na komputerze może jednak być ryzykowne. Ale jak poinstaluje się wszystkie aktualizacje... w sumie nie powinno być źle. Szczególnie, że gdy odkrywane są naprawdę krytyczne luki w systemie, Microsoft mimo zakończenia wsparcia technicznego wypuszcza łatkę także i na XP.

To jednak po prostu stary system, który po pierwsze z nowym sprzętem nie będzie dobrze działać, po drugie - oprogramowanie też powoli przestaje go obsługiwać. W zasadzie jedyna względnie aktualna (i nadal wspierana) przeglądarka internetowa na ten system to poprzednia wersja Firefoksa, tzw. ESR (o przedłużonym wsparciu technicznym). Nowsza wersja tej przeglądarki, która, swoją drogą, działa znacznie lepiej od tej poprzedniej (zapewne za sprawą wyrzucenia z niej starego podsystemu rozszerzeń), na XP nie jest już dostępna.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: prof_klos »

A nie, to ja nie doczytałem! Źle mi się literki zlały z ekranu, jednak wzrok już nie ten co kiedyś. Sorry.

[of topic]
I Opera, Firefox muli jak... Opera lata jak młoda trzpiotka, Ryzyko w XP to mit, na komputerze do pisania (tym, z którego teraz nadaję) mam jeden i ten sam system bez reinstalu od 6 lat i nigdy nie miałem zapory, ani antywirusa, pliki pobieram w potęgę, korzystam czynnie z sieci i nigdy nic złego mnie nie spotkało. Rynek "ryzyka" sam przez się nakręca, bez tego nie byłoby to biznes. ;) I to jeszcze na SP2 lecę. ;) Fakt, coraz mniej programów to obsługuje, ale do sieci, filmów, Worda i obslugi mail, tego co w redaktorskiej pracy potrzebne, wystarcza. A i nawet w gry z nudy da się popykać!
Ten system był strzałem w piętę Microsoftu, bo okazał się na tyle dobry, że w wielu firmach dotąd stanowi podstawę. Na laptopie mam win10 i irytuje mnie to strasznie.

Ale nie o tym temat, więc koniec o komputerach. :)
Wspólny mianownik z autami elektrycznymi poniekąd jest... prąd. :P
Ostatnio zmieniony ndz 22:48, 01 kwie 2018 przez prof_klos, łącznie zmieniany 3 razy.
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Nawet nie wiesz, czy nie masz na komputerze czegoś, co cię nie szpieguje i nie rejestruje każdego wciśnięcia klawisza. Na niezabezpieczonym komputerze z XP bałbym się np. korzystać z bankowości elektronicznej.

Choć bardziej, niż antywirus, pomaga tutaj własny rozsądek.

Zaporę to akurat Windows XP ma wbudowaną.

A ciekawie może być jeśli z tym przetargiem im się nie uda :)
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Nie wiedziałem, gdzie to napisać, ale dzisiaj ciekawostka taborowa. Ford Transit na linii miejskiej. Padł i Autosan, i O100.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: prof_klos »

Niech padnie i TranSHIT, to znowu NCh zapanuje na Waszych drogach! :D
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: [Głowno] Wieści

Post autor: Kpc21 »

Takie życie.

A podobno Autosan ma przegląd do 8 czerwca i nie wiadomo, czy przejdzie.

O100 - nie wiem, co z nim jest, czy nie ma takiej usterki, której naprawa jest nie opłacalna.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
ODPOWIEDZ