PKS Szczecin - podobna sytuacja jak w MPK Łódź 15 lat temu

Forum o ważnych wydarzeniach komunikacji poza regionem łódzkim.
kasper
Coś mówi
Posty: 35
Rejestracja: ndz 15:28, 28 lis 2010
Lokalizacja: Szczecin

PKS Szczecin - podobna sytuacja jak w MPK Łódź 15 lat temu

Post autor: kasper »

Dzień Dobry!

Jestem ze Szczecina. Pamiętacie lata 2002-2005 w MPK Łódź (oszczędzanie na wszystkim)

To teraz podobne rzeczy co wtedy w Łodzi dzieją się w PKS Szczecin

Proszę, uwierzcie mi. (Mieszkam w Szczecinie od urodzenia)

Opowiem wam o co chodzi:

- PKS Szczecin kupuje wyłącznie tabor używany (przede wszystkim kilkunastoletnie autobusy miejskie z BVG Berlin, kilkuletnie autokary MAN i kilkunastoletnie autobusy podmiejskie marek Setra i Mercedes-Benz)
- W PKS Szczecin autobusy kończą żywot po 1-3 latach eksploatacji od wprowadzenia do ruchu
- W PKS Szczecin panuje niska kultura techniczna, co powoduje że tabor PKS Szczecin jest bardziej awaryjny niż w pozostałych spółkach komunikacyjnych w Szczecinie
- W PKS Szczecin najstarszy autobus ma 21 lat, a średnia wieku taboru przekracza 17 lat.

To co się tam dzieje w PKS Szczecin przypomina mi sytuację MPK Łódź z lat 2002-2010.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: PKS Szczecin - podobna sytuacja jak w MPK Łódź 15 lat temu

Post autor: Kpc21 »

A to nie jest sytuacja większości PKS-ów w kraju, występująca w nich od lat?

PKS Łódź tak wyglądał chyba od zawsze. Teraz – pozostały mu już tylko 4 linie. Co nie znaczy, że upada – po prostu skupia się na innych, niż przewozy aspektach działalności.

Wiek autobusów jeszcze o niczym nie świadczy. Takie Koro, obsługujące do niedawna w Łodzi linię 58 (była to jedyna pozostałość po tym, jak na początku lat 90. miasto eksperymentowało z przekazywaniem linii obsługujących przedmieścia prywatnym przewoźnikom), miało chyba nawet 30-letnie O405 – i utrzymywało je w bardzo dobrej kondycji. Zgierski zakład komunikacji miejskiej Markab też jedzie na używkach z Zachodu i źle na tym nie wychodzą, a i utrzymują je w dobrym stanie. Jak dla mnie, z kulturą techniczną dużo gorzej jest w łódzkim MPK.

Poza łódzkim PKS-em, zdarzało mi się sporo jeździć z PKS-em Skierniewice. Dla tej firmy nie ma lepszego autobusu, niż Autosan H9 (ostatnio ciągle skupują hadziewiątki od kolejnych likwidowanych PKS-ów), a brud w środku, dziwne dźwięki z układu napędowego, czy też klekoczące okna (ewentualnie z powtykanymi poskładanymi kawałkami tektury, żeby nie klekotały) to codzienność.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
ODPOWIEDZ