[Jelcz] Upadłość fabryki Jelcza

Forum o ważnych wydarzeniach komunikacji poza regionem łódzkim.
M. Kaźmierczak
Sympatyk forum
Posty: 954
Rejestracja: wt 17:13, 21 sie 2007
Lokalizacja: Aleksandrów Ł./Łódź
Kontakt:

[Jelcz] Upadłość fabryki Jelcza

Post autor: M. Kaźmierczak »

Do końca tygodnia wrocławski sąd może zdecydować o ogłoszeniu upadłości Zakładów Samochodowych Jelcz SA w Jelczu Laskowicach (Dolnośląskie). Wniosek o upadłość złożyły same zakłady, które mają ok. 100 mln zł długu.

Firma chce jednak nadal funkcjonować i sprzedawać swoje autobusy.

Jak poinformował PAP w środę sędzia Jarosław Horodiowski, najprawdopodobniej do końca tygodnia sędziowie zapoznają się z dokumentami złożonymi przez firmę i na posiedzeniu niejawnym podejmą decyzję, czy ogłosić upadłość firmy.

"Wniosek o ogłoszenie upadłości firmy złożyły Zakłady Samochodowe Jelcz SA, które mają wielomilionowy dług, bo ok. 100 mln zł, i tym samym wielu wierzycieli" - powiedział sędzia.

Wyjaśnił, że ogłoszenie upadłości pozwoli firmie zaspokoić wszystkich albo przynajmniej większość wierzycieli, jednak stopniowo. Zaznaczył, że rzadko zdarza się, aby roszczenia wierzycieli zostały zaspokojone w 100 procentach.

Prezes zarządu Zakładów Samochodowych Jelcz SA Marek Cieślik wyjaśnił PAP, że firma nadal funkcjonuje, produkuje i ma ogromny potencjał, który szkoda byłoby zmarnować.

"W ramach programu restrukturyzacyjnego nie byliśmy w stanie poradzić sobie z problemami nękającymi nas, a zwłaszcza zaspokoić wierzycieli publicznoprawnych (ZUS, Urząd Skarbowy). Dlatego byliśmy zmuszeni wystąpić z wnioskiem o upadłość firmy" - mówił Cieślik.

Prezes dodał, że zakład ma jednak potencjał, dobrych fachowców oraz zamówienia do maja 2009 roku na wyprodukowanie kolejnych autobusów. Dlatego zarząd chciałby "wyodrębnić z zakładu efektywne przedsiębiorstwo, które byłoby w stanie stopniowo zaspokajać wierzycieli, a nawet z czasem przynosić zyski".

"Jaka będzie decyzja sądu w tej sprawie, nie potrafię powiedzieć. Mam jednak nadzieję, że uda się dokończyć restrukturyzację przedsiębiorstwa już po ewentualnym ogłoszeniu upadłości" - powiedział prezes.

Jelczańskie Zakłady Samochodowe powstały w 1952 r. Zorganizowano je w byłej niemieckiej fabryce broni. Początkowo zakresem działań przedsiębiorstwa była budowa nadwozi i naprawy głównie samochodów. W 1954 r. wyprodukowano pierwszą partię autobusów zastępczych, zwanych stonkami. Później powstawały tu 8-tonowe samochody ciężarowe Żubr oraz autobusy miejskie Berliet.

Od 1995 r. Jelczańskie Zakłady Samochodowe (przekształcone w 1994 r. w spółkę akcyjną) zostały wpisane do rejestru handlowego pod nazwą Jelczańskie Zakłady Samochodowe Jelcz SA.

Kolejnym etapem przekształceń własnościowych była zmiana właściciela, którym została firma Sobiesław Zasada Centrum SA. W 2000 r. rozpoczęto produkcję autobusu Jelcz L100. Dwa lata później powołano Grupę Zasada SA Spółka Polskie Autobusy. Od początku produkcji zakłady wyprodukowały ponad 253,5 tys. pojazdów, w tym ponad 63,5 tys. autobusów.

www.onet.pl
Bros
Sympatyk forum
Posty: 537
Rejestracja: wt 15:07, 18 lip 2006
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Bros »

Podaję link do materiału Tv Puls o upadłości fabryki Jelcza. Wybaczcie jakość ale nagrywałem aparatem prosto z telewizora Obrazek

http://pl.youtube.com/watch?v=lDidybupGlM
ikarusojelcz
Sympatyk forum
Posty: 737
Rejestracja: wt 14:42, 26 wrz 2006
Lokalizacja: Rekinia City

Post autor: ikarusojelcz »

A czy firma posiada jakieś nieruchomości bądź nieużytki , które można by sprzedać?

Może to nie załatwiło by całej sprawy , ale choć część długu pokłyła by ta sprzedaż. Nie wiem jak jest z udziałami tej spółki , choć szkoda likwidować bądź ogłaszać upadłość producenta pojazdów , która ma już taką tradycję.
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Ma i właśnie to będą starali się zrobić. Także na szczęście/niestety (jak kto woli) mogą przetrwać.
Arturro 70a
Gaduła
Posty: 1568
Rejestracja: czw 13:37, 21 cze 2007
Kontakt:

Post autor: Arturro 70a »

Lepiej, żeby przetrwali. Jest to jedyna firma, która do dziś produkuje polskie pojazdy, a jej tradycje sięgają PRL-u. FSO, FSM, FSD i Stara juz straciliśmy, szkoda, żeby Jelcza też tak skończył.
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Post autor: Kazik »

Jest jeszcze Autosan, o dużo dłuższych tradycjach.
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

Ale oni skupiają się na autobusach turystycznych i podmiejsckich. A Jelcz na miejskich.
Simon
Gaduła
Posty: 1399
Rejestracja: ndz 21:08, 09 gru 2007
Lokalizacja: Łódź Górna

Post autor: Simon »

Lepszy Autosan niż nic Obrazek .
Arturro 70a
Gaduła
Posty: 1568
Rejestracja: czw 13:37, 21 cze 2007
Kontakt:

Post autor: Arturro 70a »

To owszem, ale jednak Jelcz był mi bliższy, jako, że mieszkam w mieście w którym Jelcze są od 1963roku, aż do dziś bez przerwy ekspoatowane.
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Post autor: Kazik »

W razie czego mogą wykupić prawa do marki.
ODPOWIEDZ