[Poznań] Tragedia w Poznaniu, pamięta ktoś coś ?

Forum o ważnych wydarzeniach komunikacji poza regionem łódzkim.
marian
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: pn 19:57, 24 mar 2008
Lokalizacja: Zgierz - Przybyłów :D

[Poznań] Tragedia w Poznaniu, pamięta ktoś coś ?

Post autor: marian »

FILM O TAMTYCH WYDARZENIACH http://www.youtube.com/watch?v=wW8Yo030A8M

Cytat : "8września 1993 r. o godzinie 14:47 pociąg linii 10 złożony z wagonów 105N 110+109 wjechał z dużą prędkością na zwrotnicę ustawioną na skręt (motorniczy zamierzał jechać prosto). Siła odśrodkowa przewróciła I wagon na bok, a drugi, również wykolejony, wóz dopchnął go do narożnika budynku miażdżąc całkowicie wnętrze wraz z pasażerami. Na miejscu zginęły 3 osoby, do szpitali przewieziono ponad 60, gdzie jeszcze dwie zmarły. Przyczyn wypadku do końca nie ustalono (wagon został złomowany bez przeprowadzenia dodatkowych badań na wniosek obrońcy), sąd uznał winnym motorniczego skazując go na 3 lata więzienia. "
na podtawie "Przystanek nr.16(16)
artykuł :Tramwajami mojego Poznania" odc. 35
autor Piotr Dutkiewicz



„Panika, tramwaj nabity był ludźmi. Niektórzy zaczęli wychodzić o własnych siłach, depcząc leżących. Okrzyki, błagania, jęki. Z tyłu pierwszego wagonu wydobyłem kobietę. Kurczowo ściskała kikut ręki. Przed wejściem do karetki odwróciła się. Kazała mi szukać w środku swojej dłoni. Lżej ranni siadali na krawężnikach. Lekarze z karetek rzucali im bandaże. Ale oni ich nawet nie brali. Bezradność, oszołomienie. I wszędzie krew. Koszmar.”


„(...) wszędzie mnóstwo krwi, jęki, ciała leżące w rozmaitych pozycjach. To były momenty grozy dla wszystkich ratowników, mną wstrząsnął widok nieprzytomnego dziecka, obok którego leżała urwana ręka. Myślałem, że chłopak nie żyje, że to jego ręka, a była to dłoń kobiety. Strażacy dosłownie deptali po kałużach krwi. Wyciąganie poranionych trwało prawie dwie godziny. Nie można było szybciej. To był węzeł gordyjski.”

Obrazek
Obrazek

Z google
> jak skończyło się to dla motorniczego?

Zlamany obojczyk, zawiasy, dyscyplinarka i psychiatryk. To ostatnie wg tzw.
"wiesci gminnej".

Obrazek
Obrazek
Obrazek

FILM O TAMTYCH WYDARZENIACH http://www.youtube.com/watch?v=wW8Yo030A8M


PS: Czy może ktoś potwierdzić wersje że motorniczy ścigał się z żukiem, oraz że potem znów doprowadził do wypadku ?
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez marian, łącznie zmieniany 1 raz.
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

W ŚK pisali kiedyś, że po prostu przygazował i nie zauważył, że zwrotnica przez którą przejeżdżał była przełożona na skręt...
ikarusojelcz
Sympatyk forum
Posty: 737
Rejestracja: wt 14:42, 26 wrz 2006
Lokalizacja: Rekinia City

Post autor: ikarusojelcz »

To jest porównywane z tragedią w Warszawie , czerwiec 1987.
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

Ja słyszałem, że motorniczy gonił Żuka, który uszkodził/urwał lusterko w tramwaju.
marian
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: pn 19:57, 24 mar 2008
Lokalizacja: Zgierz - Przybyłów :D

Post autor: marian »

też tak czytałem...
ikarusojelcz, masz gdzieś linka w necie do tego ?
Piotr
Czasem wpada
Posty: 84
Rejestracja: pn 22:23, 05 lis 2007

Post autor: Piotr »

Tutaj znajduje się krótki opis warszawskiego wypadku, a tu zdjęcie uderzonego wagonu. Rozmiar zniszczeń najlepiej świadczy o skali tej tragedii...
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Piotr, łącznie zmieniany 2 razy.
Michał
Sympatyk forum
Posty: 671
Rejestracja: pn 20:53, 11 lip 2005
Lokalizacja: Jednakaglomeracja Łódzka / Poznań

Post autor: Michał »

Ta tragedia robi wrażenie, filmik na YouTube również, szczególnie muzyka jest dobrze dobrana. Nie wyobrażam sobie, że idę ulicą a tu nagle tramwaj wylatuje z szyn z dużą prędkością i uderza w budynek.

Nie wiem czemu, ale ostatnimi laty bardzo interesują mnie wszelkiego rodzaju katastrofy.
ikarusojelcz
Sympatyk forum
Posty: 737
Rejestracja: wt 14:42, 26 wrz 2006
Lokalizacja: Rekinia City

Post autor: ikarusojelcz »

W katastrofach ciekawi mnie : przyczyna , poszkodowani i bilans strat.
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

A mnie ciekawi jeszcze przebieg zdarzeń i usuwanie skutków Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

To tak jak Adasia Obrazek
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

Bardzo śmieszne Obrazek

Obrazek
lipton
Czasem wpada
Posty: 53
Rejestracja: wt 22:50, 15 sty 2008
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lipton »

ikarusojelcz pisze:To jest porównywane z tragedią w Warszawie , czerwiec 1987.
Z datą nie trafiłeś...
M.C.
Gaduła
Posty: 1958
Rejestracja: sob 16:08, 01 gru 2007

Post autor: M.C. »

Zależy co miał na myśli, w czerwcu 1987r rozbił się samolot Ił-62 "Kościuszko" w Lesie Kabackim, ale myślę, że to niezbyt trafione porównanie...
ODPOWIEDZ