Solaris Urbino 18

Jelcz, czy Volvo? To najlepsze miejsce dla tematów tego typu.
SZAUTER
Gaduła
Posty: 1643
Rejestracja: wt 01:00, 12 lip 2005

Post autor: SZAUTER »

Nasze Solarisy ognia się nie boją?
dziś

Jutro w południe w siedzibie MPK przy ul. Tramwajowej dojdzie do podpisania umowy na dostawę do Łodzi 25 autobusów przegubowych, produkowanych przez wielkopolską firmę Solaris Bus and Coach. Są nowoczesne, wygodne, ale niektóre czasami się... zapalają.

Jak pisaliśmy, w ostatni piątek doszło do czwartego pożaru autobusów tej marki, eksploatowanych w Bratysławie i Koszycach na Słowacji.

- Autobusy, które zapalały się na Słowacji, zasila gaz ziemny, tymczasem MPK w Łodzi zamówi zupełnie inny model przegubowca, z silnikiem Diesla - wyjaśnia Maja Porczyńska z działu prasowego MPK. - Model wybrany w Łodzi jeździ po ulicach Warszawy. Jeżeli 80 warszawskich solarisów porusza się bezawaryjnie, nie mamy najmniejszych oporów przed podpisaniem kontraktu.

Maja Porczyńska zaprzecza, jakoby o wyborze solarisów z Bolechowa pod Poznaniem, za łączną kwotę 50 mln zł, zadecydowała tylko ich niska cena. Kiedy oceniano oferty wpływające na przetarg, liczył się też serwis. Producent zapewni go przez 10 lat.

Dla łódzkiego przewoźnika oznacza to szybki dostęp do części zamiennych, do bardziej złożonych remontów, a także możliwość poznania przez łódzkich mechaników całkiem nowych technologii.

W warunkach przetargu znalazł się zapis, że w razie dobrej współpracy MPK z dostawcą i zarazem serwisantem możliwe będzie przedłużenie umowy na remonty.

- Zakup pojazdów z tak długim okresem serwisowania to pionierskie rozwiązanie w skali naszego kraju - zapewnia Maja Porczyńska. - Inni przewoźnicy kupują po prostu same autobusy, a ich naprawy biorą na swoje barki. Potem okazuje się, że części i podzespoły do remontów są dostępne, ale czas oczekiwania na ich dostawę wydłuża się, co prowadzi do wysoce nieekonomicznych przestojów autobusów.
Zobacz także:
"Klękające" Solarisy w MPK
MPK kupi Solarisy?

Ponieważ liczyło się także przestrzeganie przepisów ekologicznych narzucanych przez Unię Europejską, solaris spod Poznania spełnia normę czystości spalin Euro-5, gdy tymczasem w UE wymagana jest na razie mniej restrykcyjna norma Euro-4. Tak więc nawet za 10 lat solarisy nie zestarzeją się zbytnio. Technologicznie.
http://lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/805434.html

Właśnie się załamałem poziomem artykułu a najbardziej tekstem o ogniu :twisted:
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez SZAUTER, łącznie zmieniany 1 raz.
Chandler
Stały bywalec
Posty: 329
Rejestracja: sob 18:48, 13 sty 2007
Lokalizacja: Olechów

Post autor: Chandler »

Nowe autobusy dla Łodzi

Na łódzkich ulicach pojawią się wkrótce nowe autobusy firmy Solaris. W środę podpisano umowę na dostawę 25 pojazdów. Producent zbuduje też w Łodzi swoją stację serwisową i przez dziesięć lat będzie dbał, by autobusy były sprawne.

Do Łodzi trafi model urbino 18, niskopodłogowy, przegubowy z 42 miejscami siedzącymi, który na pokład może zabrać aż 169 pasażerów. Pojazdy mają tzw. funkcję przyklęku - możliwość obniżenia na przystanku wejścia do autobusu do siedmiu centymetrów. Wyposażone są również w podjazdy dla wózków.

Do tej pory po ulicach Łodzi przeważnie jeździły mercedesy, volvo i jelcze. Przewoźnik decydował się na te pojazdy, by nie trzeba było dodatkowo szkolić mechaników. Oszczędnością miały być też hurtowe zakupy części zamiennych tylko do kilku marek. - Tym razem nie chcieliśmy zamykać się na dostawców. Ogłosiliśmy więc przetarg na zakup pojazdów razem z ich serwisem - mówi Krzysztof Wąsowicz, prezes MPK.

Nowe autobusy trafią do zajezdni przy ul. Limanowskiego do końca maja. I właśnie tam ma zostać wybudowana przez producenta stacja serwisowa. - To bardzo nietypowy przetarg, by producent brał na siebie odpowiedzialność za konserwację i serwis taboru na dziesięć lat. Mam nadzieję, że nie będę tego żałował i że ta współpraca będzie się rozwijać - mówi Wiesław Cieśla z firmy Solaris Bus & Coach. - Mamy narzucony czas, w jakim samochody muszą być sprawne po ewentualnej usterce. Jeśli nie uporamy się z naprawą w terminie, będziemy płacić kary.

MPK w ciągu dwóch i pół roku zakupiło już 154 nowe autobusy. Według Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej średnia wieku łódzkiego taboru jest jedna z najniższych w kraju (7,6 lat). Młodsze są tylko autobusy w Toruniu (6,7) i Bydgoszczy (7 lat).

W łódzkich zajezdniach jest dziś 408 autobusów. Solarisy zastąpią najbardziej wysłużone i awaryjne jelcze i volvo z lat 90. - Mam nadzieję, że nowsze pojazdy poprawią punktualność komunikacji miejskiej. Mniej autobusów będzie wypadało z kursów. Niestety, powodem opóźnień jest często ruch uliczny. Autobusy nie są w stanie przeskoczyć korków - mówi Wąsowicz.

Autobusy firmy Solaris jeżdżą m.in. w Austrii, Szwajcarii, Czechach, Włoszech, a także we Francji i Niemczech. W polskich miastach jest ich prawie 1,8 tys. Najwięcej w Warszawie (ponad 600), Poznaniu (143), Krakowie (81) i Gdyni (40).

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

no i tu przynajmniej piszą pozytywnie. Obrazek
ikarusojelcz
Sympatyk forum
Posty: 737
Rejestracja: wt 14:42, 26 wrz 2006
Lokalizacja: Rekinia City

Post autor: ikarusojelcz »

Chandler pisze:I kolejny artykuł:


Cytat: Nowe autobusy dla Łodzi
(...)Nowe autobusy trafią do zajezdni przy ul. Limanowskiego do końca maja. I właśnie tam ma zostać wybudowana przez producenta stacja serwisowa. - To bardzo nietypowy przetarg, by producent brał na siebie odpowiedzialność za konserwację i serwis taboru na dziesięć lat. Mam nadzieję, że nie będę tego żałował i że ta współpraca będzie się rozwijać - mówi Wiesław Cieśla z firmy Solaris Bus & Coach. - Mamy narzucony czas, w jakim samochody muszą być sprawne po ewentualnej usterce. Jeśli nie uporamy się z naprawą w terminie, będziemy płacić kary.(...)

To będzie motywowało producenta do szybkich napraw powypadkowych itp. Więc mniej autobusów będzie czekało na naprawę na zajezdni.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez ikarusojelcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Arturro 70a
Gaduła
Posty: 1568
Rejestracja: czw 13:37, 21 cze 2007
Kontakt:

Post autor: Arturro 70a »

I właśnie tam ma zostać wybudowana przez producenta stacja serwisowa. - To bardzo nietypowy przetarg, by producent brał na siebie odpowiedzialność za konserwację i serwis taboru na dziesięć lat. Mam nadzieję, że nie będę tego żałował i że ta współpraca będzie się rozwijać - mówi Wiesław Cieśla z firmy Solaris Bus & Coach. - Mamy narzucony czas, w jakim samochody muszą być sprawne po ewentualnej usterce. Jeśli nie uporamy się z naprawą w terminie, będziemy płacić kary.(...)
Ja też mam nadzieję, że współpraca będzie się rozwijać Obrazek ;)
Chandler
Stały bywalec
Posty: 329
Rejestracja: sob 18:48, 13 sty 2007
Lokalizacja: Olechów

Post autor: Chandler »

W ogóle to mogliby jakiegoś na testy sprowadzić, ale teraz, kiedy już podpisali umowę na dostawę, wydaje się to bardzo mało prawdopodobne.
ikarusojelcz
Sympatyk forum
Posty: 737
Rejestracja: wt 14:42, 26 wrz 2006
Lokalizacja: Rekinia City

Post autor: ikarusojelcz »

Przypomina mi się premiera Jelczy M121MB . Gdy już zakupione jelczydła śmigały kilka dni po mieście , to dołączył do nich testowy M121Ml.
M.C.
Gaduła
Posty: 1958
Rejestracja: sob 16:08, 01 gru 2007

Post autor: M.C. »

o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

No bardzo ładne Obrazek Zobaczymy jak się będą spisywać.
ikarusojelcz
Sympatyk forum
Posty: 737
Rejestracja: wt 14:42, 26 wrz 2006
Lokalizacja: Rekinia City

Post autor: ikarusojelcz »

Miło będzie znów solarisem się przejechać.
eclipse
Czasem wpada
Posty: 98
Rejestracja: pt 19:20, 06 kwie 2007

Post autor: eclipse »

mam nadzieje, że ten ze zdjęcia jest już w drodze do nas Obrazek
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Post autor: px33 »

Dwa przyjadą, ale kilka dni temu drugi nie był jeszcze gotowy
Chandler
Stały bywalec
Posty: 329
Rejestracja: sob 18:48, 13 sty 2007
Lokalizacja: Olechów

Post autor: Chandler »

Prezentuje się ładnie. Plus za duże okna i wyświetlacz boczny "na swoim miejscu" (a nie w oknie jak w tych starszych). Szkoda tylko że założyli mu te wiejskie kołpaki Obrazek
M.C.
Gaduła
Posty: 1958
Rejestracja: sob 16:08, 01 gru 2007

Post autor: M.C. »

Tak, ale podobnie jak w Volvo 7700/7700A boczny wyświetlacz jest za mały i połowa kierunków pewnie znów będzie się wyświetlać z przewijaniem. Przy czym bardziej drażniące jest to w 7700/7700A, gdzie ewidentnie jest miejsce na 2 razy dłuższy wyświetlacz, albo oddzielny dla samego numeru linii tak jak to jest w wozach 31xx i 32xx.

Co do Solarisa, mam nadzieję, że wnętrze będzie trochę bardziej funkcjonalne niż w egzemplarzach 201x.
ikarusojelcz
Sympatyk forum
Posty: 737
Rejestracja: wt 14:42, 26 wrz 2006
Lokalizacja: Rekinia City

Post autor: ikarusojelcz »

Napewno będzie na sidzeniach tkanina empekowska.
Kacper
Coś mówi
Posty: 37
Rejestracja: pt 16:38, 23 lis 2007
Lokalizacja: Łask

Post autor: Kacper »

apropo solarisów U18 to ja gdy pierwszy raz o nich usłyszałem to czarno to widziałem (chodzi mi o to że szpredadzą po paru latach tak jak 20xx)
ikarusojelcz
Sympatyk forum
Posty: 737
Rejestracja: wt 14:42, 26 wrz 2006
Lokalizacja: Rekinia City

Post autor: ikarusojelcz »

Tamtych było mało , a serwisowanie 5-ciu sztuk było zbyt drogie. Sytuacja się zmieni gdy będzie ich 5x więcej. Ponadtto opłacono ich 10-letni serwis.
Simon
Gaduła
Posty: 1399
Rejestracja: ndz 21:08, 09 gru 2007
Lokalizacja: Łódź Górna

Post autor: Simon »

A mnie podobają się kołpaki Obrazek . Dobrze, że są duże okna, będzie przewiew, jak w Citaro Obrazek .
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Simon, łącznie zmieniany 1 raz.
M.C.
Gaduła
Posty: 1958
Rejestracja: sob 16:08, 01 gru 2007

Post autor: M.C. »

No i kibice się ucieszą Obrazek
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Post autor: px33 »

Ale chyba po/przed meczem - jeszcze jest sporo Ikarów Obrazek Z dużymi oknami Obrazek
ODPOWIEDZ