Wagony NF6D (ex. Bogestra)

Jelcz, czy Volvo? To najlepsze miejsce dla tematów tego typu.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: Kpc21 »

kafar pisze:Obie zajezdnie mają autobusy z tym samym numerem x5xx.
Co w tym złego? Przecież i tak różną się pierwszą cyfrą.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
kafar
Sympatyk forum
Posty: 554
Rejestracja: śr 12:47, 21 maja 2008
Lokalizacja: Zgierz

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: kafar »

Zasada numerowania pojazdów w MPK wyklucza takie sytuacje.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: Kpc21 »

Czyli każdy numer taborowy teoretycznie powinien mieć prawo istnieć bez pierwszej cyfry (identyfikującej zajezdnię) i mimo tego się nie pokrywać?

Nadal nie do końca widzę dla tego uzasadnienie, może poza możliwością pomijania pierwszej cyfry przy podawaniu numeru innej osobie. Ale za to trzeba precyzować, czy chodzi o autobus, czy o tramwaj, bo między jednym a drugim numery już się pokrywają, i to łącznie z pierwszą cyfrą.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
STUDI
Gaduła
Posty: 1891
Rejestracja: wt 12:22, 25 cze 2013

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: STUDI »

kafar pisze:A co do numerów to MPK jest ogromnie niekonsekwentne. O ile w tramwajach numery się nie powtarzają i brak jedynek na GT8N idzie wyjaśnić, to już numeracja wozów z Helsinek była z tyłka. Zrobiono 15xx po co? Chyba tylko po to żeby zachować ciągłość x5xx dla GT8N, choć może niepotrzebnie doszukuję się sensu w MPK.
Nie wiem na ile jest to prawda ale podobno to wynikało z formy zakupu tj leasingu. Numery taborowe zdaje się że występowały w treści umowy. Na ile to prawda, nie wiem ale jest to logiczne wyjaśnienie. Ex grudziądzkie wagony i niektóre GT6 z MKT dostały nowe numery taborowe. Nie dostały ich GT8N i M6C.

kafar pisze: Kolejna rzecz to powtarzające się numery Solarisów rocznik 2015. Obie zajezdnie mają autobusy z tym samym numerem x5xx. A gdyby tego było mało to ten sam błąd popełniono 20 lat temu przy dostanie Mercedesów O405 i Ikarusów 280.70E (155x dla Kraszki i 255x dla Sadów).
Ja bym tego nie nazwał błędem. Po prostu w przypadku autobusów i częstszych a co ważniejsze liczniejszych ich zakupów trudniej by zakres dwucyfrowy wystarczył dla zachowania zasady druga cyfra rok a kolejne nr porządkowy zakupu/dostawy. W przypadku autobusów przez pewien czas istniała formalnie specjalizacja zajezdnie co do marek pojazdów.
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: ukalo »

kafar pisze:Zasada numerowania pojazdów w MPK wyklucza takie sytuacje.
Z tego co wiem - to nigdy nie dotyczyło autobusów.
kafar
Sympatyk forum
Posty: 554
Rejestracja: śr 12:47, 21 maja 2008
Lokalizacja: Zgierz

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: kafar »

STUDI pisze:Nie wiem na ile jest to prawda ale podobno to wynikało z formy zakupu tj leasingu. Numery taborowe zdaje się że występowały w treści umowy. Na ile to prawda, nie wiem ale jest to logiczne wyjaśnienie. Ex grudziądzkie wagony i niektóre GT6 z MKT dostały nowe numery taborowe. Nie dostały ich GT8N i M6C.
Wagony z Helsinek miały zupełnie inne numery przed przyjazdem do Łodzi, więc jeśli już dostały czterocyfrowy numer to powinien podchodzić pod obowiązujące zasady. A skoro w umowie dano numer byle jaki to ja nie mam pytań. Co innego wagony kupione przez MKT, bo tam faktycznie pozostawiono stare numery, a także M8C w MPK.

@ukalo jeśli tak to nie było tematu z mojej strony.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: Kpc21 »

Ale czy umowa leasingu w jakikolwiek sposób zabrania MPK posługiwania się inną numeracją na własne potrzeby?

To tłumaczenie z leasingiem to takie dość naciągane jest.

Ale z drugiej strony to, jak MPK ponumeruje sobie wagony, to wewnętrzna sprawa MPK jako przewoźnika - robią to tak, by było im jak najwygodniej. Dla pasażera nie ma to znaczenia. Rzadko pasażer ma do czynienia z numerem taborowym (tzn. potrzebuje go znać) - do niedawna najpowszechniejsze chyba użycie to było kupowanie biletów jednoprzejazdowych przez telefon komórkowy, ale teraz nie ma już jednoprzejazdowych, więc taborowy pasażerowi przydaje się chyba tylko przy składaniu skarg.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
STUDI
Gaduła
Posty: 1891
Rejestracja: wt 12:22, 25 cze 2013

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: STUDI »

Kpc21 pisze: To tłumaczenie z leasingiem to takie dość naciągane jest.
Dla prawnika liczy się tekst czytany dosłownie. Jak tak skonstruowano umowę iż przedmiotem pojazdy oznaczone numerami to wiadomo że próba zmiany tych numerów to okazja by zmienić umowę. Tramwaj to nie samochód nie ma numeru rejestracyjnego a prawdopodobnie szablon umowy był taki jak dla samochodów.
W latach 90-tych miałem do czynienia z płatnościami w formie akredytywy. Jak był w dokumencie akredytywy był błąd w nazwie sprzedającego to i fakturę jak i dokumenty celne trzeba było bezwzględnie wystawić z identycznym błędem inaczej akredytywa nie była ważna. Musiała być idealna zgodność do litery (nawet duża - mała) inaczej pośredniczące banki nie zrealizowałyby płatności ani nie byłoby gwarancji zapłaty.
Kpc21 pisze:przydaje się chyba tylko przy składaniu skarg.
Niezbyt bo najszybciej pasażer pamięta / kojarzy numer linii, porę dnia, kierunek i miejsce zdarzenia. Numer taborowy jest w iluś tam wagonach nie umieszczony wewnątrz pojazdu a jedynie na zewnątrz. Mało kto na niego zwraca uwagę.
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: ukalo »

Oj pamiętam jak się tłumaczyłem z zakupu komputerów (wg faktury), a na wniosku o dofinansowanie były serwery...
Em82
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: pt 20:19, 06 sty 2017

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: Em82 »

Biorąc pod uwagę wszystko co piszecie, tym bardziej jestem a tym by każda zajezdnia miała swój numer, np. 1 - Limanowskiego, 2 - Nowe Sady, 3 - Chocianowice, 4 - Telefoniczna.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: Kpc21 »

Miałoby to sens, i w sumie niezrozumiałe jest, dlaczego jest inaczej.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
STUDI
Gaduła
Posty: 1891
Rejestracja: wt 12:22, 25 cze 2013

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: STUDI »

Kpc21 pisze:Miałoby to sens, i w sumie niezrozumiałe jest, dlaczego jest inaczej.
Bo w pewnym momencie było 5 zajezdni autobusowych (plus planowano jedną w okolicach Granicznej) i niewiele brakowało by było formalnie 6 zajezdni tramwajowych. Jednocyfrowe zakodowanie zajezdni było niewystarczające więc zdecydowano się i słusznie na rozdzielenie zupełnie odmiennych środków transportu wymagających innego wyposażenia zajezdni.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: Kpc21 »

Gdyby brakło cyfr, to są jeszcze litery.

Bodaj Kraków koduje zajezdnię w numerze taborowym wyłącznie za pomocą liter.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: px33 »

To i tak by trzeba było przekodować na cyfry do radiotelefonów.
Zresztą moment na zmianę numeracji w całym mieście był w momencie zamknięcia zaj. Dąbrowskiego - wtedy można było dać Chocianowicom 3 (tzn naklejki bez zmian, numery na radiu 3xxx) i Telefonicznej 4 (nowe naklejki, stare nry na radiu)
Em82
Bywalec
Posty: 165
Rejestracja: pt 20:19, 06 sty 2017

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: Em82 »

px33 pisze:To i tak by trzeba było przekodować na cyfry do radiotelefonów.
Zresztą moment na zmianę numeracji w całym mieście był w momencie zamknięcia zaj. Dąbrowskiego - wtedy można było dać Chocianowicom 3 (tzn naklejki bez zmian, numery na radiu 3xxx) i Telefonicznej 4 (nowe naklejki, stare nry na radiu)

Zawsze jest dobry czas żeby naprawić błąd.
kafar
Sympatyk forum
Posty: 554
Rejestracja: śr 12:47, 21 maja 2008
Lokalizacja: Zgierz

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: kafar »

Zacznijmy od tego że plany budowy zajezdni były duże i wprowadzanie jednej numeracji dla autobusów i tramwajów wyczerpało by zakres. W najlepszym wypadku mielibyśmy co najmniej 12 zajezdni. A z racji tego że dzisiaj tendencja i potrzeba do budowy nowych zajezdni jest ujemna to można spokojnie wprowadzić jeden zakres dla śmiesznej ilości czterech. Jak odbudują/wybudują nowe to wtedy bym się martwił tworzeniem innej numeracji (niekoniecznie krakowskiej).
suomi
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: wt 09:30, 24 cze 2014

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: suomi »

No i stało się wagon NG6D został uruchomiony i przeszedł homologację i wygląda na to że po pewnych przeróbkach będzie to fajny tram i należy oczekiwać że MPK nie da d..y tak jak z M8C i zakupi pozostałe wagony.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: nowy1212 »

Czy ja wiem czy taki fajny - jeżdżący piekarnik. Wymiana okien powinna być obowiązkowa bo zakończeniu testów z pasażerami.
A gdy większa modernizacja to klimatyzacja.
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: px33 »

To już kwestia drugorzędna, okna zawsze można zmienić, a tak tanie tramwaje nie zdarzają się co roku. Jak złe by nie były, trzeba brać i pozbywać się konstali
Wojtek94
Weteran
Posty: 5360
Rejestracja: sob 18:55, 06 lut 2010
Lokalizacja: Łódź-Bałuty

Re: Bogestra sprzedaje 42 wagony niskopodłogowe NFD6Ds z lat 90.

Post autor: Wojtek94 »

Dla mnie to kopia GN-ów. Powyżej 20 stopni ciepła zawału idzie dostać. Wiem dobrze , że nie będzie przeróbki i to jest pewne.
ODPOWIEDZ