Ogrzewanie i klimatyzacja

Jelcz, czy Volvo? To najlepsze miejsce dla tematów tego typu.
kuba_bed
Gaduła
Posty: 1622
Rejestracja: sob 11:34, 21 sie 2010
Lokalizacja: Rzgów

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: kuba_bed »

Jak wg Was ostatnio działa ogrzewanie przestrzeni pasażerskich? Ile autobusów ma realnie działające automatyczne włączanie ogrzewania na podstawie wskazań odpowiednich urządzeń? I jaka jest ustawiona temperatura "docelowa"? Bo posiadam dziwne wrażenie, że ja coś często trafiam na pojazdy, który ma wyłączone ogrzewanie pomimo tego że powinno działać automatycznie :)
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: px33 »

Ale bardziej autobusy czy tramwaje? I z jakiej zajezdni? Z moich obserwacji Nowe Sady radzą sobie z tym kiepsko, Limanowskiego chyba trochę lepiej ale ich autobusami jeżdżę rzadziej
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: nowy1212 »

Lata mijają od czasu gdy nie korzystam ze zbiorkomu, a widzę że jak blisko 15 lat temu był ten problem tak jest i teraz...
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: px33 »

15 lat temu były nieludzkie przepisy umowy, teraz są dobre tylko MPK miewa problem z ich stosowaniem. No i porażka jest to że modernizacje nie mają termostatów, chyba by się zmieściły w milionowym budżecie
kuba_bed
Gaduła
Posty: 1622
Rejestracja: sob 11:34, 21 sie 2010
Lokalizacja: Rzgów

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: kuba_bed »

@px33 miałem na myśli głównie autobusy (jako te nowsze pod względem technicznym i technologicznym), bo tramwaje (najpopularniejsze osiemsetzłomki) są dziurawe w 100 miejscach na jeden wagon :P Poza nowymi nabytkami albo niemieckimi, które o dziwo często radzą sobie dobrze. No czasami trafiła mi się stara Pesa albo Citek wyziębiony w środku dnia jak cholera, ale powiedzmy że "bywa".
Na ile rozpiska z 1 strony jest zgodna ze stanem faktycznym i kierowca nie gmera nic w ogrzewaniu/klimie? Na jaką "standardową" temperaturę jest nastawiona i dlaczego w zasadzie jej nie czuć? I jak często to nie działa? Bo ja ostatnio mam jakąś dziwną nieprzyjemność trafiania na egzemplarze, które jednak nie grzeją a teoretycznie powinny.

Pytam też w związku z tym, że dotarło do mnie jak przeciętny człowiek myśli o transporcie zbiorowym i że bydło nie potrzebuje ogrzewania i/lub klimy skoro pojazd i tak się szybko wychładza albo nagrzewa (w zależności o czym mówimy) i że jak chcemy mieć komfortowe warunki to korzystajmy tylko z samochodów. No przy takim podejściu to ja bym w ogóle zrezygnował z tych dwóch udogodnień, bo to powoduje koszty na etapie kupna, w momencie użytkowania (jako utrzymanie nawet gdy się nie wykorzystuje) i czynnej eksploatacji.
kuba_łódź
Gaduła
Posty: 1474
Rejestracja: pn 15:27, 10 sie 2015
Lokalizacja: Łódź-Andrzejów

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: kuba_łódź »

GT8N są super cieplutkie, jeżdżę obecnie 4 spod dworca Fabrycznego na Dąbrowę, aż nie chce się wysiadać ;) Z autobusów najlepiej grzeją Jelcze M121 i Volvo 7000, w nowszych to już jest różnie.
hytgar655
Stały bywalec
Posty: 355
Rejestracja: sob 17:58, 16 lip 2016

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: hytgar655 »

Oj z tymi GT8N to się zgodzę. Dzisiaj pierwszy raz jechałem GT8N na "4" i było bardzo przyjemnie. Ciepło i wygodne siedzenie. Wcześniej zdarzało mi się jeździć GT8N na 46, ale nie wspominam tego dobrze.
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: px33 »

Rozpiska się zgadza jeśli nie pomyliłem się z tym jaki typ ogrzewania ma dany model. Przy czym obiło mi się o uszy, że teraz wszystko, nie tylko konstale, grzeje od +5 ale nie mam na to żadnego papieru.
kuba_bed
Gaduła
Posty: 1622
Rejestracja: sob 11:34, 21 sie 2010
Lokalizacja: Rzgów

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: kuba_bed »

To dlaczego jest tak zimno czasami? :D
Pytam też dlatego, że pojawiła się gdzieś kontrinformacja o standardowym ustawieniu temperatury do 22 stopni, a nie 18 jak jest wpisane. 4 stopnie to dużo, a poza tym chyba 22 to trochę przesada jak na pojazd komunikacji zbiorowej. To znaczy pojazd automatycznie rozpoczyna ogrzewanie przestrzeni pasażerskiej w momencie jego uruchomienia do docelowych 22 stopni (ktorych raczej nigdy nie osiągnie z racji sposobu jego użytkowania), nawet jeśli nie spełniono warunku +5 stopni?
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: nowy1212 »

22 stopnie to człowiek ma w domu i chodzi bez kurtki. Temperatura w zbiorkomie powinna wynosić max 18 stopni zimą.
kuba_bed
Gaduła
Posty: 1622
Rejestracja: sob 11:34, 21 sie 2010
Lokalizacja: Rzgów

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: kuba_bed »

Też tak uważam, ale docierają do mnie sprzeczne informacje stąd próba ich weryfikacji ;)
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: px33 »

No ja piszę jak jest w umowie, w rzeczywistości pojazdy są ustawione różnie (no a niektórzy kierowcy nie włączają ogrzewania - trzeba pisać). Osobiście uważam, że najlepiej sprawdza się ustawienie 20 albo 22 stopni.

Zresztą jakby co to każdy może napisać do ZDiT w trybie zapytania o informację publiczną o kopię umowy (tu ważne - trzeba żądać z załącznikami i aneksami, aktualną na dzień złożenia zapytania), po równo 30 dniach powinni przysłać. Warto też poprosić o odpowiedź w formie elektronicznej żeby nie dostać po 40 dniach grubego listu albo płyty :P
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: Kpc21 »

Znając ZDiT, i tak wyślą pocztą :) A jeśli nawet wyślą mailem, to będzie to i tak skan wydruku, podpisanego i opieczętowanego na każdej stronie przez 10 osób.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: nowy1212 »

Oj tak ta biurokracja jest bez sensu. Nie można stworzyć jakichś podpisów cyfrowych? Przynajmniej szybciej by to szło no i papieru by sie mniej zużywało i to dużo mniej. Co więcej w razie czego łatwo wtedy można by wyszukać sprawy, bo wszystko by było skatalogowane na komputerze.
Mail tradycyjną pocztą powinien przychodzić tylko jeśli zapytanie zostało wysłane zwykłym listem. Przecież nawet normalnie jak ktoś pisze maila to sie odpisuje maila, a nie wysyła list. Halo XXIw.

No, ale przepraszam za OT.


W każdym razie to z tym ogrzewaniem są wieczne problemy. Nie wiem jak to jest rozwiązane na Zachodzie, ale tam jakoś nie ma z tym problemu. To wszystko powinno się generalnie odbywać automatycznie. Jak sie robi za zimno powinno sie włączać grzanie jak za ciepło grzanie powinno się wyłączać lub włączać sie klimatyzacja. Nie jest to skomplikowana sprawa.
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: px33 »

No i w zasadzie według umowy tak jest. W większości autobusów automat włącza się razem z silnikiem i jeśli jest zimno to znaczy że kierowca go wyłączył. W tramwajach jest różnie, np w NF6D motorniczy nie ma przycisku do wyłączenia ogrzewania a jeśli zrobi to bezpiecznikiem to wyskakuje błąd B albo C
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: nowy1212 »

No, ale z klimatyzacją to jest problem. Co jeżdżę latem to częściej klimatyzacja nie działa niz działa (a wiem, który pojazd ma klimatyzację). Dotąd tylko w Swingach na WZ było przyjemnie chłodno, w Solarisach z tym kiepsko.

Uff czyli w NF6D będzie przyjemnie o ile je wreszcie kupią...
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: px33 »

A z której zajezdni? Limanowskiego, z tego co obserwuję (a obserwuję rzadko), radzi sobie lepiej niż Nowe Sady. Przy czym wydaje mi się, że z klimatyzacją jednak lepiej się nauczyli, tylko bywa zbyt wysoko nastawiona (24 zamiast optymalnych 20-22 stopni - i tak w mieście nie uda się uzyskać takiej temperatury, ale wtedy chłodzi wydajniej).
To w ogóle jest wielka porażka, że pomimo 2 lat obowiązywania nowych regulacji nie zna ich część kierowców i, o zgrozo, niektórzy dyspozytorzy (i, w zeszłym roku, obsługa infolinii). I rozumiem że doświadczenie, chody czy cokolwiek ale naprawdę takie osoby powinny być eliminowane z odpowiedzialnych stanowisk bo to właśnie ich zadaniem jest ogarnianie przepisów.
mateeusz
Sympatyk forum
Posty: 649
Rejestracja: ndz 20:54, 07 gru 2014

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: mateeusz »

Niektórzy motorniczowie są chyba niereformowalni. Jechałem dzisiaj jednym z Woltanów, na dworze mróz, nagrzewnice pracują na maksa, ale oczywiście na każdym przystanku na którym stał na światłach drzwi zamykał dopiero na sekundę przed zapaleniem się pionowej kreski. Jeden z pasażerów w końcu zwrócił mu uwagę by zamknął drzwi, jednak ta prośba została zignorowana. Chyba będzie jakaś skarga, bo został poproszony o podanie numeru służbowego przez tego pasażera...
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: Kpc21 »

Może IOD było popsute. Ale to mógł powiedzieć pasażerowi, a nie go ignorować.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
mateeusz
Sympatyk forum
Posty: 649
Rejestracja: ndz 20:54, 07 gru 2014

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: mateeusz »

IOD działało, ale i tak na bardziej obłożonych przystankach pasażerowie otwierali wszystkie drzwi. Gdyby IOD nie działało to nie pisałbym poprzedniego posta, bo wtedy zachowanie motorniczego byłoby usprawiedliwione.
ODPOWIEDZ