Zapowiedź przystankowa

Jelcz, czy Volvo? To najlepsze miejsce dla tematów tego typu.
Intermodalny
Stały bywalec
Posty: 460
Rejestracja: sob 18:10, 06 cze 2015

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: Intermodalny »

Za to w czwartek w jakimś Conecto 23 lub 24xx (linia 76) na przystanku Traktorowa-Nektarowa (kier. płn) komunikat NŻ padł tylko po dojeździe do przystanku. Nie wiem czy to stała sytuacja, jeżdżę tamtędy okazjonalnie, teraz byłem pierwszy raz po wprowadzeniu NŻ.
NamonPL
Sympatyk forum
Posty: 501
Rejestracja: pt 22:50, 05 lip 2019

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: NamonPL »

Wczoraj jechałem starym Conecto 2657 i taka sama sytuacja, więc raczej jest to stała sytuacja.
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: px33 »

Napiszcie do MPK, pewnie ktoś się walnął produkując pierwszą zapowiedź.
Intermodalny
Stały bywalec
Posty: 460
Rejestracja: sob 18:10, 06 cze 2015

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: Intermodalny »

Dziś w 1168 na 85 po pierwszej zapowiedzi przystanku Marysińska-Inflancka, jakimś innym głosem padła reklama tej wielkiej loterii miasta "Rozlicz PIT w Łodzi i wygraj 100 000 zł".
https://www.wielkaloteriamiastalodz.pl/
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2387
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: TramMomentyStudenta »

U mnie w tramwaju linii 17 to samo, jechałem 2272+2393, a teraz jadę 2234+35. ;)
volvofan
Stały bywalec
Posty: 488
Rejestracja: pn 22:24, 17 gru 2012

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: volvofan »

1838 96/7 - również.
Intermodalny
Stały bywalec
Posty: 460
Rejestracja: sob 18:10, 06 cze 2015

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: Intermodalny »

Za to teraz 1849 na 57, na zapowiedzi przystanku Dw. Łódź Fabryczna (nr 2170 – teraz przy okazji sprawdzania zorientowałem się, że dopisali mu ulicę Rodziny Poznańskich, ten przy wschodnim wejściu w kierunku Karpackiej) Zimoch dopowiedział "Koniec trasy". Jeszcze jakiś czas temu tego nie było.
Może pozmieniali to przy okazji właśnie aktualizacji nazwy.
kuba_bed
Gaduła
Posty: 1622
Rejestracja: sob 11:34, 21 sie 2010
Lokalizacja: Rzgów

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: kuba_bed »

Z ciekawości, bo mam do połączenia dwa tematy. Czy lokalizacja pojazdu zawsze jest ustalana na podstawie jego realnego położenia? Do tej pory wydawało mi się, że tak jest ale... Dzisiaj miałem sytuację kiedy jadąc autobusem zapowiadał przystanki w tempie ekspresowym w zasadzie jeden za drugim (w połowie trasy zrobił cały odcinek od krańcówki do krańcówki zapowiedziami), a jego pozycja w MyBus była podobna do tej zapowiadanej, choć realnie znajdował się w całkowicie odmiennym miejscu. Pomijam to że kierowca niejednokrotnie był 3-4 minuty przed czasem na przystankach co było nieco chamskie z jego strony, ale może pokazało jakie są jeszcze rezerwy czasowe na niektórych odcinkach ;)
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: px33 »

Zależy i zależy. RG można przestawić na lokalizację po metrach (plus jeśli popsuje się GPS to lokalizacja na mapie jest szacowana z metrów), a jeśli to było u nowego przewoźnika to Macrosystem lokalizuje się tylko po drodze.
ZEA1-7700
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: pn 00:23, 19 sty 2015
Lokalizacja: Łódź

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: ZEA1-7700 »

Zapewne w sterowniku nie działał GPS. Wtedy czyta właśnie po metrach z licznika (nie wiem, jak to jest technicznie wykonane). Może być źle to skalibrowane i właśnie takie coś się dzieje, że przystanki lecą do przodu.
kuba_bed
Gaduła
Posty: 1622
Rejestracja: sob 11:34, 21 sie 2010
Lokalizacja: Rzgów

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: kuba_bed »

Wóz był MPK, więc GPS musiał się zepsuć albo coś. Chociaż wtedy padło i liczenie po przebiegu bo zapowiedzi przystanków leciały jeden za drugim. W każdym razie dzięki za rozwianie wątpliwości - mam nadzieję że to był jednorazowy przypadek.
Intermodalny
Stały bywalec
Posty: 460
Rejestracja: sob 18:10, 06 cze 2015

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: Intermodalny »

Wczoraj w SU IV #2995 zapowiedzi przystankowe były poprzedzone R&Gowskim gongiem :o, a mam wrażenie, że same komunikaty wybrzmiewały troszkę wcześniej niż mają to w zwyczaju wozy od 2013 roku w górę (tak późno, że czasem w trakcie otwierania drzwi). Jednym słowem – można powiedzieć, że gadaczka działała jak w starszych pojazdach.

Fajnie gdyby ten sygnał przed przystankiem pojawił się we wszystkich pojazdów. A może to była zapowiedź jakiejś aktualizacji systemu :?:
kuba_łódź
Gaduła
Posty: 1474
Rejestracja: pn 15:27, 10 sie 2015
Lokalizacja: Łódź-Andrzejów

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: kuba_łódź »

Gong przed zapowiedzią przystanku powinien być we wszystkich pojazdach, nie wiem czemu w nowszych z tego zrezygnowano.
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2387
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: TramMomentyStudenta »

Gong wgrywano także do NF6D :) wiem bo miałem przyjemność kilkanaście razy przejechać się tramwajem z Bogestry rodem. Ale ogólnie nic dodać nic ująć, +1.
Intermodalny
Stały bywalec
Posty: 460
Rejestracja: sob 18:10, 06 cze 2015

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: Intermodalny »

^^ ^^ Całkowicie jestem za powrotem starszego stylu zapowiadania (z sygnałem, z większym odstępem od przystanku), zwłaszcza że ten łódzki gong IMHO naprawdę nie jest uciążliwy, a wręcz przyjemny.
Dziś miałem ponownie okazję jechać 2995 co mnie tylko w tym utwierdziło.

Brakuje mi też oznaczenia pętli. Odkąd wgrali T.Zimocha zniknął ponowny gong po zapowiedzi przystanku końcowego, a tekst "koniec trasy" jest wypowiadany chyba tylko na tramwajach. Nie zasłyszałem tego na znanych mi krancówkach autobusowych, za to słyszałem na Marysinie Warszawskiej czy Dołach. Może zatem wrócić po prostu do "gong, zapowiedź, gong" skoro nagle komunikatu "koniec trasy" częściej nie ma niż jest?
Intermodalny
Stały bywalec
Posty: 460
Rejestracja: sob 18:10, 06 cze 2015

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: Intermodalny »

Miałem napisać w innej sprawie, ale jako że ja ostatni tu zapostowałem to jeszcze szybciutko odniosę się do tamtego wpisu.

No powgrywano ostatnio trochę tych komunikatów "koniec trasy", nie powiem że nie. Ale że są one dołączane na sztywno do zapowiedzi przystanków, to mogą się pojawiać takie sytuacje jaka miała miejsce w sierpniu gdy na dwa weekendy zostało wydłużone Z3. Dojeżdżając od placu Wolności do stałego końcowego przystanku przeciwnego kierunku, czyli do Marysin Skrzydlata (1927) dopowiedziało "koniec trasy". Co poniektórzy wysiadali zdezorientowani bojąc się, że autobus zaraz zawróci. Zdaje mi się. że jak był stosowany sygnał zamiast mowy to takich akcji nie było, tzn. jak dobrze sięgam pamięcią to linie 73 i 79 miały powtórzony gong po zapowiedzi przystanku Żeromskiego - plac Barlickiego (1516) a pozostałe linie nie, bo ten gong po prostu odpalał się na ostatnim rozkładowym przystanku.
Ktoś potwierdzi, ktoś zaprzeczy?
––––––––––
Ale zauważyłem od jakiegoś tygodnia wysyp starych zapowiedzi na przystankach:
Kasprzaka - Kutrzeby (0263) mówione jako Kasprzaka - Tybury /nazwa przeddekomunizacyjna/
Łagiewnicka - Kowalska (0515) mówione jako Łagiewnicka - Stefana /nazwa przedreformowa/
Pabianicka - Rudzka (0700) mówione jako Pabianicka - Odrzańska /nazwa przedreformowa/
Piotrkowska - pl. Katedralny (0772) mówione jako Piotrkowska - Skorupki /nazwa przedreformowa/
Wojska Polskiego - Palki (1341) mówione jako Wojska Polskiego - Strykowska /nazwa przedreformowa/
+ bonus Chojny Kurczaki (1001) nie mówione /brak zapowiedzi/

Wiadomo skąd nagle mogło dojść do podmiany na niepoprawne pliki dźwiękowe? Podałem numery przystanków na których zasłyszałem te zmiany; najprawdopodobniej na przystankach przeciwnych kierunków czy innego rodzaju trakcji jest tak samo.

Jest też np. bajzel na węźle Bałucki Rynek (ba, pewnie nie tylko tam), przystanek tramwajowy na południe jest zapowiadany identycznie jak nazwa rozkładowa ("Zgierska - Bałucki Rynek"), ale przystanki autobusowe i tramwajowy na północ są zapowiadane jako "Rynek Bałucki".
Oczywiście problemy występują też z komunikatami dodatkowymi (szpitale etc.), na jednym przystanku jest mówione, a na innym przy tym samym skrzyżowaniu już nie. Ale do tego to już w sumie chyba każdy zdążył się przyzwyczaić.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: Kpc21 »

W sumie czemu w tych zapowiedziach pojawia się "Bałucki Rynek", podczas gdy bardziej poprawną językowo nazwą tego placu jest raczej Rynek Bałucki? Przecież to nie jest jakiś tam rynek, który ma akurat taką cechę, że leży na Bałutach ("mały rynek", "duży rynek", "trójkątny rynek" – ten ostatni można znaleźć w Łowiczu), tylko to nazwa własna tego jednego, konkretnego placu. A w takich sytuacjach przymiotnik umieszcza się po rzeczowniku.

I w sumie, tak jak kojarzę, to u mnie w domu zawsze mówiło się Rynek Bałucki, a nie Bałucki Rynek.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Olu$
Czasem wpada
Posty: 71
Rejestracja: ndz 10:17, 11 paź 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: Olu$ »

"Bałucki Rynek" to oficjalna nazwa tego placu. Ale bałagan jest tam straszny. Jeszcze dodatkowo przystanek Limanowskiego-Bałucki Rynek (1792), na którym zatrzymuję się piątka zapowiadany jest jako: Zgierska - Rynek Bałucki :lol:

Dodatkowe zapowiedzi o szpitalach, muzeach itp. poznikały wraz z dodaniem dodatkowych czasowych komunikatów np. o maratonie czy loterii, natomiast już nie wróciły. Swego czasu pisałem kilka maili do MPK i Zditu ale jak widać nic się nie zmienia - jako przykład można podać przystanek Zgierska-Biegańskiego gdzie przy okazji Biegu ulicą Piotrkowską (chyba 2018 r.) zniknęła zapowiedź o szpitalu - po roku czasu pojawiła się na chwilę ale znowu po dodaniu jakiegoś komunikatu zniknęła. Jednym słowem to jest dramat.

Pytanie dlaczego przy dodawaniu tych komunikatów usuwają zapowiedzi np. o szpitalach. Jakoś przy okazji wprowadzenia komunikatu o ustąpieniu miejsca starszym przy Manufakturze była dodatkowa informacja o Muzeum Miasta - przy okazji teraz zniknęła wraz z komunikatem o maseczkach :P

W takim przypadku chyba warto wrócić do sytuacji z poprzedniej wersji zapowiedzi czyli dodaniu dodatkowego komunikatu o miejscach dopiero po dojechaniu na przystanek.

Btw czy wiadomo już czy pojawi się jakiś nowy lektor? Od informacji o zrezygnowaniu z Zimocha minął prawie rok. Ostatnio po dłuższej przerwie musiałem wysłuchiwać obecnych komunikatów i są już niestety nie do zniesienia ... Potrzebne jest zatrudnienie profesjonalnego lektora.
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: nowy1212 »

A może po prostu nie należy dodawać tymczasowych komunikatów? Od początku gdy są te zapowiedzi MPK sobie z tym nie radzi. Niech sobie zacznie radzić z typowymi zapowiedziami przystanków bez dodatkowych komentarzy, niech mol zadba o to by kierowcy przestało wyłączać zapowiedzi głosowe 'bo im przeszkadzają' i dopiero wtedy można dawać inne komunikaty
Jordi
Megagaduła
Posty: 2037
Rejestracja: pt 00:41, 15 cze 2012

Re: Zapowiedź przystankowa

Post autor: Jordi »

MPK powiedziało Dziennikowi Łódzkiemu, że na dniach podpiszą umowę z nowym lektorem i rozpoczną nagrania zapowiedzi.

Ciekawe z kim? Oby ładny czysty głos i nienaganna wymowa.
ODPOWIEDZ