Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Forum dyskusyjne o biletach komunikacji zbiorowej.
domino
Gaduła
Posty: 1146
Rejestracja: wt 21:35, 30 sie 2011

Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: domino »

Władze Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zapowiadają rozszerzenie integracji biletowej na terenie Łodzi. Od nowego roku pociągami ŁKA będzie można podróżować z biletem jednorazowym MPK-Łódź. – Ma to na celu przyciągnięcie mieszkańca Łodzi do pociągu – zapowiada Andrzej Wasilewski, szef ŁKA.

W tej chwili Łódzka Kolej Aglomeracyjna oferuje już tzw. Wspólny Bilet Aglomeracyjny (WBA), będący zintegrowaną ofertą taryfową, łączącą pociągi PR i ŁKA oraz komunikację miejską w Łodzi, Pabianicach, Zgierzu, Łasku, Zduńskiej Woli, Sieradzu, Strykowie, Głownie i Łowiczu. Dzięki WBA pasażerowie korzystający z różnych środków transportu mogą odbyć podróże taniej.

Rozwiązanie łódzkie różni się nieco od występującego w aglomeracji warszawskiej, w które pasażerowie z biletami okresowymi Zarządu Transportu Miejskiego mogą bez żadnych dopłat korzystać z pociągów Kolei Mazowieckich (w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej obowiązuje pełna taryfa ZTM). Przykładowo w Łodzi w strefie miejskiej WBA jest droższy o 2 zł względem imiennego biletu sieciowego MPK-Łódź.

Podczas Kongresu Transportu Publicznego władze ŁKA zdradziły, że integracja biletowa w Łodzi zostanie pogłębiona. – W pociągach ŁKA od 1 stycznia będą honorowane bilety jednorazowe komunikacji miejskiej w Łodzi – zdradził Andrzej Wasilewski, szef Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. – Na razie bardzo ciężko jest, by mieszkaniec Łodzi wsiadł do pociągu. Myślimy, że tym ruchem razem z miastem przyciągniemy mieszkańców do pociągu – podkreślał Wasilewski.

http://www.transport-publiczny.pl/wiado ... 53355.html
kuba_łódź
Gaduła
Posty: 1474
Rejestracja: pn 15:27, 10 sie 2015
Lokalizacja: Łódź-Andrzejów

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: kuba_łódź »

Chodzi im o bilety jednorazowe za 3,80/1,90, czy normalne czasowe ? Przy wejściach będą zamontowane normalne kasowniki do biletów papierowych ? Ciężko mi to sobie wyobrazić ;) Bo tak naprawdę to każdy, kto chce/musi korzystać z pociągów już dawno wyrobił sobie migawkę z WBA.
Josek102
Bywalec
Posty: 193
Rejestracja: pt 15:13, 08 lip 2016

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: Josek102 »

A migawka też jest ważna ? Mam aglomeracyjną i nie chciałbym być spisany w ŁKA za brak biletu
ex.Josek101niestety nie dostałem pomocy by używać poprzedniegonicka
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: px33 »

Bo tak naprawdę to każdy, kto chce/musi korzystać z pociągów już dawno wyrobił sobie migawkę z WBA.
Ja bym może czasami nawet chciał, ale dopłata 30% i pogorszenie komfortu używania są dla mnie nieakceptowalne. Nie mówiąc o tym, że gdybym chciał bilet łączony z koleją tylko w Łodzi musiałbym zrezygnować z podmiejskiego.
Jeśli stronom potrzebne jest precyzyjne rozliczenie miesięczne użytkowników to jest bardzo proste rozwiązanie - tani (1-5 zł/msc) miesięczny bilet dopłatowy dobijany na migawkę, ważny tylko razem ze zwykłym biletem. W tej chwili migawka ma 4 sloty, więc można zupełnie komfortowo używać dwóch biletów równolegle.

No i w zasadzie tradycyjna uwaga - od ubicia linii 'P' bilety MPK nie występują. Od nowego roku mają się pojawić jakieś nowe?
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: Kpc21 »

Josek102 pisze:A migawka też jest ważna ? Mam aglomeracyjną i nie chciałbym być spisany w ŁKA za brak biletu
Czy będzie ważna, zobaczymy. Na razie mówi się tylko o biletach jednorazowych. Obecnie, żeby jeździć ŁKA i MPK, trzeba kupić kilka złotych droższą migawkę WBA, która dostępna jest wyłącznie w wersji miesięcznej.

Technicznie bilety jednorazowe to wszystkie te, które kasuje się w kasownikach. Te za 3,80/1,90 zł to jednoprzejazdowe, a nie tylko jednorazowe. Ale nie sądzę, by ktokolwiek wypowiadający się w tej kwestii ze strony władz przykładał dużą wagę do znaczeń tych określeń - tak naprawdę może tu chodzić o wszystko.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: BB93 »

kuba_łódź pisze:Chodzi im o bilety jednorazowe za 3,80/1,90, czy normalne czasowe ? Przy wejściach będą zamontowane normalne kasowniki do biletów papierowych ? Ciężko mi to sobie wyobrazić ;) Bo tak naprawdę to każdy, kto chce/musi korzystać z pociągów już dawno wyrobił sobie migawkę z WBA.
Przecież w pociągach ŁKA są już kasowniki do biletów papierowych. Co więcej jest/byla możliwość zakupu biletów czasowych ŁKA w biletomatach w pojazdach MPK.
jan_defecto
Megagaduła
Posty: 2283
Rejestracja: wt 13:22, 16 cze 2009
Lokalizacja: Łódź-Retkinia

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: jan_defecto »

Biletu z bloczku nie skasowałbyś w ŁKA, bo bilety z bloczku nie mają qr-code. Kasowniki ŁKA mają czytnik mifare (do migawek) i qr-code, a nie mają drukarki i nie potrafią zrobić nadruku.
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: BB93 »

Kupiłem z ciekawości w biletomacie i rzeczywiście jest informacja, że bilet kasuje obsługa pociągu.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: Kuba »

Ciekawe jak odbywa się to kasowanie przez obsługę pociągu? Widać wyraźnie datę i godzinę?
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: BB93 »

Kupiłem akurat taki bilet, który mógłbym wykorzystać. Przy najbliższej okazji to zrobię, bo sam jestem ciekaw. A może po prostu długopisem? :D
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: Kpc21 »

BB93 pisze:Przecież w pociągach ŁKA są już kasowniki do biletów papierowych.
Są? Może nie zwróciłem uwagi, ale jeździłem ostatnio trochę ŁKA, i żadnych nowych kasowników nie zauważyłem, tyko te do biletów elektronicznych, które były tam od samego początku.

Dotychczas w czasie, gdy ŁKA honorowała bilety miejskie, kasowanie biletu przez konduktora wyglądało tak, że konduktor kasował bilet tymi swoimi "szczypcami", i dopisywał godzinę długopisem.

Z tego co pamiętam, wrzucałem kiedyś na forum zdjęcie tak skasowanego biletu.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Josek102
Bywalec
Posty: 193
Rejestracja: pt 15:13, 08 lip 2016

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: Josek102 »

Może głupie pytanko a jak to sie ma do osób , które sa po 70 roku zycia ? bo w mpk mają darmowe przejazdy
ex.Josek101niestety nie dostałem pomocy by używać poprzedniegonicka
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Re: Z biletem jednorazowym po Łodzi w ŁKA

Post autor: BB93 »

Kpc21 pisze:
BB93 pisze:Przecież w pociągach ŁKA są już kasowniki do biletów papierowych.
Są? Może nie zwróciłem uwagi, ale jeździłem ostatnio trochę ŁKA, i żadnych nowych kasowników nie zauważyłem, tyko te do biletów elektronicznych, które były tam od samego początku.

Dotychczas w czasie, gdy ŁKA honorowała bilety miejskie, kasowanie biletu przez konduktora wyglądało tak, że konduktor kasował bilet tymi swoimi "szczypcami", i dopisywał godzinę długopisem.

Z tego co pamiętam, wrzucałem kiedyś na forum zdjęcie tak skasowanego biletu.
Trochę jednak minąłem się z prawdą ;) Po prostu niedokładnie się przyglądałem tym kasownikom a z usług ŁKA korzystam bardzo rzadko.

Pewnie będzie dopisywanie długopisem. Miejmy nadzieję, że do czasu otwarcia tunelu średnicowego wszelkie "mądre głowy" zrobią z ŁKA porządną kolej miejską z dobrymi częstotliwościami i pełną, profesjonalną integracją taryfową z komunikacją miejską.
ODPOWIEDZ