Automaty biletowe

Forum dyskusyjne o biletach komunikacji zbiorowej.
MKM2010
Stały bywalec
Posty: 371
Rejestracja: czw 17:26, 11 lut 2010
Lokalizacja: PKP Łódź-Niciarniana

Post autor: MKM2010 »

Kpc21 pisze:Czy w automatach są też bilety zgierskie?

Nie ma, są tylko łódzkie ;)
estimate85
Stały bywalec
Posty: 451
Rejestracja: sob 13:40, 29 mar 2008

Post autor: estimate85 »

Czy docelowo wszystkie Volvo 7000(A)/7700(A) mają mieć automaty?

Zauważyłem że w niektórych wozach, np 1245 automatu jeszcze nie ma...
MKMLODZ
Sympatyk forum
Posty: 842
Rejestracja: wt 13:27, 01 lip 2008
Lokalizacja: Żubardź / Limanka :)

Post autor: MKMLODZ »

Biletomaty już zaliczają awarie. Ostatnio widziałem w jednym Volvo błąd autoryzacji na automacie.
MKM2010
Stały bywalec
Posty: 371
Rejestracja: czw 17:26, 11 lut 2010
Lokalizacja: PKP Łódź-Niciarniana

Post autor: MKM2010 »

A w niektórych Volvach chyba są czasami powyłączane. Np. dzisiaj w 1301 na 54.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Oto co odkopałem w czeluściach witryny MPK (4 maja 2004):
http://www.mpk.lodz.pl/showarticle.action?article=396&arch=true

Czyżby w łódzkich autobusach były już wcześniej biletomaty? Czy były to te same biletomaty, co obecnie na 16 i 41?
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Kpc21, łącznie zmieniany 2 razy.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Post autor: px33 »

Te tramwajowe były tylko instalowane w 27xx na czas odcięcia torowiska do Pabianic
jan_defecto
Megagaduła
Posty: 2285
Rejestracja: wt 13:22, 16 cze 2009
Lokalizacja: Łódź-Retkinia

Post autor: jan_defecto »

To chodzi o automaty firmy Emtal (te tramwajowe to Pixel) montowane w Volvach 7000 rocznik 2003. Były zamontowane w pobliżu kabiny kierowcy. Niestety nie wiem kiedy je zdemontowali (stawiam na 2007-08 rok).
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez jan_defecto, łącznie zmieniany 3 razy.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Mam nadzieję, że podobny los nie spotka tych obecnych.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
berger.m
Stały bywalec
Posty: 463
Rejestracja: śr 22:29, 09 kwie 2008
Lokalizacja: Łódź

Post autor: berger.m »

Nie. Teraz wreszcie obrano właściwy kierunek - docelowo w każdym pojeździe ma być automat. Te w volvach nie sprawdziły się, bo nie wydawały reszty. Były za to pierwszymi w Łodzi z dotykowymi wyświetlaczami.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

A co z warszawskim automatem który stał na Fabrycznym? Przenieśli go na Widzew?
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
berger.m
Stały bywalec
Posty: 463
Rejestracja: śr 22:29, 09 kwie 2008
Lokalizacja: Łódź

Post autor: berger.m »

Na Dworcu Fabrycznym stały dwa. Jeden przeniesiono ponoć na Widzew. Nie wiem, co z drugim.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez berger.m, łącznie zmieniany 1 raz.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Wg Dziennika Łódzkiego, na stacji Widzew założono biletomat ŁLTZ. Chyba ten sam, co w Volvach. Dotarli też do informacji, że bilety były sprzedawane w ekspozyturze MPK na piętrze dworca kolejowego.

http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/1126753,biletomat-mpk-na-dworcu-lodz-widzew,id,t.html?kategoria=660#6878e2a7e19f3aa3,1,3,60

Wygląda więc na to, że po kilkuletniej przerwie, mamy pierwszy stacjonarny biletomat łódzkiej komunikacji miejskiej.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Post autor: px33 »

Drugi. Na lotnisku stoi Pixel i stoi tam już co najmniej pół roku
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

A w CKD UM o tym nie pomyślą. O ile mi wiadomo, automat tam już kiedyś był. Ale już pół roku temu biletu w rejonie szpitala kupić się nie dało.

Bilety kupione w Pixelu są już skasowane. Czy ma on w ogóle sens jako biletomat stacjonarny?
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Kpc21, łącznie zmieniany 2 razy.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Post autor: px33 »

W tym lotniskowym nie są. To na pewno jest programowalne i po prostu stwierdzono, że wygodniej w Pixelach wpisać od razu czas zakupu na bilet
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Ten papier jest na tyle gruby, że daje się skasować? Rzadko mam do czynienia z Pixelami, ale raz widziałem jak ktoś z niego korzystał i o ile pamiętam, bilet miał grubość paragonu.

A jeśli to jest programowalne i te bilety nadają się do kasownika, to czy nie lepiej byłoby wprowadzić w Pixelach możliwość kupowania biletów na zapas?

A do czego służy fotokod na biletach z Volv? Zastępuje hologram?
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Kpc21, łącznie zmieniany 1 raz.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
berger.m
Stały bywalec
Posty: 463
Rejestracja: śr 22:29, 09 kwie 2008
Lokalizacja: Łódź

Post autor: berger.m »

Kpc21 pisze:Wg Dziennika Łódzkiego, na stacji Widzew założono biletomat ŁLTZ. Chyba ten sam, co w Volvach. Dotarli też do informacji, że bilety były sprzedawane w ekspozyturze MPK na piętrze dworca kolejowego.

http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/1126753,biletomat-mpk-na-dworcu-lodz-widzew,id,t.html?kategoria=660#6878e2a7e19f3aa3,1,3,60

Świetna wiadomość! :) Dotąd można było odnieść wrażenie, że w Łodzi obowiązują bilety ZTM Warszawa. Mam nadzieję, że automat ten postawiono obok warszawskiego. Szkoda, że ze względu na inny rodzaj biletów (kształt, grubość kartonika, obecność paska magnetycznego w warszawskich) nie można sprzedawać łódzkich biletów w warszawskim automacie; Mennica Polska zapewne chętnie wprowadziłaby tę funkcję.
Kpc21 pisze:A w CKD UŁ o tym nie pomyślą.

UM.
px33 pisze:Drugi. Na lotnisku stoi Pixel i stoi tam już co najmniej pół roku

A nie ma żadnej informacji o tym na tej stronie...
Kpc21 pisze:Bilety kupione w Pixelu są już skasowane. Czy ma on w ogóle sens jako biletomat stacjonarny?
px33 pisze:W tym lotniskowym nie są. To na pewno jest programowalne i po prostu stwierdzono, że wygodniej w Pixelach wpisać od razu czas zakupu na bilet
Kpc21 pisze:Ten papier jest na tyle gruby, że daje się skasować? Rzadko mam do czynienia z Pixelami, ale raz widziałem jak ktoś z niego korzystał i o ile pamiętam, bilet miał grubość paragonu.

Widocznie ten na lotnisku ma grubszy papier i drukuje bilet w kasowalnym formacie (te w tramwajach drukują bilet w nieco większym formacie).
A jeśli to jest programowalne i te bilety nadają się do kasownika, to czy nie lepiej byłoby wprowadzić w Pixelach możliwość kupowania biletów na zapas?

Zdecydowanie byłoby to pożądane. Byłoby wygodnie (zakup na zapas bez szukania kiosku) dla pasażerów, MPK by więcej zarobiło, nie byłoby rozbieżności między czasem na bilecie a tym w kasownikach. Automaty nie są bowiem podłączone do sterownika kasowników i często pokazują i drukują czas o 1-2 minuty różniący się od tego w kasownikach.
berger.m
Stały bywalec
Posty: 463
Rejestracja: śr 22:29, 09 kwie 2008
Lokalizacja: Łódź

Post autor: berger.m »

Jechałem dziś solarisem 1164 linii 60A i mimo, że na głównym ekranie ukazała się możliwość płatności kartą, to nie pokazał się taki przycisk, gdy wybrałem bilet - była tylko płatność gotówką... Ktoś wie, dlaczego?
berger.m
Stały bywalec
Posty: 463
Rejestracja: śr 22:29, 09 kwie 2008
Lokalizacja: Łódź

Post autor: berger.m »

Wysłałem pytanie o powyższy problem do MPK i już następnego dnia otrzymałem odpowiedź. Okazało się, że funkcja płacenia kartami bezstykowymi na razie jest uruchomiona tylko w 55 automatach typu BM-05 w volvo, natomiast w 45 automatach typu Ticomat 8010 w solarisach będzie uruchomiona pod koniec lutego. Serwis dokonuje teraz zmiany głównego ekranu w tych ostatnich automatach, by do czasu uruchomienia funkcji informacja o możliwości płatności kartą zniknęła.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Niedługo dostępność do biletów ma być większa, bo MPK chce dokupić 20 biletomatów i zamontować je na przystankach. Obecnie pojazdy MPK są wyposażone w 149 automatów.

Edit:
A tymczasem... znalezione przez przypadek:
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/439479,wroclaw-za-duzy-bilet-czy-za-maly-kasownik,id,t.html
Podobne problemy z biletomatami Mennicy były pod koniec lipca br. [2011] w Łodzi. Tam również nie dało się skasować wydrukowanego biletu, bo nie mieścił się on do kasownika. Okazało się, że wina leżała po stronie zamontowanych tam tzw. wykrawek do papieru. Pod wpływem skoków napięcia urządzenia źle działały i wycinały szersze bilety. Usterka szybko została usunięta. - Biletomaty w Łodzi są inne niż te we Wrocławiu. Tam wgraliśmy nowe oprogramowanie i już na drugi dzień kłopoty zniknęły. Dlatego jeszcze raz proszę o kontakt pasażerów z Wrocławia - tłumaczy Mariusz Przybylski z Mennicy Polskiej.
Które biletomaty w Łodzi są postawione przez Mennicę? Te w Volvach? Czy może chodzi o biletomat warszawski stojący na Widzewie (wtedy na Fabrycznym)? Na to treść raczej nie wskazuje. Mowa jest o skokach napięcia, co wskazywałoby na tramwaje. I stare biletomaty występujące w 16 i 41. Ale biletów kupionych w nich się nie kasuje.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
ODPOWIEDZ