Reakcja

Na każdy temat.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

Hehe - no i co niby NR miałoby wówczas zrobić? Obrazek

Ja już kiedyś opisywałem - miałem mały incydent na kolei.
Fotografowałem pewnego ranka w Pabianicach EP07, po czym pociąg się zatrzymał (to było na stacji) i mechanik zaczął się wdzierać, że
"zaraz przyjedzie policja i zabierze sprzęt".

Bardzo zmienił podejście, gdy się do niego zwróciłem mniej więcej tak:
"Hmm... no nie bardzo pana słyszę, bo sprężarka za głośno pracuje a i przetwornica nieźle daje...".

Trzeba pokazać, że się jest "swoim". Broń Boże chamstwem na chamstwo.
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

Już miałem przypadki, że okazywałem, że jestem swój, a nie pomagało Obrazek
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Post autor: Kazik »

Ciekaw jestem czego niektórzy fotografowani spodziewają się po policji. Obecnie ZTCW nawet fotografowanie jednostek wojskowych (z zewnątrz) jest możliwe, a co dopiero autobusów...
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

Miejsca publiczne możesz fotografować do woli. Tylko jakieś obiekty strategiczne są objęte zakazem fotografowania - ale to już jest gdzieś tam szczegółowo opisane. Jak sfocisz człowieka, to ten może zakazać ci słownie publikowania jego wizerunku. Tylko niech ten zakaz potem udowodni...
rafal_ost
Bywalec
Posty: 143
Rejestracja: pn 12:04, 24 wrz 2007
Lokalizacja: Złotno/Retkinia
Kontakt:

Post autor: rafal_ost »

Jest pewna metoda: "Panie, krajobraz fotografuję, a pan mi się z tym autobusem w kadr wp.......lasz!!" Obrazek niestety, ma ograniczone zastosowanie...
raddrum
Czasem wpada
Posty: 87
Rejestracja: śr 19:08, 21 lut 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: raddrum »

Miłośnicy kolei rozwiązali ten problem. Stowarzyszenia sympatyków, wystąpiły do Dyrekcji Generalnej PKP oraz Komendy Głównej SOK o rozpatrzenie sprawy- efekt min. w Świecie Kolei ukazało się pismo, które należy skserować i nosić zawsze przy sobie, gdy robi się zdjęcia kolejowych obiektów. Może członkowie KMST powinni wystąpić do Zarządku MPK o coś podobnego?
Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Post autor: Ventlan »

o3r pisze:Jak sfocisz człowieka, to ten może zakazać ci słownie publikowania jego wizerunku. Tylko niech ten zakaz potem udowodni...
Akurat jest dokładnie na odwrót - to Ty musisz zadbać o pozwolenie na publikację wizerunku.
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

Już widzę, jak fotoreporter po zrobieniu zdjęcia na ulicy podbiega do pieszych i prosi o pozwolenie opublikowania ich wizerunku Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

To tzw. scena grupowa, zupełnie co innego. A i tak często zamazują.
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

Ale nie zaaranżowana. Ja z kolei rzadko widuję zamazane twarze w gazetach, żeby nie powiedzieć prawie nigdy. A codziennie robię sobie prasówkę, żeby nie było.
Najlepiej, gdyby ktoś znalazł jakiś zapis prawny regulujący to, bo taka dyskusja jest nieco jałowa Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

No właśnie o to chodzi że niezaaranżowana. Landszafcik miejski Obrazek
Kamyk
Bywalec
Posty: 213
Rejestracja: ndz 21:57, 03 wrz 2006
Lokalizacja: Łódź - Radogoszcz Zachód

Post autor: Kamyk »

Z tego co pamiętam z zajęć z prawa prasowego to zgodnie z ustawą o prawie autorskim publikując wizerunek jakiejś osoby musisz mieć jej zgodę na to. Wyjątkiem jest sytuacja gdy mówimy o osobie powszechnie znanej lub jeśli fotografia przedstawia większe zbiorowisko ludzi - ulica z ludźmi, impreza masowa itp.
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

A my robimy zdjęcia na ulicy, więc w sumie podpadamy pod ten wyjątek.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

I gitara. Obrazek
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Post autor: Ventlan »

Ale jak zrobisz na ulicy zdjęcie pojedynczej osoby, to pod "większe zbiorowisko" na pewno nie podpadniesz.
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Post autor: px33 »

To co my robimy to autobus czyli w założeniu większe zbiorowisko (100-150 osób Obrazek )

No a jeśli kadr jest na pojedynczą osobę na ulicy to jest to zdjęcie tej osoby i powinno się mieć zgodę.
mig
Moderator
Posty: 3770
Rejestracja: czw 13:56, 19 paź 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: mig »

EI pisze:Rzucający obelgami szef ekipy pracującej przy budowie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego chciał pobić wczoraj fotoreportera "Expressu Ilustrowanego". Zdenerwował się, gdy ten próbował zrobić zdjęcie rozkopanego terenu.

W ostatniej chwili napadniętemu udało się wyrwać z rąk agresywnego kierownika. Pracownik łódzkiej firmy Niftech chciał także zerwać z szyi fotoreportera aparat. Zdenerwował się, bo jego zdaniem dziennikarze piszą za dużo o opóźnieniach, jakie powoduje jego firma (chodzi m.in o sprawę remontowanego przez kilka miesięcy skrzyżowania ul. Bednarskiej i Pabianickiej, a także dwóch zamkniętych skrzyżowań przy ul. Zgierskiej).

Osiłek nie chciał się przedstawić. Krzyczał, że budowa jest jego prywatnym terenem, a fotoreporter nie ma prawa robić żadnych zdjęć, nawet gdy stoi na ulicy poza barierką. Do zdarzenia doszło około godz. 14 na skrzyżowaniu ulic Pojezierskiej i Zgierskiej (tu prace także powinny się dawno zakończyć).

Nie przestraszyliśmy się i zamierzamy dalej śledzić prace przy budowie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. To konieczne, tym bardziej że budują go tacy ludzie jak kierownik ekipy, który rzucił się na fotoreportera wykonującego swą pracę.

"Express Ilustrowany" skieruje oficjalny protest do przełożonych agresora.

Gość chyba rozpoznał reportera z EI ;)
MKMi chyba sporów połączonych z bójką z gburem chyba nie mieli :lol:
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

O! Więc i EI to spotkało w końcu Obrazek
Ale, jako że to prasa - możliwe że wszystko wyolbrzymili ;>
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
KMST197
Gaduła
Posty: 1010
Rejestracja: sob 07:53, 03 lis 2007

.

Post autor: KMST197 »

No właśnie... Następnym razem będzie przypadek z jakimś MKM...
MNK
Megagaduła
Posty: 3254
Rejestracja: wt 16:18, 20 lut 2007
Lokalizacja: C.Z.M.P.
Kontakt:

Post autor: MNK »

To było 3 miesiące temu...
ODPOWIEDZ