Zawód dla MKMa

Na każdy temat.
MKMLODZ
Sympatyk forum
Posty: 842
Rejestracja: wt 13:27, 01 lip 2008
Lokalizacja: Żubardź / Limanka :)

Zawód dla MKMa

Post autor: MKMLODZ »

Który kierunek jest odpowiedni dla człowieka, który chciałby zajmować się logistyką w KM? Liceum o profilu transportowo - spedycyjnym, czy technik logistyk?
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

Liceum to Ty się nie sugeruj, taka moja rada. Na zasadzie gimnazjum - więcej gadania o tych profilach niż tych rozszerzonych przedmiotów, czy dodatkowych godzin.
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Post autor: px33 »

Do jak najlepszego liceum i na studia IMO.
krzyskup
Bywalec
Posty: 195
Rejestracja: pt 19:41, 31 mar 2006
Lokalizacja: Retkinia
Kontakt:

Post autor: krzyskup »

I nie opierdzielać się w jednym i drugim - zdecydowanie łatwiej je skończyć w terminie Obrazek
MKMLODZ
Sympatyk forum
Posty: 842
Rejestracja: wt 13:27, 01 lip 2008
Lokalizacja: Żubardź / Limanka :)

Post autor: MKMLODZ »

OK, temat można zamknąć.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

A ja go odblokuję, bo wbrew pozorom temat jest dość ważny. Ja na przykład przed wyborem studiów miałem spore dylematy gdzie studiować by móc potem "robić" w transporcie, że tak brzydko powiem.

Może warto byłoby gdyby osoby zajmujace się dziś różnymi gałęziami transportu napisały coś o swoich studiach - co im dały, jak się studiowało i ile wiedzy, która przydała się później, otrzymali na studiach?
mig
Moderator
Posty: 3770
Rejestracja: czw 13:56, 19 paź 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: mig »

Jestem na drugim roku logistyki (Wydział Zarządzania UŁ). Z tego względu, że to dopiero drugi rok nie mogę jeszcze dużo powiedzieć o tym kierunku, ale na pewno logistyka daje wiedzę na tematy związane z transportem i zarządzaniem nim, jest sporo zagadnień związanych także i z funkcjonowaniem przedsiębiorstw, ekonomiką, różnymi działami zarządzania itp. Po tym kierunku można się sprawdzić pracując np. w firmie transportowej, zarówno w przewozach towarowych jak i pasażerskich. Przedmiotów związanych z transportem miejskim póki co nie miałem ale ZTCW przewidziany jest przedmiot logistyka miejska i tam mają być poruszane zagadnienia związane z KM, infrastrukturą wewnątrz miast, gospodarką przestrzenną itp. OIDW parę osób z trzeciego roku nosi się z zamiarem pisania pracy licencjackiej na tematy związane z transportem w miastach. Jest to na pewno jakaś sensowna propozycja dla MKMa czy mikola, lecz niestety takich wciąż mało. Bo co jeszcze może wchodzić w grę? Chyba tylko transport na PŁ (mówię o studiach w Łodzi).
Jeśli ktoś ma jakieś pytania dot. mojego kierunku to pisać Obrazek
morton
Megagaduła
Posty: 2988
Rejestracja: wt 07:16, 12 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Dąbrowa

Post autor: morton »

mig pisze:Bo co jeszcze może wchodzić w grę? Chyba tylko transport na PŁ (mówię o studiach w Łodzi).
Jest też logistyka na PŁ. IMHO pod każdym względem lepsza od transportu ;)
mig
Moderator
Posty: 3770
Rejestracja: czw 13:56, 19 paź 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: mig »

Fakt, zapomniałem napisać Obrazek Moim zdaniem jak już logistyka to tylko na UŁ ( jest na ek-socu i na WZ), na polibudzie to prawie sama informatyka i systemy informatyczne wspomagające procesy logistyczne, a na UŁ to tak bardziej pod kątem zarządzania więc moim zdaniem te uniwerkowe studia są lepsze, dają szerszą wiedzę.
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

Z tego co widzę na stronie UŁ, logistyka nie ma studiów magisterskich. A powiedz ile jest matmy, na jakim poziomie, czy bardzo męczą, ile godzin zajęć masz w tygodniu i jakie przedmioty trzeba zdać na maturze Obrazek
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Post autor: Kazik »

Transport na PŁ to głównie wiedza techniczna, zagadnienia konstrukcyjne i eksploatacyjne. Logistyki, ekonomii, zarządzania - bardzo mało i słabo prowadzone. Jest też trochę na tematy prawne.
Poza tym konkrety pojawiają się na 3-4 roku. Wcześniej trzeba przecierpieć przez przedmioty, które są na każdym kierunku na Mechanicznym. Z Podstawami Konstrukcji Maszyn bujam się już od 2 lat i nie widzę końca. Parę innych warunków też miałem. Ostrzegam, w gimnazjum szło mi nieźle, w liceum średnio, ale to było dobre LO (chyba). Trzeba tyrać przez cały semestr.
Instytut Pojazdów, który prowadzi specjalność Transport Samochodowy, klepie biedę i jest mieszanką ludzi (tzn. wykładowców) z pasją i takich, którzy sprawiają wrażenie, jakby nauczali za karę. Ale tak jest chyba wszędzie. Z kolei na specjalności Elektryczny Transport Szynowy (Wydz.Elektryczny, ale przez 3 lata prawie wszystkie przedmioty wspólne) jest o tyle fajnie, że zawsze jest tam bardzo mało chętnych do studiowania. Więc na specjalność każdego przyjmą chętnie i nie będzie traktowany jako zło konieczne. Tylko trzeba "dożyć" do specjalności.
Aha, t.samochodowy komunikacją miejską nie zajmuje się zbyt szeroko, nawet bardzo niewiele. Generalnie jak ktoś wykaże zainteresowanie komunikacją miejską to nie spojrzą jak na czubka, ale też i wiele nie pomogą. Choć z drugiej strony - skonstruowali kiedyś ABS do Jelcza i włożyli układ napędowy od koparki do Ikarusa. Więc coś w temacie. T.szynowy zajmuje się głównie koleją i metrem, przede wszystkim sterowaniem ruchem.
Jeszcze coś: można sobie całkiem fajne praktyki wakacyjne załatwićObrazek
mig
Moderator
Posty: 3770
Rejestracja: czw 13:56, 19 paź 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: mig »

o3r pisze:Z tego co widzę na stronie UŁ, logistyka nie ma studiów magisterskich. A powiedz ile jest matmy, na jakim poziomie, czy bardzo męczą, ile godzin zajęć masz w tygodniu i jakie przedmioty trzeba zdać na maturze ;)
1. Będzie miała II stopień od przyszłego roku akademickiego - logistyka jest względnie nowym kierunkiem i dopiero w tym roku pierwsi studenci skończą I stopień (przynajmniej na WZ, na ek-socu logistyka jest w ofercie chyba dopiero od poprzedniego roku akademickiego).
2. Matma? Na pierwszym semestrze 30 h wykładów i 30 h ćwiczeń i to wszystko. Łatwo nie było ale wszyscy dali radę :) Zagadnień za bardzo nie pamiętam bo chciałem jak najszybciej zapomnieć o tym koszmarze no i wiesz ;) Jak odkopię jakieś notatki to napiszę.
3. W semestrze mam trochę ponad 300 h. Nie jest tak źle, w ciągu semestru nie ma zbyt wiele roboty ;)
4. Przy rekrutacji liczy się j. obcy i jeden z przedmiotów: matematyka, informatyka, geografia, historia, WOS, geografia. Więcej o rekrutacji można poczytać na stronie UŁ.
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

A ogólnie trudno się utrzymać? Na 4 roku planuję wziąć drugi kierunek, więc może wybiorę coś bliżej zainteresowań Obrazek
Nu i najważniejsze - czy jest duże zainteresowanie kierunkiem?
morton
Megagaduła
Posty: 2988
Rejestracja: wt 07:16, 12 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Dąbrowa

Post autor: morton »

mig pisze:Moim zdaniem jak już logistyka to tylko na UŁ ( jest na ek-socu i na WZ), na polibudzie to prawie sama informatyka i systemy informatyczne wspomagające procesy logistyczne, a na UŁ to tak bardziej pod kątem zarządzania więc moim zdaniem te uniwerkowe studia są lepsze, dają szerszą wiedzę.

No nie zgodzę się z tą informatyką. Masz rację, że są jej elementy jednak jedynie skromny dodatek w postaci jedynie paru przedmiotów w przeciągu całego toku studiów. Główny nacisk jest na logistykę w różnych aspektach a także podstawy ekonomii i zarządzania.
Michał
Sympatyk forum
Posty: 671
Rejestracja: pn 20:53, 11 lip 2005
Lokalizacja: Jednakaglomeracja Łódzka / Poznań

Post autor: Michał »

morton pisze: Jest też logistyka na PŁ. IMHO pod każdym względem lepsza od transportu ;)
Możesz wyjaśnić w czym jest lepsza? I właśnie, jeśli wybrać logistykę to tą na PŁ czy UŁ?
morton
Megagaduła
Posty: 2988
Rejestracja: wt 07:16, 12 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Dąbrowa

Post autor: morton »

Jest lepsza w moim osobistym odczuciu. Nie ma prawie w ogóle przedmiotów technicznych a w zamian są przedmioty z dziedziny zarządzania. W zależności, co kto lubi i w czym się chce specjalizować, każdy będzie chwalił jedno lub drugie. Ja zdecydowanie wolę logistykę.
mig
Moderator
Posty: 3770
Rejestracja: czw 13:56, 19 paź 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: mig »

o3r pisze:A ogólnie trudno się utrzymać? Na 4 roku planuję wziąć drugi kierunek, więc może wybiorę coś bliżej zainteresowań ;)
Nu i najważniejsze - czy jest duże zainteresowanie kierunkiem?
Nie jest trudno, trzeba naprawdę mieć olew na wszystko by się utopić, jeśli masz ambicje i chęci to nie ma tu rzeczy nie do przeskoczenia. Ze 117 osób zostało 85, fakt, sporo skreślili ale to nie wina trudnych przedmiotów tylko lenistwa i braku zainteresowania studiami.
Zainteresowanie jest spore, jak ja tam szedłem to było prawie 10 osób na miejsce, w zeszłym roku - nie wiem. Przyjeżdżają ludzie z różnych okolic - Opole, Rzeszów, Włocławek, Koszalin, Milanówek no i cała reprezentacja woj. łódzkiego ;) No i odradzałbym ek-soc - mają mniejsze doświadczenie z logistyką, na WZ są lepsi i bardziej kompetentni prowadzący. Wszyscy wykładowcy z ek-soca, z którymi miałem przedmioty byli co najmniej dziwni, sztywni i mieli inny tryb funkcjonowania na uczelni, niezbyt wygodny dla studentów :P

@morton: fakt, może trochę przesadziłem, ale niemniej jednak dla osób mających problemy z matematyką i informatyką miejscem jest uniwerek, gdzie kładzie się nacisk przede wszystkim na zarządzanie a nie na technologie informacyjne.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez mig, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 1996
Rejestracja: sob 15:31, 10 lis 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol »

morton pisze:No nie zgodzę się z tą informatyką. Masz rację, że są jej elementy jednak jedynie skromny dodatek w postaci jedynie paru przedmiotów w przeciągu całego toku studiów. Główny nacisk jest na logistykę w różnych aspektach a także podstawy ekonomii i zarządzania.
Zależy też jakie sobie wybierzesz fakultety z informatyki na swojej logistyce, bo możesz przez ich zły wybór tylko utrudnić sobie życie. :P
Obrazek
Michał
Sympatyk forum
Posty: 671
Rejestracja: pn 20:53, 11 lip 2005
Lokalizacja: Jednakaglomeracja Łódzka / Poznań

Post autor: Michał »

Zauważyłem, że na PŁ kierunek Transport jest na dwóch wydziałach: mechanicznym i elektrotechnicznym. Który lepszy i czym się różnią?
krzyskup
Bywalec
Posty: 195
Rejestracja: pt 19:41, 31 mar 2006
Lokalizacja: Retkinia
Kontakt:

Post autor: krzyskup »

Sądzę, że nastawieniem. Na mechanicznym będziesz miał więcej przedmiotów czysto konstrukcyjnych, a na eeeiia - elektrycznych. Na obu tak samo praktycznie kobiet brak Obrazek

pzdr,
krzyskup
ODPOWIEDZ