Wieże ciśnień w Łodzi

Na każdy temat.
kobeszkins
Niemowa
Posty: 1
Rejestracja: śr 21:54, 03 maja 2023

Wieże ciśnień w Łodzi

Post autor: kobeszkins »

Witam, lubię klimat industrialny i tak spędzam wolny czas. Wieże ciśnień w Łodzi są bardzo interesujące, bardzo często znajdują się na terenach starych fabryk i dworców kolejowych. Moją pasją jest odkrywanie ich na nowo :) ponieważ wszystkie są tajemnicze. Wieże ciśnień są obiektami, które przyczyniły się do rozwoju Łodzi, bez nich nie mogłaby działać sprawnie sieć wodociągowa.



A na jakiej zasadzie działały wieże ciśnień ? - Zacznę od początku. Pompa to urządzenie, które porusza wodę. W niektórych przypadkach pompa dosłownie podnosi ciecz na większą wysokość, ale w większości przypadków pompa nadaje cieczy energię poprzez podniesienie jej ciśnienia. A pompy, zwłaszcza te wielkości, które obsługują całe miasta, są drogie.

Jeśli w Łodzi jest północ i większość odbiorców wody śpi. Poza odbiorcami przemysłowymi, którzy pracują 24/7, zapotrzebowanie na wodę jest minimalne, a pompa nie ma problemów z jego zaspokojeniem. Ale około 5 rano zaczynają działać automatyczne systemy zraszaczy. Około 6 rano ludzie zaczynają się budzić, brać prysznic, myć zęby, gotować śniadanie - wszystkie te czynności wymagają wody. Nie trwa długo, zanim zapotrzebowanie na wodę przekroczy wydajność pompy. Prawie od razu nowa pompa nie może sprostać zapotrzebowaniu systemu, ponieważ została dobrana tylko do średniej wielkości. Zapotrzebowanie na wodę w dużych obszarach miejskich może się znacznie różnić w ciągu normalnego dnia, przy czym szczytowe zapotrzebowanie godzinowe (zwykle rano lub wieczorem) czasami jest nawet 5 razy większe niż średnie zapotrzebowanie dzienne. Tak więc, jeśli próbujesz zaspokoić potrzeby wodne swoich klientów używając tylko pomp, zamiast jednej, możesz potrzebować aż pięciu pomp (lub jednej dużej pompy, która może wykonać pracę pięciu). I nie tylko to, będziesz musiał stale włączać i wyłączać pompy, aby zaspokoić zmienne zapotrzebowanie, zwiększając zużycie sprzętu. I tu właśnie pojawia się problem magazynowania. Dodajmy do systemu wieżę ciśnień i wypróbujmy ten eksperyment ponownie.

Jest północ i zapotrzebowanie jest niskie, ale pompa pracuje na pełnych obrotach. Zamiast wody płynącej do klientów, płynie ona do twojej wieży ciśnień, wypełniając zbiornik powoli, ale skutecznie. Gdy nadchodzi ranek i zapotrzebowanie zaczyna wzrastać, pompa nadal pracuje. Nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić zapotrzebowania, ale zmagazynowana woda w zbiorniku uzupełnia różnicę. Wszyscy Twoi klienci otrzymują wodę, której potrzebują. Gdy ludzie zaczynają dzień, zapotrzebowanie ponownie spada poniżej średniej. Jednak pompa nadal pracuje, a dodatkowy przepływ trafia do zbiornika. Popyt ponownie zaczyna wzrastać, gdy mieszkańcy miasta zaczynają gotować obiad, brać kąpiel i podlewać rośliny. Wszystkie te dodatkowe zużycie wody drenuje zbiornik ponownie, zanim większość ludzi pójdzie spać i cykl zaczyna się ponownie.

Łatwo zauważyć, że magazynowanie zwiększa wydajność systemu wodnego. Wyrównuje ono szczyty i doliny zapotrzebowania na wodę nie tylko w przypadku pomp, ale także całej infrastruktury, w tym stacji uzdatniania wody i dostaw wody surowej. Bez magazynowania wszystkie te obiekty musiałyby być dostosowane do szczytowego zapotrzebowania, co zwiększałoby ich koszty. Dzięki wystarczającej ilości magazynów pompy i inna infrastruktura mogą być dostosowane do średniego zapotrzebowania, co pozwala zaoszczędzić nie tylko na kosztach, ale również na złożoności, ponieważ nie trzeba przewidywać zmian w zapotrzebowaniu i odpowiednio reagować. Czasami te szczyty i doliny są przewidywalne, ale czasami nie. Niektóre z największych zapotrzebowań na wodę w obszarach miejskich wynikają z pożarów. Bez służb gaśniczych i wystarczającej ilości wody do ich zaopatrzenia, pożary mogą wymknąć się spod kontroli w gęstych obszarach miejskich. W rzeczywistości, wiele z najbardziej śmiertelnych katastrof w historii to pożary w miastach przed powstaniem nowoczesnych systemów wodnych. Obecnie większość gmin i przepisów budowlanych ma minimalne wymagania dotyczące ilości wody, która musi być dostępna dla strażaków. A posiadanie zmagazynowanej i gotowej wody, np. w wieży ciśnień, to długa droga do możliwości reagowania na sytuacje kryzysowe.

Obrazek
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: Wieże ciśnień w Łodzi

Post autor: prof_klos »

Bardzo ciekawy artykuł. Wieże ciśnień, podobnie jak kominy, są nieodłącznym krajobrazem Łodzi jak i wielu stacji kolejowych. Często wpasowane w architekturę tak, że nie stanowią wolnostojących, typowych wież, a jedynie subtelne nadbudówki fabryczne.
W Łodzi, poza fabrycznymi cudami, na uwagę zwraca potężna wieża na stacji Łódź Olechów.
Ciekawa i unikalna jest również wieża ciśnień dawnych zakładów Krusche&Ender w Pabianicach w kwadracie ulic Zamkowej, Bagatela, Chłodnej i Traugutta. Wieża ta pokryta jest srebrzystą łuską i zabudowana jest na planie prostokąta, co ustanowiło ją zabytkiem techniki, dzięki czemu uniknęła wyburzenia w 2001 roku, podczas budowy Centrum Handlowego "Echo".

obrazek
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Wieże ciśnień w Łodzi

Post autor: Kpc21 »

A gdzie w Łodzi i w okolicach można znaleźć nowe, współczesne wieże ciśnień?

Ja kojarzę w Lutomiersku – wieża gminnych wodociągów – i w Łowiczu – wieża OSM Łowicz.

Wieże ciśnień w sieciach wodociągowych w Polsce nie są dziś często spotykane (w przeciwieństwie do niektórych innych krajów).

A dla Łodzi rolę swego rodzaju wieży ciśnień pełni słynna "katedra" na Stokach.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Tomasz Ł.
Bywalec
Posty: 237
Rejestracja: ndz 14:12, 13 maja 2018
Lokalizacja: Janówka k / Łodzi

Re: Wieże ciśnień w Łodzi

Post autor: Tomasz Ł. »

W Justynowie ul. Ks. Ciesielskiego, zbudowane chyba 2 lata temu.
Obrazek
ODPOWIEDZ