Autobusy bezpłatne w Łodzi - www.frikobusy.pl

Rozmowy na temat innych miejsc w sieci, poświęconych komunikacji i nie tylko.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Autobusy bezpłatne w Łodzi - www.frikobusy.pl

Post autor: Kuba »

Zapraszam do odwiedzania mojej strony dotyczącej komunikacji bezpłatnej w Łodzi: www.frikobusy.pl

Dlaczego taka strona? Ostatnio spotkałem się z kilkoma sytuacjami, w których znajomi pytali się czy nie znam przypadkiem godziny odjazdu jakiegoś frikobusa, sam widziałem jak rozkłady są zrywane, a i w internecie nie zawsze są aktualne, więc pomyślałem, ze stworze stronkę, na której będą w miarę aktualne rozkłady autobusów bezpłatnych w Łodzi.

Strona jest aktualnie w budowie i w fazie prób (jak na razie tylko kilka rozkładów, stopniowo będę umieszczał następne, ale czasu nie mam wiele). Mam nadzieje, że z Waszą pomocą uda mi się zebrać wszystkie informacje o rozkładach (niestety nie wszędzie mogę dotrzeć i taki rozkład zdobyć, spisać itp itd - aktualnie potrzebuję info o liniach z hiperarketu Real i Carrefour z ul. Kolumny). Docelowo myślę też o rozbudowie rozkładów o funkcję "przesiadki" i stworzeniu (może także z Waszą pomocą) jakiegoś kącika historycznego dot. rozwoju bezpłatnej komunikacji w Łodzi.

P.S. Chciałbym podziękować Ventlanowi za zgodę do wykorzytania jego zdjęcia w nagłówku strony. Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Kuba, łącznie zmieniany 4 razy.
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

Jeśli chodzi o real to mogę podjechac tam w ciągu tygodnia i spisać. A stronka super, świetny pomysł, będę odsyłał znajomych Obrazek
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

Nie wiem czy taka linia jeszcze jest i czy wogóle była, ale Kuba w Tesco na Widzewie pominął chyba taką linię która jedzie przez Przybyszewskiego w stronę Placu Reymonta.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

Na stronie Tesco jeszcze rozkład widnieje, a tę linię jakoś latem zlikwidowali - z Tesco Widzew jadą tylko obecnie dwie: na Olechów i Dąbrowę. I dlatego pomysł z ta stronką. Każdy z Was mieszka gdzie indziej i na bieżąco będzie można aktualizować zmiany.
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

Spróbuję podlecieć do Carrefoura na Rzgowskiej Obrazek.
Bros
Sympatyk forum
Posty: 537
Rejestracja: wt 15:07, 18 lip 2006
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Bros »

Bardzo fajna stronka. Pomysł godny pochwały i mam nadzieję, że dzięki stronie będzie można dobrze zorganizować podróż do hipermarketu i nie tylko. Obrazek

Dysponuję aktualnymi i archiwalnymi rozkładami niektórych linii więc gdybyś tylko chciał to pisz. Mogę się chętnie nimi podzielić.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

Na początek na pewno aktualne się przydadzą - archiwalne potem. Ale najpierw musze sam opracować, choć w podstawowym stopniu, materiały które posiadam. Za kilka dni ewentualnie się 'przypomnę' Obrazek
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
morton
Megagaduła
Posty: 2988
Rejestracja: wt 07:16, 12 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Dąbrowa

Post autor: morton »

Pomysł w porządku. W razie potrzeby mogę pomóc Obrazek

PS: Z wlasnych doswiadczen: w rozkładach jazdy oprocz teoretycznego czasu przejazdu, proponuje zamiescic sredni-rzeczywisty Obrazek

[EDIT, ok. 23:15]
Otrzymałem info, ze Twoj serwis jest zbudowany w oparciu o elementy innego (czyt. zerznięty z Buslodza [www.buslodz.bighost.pl]). Nie wiem czy wiesz co to jest poszanowanie praw autorskich ale radze Ci się douczyc i zbudowac nowa strona samemu ...
[/EDIT]
przemotz280
Bywalec
Posty: 161
Rejestracja: pn 03:46, 06 lut 2006
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Autobusy bezpłatne w Łodzi

Post autor: przemotz280 »

Kuba pisze:P.S. Chciałbym podziękować Ventlanowi za zgodę do wykorzytania jego zdjęcia w nagłówku strony. :)
Taka informacja, to raczej na stronie powinna być, a nie na forum.

W ogóle jak czytam o tej chęci niesienia pomocy znajomym, to mi się jednoznacznie z tekstami Rkplodza kojarzy, no ale to jeszcze ujdzie w tłoku, choć przyznam, że nasuwa się myśl o wzorowaniu się na "Podmiejskiej".

Za to ten element jest zbyt podobny:
http://www.frikobusy.bighost.pl/strona.htm do mojego
http://buslodz.bighost.pl/ostronie.html
Obejrzenie źródła plików index obu stron dają odczucie wykorzystania jednego do zrobienia drugiego.

Kuba gdyby Ci się chciało wymyśleć coś swojego w dziale O STRONIE, to nie zwróciłbym pewnie uwagi na kod indexu, ale tak zacząłem węszyć i się wydało.
Wnioskując po treści podziękowania, pytałeś o zgodę Ventlana na wykorzystanie fotek. Mnie nie już nie zapytałeś, a niby dlaczego?
Elementy stron www można od tak sobie wykorzystywać bez zgody i wiedzy ich twórców?

Ale i tak nie jesteś debeściak w takich zagraniach. Lepszy jest twórca tej strony: http://jacekgralak2005.republika.pl/
Zdjęcia i rozkłady żywcem z serwisu łódzkiego MPK i jeszcze narzekanie "Tylko 7 linii ponieważ jestem ograniczony pojemnością konta :("
Wątpię, czy autor zapytał MPK o zgodę, choć chciałbym się mylić.

A wystarczyło napisać i zapytać. Mail na stronie jest. Znalazłwszy trochę wolnego czasu nawet mógłbym coś podpowiedzieć, pomóc. Lepiej kraść?
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Re: Autobusy bezpłatne w Łodzi

Post autor: rkplodz »

przemotz280 pisze: W ogóle jak czytam o tej chęci niesienia pomocy znajomym, to mi się jednoznacznie z tekstami Rkplodza kojarzy, no ale to jeszcze ujdzie w tłoku, choć przyznam, że nasuwa się myśl o wzorowaniu się na "Podmiejskiej".

Ja się o to nie czepiam bo podobieństwa za bardzo nie widzę. Za to buslodz - zerżnięcie straszliwe. Wiem, że Przemotz stworzył fajny mechanizm - ale no bez przesady. Zresztą Kuba wykazałeś się o tyle brakiem wyobraźni, że prawdopodobieństwo, ze Ptz na Twoją stronę wejdzie jest duuuże.
Ale i tak nie jesteś debeściak w takich zagraniach. Lepszy jest twórca tej strony: http://jacekgralak2005.republika.pl/
Zdjęcia i rozkłady żywcem z serwisu łódzkiego MPK i jeszcze narzekanie "Tylko 7 linii ponieważ jestem ograniczony pojemnością konta :("
Wątpię, czy autor zapytał MPK o zgodę, choć chciałbym się mylić.
O KUFA! Obrazek[/quote]

Ja na razie w takim wypadku nie zamierzam współpracować z "Frikobusami". Oczywiście do pomysłu możemy wrócić - ale jeśli CAŁKOWICIE i OSTATECZNIE rozwiąże się sprawa praw autorskich.
morton
Megagaduła
Posty: 2988
Rejestracja: wt 07:16, 12 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Dąbrowa

Re: Autobusy bezpłatne w Łodzi

Post autor: morton »

rkplodz pisze:Ja na razie w takim wypadku nie zamierzam współpracować z "Frikobusami". Oczywiście do pomysłu możemy wrócić - ale jeśli CAŁKOWICIE i OSTATECZNIE rozwiąże się sprawa praw autorskich.

Popieram, ja tez na razie nie chce miec z tym nic wspolnego. Nie wspolpracuje z dziecmi neostrady.
Marcin
Gaduła
Posty: 1791
Rejestracja: pn 20:10, 11 lip 2005

Post autor: Marcin »

Także zamykamy tutaj wątek na ten temat. Proponuję prywatne wiadomości.

Edit 20.10 - sytuacja wyjaśniona, temat otwarty.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

@przemotz280: W związku z tym, że temat został ponownie otwarty, chciałbym niejako oficjalnie, przy wszystkich, przeprosić Cię za zaistniałą sytuację. Mam nadzieję, że już się nie powtórzy.

Wracając do właściwego wątku. Mam pytanie w sprawie linii real: jeszcze z 2 tyg. temu na stronie reala był rozkład linii bezpłatnych uwzględniający linie miejskie i podmiejskie. W poniedziałek były już tylko linie podmiejskie. Czy zlikwidowali linie na Doły i w stronę centrum czy to tylko jakiś błąd na stronie?
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

www.frikobusy.bighost.pl

Post autor: Kuba »

Odświeżam temat, gdyż nie chciałbym wątku o mojej stronie kontynuować w dziale "Łódź". Dlatego tutaj ponowię pytanie:

Która wersja rozkładu Wam bardziej odpowiada Obrazek
Obrazek wzór MPK-owski (tj. tylko przystanek odjazdowy i czas przejazdu do innych)
Obrazek wersja tabelkowa (czyli wszystkie przystanki w tabelce, tak jak to ma miejsce w oryginalnych rozkładach hipermarketowych).

Proszę poniżej pisać swoje zdanie i opinie na ten temat.
Rkplodza już znam! Obrazek
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

Dla mnie oczywiście wersja MPKowska.

Dwie chyba też można zrobić :>.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

SEC pisze:Dla mnie oczywiście wersja MPKowska.

Dwie chyba też można zrobić :>.
No nie wiem... Zastanowię się... Na razie wolałbym jedną, a porządną.
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

morton pisze:Pomysł w porządku. W razie potrzeby mogę pomóc :)

PS: Z wlasnych doswiadczen: w rozkładach jazdy oprocz teoretycznego czasu przejazdu, proponuje zamiescic sredni-rzeczywisty ;
Właśnie niedawno nad tym myślałem, ale obserwując kilka linii bezpłatnych dostrzegłem, że kierowcy znając trasę robią (np. poza godzinami szczytu, kiedy drogi są luźniejsze i szybciej się pokonuje odległości między przystankami) na starcie jakieś tam opóźnienie (np. 3-4 minuty) i w połowie drogi są na zero, a na parking przed sklepem dojeżdżają np. dwie minuty za wcześnie. W godzinach szczytu raczej te rozkłady są w porządku (zwłaszcza na liniach w centrum) - więc właściwie nie ma co poprawiać.
W przypadku linii dłuższych niż 30-40 minut powyższe nie zdaje egzaminu, bo i tak będzie spore przyspieszenie (np. linia Tesco Dąbrowa, której przebieg określa się na ok. 60 minut). W tych przypadkach można pomyśleć ewentualnie nad stworzeniem dwóch czasów, choć właściwie kilka tych dłuższych linii już ma taki podział.

Przy okazji: niedawno zmieniła się nieco struktura strony, więc jeśli ktoś miał zapisany gdzieś bezpośredni adres do podstrony z rozkładem swojej ulubionej linii, to niech sobie go zaktualizuje. ;)

Dodatkowo (w związku z tymi zmianami) musiałem przeedytować większość stron i przypomniałem sobie wóczas o moim pomyśle z kącikiem historycznym, który wypadł mi z głowy. Być może skontaktuje się niebawem z tymi, którzy poniżej deklarowali, że mają jakieś archiwalne rozkłady.

Poza tym mam prośbę - jeśli ktoś ma jakieś rozkłady (a nie deklarował tego tutaj) lub jakieś zdjęcia (arch. zdj. frikobusów kilku użytkowników forum widziałem już na gtlodz i TWB) - to proszę piszcie i udostępniajcie. :) Sam miałem kiedyś kilka rozkładów (m.in. Jumbo), ale chyba zostały wyrzucone, bo nie myślałem wtedy, że mi to będzie kiedyś potrzebne. Obrazek Niebawem może napiszę dokładniej co mam, czego nie mam i co by było fajnie zdobyć :)
Aha - oprócz rozkładów przydała by się też informacja kiedy rozpoczął się ten trend na bezpłatne autobusy. Pierwszy był E.LECLERC, a co dalej??? Na stronie Kris-Toura można przeczytać, że rozpoczęli współpracę z hipermarketami w 2000 r. Może zna ktoś szczegóły, jakie linie, jacy przewoźnicy itp...
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

Co do rozkładów - lepsza chyba będzie wersja MPK. Wymaga więcej pracy, ale jest bardziej czytelna i przyjazna.
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

Kuba pisze: Właśnie niedawno nad tym myślałem, ale obserwując kilka linii bezpłatnych dostrzegłem, że kierowcy znając trasę robią (np. poza godzinami szczytu, kiedy drogi są luźniejsze i szybciej się pokonuje odległości między przystankami) na starcie jakieś tam opóźnienie (np. 3-4 minuty) i w połowie drogi są na zero, a na parking przed sklepem dojeżdżają np. dwie minuty za wcześnie. W godzinach szczytu raczej te rozkłady są w porządku (zwłaszcza na liniach w centrum) - więc właściwie nie ma co poprawiać.
W przypadku linii dłuższych niż 30-40 minut powyższe nie zdaje egzaminu, bo i tak będzie spore przyspieszenie (np. linia Tesco Dąbrowa, której przebieg określa się na ok. 60 minut). W tych przypadkach można pomyśleć ewentualnie nad stworzeniem dwóch czasów, choć właściwie kilka tych dłuższych linii już ma taki podział.
Pod każdym rozkładem, czy nad można dodać dobrze widoczną, odpowiednią adnotację, że autobus może przyjechać 2 minuty przed czasem, a spóźnić się ze 4 - na przykład.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

Pomyślimy, pomyślimy Obrazek
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
ODPOWIEDZ