Dworzec Łódź Żabieniec

Rozmowy na temat kolei w regionie łódzkim i w Polsce oraz o komunikacji lotniczej.
Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Dworzec Łódź Żabieniec

Post autor: Ventlan »

[img]http://bi.gazeta.pl/im/5/4089/m4089855.gif[/img] pisze:Koniec z brudnym Żabieńcem

W połowie przyszłego roku dworzec Łódź-Żabieniec zmieni się nie do poznania. Polskie Koleje Państwowe SA wreszcie wyremontują najbrzydszy dworzec w Polsce


Najbrzydszy sponad 250 w całym kraju! Tak wynika z ogłoszonego w tym roku raportu Najwyższej Izby Kontroli. Łódzki dworzec okazał się mniej dostosowany do obsługi pasażerów niż te w małych miejscowościach. - Nie trzeba kontroli! Wszystko widać na pierwszy rzut oka. Śmierdząca poczekalnia z bezdomnymi, powybijane szyby, obsikane schody. Dodzwonić się nawet tam nie da! - mówi pani Matylda, mieszkanka Teofilowa. - Przejście podziemne jest takie, że sami narkomani i bezdomni tam siedzą. Wszyscy inni przechodzą przez tory - narzeka.

Podobne nieprawidłowości wykazała NIK. Do raportu dołącza zdjęcia z Żabieńca - m.in. zabrudzonych ptasimi odchodami pulpitów kasowych i ścian, zdewastowanej ławki peronowej (jedynej!), czy też niekompletnych płyt chodnikowych na peronie.

- Planowaliśmy wyremontować cały obiekt jeszcze w tym roku, ale pojawiły się przeszkody. W zeszłym roku zorganizowaliśmy przetarg, ale odkryto, że dach budynku jest uszkodzony. Zmieniły się więc parametry i przetarg trzeba było unieważnić. Kolejny znów nie doszedł do skutku. Później zaskoczyła nas zima i nowe wymogi unijne - wylicza Maja Jakubowska z łódzkiego oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP SA

"Gazeta": - Te "przeszkody" pojawiły się w ciągu dwóch lat. A Łódź-Żabieniec jest ruiną od kilkunastu. Miejski dworzec został ogłoszony najgorszym w kraju. Lepsze są nawet w Oborniku Wielkopolskim i Żukowie. Nie jest państwu wstyd?

- Nasz dworzec wypadł najgorzej. Są jednak rzeczy ważne i ważniejsze. Wiele pieniędzy poszło na przykład na linię Warszawa-Skierniewice. Poza tym Żabieniec nie jest najbardziej istotnym węzłem kolejowym w Łodzi - odpowiada Jakubowska.

Mimo wszystko raport zmobilizował PKP SA do działania. W pierwszym kwartale przyszłego roku mają zorganizować przetarg na generalny remont dworca Łódź-Żabieniec. - Początek przewidujemy na maj 2009 roku. Szacowany koszt to 250 tys. zł. Chcemy zrobić remont generalny, a także dostosować obiekt dla niepełnosprawnych i przenieść toalety do poczekalni dworca - zdradza Grzegorz Nita, wicedyrektor łódzkiego oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP S.A. Dziś toalety znajdują się po drugiej stronie przejścia podziemnego... poza dworcem.

PKP SA nie ruszy jednak obskurnego przejścia podziemnego. Bo ono należy spółki Polskich Linii Kolejowych. Choć w Łodzi swoją siedzibę mają w tym samym budynku co PKP SA, może się okazać, że do pięknego dworca dojdziemy brudnym i śmierdzącym przejściem. - Nasz remont nie może niestety uwzględnić przejścia - mówi Nita.

Dworzec Łódź-Żabieniec powstał w roku 1972. Znajduje się na północ od dworca Łódź-Kaliska w dzielnicy Bałuty. Jest czwartym co do wielkości dworcem w mieście. Codziennie zatrzymuje się na nim ponad 50 pociągów. Ostatni remont przeszedł w latach 80. "Gazeta" o jego fatalnym stanie technicznym pisze od dziesięciu lat.
Chciałoby się powiedzieć "nareszcie", ale może poczekajmy aż coś na prawdę zaczną robić.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Ventlan, łącznie zmieniany 1 raz.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

Oby remont przyczynił się także do zwiększenia roli tego dworca, ma on olbrzymi potencjał - jest dobrze skomunikowany z dowolną częścią Teofilowa, Żubardzia i Bałut Nowych, znaczną częścią pozostałych Bałut.

Tymczasem rola tego dworca jest wciąż marginalizowana. Bez postoju przejeżdżają kolejne pociągi, obcinane są godziny obsady - nic dziwnego, że i pasażerowie zapominają o jego istnieniu
mig
Moderator
Posty: 3770
Rejestracja: czw 13:56, 19 paź 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: mig »

DŁ pisze:Dworzec Łódź Żabieniec, odstraszająca wizytówka miasta, gdzie zamiast szyb są dykty, zostanie w przyszłym roku zmodernizowany.

Dzięki staraniom senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego udało się zapisać w budżecie PKP 250 tysięcy złotych na remont szkieletu budynku, jego fasady, dachu oraz na wymianę okien i drzwi.

- Kilka miesięcy temu NIK zakwalifikowała Łódź Żabieniec do grupy kilku polskich dworców, będących w najgorszym stanie - powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Wystąpiłem do Ministerstwa Infrastruktury i władz PKP z wnioskiem o poprawę wizerunku dworca. Wniosek przyjęto i obiecano, że wkrótce poprawiony zostanie stan innych łódzkich stacji kolejowych.

Przetarg na modernizację budynków na dworcu Łódź Żabieniec będzie ogłoszony w marcu, a prace mają zakończyć się już w maju.

To jednak nie koniec walki K. Kwiatkowskiego o dworzec Łódź Żabieniec. Wczoraj na tej stacji zaczepili go podróżni. - Usłyszałem, że w nowym rozkładzie jazdy, który wchodzi w życie od niedzieli, nie będą na Żabieńcu zatrzymywać się pociągi relacji Katowice - Gdynia i Kraków - Gdynia - mówi senator. - Obiecałem, że podejmę interwencję w tej sprawie u prezesa spółki PKP Intercity.

Oprócz przyszłorocznej modernizacji dworca na Żabieńcu, rozpocznie się budowa parkingu na dwieście miejsc przy stacji Łódź Widzew. Jest to konieczne, gdy ten dworzec przejmie rolę Fabrycznego podczas przebudowy stacji w centrum miasta. Parking, podobnie jak pętla dla trzech linii autobusowych, ma być gotowy w 2010 roku.
Tomasz.bu
Gaduła
Posty: 1436
Rejestracja: śr 15:01, 22 lis 2006
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomasz.bu »

DŁ pisze:pętla dla trzech linii autobusowych, ma być gotowy w 2010 roku.

TRZECH?!!! Może jeszcze napiszcie, że chodzi o 90, 91 i 75. Co za dno Obrazek
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

69 i 75 jest wskazane.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez SEC, łącznie zmieniany 1 raz.
gothmucha
Sympatyk forum
Posty: 697
Rejestracja: czw 01:20, 07 gru 2006
Lokalizacja: Niższa/Śląska
Kontakt:

Post autor: gothmucha »

Tomasz.bu pisze:
DŁ pisze:pętla dla trzech linii autobusowych, ma być gotowy w 2010 roku.

TRZECH?!!! Może jeszcze napiszcie, że chodzi o 90, 91 i 75. Co za dno Obrazek

Jeszcze kilka tygodni temu (konferencja "Rewitalizacja po łódzku" na Ek-Socu) było coś o 4 liniach - ale na pewno nie wszystkie linie dziś parkujące na Puszkina miały podjechać pod dworzec.
teufel
Sympatyk forum
Posty: 793
Rejestracja: wt 09:02, 03 sty 2006

Post autor: teufel »

Poprostu uwielbiam jak jacyś idioci swoją głupotę i niedasizm zwalają na Unię vide zielone strzałki. Już nawet mi się nie chce pisać jak pięknie jest po podzeleniu PKP na 50 spółek, które nie potrafią się dogadaćObrazek
Tomasz.bu
Gaduła
Posty: 1436
Rejestracja: śr 15:01, 22 lis 2006
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomasz.bu »

gothmucha pisze:ale na pewno nie wszystkie linie dziś parkujące na Puszkina miały podjechać pod dworzec.

Paranoja to mało powiedziane Obrazek No ale pewnie jak by 90 i 91 odjeżdżały ze wspólnego stanowiska to by się pogryzły.

Nie mówiąc już o tym, że pociągi powinny pojechać na kaliski zamiast kończyć na Widzewie, który jest najgorzej położonym dworcem w Łodzi i nie ma odpowiedniej infrastruktury by stanowić stację końcową (ten dworzec ma raptem 3 krawędzie peronowe!)
gothmucha
Sympatyk forum
Posty: 697
Rejestracja: czw 01:20, 07 gru 2006
Lokalizacja: Niższa/Śląska
Kontakt:

Post autor: gothmucha »

Zadałem pytanie o dworzec Chojny i o koniec biegu pociągów na Kaliski - pan rzecznik Ney odpowiedział mi co następuje:

- niektóre pociągi pojadą na Kaliski, ale nie wszystkie, bo jeden tor pomiędzy Widzewem a Chojnami i zły stan techniczny szlaku
- niektóre z tych niektórych być może staną na Chojnach, ale na pewno nie będą to pośpiechy i w ogóle nie jest pewne, czy w ogóle cokolwiek tam stanie
- jako głowny argument przeciw reaktywacji Chojen padł argument o braku miejsc parkingowych przy dworcu.

Muszę dodawać więcej?

A, jeszcze jedno - pan rzecznik zapewniał mnie, że mieszkańcy Dąbrowy chętniej dojeżdżają na Widzew niż na Fabryczny, na co ja jako mieszkaniec tejże Dąbrowy ledwo powstrzymałem się od śmiechu.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

Około 3 tygodnie temu zaczął się remont budynku dworca Łódź Żabieniec. Obrazek
m_hc
Niemowa
Posty: 2
Rejestracja: wt 22:17, 18 sie 2009
Lokalizacja: Łódź

Post autor: m_hc »

Była obsuwa czasowa, kasy też mieli o połowę mniej niż planowano, ciekawe co z tego wyjdzie/wyszło? Wie ktoś może? Wybieram się do Cz-wy, ale nie wiem czy tam teraz w ogóle kasy czynne i czy pociąg się zatrzyma Obrazek
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: BB93 »

Dobrze rozumiem, że chodzi Ci o Żabieniec:?: Jeśli tak, to kasa jest czynna, wiem, bo ostatnio pytałem się o pociąg do Sochaczewa. Dworzec już jest otynkowany, a w środku budynku na razie standart: zamnknięty od wieków bar, 1 kasa otwarta i stały mieszkaniec - 1 menel, a toalety nie sprawdzałem Obrazek
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

Kasa czynna od 6:30 do 18:30, "Soła" do Cz-wy tam się zatrzymuje. @BB93: proszę, standard.
gothmucha
Sympatyk forum
Posty: 697
Rejestracja: czw 01:20, 07 gru 2006
Lokalizacja: Niższa/Śląska
Kontakt:

Post autor: gothmucha »

BB93 pisze:wiem, bo ostatnio pytałem się o pociąg do Sochaczewa.

OT - ostał się jeszcze jakiś?
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

Tak.

Z Warszawy jest ich nawet całkiem sporo. Te łódzkie padły i nie powstaną wcześniej niż przy okazji uzdatnienia do użytku przelotowego linii łowickiej.
gothmucha
Sympatyk forum
Posty: 697
Rejestracja: czw 01:20, 07 gru 2006
Lokalizacja: Niższa/Śląska
Kontakt:

Post autor: gothmucha »

rkplodz pisze:Z Warszawy jest ich nawet całkiem sporo. Te łódzkie padły i nie powstaną wcześniej niż przy okazji uzdatnienia do użytku przelotowego linii łowickiej.

To, że z Wawy są, to wiem, pytałem o łódzkie ;)
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: BB93 »

Nie było bezpośredniego. Połączenie z przesiadką w Kutnie. (IR+KM*) . I w Sochaczewie dopiero około 10:00. Jednak Koleje Maz. musiały coś zmienić, bo patrzyłem w Necie poł. na środę i nie ma już takiego.

PS.
* - Koleje Mazowieckie (jak by ktoś nie wiedział o co chodzi:D )
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

@BB: ale da się szybciej Obrazek

5.59 łapiesz na Żabieńcu (albo 5.53 z Kaliskiej) pociąg na Hel, 7.16 jesteś w Kutnie, stamtąd 7.31 masz pospieszny z Bydgoszczy do Chełma, z którego sobie w Sochaczewie wysiadasz 8:17. Obrazek

Bilet w taryfie D Łódź - Sochaczew przez Kutno, Łowicz.

Pzdr
(zakładam, że jedziesz na dniach - połączenie do konca sierpnia)
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez rkplodz, łącznie zmieniany 2 razy.
gothmucha
Sympatyk forum
Posty: 697
Rejestracja: czw 01:20, 07 gru 2006
Lokalizacja: Niższa/Śląska
Kontakt:

Post autor: gothmucha »

To już szybciej z Fabrycznej do Żyrardowa, w Żyrardowie pksem do Sochaczewa, zazwyczaj czeka się nie więcej niż 15-20 minut.
Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Post autor: Ventlan »

[img]http://img.naszemiasto.pl/grafika2/nowy/21/ba/4a93ff51e30b5_z.jpg[/img] pisze:Żabieniec jak nowy

Kolej zakończyła remont dworca Łódź-Żabieniec. Renowacja kosztowała 190 tysięcy złotych.


Stacja zyskała między innymi nowe pokrycie dachu, podjazd dla niepełnosprawnych, nowe schody, drzwi oraz mniejsze okna - co spowoduje znaczne oszczędności ciepła. Ponadto ocieplono przydworcowy szalet.

Już w trakcie remontu PKP zdecydowały się na założenie monitoringu za 10 tys. zł, a wszystko dlatego, że w czasie prac wandal pokrył graffiti dopiero co pomalowane ściany od strony peronu.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Ventlan, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ