Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Rozmowy na temat kolei w regionie łódzkim i w Polsce oraz o komunikacji lotniczej.
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2391
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Post autor: TramMomentyStudenta »

Wracamy do klasyki - hybrydowy Impuls znów jest na kursie 11591 Łódź - Skierniewice, tym razem o nr. bocznym 002. :)
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2391
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Post autor: TramMomentyStudenta »

Od czasu listopadowej korekty rozkładu jazdy z hybrydowymi Impulsami widuję się raczej epizodycznie. Dla przykładu dzisiaj, ale również w zeszły poniedziałek, na kursie 19211 Skierniewice - Łódź, pojawił się Impuls o nr. bocznym 002. Z tego co wiem, chyba w miniony czwartek (ale ręczyć za siebie nie mogę), ten sam skład jechał jako kurs 11289 Łódź Widzew - Zgierz. Dodam że na pewno ten hybrydowy Impuls w ten sam dzień nie był na kursie przyspieszonym porannym ze Skierniewic, więc pewnie robią teraz różne obiegi.
W piątkowy poranek natomiast niemiłą niespodzianką okazał się być pojedynczy skład wydłużonego Flirta na kursie 11573 Łódź - Skierniewice. Przeważnie jedzie bowiem dwuskład tegoż, który niedługo po dojeździe do Skierniewic planowo odjeżdża w stronę Łodzi jako kurs 11509 (odjazd ze Skierniewic: 6:21).
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2391
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Post autor: TramMomentyStudenta »

Rzadko ostatnio widuję hybrydy w ramach "ciekawostek taborowych", jednakże wciąż się to zdarza. Przy czym nie wiem, czy na linii Łódź Widzew - Marysin - Zgierz (czyli na 16-ce) jest to ciekawostka przynajmniej w tym momencie, wszak hybrydy miały owszem na Zgierz jeździć, natomiast dziś sensacyjnie na kursie ŁP 19107 (Łódź Fabryczna - Łowicz Główny), planowy odjazd z Widzewa o 15:30 (mogło być minimalne opóźnienie, nie widziałem tego już), skład hybrydowy o nr. 005.
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2391
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Post autor: TramMomentyStudenta »

Czyżby zanosiło się na kolejne ciekawostki taborowe?
W czerwcowej korekcie rozkładu przez kilka tygodni będą jeździć z Tomaszowa w stronę Skarżyska autobusy zastępcze. Czyli w zasadzie w tym czasie na trasie Łódź-Tomaszów będą mogły jechać zwykłe elektryczne wagony. Źródło: portalpasazera.pl - chodzi o okres mniej więcej od początku wakacyjnej korekty aż do końca czerwca.
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2391
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Post autor: TramMomentyStudenta »

Tak ni z gruszki ni z pietruszki o nowościach, a raczej starościach na temat rocznego rozkładu jazdy 2023/24.

Linia skierniewicko-warszawska
Czyli ta, którą używam najczęściej. Na pewno mogę być zniesmaczony z uwagi na weekendowy rozkład. Rozumiem, że będzie więcej Sprinterów do Wawy i z powrotem (a łącznie 11 par), natomiast kosztem tego rozkład ze Skierniewic został zmieniony na tyle, że są dwa ok. 4-godzinne odstępy w kursach osobowych ŁKA ze Skierniewic do Łodzi (najpierw w przedziale ok. 8:30-12:20, a potem - ok. 16:20-20:20). Na wielki plus ostatni kurs grubo po 22*, umożliwiający w weekend dobrą przesiadkę z Warszawy. Zaskoczenie jest także w drugą stronę. Z Łodzi do Skierniewic w weekend można na przykład będzie wybrać się około 15:30, a następnie - dopiero ok. 18, za to później 19:30, 20:30 i 22:30. A co ważne, nie będzie już tego kursu około 21:30, w sumie dobrze, bo z Koluszek do Skierniewic zainteresowanie jest skąpe, bardziej przyda się o tej porze coś na Tomaszów i tu uwaga...

Linia tomaszowska i tak dalej
... bo ostatni bezpośredni z Łodzi do Tomaszowa wypada już około 19. To jest ewidentny powód do wstydu. Obecnie w tygodniu można dojechać autobusem z Koluszek odjeżdżającym zeń po 22. Lecz nawet w weekend istnieje pociąg do Drzewicy około 20:30. Od grudnia zabraknie i tego połączenia, a raczej będzie mocno przyspieszone. A co najciekawsze, będzie nadal istnieć połączenie ok. 21:45 z Tomaszowa do Opoczna, tylko jak się na niego przesiąść z Łodzi? 🤔
Pamiętam, jak w wakacje w artykule wspominano, że będzie lepsze połączenie Skarżyska i Końskich z Łodzią, a nic z tych rzeczy. Ilość połączeń będzie w sumie podobna, tylko na przykład kurs Końskie-Łódź po 16 będzie realizowane w tygodniu (a w tym roku poza letnią korektą mieliśmy to połączenie przez cały tydzień), będzie jakieś połączenie z Końskich przed 19, ale tylko do Tomaszowa i nie będzie można się niestety na nic przesiąść w stronę Łodzi. I do tego kurs ze Skarżyska po 19 będzie przesunięty w stronę późniejszą, to znaczy z wyjazdem z tego miasta w Świętokrzyskiem po 19:30. Ale to akurat fajnie dla letników. 😉
I wreszcie hit programu: Radom, bowiem popołudniowy kurs weekendowy bezpośrednio do Łodzi będzie dopiero o 18:12*, co mnie niezwykle ucieszyło. 😀😀😀

Linia radomszczańska
W zasadzie bez rewolucji. W tygodniu dodany kurs osobowy ŁKA z Łodzi do Radomska o 16:20, co akurat cieszy i to nie tylko z punktu widzenia osób jeżdżących w stronę Piotrkowa, ale też takich, którzy jeżdżą bliżej, do Justynowa, Gałkowa, Koluszek.

Linia kutnowsko-toruńska
W zasadzie nie interesuje mnie już ta linia, ale jak ogłosili, że ŁKA nie będzie już jeździć do Torunia (na dwóch kursach zastąpi ją Polregio), to zainteresowałem się, czy są jakieś wyraźne zmiany godzinowe. Okazuje się, że raczej kosmetyczne względem obecnej edycji.

* moje postulaty z konsultacji społecznych z przełomu stycznia i lutego, które jak widać przeszły.
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2391
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Post autor: TramMomentyStudenta »

Dziś na porannym kursie 19105 Skierniewice - Łódź była hybryda o numerze bocznym 002.
TramMomentyStudenta
Megagaduła
Posty: 2391
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017

Re: Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Post autor: TramMomentyStudenta »

Prezenty (wyborcze - ?):
* już w lipcu uczniowie i studenci do 26 lat pojadą za darmo pociągami i autobusami ŁKA w obrębie Łódzkiego;
* już w grudniu ŁKA pojedzie do Kielc oraz z Łodzi przez Łask, Chorzew Siemkowice do Częstochowy.

Czekam na wrzesień, może dowiem się więcej w sprawie nowych linii. ;)
ODPOWIEDZ