[fot] Krośniewicka Kolej Dojazdowa

Rozmowy na temat kolei w regionie łódzkim i w Polsce oraz o komunikacji lotniczej.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »


Krośniewicka wąskotorówka cieszy się dużym zainteresowaniem, nawet wśród
obcokrajowców. Świadczy o tym liczba osób zainteresowanych przejazdem
zabytkową kolejką. Najbliższa wyprawa z udziałem angielskich fascynatów
odbędzie się 30 maja.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia - Pawła Papierza wąskotorówka szczególnie w
wakacje cieszy się ogromną popularnością. Często z krośniewickiej atrakcji
korzystają goście angielscy, którzy co dwa lub trzy lata uczestniczą w
specjalnie zaplanowanej wycieczce. -Wakacje to jest to okres szczególnego
ożywienia w liczbie kursów- mówi Paweł Papierz -W tym roku odbyło sie już
kilka przejazdów z udziałem obcokrajowców, uczestniczyli w nim już Niemcy,
zaś w przyszłym tygodniu kolejką przejadą się Anglicy. Wyprawy te mają
przede wszystkim charakter krajoznawczy. Fascynaci Angielscy swój przejazd
rozpoczną spod cukrowni w Brześciu Kujawskim, a zakończą ją w Ozorkowie.

Również okoliczni mieszkańcy nie zapominają o kolejce, korzystają oni z niej
zwykle w letnie weekendy. -Młodzież krośniewicka chwali sobie przejazdy-
dodaje prezes. -Już niebawem, 1 czerwca, na wycieczkę wąskotorówką wybiorą
się uczniowie jednej z kutnowskich szkół

Marcin Motylewski
http://kutno.net.pl/?idnews=7355
JAROMIR_9700
Stały bywalec
Posty: 447
Rejestracja: śr 11:59, 08 lis 2006
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: JAROMIR_9700 »

Mam pytanie, o co chodzi z ogloszeniami w Ozorkowie?? Ostatnio w ozorkowie rzucila mi sie ulotka o nagrodzie za informacje o kradziezy torow waskotorowki?? Jakies niedawne zdarzenia?
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

Chodzi chyba o zlokalizowanie sprawców zeszłorocznej kradzieży.
Ogłoszenie to juz dawno powstało.
(P.S. - i właśnie wróciłem z kółka po Polsce z PKP - relacja wkrótce:) )
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Post autor: Ventlan »

Express Ilustrowny Bliżej Ciebie 17 stycznia 2009 r. pisze:Kustosz na torach

Choć łęczycka wąskotorówka nie kursuje od 13 lat, tutejsza stacyjka wciąż tętni życiem. W dawnej poczekalni zamiast biletów do Ozorkowa czy Krośniewic można dziś kupić mydło i powidło, ale nadal wisi rozkład jazdy, a przyjezdni mogą się tu dowiedzieć wszystkiego o kolejce. Wystarczy zapytać pana Zbyszka, który na stacji ma swój sklep. Zbyszek Pracownik nie był nigdy kolejarzem. Jako naczelnik wydziału komunikacji w powiecie uzgadniał za to w swoim czasie z kolejarzami rozkłady jazdy. Ale o kolejce wie wszystko. Swoją wiedzą chętnie dzieli się z turystami zwiedzającymi Łęczycę.


– Pojawia się tu sporo miłośników kolei – opowiada Zbyszek. – Obwieszeni aparatami robią zdjęcia stacji, torów, wchodzą do mnie i wypytują o dobre czasy. Mam na zapleczu rozkład jazdy, który kiedyś tu oficjalnie wisiał. Wielu było już na niego chętnych, ale nie dałem nikomu. Co najwyżej zdjęcie zrobić. Kiedy nie mam akurat klientów wsklepie, to opowiadam. Rano tłum ludzi czekał na kolejkę do Ozorkowa i ledwie mieścił się w wagonie. Większość jechała do pracy w „Latonie” i „Morfeo”, bo u nas w Łęczycy nie było takiego przemysłu, jak w Ozorkowie. A po południu wracały pociągi nabite po brzegi, wysypywało się z nich po kilkadziesiąt osób i większość szła od razu do mnie do sklepu. Potem ludzi było coraz mniej, kolejek też coraz mniej.

Wreszcie przyszedł 1996 rok i 30 kwietnia przyjechała ostatnia planowa ciuchcia. Potem była już tylko cisza, od czasu do czasu przerywana przez turystyczne pociągi. Były lata, że jeździło ich całkiem sporo, ale z roku na rok też pojawiały się coraz rzadziej. W końcu tory zarosły trawą i już było niemal pewne, że kolejka więcej się w Łęczycy nie pojawi. Dopiero ostatnio pojawiła się szansa na reaktywację ciuchci. We wrześniu przyjechał pociąg, były drezynowe wyścigi „Kiwajka”. Władze Krośniewic chcą ponownie uruchomić ciuchcię wiosną.

– Może jeszcze ta nasza wąskotorówka odżyje, chociaż osobiście w to wątpię – mówi pan Zbyszek. – Ale życzę jej jak najlepiej, bo to naprawdę wyjątkowy zabytek, prawie jak nasz zamek. Szkoda byłoby o niej zapomnieć.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Josek101
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: wt 05:45, 30 lip 2013
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Josek101 »

Była przed chwilą wzmianka w TVP 3 o Krośniewickiej Kolei ,że w tym roku wreszcie cos sie ruszy>Wypowiadala się p.burmistrz Krośniewic,że UE ma pomóc i zacznie się odbudowa(odnowa)
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Josek101, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

Jak do tej pory, niestety, słyszy się głównie o medialnych wojenkach Stowarzyszenia zajmującego się tą koleją z władzami Krośniewic. Chyba nie tędy droga...

Ciepło mi się jednak robi na sercu, gdy słyszę, że prężnie działa grupa miłośników, którzy na nowo docierają do coraz to dalszych odcinków sieci. Oby Ich praca nie poszła na marne. Ubolewam, że nie mogę pomóc w weekendy, no ale, praca, dziecko, obowiązki. Ostatnio udało się uruchomić stary, zardzewiały, nieczynny od ponad 13 lat semafor świetlny na wjeździe do Krośniewic, link do artykułu (i zdjęć) podam na końcu posta.

Siec kolei Krośniewickiej, będącej częścią dawnych Kujawskich Kolei Wąskotorowych jest o tyle specyficzna, że trzeba nie lada inwencji, by wygenerować na niej potencjalny ruch turystyczny. Ta kolej żyła pełnia sił, póki spełniała swoje podstawowe zadanie - transport na zlecenie Cukrowni (czy to nadania, czy zwroty, czy przewóz wysłodków podczas kampanii buraczanych). Po zamknięciu i zwinięciu infrastruktury cukrowniczej (przez co padły wielkie węzły sieci w Kruszwicy, Dobrych, Sompolnie) kolejka w sposób naturalny umarła. I chwała tym, którzy nie pozwalają jej zginąć do reszty.

Zdążyłem "zaliczyć" pociągami trasy Krośniewice - Ozorków, Krośniewice - Ostrowy, Krośniewice - Brześć Kuj., oraz Boniewo - Izbica Kuj. jak i zachodnia część sieci (Gniezno - Powidz, na parowozie!). Kolej jak kolej ale klimatu panującego na lokomotywowni, tych specyficznych zachowań, rozmów, mikroświata czynnej kolei wąskotorowej w planowym ruchu towarowym i osobowym (!) do 2008 roku po prostu nie da się już chyba nigdy odtworzyć.

Ale... niechaj trwa, chociaż raz do roku, turystycznie. Byle było. Cokolwiek.

Zielone światło. Droga wolna:
http://www.ekutno.pl/wiadomosci,23513-wierza-e-kolejka-b-dzie-chluba-kro-niewic,#komentuj
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez prof_klos, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
Josek101
Stały bywalec
Posty: 312
Rejestracja: wt 05:45, 30 lip 2013
Lokalizacja: Łódź

Krośniewicka ...

Post autor: Josek101 »

A jak sprawa wyglada pod wzgledem pozostałego taboru, stanu szyn i infarasktruktury ?
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Josek101, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

No szyny leżą, przynajmniej na linii do Ozorkowa. Jakiś czas temu namierzono kradzieże, lecz skoro jeżdżą swoją drezyną spalinową, to szlak musi być drożny. Ostatnio dojechali za Lilipop, więc do tego miejsca też szlak drożny (poza jednym przejazdem, który bezprawnie zalano asfaltem). Szlak do Ostrowych - kompletny, acz zarośnięty. Brześć Kujawski - rozebrany (końcowa część szlaku przeszła do historii, jak i sama cukrownia i jej układ torowy). Linia do Izbicy - nie mam pojęcia, tam od lat nic nie jeździło. Tak czy inaczej - jest to hektar szlaku do ogarnięcia.

Tabor stoi. Poza MBxd1-168 "łajka", którego kilka lat temu wywieziono. Wóz stoi obecnie jako pomnik w Miliczu:
http://wrphoto.eu/details.php?image_id=24885&sessionid=bf356395973d3a3b3b515472275dd7b0

Reszta, Lxd2, WMC, MBxd2-204, nieczynny Px48 i byc może MBxd2 wciąż są na stanie kolejki wąskotorowej, tyle że pojazdy nie są użytkowane gdzie po części jest to też problem kłótni i braku jedności Stowarzyszenia z Burmistrzem (Stowarzyszenie ma prawo do pomieszczeń, Burmistrz zaś jest przedstawicielem gminy, będącej właścicielem mienia i broni on dostępu do taboru).
Nie będę jednak szerzej komentować sprawy, żeby czegoś nie przekręcić, powierzchownie - z tego co publikowało stowarzyszenie - jest tak, jak mówię. Dokładne informacje na temat obecnych poczynań na szlakach KrKD są publikowane na facebookowym fanpage:

https://www.facebook.com/KrosniewickaKolejWaskotorowa?fref=ts
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez prof_klos, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
domino
Gaduła
Posty: 1146
Rejestracja: wt 21:35, 30 sie 2011

Post autor: domino »

Burmistrz Łęczycy chce zrewitalizować kolej wąskotorową i uczynić z niej atrakcję turystyczną z prawdziwego zdarzenia

http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3741133,kolej-waskotorowa-w-leczycy-burmistrz-lipinski-chce-zrewitalizowac-waskotorowke,id,t.html
ODPOWIEDZ