Kolej w regionie łódzkim.

Rozmowy na temat kolei w regionie łódzkim i w Polsce oraz o komunikacji lotniczej.
Michał
Sympatyk forum
Posty: 671
Rejestracja: pn 20:53, 11 lip 2005
Lokalizacja: Jednakaglomeracja Łódzka / Poznań

Kolej w regionie łódzkim.

Post autor: Michał »

Dzisiaj jechałem pociągiem osobowym (EN57-638) w malowaniu niebiesk-żółtym (kiedyś malowanie tylko ZPR Bydgoszcz, dziś już są w całej Polsce EZT w takim malowaniu). Na trasie Sieradz - Łódź (i wydłużonych wariantach Ostrów Wlkp. - Sieradz - Łódź - Łowicz) jeździ dużo EZT po rewizji. (siedzenia a'la neoplan, diodowe wyświetlacze, itp.) Akurat jechałem "kiblem". Mimo ogólnego hałasu siedzenia były w ogóle nie poniszczone i bardzo wygodne. Zapełnienie to około 80% co w dzisiejszych czasach w PKP jest rewelacją. Obrazek Wypowiedzcie sie o kolei w regionie łódzkim.
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Post autor: liszek »

Ja też bardzo często jeźdzę ta trasą ŁÓDŹ KALISKA-SIERADZ. Ten kibelek o którym piszesz często jest na lini ŁÓDŹ KALISKA-KUTNO. Najlepsze EN-57 jedzą w kolejach mazowieckich zwlaszcza jeden z monitoringiem i WC próżniowymi. Tak wogóle myślę , żę w woj.łódzkim kolej nie jest taka zła. Trasa z Łodzi do Sieradza jest najbardziej uczęszczaną trasą w woj.łódzkim. Prawie tak jak trasa ze Skierniewic. Za rok ma byc nowy zestaw etz niskopodlogowy 3 członowy troszke mniejszy niż ma WKD ale podobny. Będzie jeździł albo do Sieradza albo do Skierniewic. Większe prawdopodobieństwo, że do Skierniewic bo tam mają przebudowywać całą magistrale kolejową.
Michał
Sympatyk forum
Posty: 671
Rejestracja: pn 20:53, 11 lip 2005
Lokalizacja: Jednakaglomeracja Łódzka / Poznań

Post autor: Michał »

Od czasu nowego rozkładu jazdy stoją na stacji w Sieradzu o pewnych godzinach EN57,EN57 i EN57x2. Co dziwne zlikwidowano następne połączenia (teraz oprócz pośpiesznych do Łodzi jeździ około 10 pociągów) a wtedy rzadko kiedy można było zobaczyć 2 pociągi na dworcu teraz są aż 4. Buntowali sie ludzie, że zlikwidowano o 11:10 połączenie z Łodzią i ludzie nie mają jak do pracy dojeżdżać tylko po to aby EN57 zajmowały kolejne tory na sieradzkiej stacji. Na przykład gdy pociąg przyjeżdżał 7:45 to odjeżdżał 11:10 a teraz dopiero odjedzie 15:10 co jest totalną głupotą. No cóż... to jest PKP Obrazek
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Post autor: liszek »

No ładnie tyle nam postów "pozjadało" ale nic trzeba pisać Obrazek
szymon5444
Gaduła
Posty: 1246
Rejestracja: wt 07:20, 12 lip 2005
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: szymon5444 »

Teraz w wielu wagonach jest zapowiadanie stacji przez kierownika pociągu. Czy nadal się remontuje wagony i montuje głośniki w środku?
Jestem dumny z tego, że mogłem być motorniczym Zajezdni Dąbrowskiego.
Michał
Sympatyk forum
Posty: 671
Rejestracja: pn 20:53, 11 lip 2005
Lokalizacja: Jednakaglomeracja Łódzka / Poznań

Post autor: Michał »

Chyba nie. Kiedyś kursował ED72 na trasie Łódź - Poznań. Taki kibel w wersji deluxe. I tam zapowiadali przystanki a po pociągu chodzili sprzedawcy i oferowali różne słodycze, kawe itp.
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Post autor: liszek »

szymon5444 pisze:Teraz w wielu wagonach jest zapowiadanie stacji przez kierownika pociągu. Czy nadal się remontuje wagony i montuje głośniki w środku?

Remonty są jednak nie jest ich bardzo wiele jak bedziesz miał okazje to przejedź się pociągiem do Warszawy z Łodzi tam jeźdżą wyremontowane wagony z nowym i milym dla oka wnętrzem. Co do głośników są one montowane i przed każdą zstacją ok 5 minut wcześniej podróżni są informowani o stacji do której się zbliżają. Nawet jest przypomnienie aby nie zapomnieć swojego bagażu. W przedziałach panuje nowoczesna kolorystyka a nie ta komunistyczna co kiedyś. Nie jest to może intercity ale naprawde chcialbym aby wszystkie pociągi miały tak wyposażone wagony.

A propos ED 72 pociągi zaczęto prdukować po tym jak pomyślano o przewozach psażeroskich typu REGIO PLUS(pewno wiecie co to takiego :D ) Wyglądem przypomninają one z daleko EN-57 . ED-72 posiadają nawet 1 klasę(ostatnio widziałem takie cudo w toruniu 2 tygodnie temu) posiadają firanki i wygodne fotele. Przedziały te przypominają trszoke bezprzedziałowe wagony IC ale tylko troszke. Jednak ED-72 jest coraz mniej psują się no i zlikwidowano bardzo połączeń typu REGIO PLUS np Łódź Kaliska - Sieradz a szkoda bo sie szybciej jechało :(
szymon5444
Gaduła
Posty: 1246
Rejestracja: wt 07:20, 12 lip 2005
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: szymon5444 »

Czy w regionie mamy jakies autobusy szynowe?Gdzie i ile ich jest i jakie typy, jeśli są.
Jestem dumny z tego, że mogłem być motorniczym Zajezdni Dąbrowskiego.
Michał
Sympatyk forum
Posty: 671
Rejestracja: pn 20:53, 11 lip 2005
Lokalizacja: Jednakaglomeracja Łódzka / Poznań

Post autor: Michał »

Łódzkie nie ma żadnych autobusów szynowych Obrazek Głównie dlatego, że prawie cała sieć kolejowa w łódzkim jest zelektryfikowana.
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Post autor: liszek »

Zgadza się w woj. łódzkim nie ma szynobusów bo są one zbędne ponieważ prawie wszystkie linie są zelektryfikowane. Jednak przydalby się jakiś nowy ETZ. PESA ostanio wprowadziłą elektroszynobus ale i tak go nie kupią do woj. łódzkiego
w.o.d.z.i.r.e.j
Coś mówi
Posty: 28
Rejestracja: pn 20:45, 11 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Bałuty Stare

Wspomnienia z wakacji - Bieszczady 2005.

Post autor: w.o.d.z.i.r.e.j »

Jak wynika z mapy
"Linie kolejowe zarządzane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
oraz inne spółki grupy kapitałowej PKP",
dostępnej dla wszystkich pod adresem:

http://www.plk-sa.pl/en/00spolka/mapa/plk_mapaPolski.html

w województwie łódzkim są dwa szlaki kolejowe niezelektryfikowane.

Są to:
szlak 24:
Piotrków Trybunalski - Bełchatów - Rogowiec

Obenie nie jest tutaj prowadzony ruch pasażerski a jedynie towarowy do elektrowni i kopalni Bełchatów.
Z powodzeniem można tutaj wprowadzić autobus szynowy z silnikiem spalinowym, jaki dowoził by pasażerów z Piotrkowa Tryb. do Bełchatowa i ewentualnie dalej do Rogowca.

szlak 25 (fragment)
Tomaszów Mazowiecki - Jeleń - Bratków - Opoczno - Nałęcz - Końskie -
- Stąporków - Bliżyn - Skarżysko Kamienna

Obecnie kursują tą trasą pociągi stosunkowo rzadko.
Z Tomaszowa Maz. do Opoczna, oraz z Tomaszowa Maz. do Skarżysko Kamiennej, przez Opoczno.
Z powodzeniem można tutaj wprowadzić autobus szynowy z silnikiem spalinowym, albo zestaw dwóch autobusów szynowych o napędzie spalinowym, ukrotnionym.
Byłoby to znacznie tańsze rozwiązanie niż stosowane obecnie.
Teraz skład pociągu, to przeważnie SM-42 i 2 lub 3 wagony typu "Bonanza".

A jeszcze nie tak dawno temu istniało bezpośrednie połączenie z Łodzi Fabrycznej, przez Tomaszów Maz. i Opoczno, do Skarżysko Kamiennej. bez konieczności przesiadki w Tomaszowie Maz.
W mieście tym zmieniano jedynie lokomotywę z elektrycznej na dieslowską.

Pozdrawiam.

Podczas mojej podróży w Bieszczady, w ubiegłym miesiącu,
skorzystałem z kolei jako środka podróży.

Cel podróży: Sanok. (Dalej PKS'em do Polańczyka Obrazek )

Na bilecie mam napisane 649 km Obrazek

O godzinie 4.51 odjazd pociągu "Mazur" z Łodzi Fabrycznej przez Warszawę.
Przyjazd do Warszawy Centralnej o godzinie 6.50.

O godzinie 7.20 odjazd pociągu "Solina" z Warszawy Centralnej do Zagórza, przez Sanok.

Na miejscu w Sanoku byliśmy o godz. 18.37 Obrazek

Jechaliśmy prawie cały dzień ale fajnie było.
Jeszcze nigdy nie jechałem tak długo pociągiem.
Sporo czasu traciliśmy na postoje podczas których zmieniano kilka razy lokomotywy z elektrycznej na spalinową i odwrotnie Obrazek
Ponadto w miejscowości Przeworsk rozdzielono pociąg na dwa.
Jeden pojechał razem z nami w stronę Zagórza, natomiast drugi pomknął przez Jarosław i Przemyśl do granicy Polsko - Ukraińskiej w Medyce a dalej aż do Odessy (Już od Warszawy w składzie znajdowały się dwa ukraińskie wagony co można było od razu poznać po ich charakterystycznym wyglądzie).

A oto przebieg naszej trasy:

Etap 1: (lokomotywa elektryczna)

Łódź Fabryczna - Łódź Widzew, Koluszki, Skierniewice, Żyrardów, Warszawa Zachodnia - Warszawa Centralna.

Etap 2: (lokomotywa elektryczna)

Warszawa Centralna - Warszawa Wschodnia, Pilawa, Dęblin - Lublin.

Etap 3: (lokomotywa spalinowa)

Lublin - Kraśnik - Stalowa Wola Rozwadów.

Etap 4: (lokomotywa elektryczna)

Stalowa Wola Rozwadów - Łętownia, Leżajsk - Przeworsk.

Etap 5: Rozdział wagonów, podział na dwa pociągi.

A - Do Odessy przez Jarosław, Przemyśl, Medykę.
B - Do Zagórza przez Łańcut, Rzeszów, Strzyżów n/Wisłokiem, Jasło, Krosno, Sanok.

Etap 6: (lokomotywa elektryczna)

Przeworsk - Łańcut - Rzeszów.

Etap 7: (lokomotywa spalinowa)

Rzeszów - Strzyżów n/Wisłokiem, Jasło, Krosno, Zarszyn - Sanok (ostatnia stacja przed Zagórzem).

Zwiedziłem kawał świata Obrazek

PS. Z Łodzi do Warszawy "Mazur" Jechaliśmy eleganckim wagonem 2 klasy, bezprzedziałowym, z fotelami lotniczymi i przedziałem na rowery.

Z Warszawy do Sanoka "Solina" było troszkę gorzej.
Urywająca się śmietniczka, brak wody w toalecie... Ale spoko, Polak wytrzyma wszystko Obrazek

Aha... Z Zagórza przez Szczawne Kułaszne, Komańczę i Łupków letnisko jedzie w weekendy szynobus do miasteczka Medzialborce na Słowacji.
Osobiście nie jechałem, ale fajnie, że można sobie szynobusem PKP wyskoczyć za granicę Obrazek

Z Zagórza przez Uherce, Ustrzyki Dolne i Krościenko dwa razy w ciągu dnia (przez cały rok) jeździ pociąg osobowy PKP do Ukraińskiego miasteczka Chyrow.

Pozdrawiam.

Od moderatora: Nie należy pisać dwóch postó w cazasie, krótszym, niż 48h. Jeśli chcesz coś dodać, a Twój post jest ostatni w temacie, to użyj funkcji "zmień". Sklejone. Pozdrawiam.
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Post autor: liszek »

Chciałem powiedzieć, że spotkała mnie miła niespodzianka jechałem nie tak dawno przez Zduńską Wole i zauważylem, że została tam odnowiona stacja kolejowa. Niby nic ale cieszy mnie to bo małe stacje u nas w Polsce są zazwyczaj brudne i brzydkie. Na budynku widnieje napis- Zduńska Wola miasto naradzic i chrztu Maksymiliana Kolbego. Bardzo dobry pomysł na promowanie i zapoznawanie z historią tego miasta.

P.S

Dodam jeszcze , że w Tomaszowie Mazowieckim też jest ładnie odremontowany dworzec co umila czas oczekiwaia na pociąg Obrazek
Michał
Sympatyk forum
Posty: 671
Rejestracja: pn 20:53, 11 lip 2005
Lokalizacja: Jednakaglomeracja Łódzka / Poznań

Post autor: Michał »

Dworzec w Zduńskiej Woli był wyremontowany około miesiąc temu. Podobno ma większość standartów UE. No no ciekawe Obrazek
w.o.d.z.i.r.e.j
Coś mówi
Posty: 28
Rejestracja: pn 20:45, 11 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Bałuty Stare

Post autor: w.o.d.z.i.r.e.j »

Ostatnio przejeżdżałem pociągiem m. in. przez Lublin.
Bardzo ładny jest tam dworzec kolejowy.
Ładna kostka brukowa, ładne trawniczki i ładny budynek dworcowy, świeżo odremontowany.
A nieopodal dworca stoją sobie dwa nowe szynobusy PESA.
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Post autor: liszek »

Temat jest o kolei w woj. łodzkim...

Od administratora: Ale to było jednie porównanie dworca w Lublinie do dwórców w regionie łódzkim. Już się tak nie czepiaj. Obrazek
w.o.d.z.i.r.e.j
Coś mówi
Posty: 28
Rejestracja: pn 20:45, 11 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Bałuty Stare

Post autor: w.o.d.z.i.r.e.j »

Tak właśnie, to było porównanie.
Ponadto na stronie głównej www.lfk.er.pl
w spisie forów, obok linku do forum "Kolej",
jest napisame:
"Rozmowy na temat kolei w regionie łódzkim i w Polsce".
Stąd właśnie taka a nie inna treść mego postu Obrazek
Pozdrawiam.
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Post autor: liszek »

No zgadzam się ale to jest temat odnośnie kolei w woj.łódzkim a jest on w dziale o Kolei "rozmowy na temat kolei w regionie łodzkim i w w Polsce" oznacza to że możemy zakładać tematy odnośnie kolei w łódzkim i w Polsce a nie pisać gdzie tylko się chce jeśli mamy być już tacy dokładni Obrazek

Ale oki dojamy sobie już z tym luuuz ale jak co to zakładajcie nowe tematy będzie milej i lepiej Obrazek
w.o.d.z.i.r.e.j
Coś mówi
Posty: 28
Rejestracja: pn 20:45, 11 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Bałuty Stare

Post autor: w.o.d.z.i.r.e.j »

OKI Obrazek
Pozdrawiam...
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Post autor: liszek »

Przykra wiadomość dla podróżujących do Wa-wy. Remont mający na celu przyspieszenie podróży do stolicy zostanie przesunięty narazie na nieznany termin powód brak pieniędzy UE daje chyba 70% ale swoje też trzeba dołożyć niestety nie ma kasy szkodaaaaaaaaaaaaaaaa
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

Michal_sieradz pisze:Chyba nie. Kiedyś kursował ED72 na trasie Łódź - Poznań. Taki kibel w wersji deluxe. I tam zapowiadali przystanki a po pociągu chodzili sprzedawcy i oferowali różne słodycze, kawe itp.

Poźniej jeździł na Reymoncie przez rok, na szczęście zamienili go na skład tradycyjny bo mimo całych modernicacji kibel pozostaje kiblem Obrazek
w.o.d.z.i.r.e.j pisze:Ostatnio przejeżdżałem pociągiem m. in. przez Lublin.
Bardzo ładny jest tam dworzec kolejowy.
Ładna kostka brukowa, ładne trawniczki i ładny budynek dworcowy, świeżo odremontowany.
A nieopodal dworca stoją sobie dwa nowe szynobusy PESA.

No ładny, w środku też, OIDP jest zabytkowy i stąd pieniądze na renowację. Ale mogę się mylić

Od moderatora Liszek:Pamiętaj nigdy nie pisz 2 postów jeden po drugim, jeśli chcesz coś dodać to zmień swój ostatni post
ODPOWIEDZ