Ocenianie

Forum poświęcone fotografii, a także archiwalne sprawy gtlodz.eu.
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

No i (jak dla mnie) fajny był Ikarus z placu - autorstwa gtg2002 oraz tramwaj przemotza. Każde następne, pomijając to, że zrobione raczej na fali mody, to jeszcze zwyczajne gorsze (oczywiście, moim skromnym zdaniem).
Michał
Sympatyk forum
Posty: 671
Rejestracja: pn 20:53, 11 lip 2005
Lokalizacja: Jednakaglomeracja Łódzka / Poznań

Post autor: Michał »

Post "WojtkaP" jest zapewne o mnie. Otóż nie nabijam sobie postów. Ostatnio nie pisze w innym temacie niż Skojarzenia bo po prostu nie mam nic do powiedzenia w innych. Forum zrobiło sie nudne (przykład "Reorganizacja linii..." - co kilka postów te same propozycje) W "Regionie sieradzkim" nikt od dawna oprócz mnie nic nie pisze. Sam ze sobą mam dyskutować?

Co do oceniania. Skoro jest dostępne dla mnie to czemu mam nie oceniać? Jak napisał Szauter dla jednych motyw z kwiatkiem jest na 6, dla drugich na 1. Jeżeli tak bardzo zależy wam, żeby wyłączyć głosowanie dla nieudzielających się w galerii to proszę bardzo. Nie będę rozpaczał. I tak ocen jest bardzo mało...
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

To od razu czuję się lekko winien - bo gra w skojarzenia była wszak moim pomysłem.
Chyba czas najwyższy zamknąć tamten temat Obrazek
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
SZAUTER
Gaduła
Posty: 1643
Rejestracja: wt 01:00, 12 lip 2005

Post autor: SZAUTER »

Ale przynajmniej cos się działo. A wracając do tematu ocen. To to co teraz się dzieje na galerii to własnie prowadzi pomału a własciwie troche szybciej niz pomału do wyłączenia głosowania. Po prostu co tu duzo mówić. Niektórzy niedojrzeli do oceniania. Ja coprawda mogłem kogoś skrzywdzić swoją ocena i przyznaje się do tego bo ideałem w tych sprawach nie jestem. Sam nie robie idealnych fotek ale jeżeli robie już jakąś która się wybija sposród innych dlaczego ona nie może być troszke wypromowana? Ehhh nie rozumiem tego Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Bez histerii z tym nabijaniem postów, co innego forum, co innego galeria. Nie trzeba zamykać wątku który lubicie - forum jest dla użytkowników.

A co do rozgoryczenia WojtkaP oceną 3 za zdjęcie:
Obrazek
- to wcale się nie dziwię. Wojtek co by nie mówić szuka motywów i stara się robić zdjęcia niebanalne, takie jakich w galerii jeszcze nie było. I gdy ciężko się doczepić do tego zdjęcia pod jakimkolwiek względem, to stawianie 3 (jak dla przeciętnych, ledwo co poprawnych portrecików) - i to bez wytłumaczenia dlaczego - jest sprawą mocno dyskusyjną. Zresztą myślę, że Wojtek zniósłby z pokorą taką ocenę, gdyby była od kogoś kto ma autorytet w fotografii. A tu właściwie nawet nie wiadomo, czy ma, bo swoich zdjęć nie pokazał. Dlatego proponuję raczej go zrozumieć, niż się oburzać.
WojtekP
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: śr 21:13, 07 mar 2007

Post autor: WojtekP »

Oho, wyszło na jaw Obrazek

Cóż, gdy rozsztrzał ocen sięga 3, podczas gdy najwyższa jest od niekwestionowanego, dla wszystkich chyba, autorytetu w dziedzinie fotografii, natomiast najniższa pochodzi od kogoś, kto dla galerii nie zrobił nic, no to mam powód do niezłej burzy myśli - co się tej osobie aż tak tutaj nie podoba? Zdjęcie nie jest idealne, wytknąłbym sobie kilka błędów- ale kurde, ja robię zdjęcia dopiero od dwóch miesięcy Obrazek


Zaś co do opinii Szautera co do wyłączenia coeniania, to niekoniecznie - może własnie doprowadzić do podwyższenia poziomu galerii, tylko nie oczekujmy efektów z dnia na dzień. Widzę, że przybywa nam fotografujących, klasą samą dla siebie są tram.woj, luki, gtg2002 i to dobrze, że chcą dzielić się z nami swoimi zbiorami. Wrócił morton (bo bodajże było coś kiedyś z kategorii kłótni, nie kojarzę osobiście), jest stała "I liga" i kolejni aspiranci: ja, lukas j., Chandler, Bros, ostatnio 1888. I to dobrze, że nowe osoby chwytają za aparat, że zwiększa się grono fotografujących. I skoro wkładają swój wysiłek w jej rozwój, powinni mieć właśnie dodatkowy przywilej w postaci oceniania. Reszcie pozostają komentarze. I tyle.

Nikogo konkretnego nie miałej na myśli we wcześniejszym poście. W temacie "Skojarzenia" pisze wiele osób, więc jeśli ktoś poczuł się wytknięty przeze mnie palcem, to najwyżej znak, że ma coś na sumieniu w tych kwestiach.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez WojtekP, łącznie zmieniany 1 raz.
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Post autor: Kazik »

Takie buty? to może na dobry początek wyłączyć ocenianie tym, którzy dali ocenę o jeden wyżsżą lub niższą od J.M. Fotografa?


Nie wrzuciłem tu ani jednego zdjęcia, ale pozwolę sobie zabrać głos.

Jasne, z kwiatkami trochę się niektórzy zagalopowali, bo kilka motywów było ciekawych, ale reszta to już powtórki.

Jednak podobnie jest z portretami, ciekawostkami (sic!), ulicami. Ba, kolejne zdjęcia sanktuarium MKM, czyli mostka pod Lutomierskiem są bez sensu, lepiej byśmy (byście) nie doszli do hasła: "500. zdjęcie mostka na Nerze". Zdarzają się tu też zdjęcia ewidentnie niskiej jakości lub takie, w których przesadzono z obróbką.

Nie zachowujcie się Drodzy Posiadacze Cyfrówek jak taksówkarze, którzy najlepiej znają się na samochodach i na topografii miasta i nikt im nie będzie mówił jak mają jechać. Wsłuchanie się w uwagi laików czasem może dla Was odnieść pozytywny skutek.

Komentarz może zaginąć w gąszczu innych, a ocena może bardzo popsuć średnią.

Ale czy żeby wyrazić swoją opinię nt. Waszej twórczości będę musiał pójść do sklepu, kupić kliszę, pożyczyć od siostry aparat, zrobić zdjęcie, zeskanować i czekać czy mi Ukalo właczy ocenianie lub możliwość komentowania?

Mam dziadka, który robi niezłe zdjęcia (bo ma kilkadziesiąt lat doświadczenia) i umie posługiwać się komputerem. Jest bardzo łasy na pochwały, ale gdy zechcę go lekko skrytykować to stroi fochy lub zmienia temat.
Ale Wy nie macie 70-ciu lat!
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Kazik, myślę, że nie zrozumiałeś, ba - nie chcesz zrozumieć argumentów, ale strzelasz do wszystkich. Być może Ty akurat potrafisz robić zdjęcia i wiesz ile to kosztuje trudu. Być może, bo nie pokazałeś nam tego. A może jednak jesteś kolejnym człowiekiem, który (jak ja jeszcze 2 lata temu) sądzi, że wystarczy wziąć aparat i pstryknąć... a później im dłużej człowiek robi zdjęcia, tym bardziej widzi ich niedoskonałość.

A komentarz jest dużo lepszy od oceny - dlatego bardzo sobie cenię wszelkie komentarze, natomiast oceniać moich zdjęć się nie da (z kilku powodów).
morton
Megagaduła
Posty: 2988
Rejestracja: wt 07:16, 12 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Dąbrowa

Post autor: morton »

WojtekP pisze:Wrócił morton (bo bodajże było coś kiedyś z kategorii kłótni, nie kojarzę osobiście),

Moze nie kłotni ale intensywna wymiana zdan i pogladow byla ;) Miała na celu unikniecie sytuacji, do ktorej znow doszlismy. Ale widocznie bez tego sie nie_da Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Tego się właśnie obawiam, że się nie da Obrazek
Ale w porównaniu z tamtą sytuacją moim zdaniem już zaszły zmiany - na plus.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

To powiem ja odnośnie mego podejścia do - ogólnie - fotografowania.
Kiedy zacząłem?
Ło ho hoo i jeszcze troszkę.
Kiedy zabrałem się na poważne - z ukierunkowaniem na Komunikację. Kolej i tego typu motywy? Parę lat temu - 4 czy 5.

Sam teraz patrzę na pierwsze zdjęcia (pamiętna debiutancka klisza - jak ją wywoływałem - taaaka radość, a teraz śmiać mi się z nich chce) - i widze naprawdę spora różnicę. To co kiedyś dla mnie było OK - teraz jest dnem, czyli jakiś postęp jest.
Fotografowałem na wszystkim - od zwykłego aparatu kompaktowego - bez chociażby lampy, poprzez Smenę, na cyfrowym kończąc. I co najmilej wspominam? Smenę! Bo tam by zrobić DOBRĄ fotę, naprawdę trzeba było się wykazać. Dobrać ustawienia, motyw, wykadrować mikroskopijnym - i niezwykle fikuśnym i nieprecyzyjnym wizjerem. Nie było mowy o powtórce, czy podejrzeniu zdjęcia. Coś w stylu zdjęć w ciemno. Nie wiem ile wykonałem w ten sposób ujęć wszystkiego co się rusza i jest mianowane środkiem transportu, jednak śmiem powiedzieć, że nawet do tego nie zaglądam. To sobie leży albumami w szafce, niekiedy lata niezauważonym po pokoju. Dlaczego? Bo nigdy mi się nie śniło, by fotografować dla galerii, ocen, komentarzy. Fotografowałem dlatego, by za 15 lat pokazać dzieciakom - "patrz, to Ikarus... o a tutaj pociąg na bocznicy, to było tam, gdzie teraz stoi ten supermarket, a widzisz taka linia kiedyś tu jeździła...". Obecnie wcale ale to wcale nie doceniam tej szafki z tymi materiałami - ale to się zmieni z biegiem lat. Jedynie już zaczynam się rozżalać patrząc na gromadkę zdjęć z czerwonymi Pabianickimi Ikarusami - gdzieś na liniach. Ale nigdy tego nie udostępniałem i nie udostępnię. Czemu? Po co - by zaraz dostać 1 czy 2 za jakość i by fotka poleciała? Na dobrą sprawę - fotografowanie cyfrówką - bynajmniej mi - nie daje takiej frajdy jak 'kliszowcem'. Sprzęt zmieniłem jedynie ze względu na ekonomię, choć u mojego fotografa miałem full zniżek na wszystko, jako, że co tydzień się jakieś klisze wywoływało. 2 miesiące na kliszach = cyfrówka, poza tym cyfrowe były bardziej nowoczesne i sukcesywnie wyparły fotki tradycyjne, co widać po spadających ostatnio drastycznie cenach sprzętu 'klasycznego'.
No ale nie koniecznie na temat pisze, zatem kończę pisanie i idę na spanie.

EDIT: Tak jeszcze odnośnie oceniania - mam zwyczaj - prócz technicznego waloru zdjęcia istnieje również coś takiego jak gust. Staram się obiektywnie podchodzić do sprawy - cz Jelcz, Ikarus, czy cokolwiek innego - prawa należą sie takie same, jednakże gdy wiem, że - z mego punktu widzenia - coś nie przejdzie, to po prostu biorę opcję wstrzymania się od ewentualnej oceny i to polecam w kontrowersyjnych przypadkach.
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Gustu nie zwalczysz Obrazek i zawsze będzie trochę wpływał na ocenę. Ważne by był tylko jej składową.

A wracając jeszcze do tego co napisałem do Kazika. Osobiście uważam, że każdy powinien mieć prawo do oceniania, nie tylko fotografujący - przynajmniej do momentu, gdy nie udowodni swoimi ocenami, że nie umie tego robić. Problem jest jeden: kto ma to weryfikować, kto ma decydować o tym, kto ocenia dobrze, a kto źle. Ja? O nie, dziękuję. Mnie zależy na w miarę przyjaznej galerii, a nie na tym, by codziennie oglądać i rozsądzać spory.

Zależy mi na galerii gdzie każdy ma prawo do wrzucenia swojego zdjęcia - nawet słabego jeśli czuje taką potrzebę i uznaje, że ma ono w sobie coś ciekawego, wyjątkowego. Co najwyżej limit osoby ciągle wrzucającej takie zdjęcia pozostanie nie podniesiony - żeby słabsze zdjęcia nie zdominowały galerii. Dlatego też nie zamierzam, poza drastycznymi przypadkami, blokować fot. Nawet jeśli będzie wisiało ze średnią 2 - jeśli to nie będzie przeszkadzało autorowi, to proszę bardzo.

Wracając do ocen: jeśli jednak nie absolutnie wszyscy mają mieć prawo głosowania, to musi być sztywna zasada, którą da się zapisać w skrypcie galerii i nie będę musiał tego ręcznie pilnować. Przykładowo - minimum 5 fot w galerii, w tym jedna z ostatnich 7 dni, przy ogólnej średniej minimum 3,5 (ale sobie wymysliłem, ciekawe ile czasu bym taką konstrukcję programował Obrazek )

Podsumowując - rozważamy właśnie takie 2 możliwości. Wszyscy, albo wg wzoru. No chyba, że ktoś wymyśli coś lepszego.
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Post autor: Kazik »

Taka jest teraz moda, że ocenia jury i publiczność Obrazek . Ciekaw jestem jak focący zareagowaliby na takie podwójne ocenianie, choć sam chyba wolałbym, by pozostało to tylko w mojej wyobraźni.


Sam nie robię zdjęć, nie umiem, niezaspecjalnie mnie to pociąga. Jednak jeśli już ktoś zrobi zdjęcia i zamieszcza je w Galerii, to chyba po to, żeby inni mogli je obejrzeć, a nie po to, by się nimi (albo raczej sobą) chwalić.
Wiadomo, że każdy fotograf ze zdrowym podejściem zastanawia się, co zrobić, by jego fotografie były lepsze. Patrzy więc na oceny ludzi, od których jego zdaniem, może się czegoś nauczyć. A reszta? Fakt, że ktoś ocenia zdjęcie, jest wyrazem emocji, zarówno tych dotyczących dzieła, jak i jego autora (niestety). Zauważcie, że niektóre zdjęcia nie mają ocen, lub są to dwie - trzy. Inne: fura, a są i takie, gdzie padła cała skala ocen.

To nie szkoła, te oceny częstokroć nie są odzwierciedleniem umiejętności wrzucającego i jego zaangażowania. Jeśli mają być, to trudno.
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Rozważałem również takie podwójne ocenianie - ale znowu widzę problem: zaraz zaczęłyby się jęki (na privie u mnie zazwyczaj): "czemu nie jestem w jury, przecież zrobiłem 3 piękne fotki" Obrazek
Chyba, że ocenianie dla wszystkich + osobno liczona średnia z głosów tych, którzy spełniają jakieś określone kryteria.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

Ja pozwoilę sobie napisać parę słów.

Po pierwsze - proponuję, by możliwość oceniania przychodziła użytkownikowi wraz ze wzrostem limitu na większy niż 1. Dlaczego? Bo to oznacza, że prezentuje swoimi zdjęciami coś ciekawego. Uzyskuje tym samym dowód, że coś-tam umie z fotografii. Zaraz ktoś powie - a czemu nie np. od 4, 5, ... zdjęć? Żeby nie ograniczać grupy oceniających do kilku osób, bo wtedy zabawa (a ocenianie chyba jest jej formą?) straciłaby sens. Każdy inny może się wypowiedzieć w komentarzach.
Oczywiście tym samym odebrałbym sobie prawo do oceniania jako dla jednozdjęciowca, ale chyba o to chodzi - myślę, że dla mnie i dla innych byłaby to dobra motywacja do podniesienia poziomu i tym samym otrzymania prawa do oceny.

Jeśli jednak forma, jaką zaproponował Ukalo (którą ja też proponowałem jakiś czas temu) myślę, że dobrymi wartościami byłoby 10 zdjęć w galerii, z czego jedno z ostatnich dwóch tygodni oraz (niekoniecznie to samo) ze średnią 3,5+ przy minimum 5 głosach.

Co do kwiatków itp. - ja jakoś nie widzę specjalnie dużo takich zdjęć w galerii. Oczywiście miło mi, że komuś spodobał się mój motyw i go powielił w swojej formie, i nie widzę jakichś zastraszających ilości takich zdjęć. (moje dodane dawno, WojtkaP z Vero, Vila oraz zdecydowanie inne Przemka i Gtg). Wspomnieliśmy wcześniej o guście - taki już mam gust, że lubię zdjęcia detali, szerokie kąty, motywy, a nie przepadam za portretami.

Co do istoty fotografii - nawet jeśli Ukalo zamknąłby gtlodz to i tak nie przestałbym fotografować. Chyba nikt z nas nie fotografuje dla ocen, więc nie ma co o nie wojować jak o skarb i świadectwo honoru.
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Ojej, przepraszam, ten Twój limit to niedopatrzenie zdecydowane. Że też się nie upomniałeś Obrazek
A co do gustu - pisałem już, że nie da się go wyeliminować - ba, nie warto nawet. Ale chodzi o to, by nie był jedyną składową oceny. No i chodzi również o to, co bywa trudne, przyznaję, by ocenę wystawiać niezależnie od tego, kto robił zdjęcie.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

Rkp - wierz mi, że znam jedną osobę p-p-p-pabiankicką, no, że tak to ujmę, której o oceny przede wszystkim chodzi Obrazek

Jak oceniać - to OPTYMALNIE. Tyle.

(p.s. - dziś znów Daewoo Lublin na T-w) Obrazek
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

wiesz, aktualnie nie mam czym robić zdjęć więc... Obrazek
Mam 12 rolek do zeskanowania Obrazek - jak dostanę skany to może zacznie mi to doskwierać Obrazek

@prof: wiem Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Problem polega na tym, że nie mogę się zebrać, żeby zrobić skrypt z zestawieniem limitów - teraz muszę wejść w ustawienia każdego użytkownika, sprawdzić jaki ma, i ewentualnie zmienić. Jak o kimś zapomnę - to już kaplica Obrazek

Przy okazji - dodać te limity do listy użytkowników (tak, by każdy zarejestrowany je widział), czy jednak nie powinno to być jawne?
SZAUTER
Gaduła
Posty: 1643
Rejestracja: wt 01:00, 12 lip 2005

Post autor: SZAUTER »

prof_klos pisze:Rkp - wierz mi, że znam jedną osobę p-p-p-pabiankicką, no, że tak to ujmę, której o oceny przede wszystkim chodzi :)

Jak oceniać - to OPTYMALNIE. Tyle.

(p.s. - dziś znów Daewoo Lublin na T-w) Obrazek

Tego Tw widziałem jak siedziałem już w buie do Łodzi Obrazek I niestety umkną mi przed zdjęciem przez to :(
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez SZAUTER, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ