Ocenianie

Forum poświęcone fotografii, a także archiwalne sprawy gtlodz.eu.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

a ja wiem? Chyba nie ma to większego znaczenia czy widać limity czy nie.
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Wracając do ocen. Póki co oceny ponownie ujawniam wszystkim - nie widzę większego sensu ich ukrywania, a tylko pytań coraz więcej. Niemniej dyskusja nt. zmian nadal trwa i zostaną one wdrożone po zakończeniu ustaleń.
morton
Megagaduła
Posty: 2988
Rejestracja: wt 07:16, 12 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Dąbrowa

Post autor: morton »

SZAUTER pisze:umknoł

[czepiam się] Czytak trudno wcisnąć jednocześnie "alt" i "a" ?? Nie obraz sie ale bardzo często powtarzasz ten bład, ktory bardzo kłuje w oczy ;) [/czepiam się]
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

Kod: Zaznacz cały

New York, 17 April 2007.
Zapewniam, że teraz Szauter weźmie to sobie do serca i nie popełni powtórnie tego samego błędu.

Pozdrawiam i łącze wyrazy szacunku
Alojzy Nowak, rzecznik prasowy Szautera.
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
SZAUTER
Gaduła
Posty: 1643
Rejestracja: wt 01:00, 12 lip 2005

Post autor: SZAUTER »

Mój Ty rzeczniku. Co ja bym bez Ciebie zrobił Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Polecam Firefoksa - sprawdza pisownię. Warto dbać o język ojczysty w internecie.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

dla mnie w sumie spokojnie może nawet zostać tak jak jest teraz, tylko z ograniczeniem grona oceniających (i nie wiem, czy nie byłoby to najlepsze rozwiązanie...).
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

To może kilka słów ode mnie:

Sam nie robię zdjęć, chociaż powoli (dzięki m.in. tej galerii) się w to "wkręcam". Jednak trzeba najpierw mieć odpowiedni sprzęt... Póki co postanowiłem stopniowo wzbogacać galerię o skany rozkładów czy biletów. Chociaż tyle co mogę zrobić...

Ocenianie to wg mnie przydatna funkcja, jako forma wyrażania swojej opinii. Ale wszystko ma swoje granice. Ja osobiście oceniając staram się być realistą (czy jak to tam nazwać) i nie stawiam 5 czy 6 ot tak, bo mi się podoba i tyle, choć większa część mojej oceny to jednak estetyka. Po prostu nie znam się za bardzo pod względem technicznym, ale powoli się uczę. Coraz częściej staram się zwracać uwagę np. na tzw. ciasny kadr czy przepalone niebo (itd...). Było też niestety kilka sytuacji, w których pośpieszyłem się i np. następnego dnia uznałem, że źle zrobiłem stawiając taką ocenę, że powinna być ona inna. Dlatego postanowiłem oceniać "nie na gorąco", ale po pewnym czasie. Natomiast w kategoriach, w których uważam, że nie znam się kompletnie (np. kolej) staram się na ogół nie oceniać, bo wiem, że mogę swoją oceną kogoś skrzywdzić.

Jak dla mnie jest mi obojętne, czy ocenianie będzie, czy nie. Już miałem okres, w którym nie mogłem głosować i nie dopominałem się, bo rozumiem, że nie robię zdjęć i mogę się nie znać. Dlatego też decyzję pozostawiam fotografującym, bo mam świadomość tego, że ktoś nie chce, aby inna osoba, która się nie zna, oceniała czyjąś pracę. Dlatego też, jeśli zaistnieje taka potrzeba, będę najwyżej wyrażał swój pogląd na temat jakiegoś zdjęcia w komentarzu.
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Post autor: Ventlan »

Obrazek
Pozdrowienia dla wszystkich oceniających Obrazek
Marcin
Gaduła
Posty: 1791
Rejestracja: pn 20:10, 11 lip 2005

Post autor: Marcin »

Czym w końcu jest szóstka? :> Oceną za bezbłędne zdjęcie, oceną za historię? :> Jakoś mi się wydawało, że 6 to za takie foty, które zapierają dech w piersiach, otwiera się buzię i nie można zamknąć z wrażenia.

Ustalmy czym jest ta ocena bo się pogubiłem. :> Dzisiaj chyba kilka historycznych fot dostało 6. Nie zamierzam się wtykać w cudze oceny i nie będę tylko robił, ale uważam za przesadę wstawiania szóstki każdemu zdjęciu wykonanemu parę lat temu. Nawet jeśli obrazuje nieistniejący już pojazd. Ale to moja opinia i chcę spytać innych czym dla Was jest 6 i które foty powinny ją dostać.

Bo oburzamy się, że ktoś postawił 2, czy 3, a moim zdaniem warto spojrzeć też na przyznawanie szóstek. Bo od czegoś są też piątki - za naprawdę bardzo dobre, piękne zdjęcia.

Mam nadzieję że nikt się nie obrazi. Obrazek Obrazek

Edit 20:54. O, widzę że te szóstki to jakiś nowy foch ukalo.
Obrazek
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

jeśli zdjęcie zapiera dech w piersiach historycznością - a czemu by nie? Ale pod każdym historycznym - przesada.
Marcin
Gaduła
Posty: 1791
Rejestracja: pn 20:10, 11 lip 2005

Post autor: Marcin »

A pod każdym w ogóle? Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Taka zabawa, Przemotz280 zapoczątkował, początkowo protestowałem, ale uznałem jego racje.
Marcin
Gaduła
Posty: 1791
Rejestracja: pn 20:10, 11 lip 2005

Post autor: Marcin »

Nie no, świetna zabawa.
Zaprotestował, bo ktoś postawił 3 a nie 4? Moim zdaniem to zdjęcie Barta nie jest zdjęciem na 3 i oceniłem je osobiście na 4, ale nie róbmy scen. Po coś te oceny są i wyciągania jest z nich po coś średnia. Oceny są subiektywnym wyrażeniem opinii o czymś. I jeśli nie odstaje rażąco od normy, to czas jednak darować sobie akcje protestacyjne, bo to wypada pół żałośnie, pół śmiesznie. I akcje pt. "czemu 3 a nie 4"? Nie widzę sensu przywiązywania tak dużej wagi do ocen. Bo jak zauważyłeś ukalo, autor sam decyduje czy zostawia zdjęcie czy nie, niezależnie od ocen. Konsekwencji życzę, konsekwencji.
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Marcin, nie widziałeś, bo zablokowałem, całej akcji. Chyba odblokuję zatem.
Marcin
Gaduła
Posty: 1791
Rejestracja: pn 20:10, 11 lip 2005

Post autor: Marcin »

Filozofię stoicką wszystkim polecam. :> Głupio, żeby ocenianie było najważniejszym problemem galerii. Darujmy sobie już to. Trzeba szukać wyjścia na spokojnie, bez emocji.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

no wiec odblokuj żeby była jasność na czym stoimy bo tak z boku dziwnie wygląda Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Jest jeszcze pewna różnica między moją zabawą, a ocenami z czapy. Moje znikną. Cudzych kasował nie będę, chyba że wraz z wyłączeniem danej osobie oceniania.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

Chciałbym wszem i wobec publicznie ogłosić, że przestałem oceniać zdjęcia na gtlodz. Po pjierwsze dlatego, że nie mam tyle czasu by zastanawiać się nad każdą oceną, kieruję się (kierowałem się) wyłącznie tym, co przyszło mi do głowy podczas 3 sekund oglądania zdjęcia - i w ten sposób skrzywdziłem niejedno ujęcie (np. Ikarusa na nocnych J.S.a), a nie ma możliwości edycji ocen. Po drugie dlatego, że chybaw ogóle spadło zaintetresowanie ocenami na rzecz komentarzy (i dobrze). Zatem jeśli będę miał coś do powiedzenia o zdjęciu - coś pod nim napiszę i już, ocenię tylko wyjątkowe przypadki - a nie jak dotychczas - każde nowo wrzucane zdjęcie.

Na razie nie przewiduję wyłączenia ocen pod moimi zdjęciami.
Bros
Sympatyk forum
Posty: 537
Rejestracja: wt 15:07, 18 lip 2006
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Bros »

Taka refleksja nasunęła mi się ostatnio po obserwacji galerii oraz czytaniu i słuchaniu wypowiedzi niektórych użytkowników. Należałoby chyba na dobre już wyłączyć to ocenianie. Zainteresownie nimi coraz bardziej maleje a także oceniających jest jakby coraz mniej. Cenzurki wystawia już tylko kilka osób a niektóre zdjęcia w ogóle pozostają bez oceny. Zwiększa się za to liczba osób, która wyłącza oceny pod swoimi zdjęciami. Ja nie przywiązuje zbyt dużej wagi do ocen bo nie dla ocen przecież robi się zdjęcia tylko dla przyjemności. A jesli zdjęcie jest słabe i komuś się nie podoba zawsze może je skomentować lub też zachować ocenę tylko dla siebie. I tak przeważnie to autor decyduje, o umieszczeniu bądź też usunięciu danej fotki.
ODPOWIEDZ