Ocenianie

Forum poświęcone fotografii, a także archiwalne sprawy gtlodz.eu.
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Ocenianie

Post autor: ukalo »

Znowu trochę fermentu się zrobiło w kwestii oceniania, więc zakładam tu wątek, w którym proszę o wszelkie przemyślenia, sugestie, życzenia i pomysły w tym temacie. Piszcie, kto powinien mieć prawo głosu, co ma być widoczne a co nie, jak ma być liczona średnia i wszelkie inne pomysły. Ja z tego wyciągnę jakiś kompromis, samemu starając się w miarę możliwości zachować neutralność - w końcu to dla Was i dzięki Wam istnieje ta galeria.

Zapraszam do dyskusji.
Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Post autor: Ventlan »

Moje przemyślenia:

Obrazek ocena widoczna dopiero po oddaniu głosu, żeby uniknąć sugerowania się

Obrazek oceniać mogą wszyscy zalogowani, do czasu gdy ktoś się wykaże, że nie wie o co w tej zabawie chodzi, wtedy delikwent traci to prawo (choć ostatnio skłaniam się to opcji, że głosować mogą wyłącznie autorzy, których na przykład conajmniej jedno zdjęcie osiągneło pewien pułap)

Obrazek nie widzę potrzeby pokazywać dokładnie kto jaką ocenę postawił, bo wtedy zaczną się wyliczanki dlaczego 3 nie 4 itp (wystarczy że admin/moderatorzy to widzą)

Obrazek natomiast nie mam nic przeciwko, aby było widać kto już zagłosował

Obrazek chyba w średnią ważoną nie ma się co bawić Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Admin teraz nie widzi ocen (póki nie zerknie bezpośrednio w MySQLa) i szczerze mówiąc jeśli o mnie chodzi, to mi z tym lepiej Obrazek

A sugestie cenne, czekam na kolejne głosy.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

Ja myślę, że przede wszystkim ważne, by było widać oceny innych dopiero po_oddaniu_głosu (i wtedy może być widoczne wg mnie wszystko, włącznie z tym kto i jak ocenił). Dla mnie to o tyle cenne, że jako autor mogę sobie sprawdzić, że np. dostaalem 5 od X, a 2 od Y, co wcale nie oznacza, że zdjęcie jest złe - bo X jest dla mnie jakimśtam autorytetem lub odwrotnie.

A może właśnie tak, że nikt nie widzi kto jak głosował poza autorem:>
Bros
Sympatyk forum
Posty: 537
Rejestracja: wt 15:07, 18 lip 2006
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Bros »

Uwidocznienie ocen dopiero po oddaniu głosu wg mnie może być jakąś motywacją do oceniania zdjęć. Przy takiej ilości użytkowników galerii liczba oddanych głosów jest znikoma. Wtedy każdy kto chciałby zobaczyć (oprócz autora rzecz jasna) jakie noty ma dane zdjęcie musiałby zagłosować. Sam przyznaję się bez bicia że brakuje mi jakoś czasu żeby ocenić wszystkie zdjęcia więc dla mnie byłoby to mobilizujące. Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Liczyłem na trochę większy odzew przy tak nośnym w galerii temacie, ale trudno Obrazek

Zatem małe podsumowanie dotychczasowych pomysłów (w wersji do której aktualnie najbardziej się przychylam, chociaż sprawa nadal pozostaje otwarta):
- lista oceniających i oceny widoczne tylko dla autora zdjęcia,
- dla pozostałych tylko średnia, widoczna dopiero po oddaniu głosu,
- oceniać może każdy, ale z przewidzianą możliwością zablokowania głosowania "jednostkom wybitnym".
Ventlan
Gaduła
Posty: 1183
Rejestracja: pn 18:55, 15 maja 2006
Lokalizacja: Łódź i okolice

Post autor: Ventlan »

Lista oceniających (bez ocen oczywiście) może być widoczna dla wszystkich.
Marcin
Gaduła
Posty: 1791
Rejestracja: pn 20:10, 11 lip 2005

Post autor: Marcin »

Szczególnie dlatego, że nie pamiętam które zdjęcia oceniałem, a których jeszcze nie.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

o tak właśnie. Ostatnio często widzę "na to zdjęcie już oddałeś głos" czy jakoś tak Obrazek
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Po zmianach pole wyboru oceny zniknie spod zdjęć autora i zdjęć już ocenianych, więc i bez listy się obejdzie.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

Ukalo pisze:dla pozostałych tylko średnia, widoczna dopiero po oddaniu głosu
Ja widzę średnią przed głosowaniem.
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

A czemu miałbyś nie widzieć? Tu rozmawiamy o proponowanych, przyszłych zmianach...
Pabianek
Czasem wpada
Posty: 67
Rejestracja: wt 19:24, 06 lut 2007
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: Pabianek »

Według mnie by było fajniej jak by powróciło "widoczne ocenianie"tak zeby każdy widział kto jaką ocene wystawił bo takie"kamuflarze"to są bez sensu.Oczywiście dla mnie a dla innego moze i lepiej
WojtekP
Początkujący
Posty: 23
Rejestracja: śr 21:13, 07 mar 2007

Post autor: WojtekP »

Ja zaś powtórzę się ze swym postulatem, by oceniać mogli ci, którzy jakoś przyczynili się do rozbudowy serwisu - czyli dodali kilka swoich zdjęć, z których przynajmniej jedno osiągnęło średnią 3.00. Bo to, że ktoś jest aktywny na forum i nabija sobie posty np. w temacie "Skojarzenia" nie oznacza od razu, ze jest kompetentny do oceniania prac innych. Pamiętam, że gdy dołączyłem do fotogalerii, nie mogłem od razu oceniać zdjęć i było mi z tym dobrze - po prostu czułem że nie mam prawa tego robić. To jest przywilej, na który, moim zdaniem należy zasłużyć. A tak to można się podenerwować - mamy zdjęcie ewidentnie szóstkowe, co potwierdza 14 takich ocen i co? Ktoś wstawia piątkę i jest to osoba zupełnie bierna jeśli chodzi o fotogalerię. I to jest moim zdaniem nie fair wobec innych, już nawet nie wobec autora, bo nie każdy patrzy tylko i wyłącznie na średnią. Ktoś powie - każdy ocenia jak chce, odstępstwo od ocen innych to przecież tylko -1. Ok, ale subiektywizm ocen czasem kryje niskie pobudki jak np. zazdrość. I jeżeli nawet nie ma komentarza uzasadniającego, no to już dla mnie kpina i nadużywanie przywilejów.

Oceny powinny być widoczne dla autora.
lukas.j
Coś mówi
Posty: 27
Rejestracja: śr 13:28, 21 mar 2007
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lukas.j »

ukalo pisze: - lista oceniających i oceny widoczne tylko dla autora zdjęcia,
- dla pozostałych tylko średnia, widoczna dopiero po oddaniu głosu,
- oceniać może każdy, ale z przewidzianą możliwością zablokowania głosowania "jednostkom wybitnym".

Jezeli w galerii nastąpiły by zmiany względem tych punktów to faktycznie według mnie nie jest złym pomysłem pkt1. Średnia natomiast mogła by być widoczna dla wszystkich. Co do oceniania to zgodze się z WojtkiemP. Nie każdy powinien mieć taką możliwość. Prawo do oceny mogła by mieć np. osoba która przekroczyła jakąś średnią w swoich zdjęciach ( jej zdjęcia nie schodzą poniżej 2,5;3,0). Sam narazie jako początkujący oceniłem tylko jedno zdjęcie. Jeżeli osiagne jakiś wyższy poziom w fotkach to dopiero wtedy zaczne ocene innych.
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

Przecież logicznym jest, ze jeśli ktoś w życiu nie robił fotografii to nie ma pojęcia o tym. Nikt nie jest wszechobecny i wspaniały.
Sam doskonale pamiętam "przygody" w jeżdżeniu codzień do Łodzi, by wykonać jedno głupie zdjęcie, bo poprzednie nie wychodziły (a to światło, a to ostrość, lub jakieś cienie).
Szczytem są sytuacje, gdy jedzie się 20 kilometrów, by zrobić zdjęcie jednego tramwaju - o upatrzonym kursie - i z jakiegoś tam powodu, coś nie wychodzi. Wówczas irytacja sięga zenitu.
Ale zjechałem nieco z tematu przewodniego.

Czy było by w porządku, by kucharz jeżdżący zawsze rowerem oceniał prace mechanika samochodowego, w życiu nie zaglądając do komory silnika?

Na codzień nieco tolerancji, ale bez przesady, bo nieraz oceny rażą aż w oczy .
Rozumiem - że czasem ma się gorszy dzień, ale z szacunkiem troszkę podchodźmy i zrozumieniem a będzie dobrze.

Zresztą... Jak już ktoś powiedział - nie fotografuje się dla ocen - a dla satysfakcji! Ja tak przynajmniej mam, mimo poważnej awarii sprzętu.
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Widzę, że coraz bardziej wybija się opcja, by oceniać mogli tylko Ci, którzy osiągnęli jakiś poziom, zatem przychylam się do tego. Co prawda zdarzają się i wśród robiących zdjęcia jakieś wybryki w ocenianiu, ale może faktycznie jest ich mniej - i mniej denerwują, że ocenia ktoś kto kompletnie nie ma pojęcia o fotografii.
SZAUTER
Gaduła
Posty: 1643
Rejestracja: wt 01:00, 12 lip 2005

Post autor: SZAUTER »

A ja mam inna propozycje. Wyłączyć ocenianie bo po co oceniać. Jeżeli taka fotka: http://gtlodz.eu/details.php?image_id=3265 czy taka: http://gtlodz.eu/details.php?image_id=3236&mode=search gdzie na obu widac tylko kwiatki głównie a nie autobus to po co oceniać? MOże ten mleczyk powinien dostać 6 a ja za ta fotke 1: http://gtlodz.eu/details.php?image_id=3270 . Na drugiej z fotek zamazanych widac także jakiś odrapany słup i śmietnik. I tu moje pytanie. Czy my robimy fotki przyrodzie czy komunikacji miejskiej? Wogóle zauważyłem też takie coś że sa osoby faworyzowane. Jak ktoś ma lepsza opinie to dostanie lepsza ocene za gorsza fotke od kogoś innego co zrobi na podobnym poziomie:/ Naprawde w takiej postaci jak teraz ocenianie nie jest potrzebne na galerii Obrazek Naprawde szkoda że ja z atego Ikara nie dostałem 1 przy komentarzy Ukala że jest to fotka w której niczego czepić sie nie można Obrazek Ja może też zaczne oceniać autobusy na 2 i 3 a mleczyki i drzewa na 5 i 6 Obrazek Zobaczymy co wtedy będzie.
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Znaczy ja od razu tych kwiatków bym nie przekreślał - o ile naprawdę ładne. Przy czym rozumiem wykorzystanie pomysłu raz, ale nie jak teraz, gdy co chwile wpadają takie motywy...
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Post autor: prof_klos »

Szczerze to i mi te kwiatki sie nie podobają. Ok - był jeden motyw RKPka, ale teraz to plaga Obrazek
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
ODPOWIEDZ