Prywatna komunikacja podmiejska

Rozmowy, dotyczące funkcjonowania transportu zbiorowego w okolicach Łodzi.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Przewoźnik kursujący na trasie spod Centralu (obecnie Kilińskiego/Piłsudskiego) do Koluszek uruchamia połączenie na nowej trasie - przez Brzeziny, Doły, Rondo Solidarności, pl. Dąbrowskiego do Manufaktury (przystanki na Drewnowskiej).

Rozkład: https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/t31.0-8/s960x960/11709991_834779839931731_4228717406588099055_o.jpg

Co ciekawe:
- przystankiem odjazdowym w kierunku Brzezin/Koluszek przy Rondzie Solidarności będzie przystanek Palki/Telefoniczna - to nowość, bo dotychczas żadna linia poza MPK stamtąd nie odjeżdżała
- nie będzie przystanku przy Zachodniej
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

Od dwóch dni dostrzegam na linii Łódż-Koluszki (przez Andrespol, Justynów), obsługiwanej przez Speed Travel, busy firmy Kasz-Bus z tablicami "Speed Travel Koluszki". Na pierwszy rzut oka wygląda trochę tak jakby prywaciarz wynajął innego prywaciarza do obsługi linii. Obrazek

W ubiegłym tygodniu, czyli jak jeszcze był miesiąc lipiec, było po staremu. Trochę dziwne to wszystko, ale zobaczymy jak się sytuacja rozwinie, bo może to tylko chwilowo...
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Oby to był tylko podnajem, bo wzrost potęgi Kasz-Busa wcale mi się nie podoba.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Awatar użytkownika
STUDI
Gaduła
Posty: 1891
Rejestracja: wt 12:22, 25 cze 2013

Post autor: STUDI »

A w Lublinie mafia busiarska zmusiła władze samorządowe do nakazu ograniczenia liczby kursów firmie przewozowej Polski Bus. No jak to było - jak Kalemu ukraść krowę to źle a jak Kali ukraść krowę to dobrze.
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

Co do linii Łódź-Koluszki (p. Andrespol) to rozmawiałem chwilę z przypadkowo spotkaną kobietą, która korzysta z takiego połączenia. Według niej zmienił się przewoźnik, Speed już nie obsługuje. Część kierowców przeszła do Kasz-Busa, ale nie wszyscy. Zmieniły się też busy (Pani ma problem z rozpoznaniem który jest właściwy). Nie wiadomo też czy wszystkie kursy są realizowane względem starego rozkładu (być może coś tam zlikwidowali). Ogólnie podejrzewam, że jest cyrk z tym wszystkim...

Wobec likwidacji linii (a może całej firmy?) ciekawe co z relacją Łódź-Koluszki (przez Brzeziny do Manufaktury) - na facebooku wisiał jakiś rozkład, ale czy linia faktycznie w ogóle istniała, a jeśli tak to czy funkcjonuje nadal ?
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Kuba, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Czyli przewoźnicy z linii do Głowna/Łowicza powoli opanowują całą okolicę. Najpierw Łoś zastąpił City-Busa na Ozorkowie, teraz Kasz Speed Travela na Koluszkach...

O ile Kasz-Bus jeździ jeszcze na linii Łódź Traugutta/Kilińskiego (ciekawe gdzie przeniosą przystanek jak będzie remontowany ten odcinek Traugutta) - Tomaszów Mazowiecki, to nie wiem gdzie był pierwszy. Na pewno kilka lat temu przejął od strykowskiej firmy Mewa (już nieistniejącej) kursy Łódź-Głowno i Łódź-Łowicz, ale wcześniej linię do Głowna (choć nie do Łowicza) też miał. Przypuszczam, że Łódź-Głowno też oni po kimś przejęli, choć było to w czasach których nie pamiętam. Wiem, że dawniej na tej trasie busami jeździł PKS Łódź, kursowała też kiedyś na tej trasie firma zwana Grześ-Bus. Natomiast Łoś-Bus i Trans-Bus to chyba najstarsi przewoźnicy na tej trasie, na pewno jeździli już z 15 lat temu. Nie jestem pewien, jak było z Mewą.

Widać, że pozostali przewoźnicy na trasie Łódź-Głowno-Łowicz Kasz-Busa się obawiają, bo Trans-Bus i Express-Bus kilka miesięcy temu wprowadzili do oferty bilety miesięczne (które Kasz-Bus oferował już od co najmniej kilku lat), z kolei Łoś-Bus zabrał się za ten Ozorków, mimo że przez wiele, wiele lat kursowali tylko na trasie Łódź-Głowno. Może jakiś związek ze zmianą polityki firmy ma to, że tak ze 2-3 lata temu zmarł jej właściciel i przejęła ją jego żona.

Na trasie do Ozorkowa na Łoś-Busa pasażerowie, generalnie rzecz biorąc, narzekają i ogólna opinia jest taka, że jakość przewozów City-Busa była dużo wyższa. Ale jest ona i tak wyższa niż na trasie do Głowna, gdzie od kwietnia nie opublikowali jeszcze oficjalnie aktualnego rozkładu jazdy, a pytania na Facebooku odnośnie tej kwestii ignorują. Najśmieszniejsze jest tutaj to, że sam ten rozkład wyciągnąłem od ZDiT-u i opublikowałem w Internecie, link pojawił się nawet u nich na Facebooku, a oni nic sobie z tego nie robią.

Jeśli chodzi o Kasz-Busa, to wygląda to tak, że w relacji Łódź-Łowicz kursy z rozkładu generalnie realizują, natomiast na trasie Łódź-Głowno jest loteria. Jeśli kilka minut wcześniej bądź później odbywa się kurs do/z Łowicza, to ten do/z Głowna w większości przypadków nie odbywa się nigdy.

Tak poza tym - ciekawe, że Speed Travel zniknął (splajtował?) mimo tego, że jest zamknięty Fabryczny, pociągi z Koluszek nie dojeżdżają do centrum, tak więc zainteresowanie busami na tej trasie jest większe niż zwykle. A ta nowa linia przez Brzeziny to pewnie była próba ratowania nieciekawej już sytuacji w firmie.

A co się stało z pozostałymi liniami City-Busa, szczególnie z tą którą przejęli po MKT (ze Zgierza do Skotnik)? Niby przez Skotniki jeździ teraz Markab na zlecenie MUK-u na trasie Aleksandrów-Zgierz-Stryków, ale to dużo mniejsza liczba kursów, a tak, to mieszkańcom Skotnik pozostaje dochodzenie do Łagiewnik na 51 w kursach z Łodzi do Zgierza.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: BB93 »

Linię Zgierz-Dąbrówka obsługuje firma ze Szczawina Dużego, nazywa się SK Trans. Od dłuższego czasu (ok. 5-7 lat) mają trasę Zgierz-Szczawin. Firma ma nawet swoją stronę internetową.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

W powiecie zgierskim działa w ogóle paru takich przewoźników. Gdzieś po okolicach Smardzewa, Swędowa jeździ bodajże jeszcze firma Krzysztof Bielski, znana z trasy Zgierz-Warszyce-Stryków-Głowno. Jakaś inna firma kursuje jeszcze chyba ze Zgierza do Aleksandrowa... Dużo więcej w tej kwestii byłby w stanie napisać basutsuaa.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
BB93
Sympatyk forum
Posty: 947
Rejestracja: śr 13:27, 01 kwie 2009
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: BB93 »

Ze Zgierza do Aleksandrowa kursują busy braci Słowikowskich. Ich linia ma co najmniej 15 lat, jest już w książkowym Rozkładzie Jazdy Autobusów na lata 2000/2001. Co do firmy Krzysztof Bielski, to na wydrukach z kasy fiskalnej mają adres w Zgierzu na Osiedlu 650-lecia. Ich linia dawniej miała 3 warianty trasy (przez Warszyce, przez Skotniki DK 71 i jeden poranny kurs "szkolny" przez Klęk, Kiełminę i Dobrą) oprócz tego obsługują także linię Zgierz-Gieczno.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Mieli chyba jeszcze jakiś wariant przez Swędów. Musiałbym poszukać starego rozkładu.

Wariant przez Swędów zniknął po tym, jak przywrócono kursowanie pociągów do Łowicza, a ten przez DK71 - gdy pojawiła się zgierska linia Aleksandrów-Zgierz-Stryków.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Kpc21, łącznie zmieniany 1 raz.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
kuba_łódź
Gaduła
Posty: 1474
Rejestracja: pn 15:27, 10 sie 2015
Lokalizacja: Łódź-Andrzejów

Post autor: kuba_łódź »

Witam wszystkich na forum i mam pytanie: czy linia Speed Travela do Borowej wciąż kursuje Obrazek Widziałem dotychczas tylko busy Kasz-Busa z tablicami "Speed Travel Koluszki" za szybą Obrazek
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

Proszę przeczytać dokładnie forum. Dosłownie kilka postów wcześniej (na poprzedniej stronie) był poruszany przeze mnie ten wątek. Obrazek
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Swoją drogą, wygląda jakby formalnie ta linia nadal była obsługiwana przez Speed Travela (Speed Travel jako firma nadal istnieje, a linia nie została jeszcze oficjalnie przejęta - Kasz-Bus nie dostał na nią pozwolenia i jeździ tak jakby jako podwykonawca), skoro Kasz-Bus na tablicach ma nazwę tego przewoźnika.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
kuba_łódź
Gaduła
Posty: 1474
Rejestracja: pn 15:27, 10 sie 2015
Lokalizacja: Łódź-Andrzejów

Post autor: kuba_łódź »

Albo ja źle patrzę, albo faktycznie nie ma nic na temat linii Speed Travela do Borowej. Obrazek
Mam tylko nadzieję, że Kasz-Bus nie zacznie "wyrywać" kolejnych linii busowych... Ceny ma linii Tomaszów-Łódź są naprawdę wygórowane. Obrazek
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

Kuba pisze:Od dwóch dni dostrzegam na linii Łódż-Koluszki (przez Andrespol, Justynów), obsługiwanej przez Speed Travel, busy firmy Kasz-Bus z tablicami "Speed Travel Koluszki". Na pierwszy rzut oka wygląda trochę tak jakby prywaciarz wynajął innego prywaciarza do obsługi linii. ;)

W ubiegłym tygodniu, czyli jak jeszcze był miesiąc lipiec, było po staremu. Trochę dziwne to wszystko, ale zobaczymy jak się sytuacja rozwinie, bo może to tylko chwilowo...
oraz
Kuba pisze:Co do linii Łódź-Koluszki (p. Andrespol) to rozmawiałem chwilę z przypadkowo spotkaną kobietą, która korzysta z takiego połączenia. Według niej zmienił się przewoźnik, Speed już nie obsługuje. Część kierowców przeszła do Kasz-Busa, ale nie wszyscy. Zmieniły się też busy (Pani ma problem z rozpoznaniem który jest właściwy). Nie wiadomo też czy wszystkie kursy są realizowane względem starego rozkładu (być może coś tam zlikwidowali). Ogólnie podejrzewam, że jest cyrk z tym wszystkim...

Swoją drogą sytuacja trochę dziwna, szczególnie, że Speed Travel puszczał tam coraz częściej różnej maści "duże" autobusy. W tym roku widziałem co najmniej Setre, Iveco, Scanie czy Van Hoola, co by mogło teoretycznie świadczyć o tym, że na niektóre kursy (zwłaszcza w godz. szczytu) było większe zainteresowanie. A tutaj jednak taka nagła zmiana...
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
kuba_łódź
Gaduła
Posty: 1474
Rejestracja: pn 15:27, 10 sie 2015
Lokalizacja: Łódź-Andrzejów

Post autor: kuba_łódź »

No tak, ale ja mam na myśli linię Łódź-Borowa, na której Speed Travel konkurował z Kris-Tourem.
A co do samego Speed Travela, podejrzewam, że te nowe zakupy znacznie go osłabiły. Teraz są wakacje i mniej ludzi jeździ, to może rzeczywiście firma padła...
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Post autor: Kuba »

Sorry, nie zwróciłem uwagi na to, że pytasz o Borową.
Chyba zlikwidowali te kursy już wcześniej, a nawet jeśli nie, no to logiczne, że skoro nie kursują do Koluszek to i do Borowej też nie.

Ostatnio w ogóle do Borowej jeździ chyba jakiś klasyczny Autosan H9, ale w dziwnych godzinach. Wygląda na jakąś jednoosobową działalność lub coś tego typu. Może ktoś wyczuł tą lukę po Speed Travel i próbuje swoich sił... ?
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
kuba_łódź
Gaduła
Posty: 1474
Rejestracja: pn 15:27, 10 sie 2015
Lokalizacja: Łódź-Andrzejów

Post autor: kuba_łódź »

Widziałem jakiegoś Autosana z tablicą "Borowa" stojącego na parkingu na rogu ulic Służbowej i Augustów. Przypomniałem sobie też, że na początku lipca widziałem na linii... Forda Transita, podobnego do tych, co miały Tramwaje Podmiejskie, z tabliczką Borowa-Łódź za szybą. Niestety, nie pamiętam rejestracji Obrazek
Zresztą, do Borowej jeździ Kris-Tour, który łatwo wykończy takiego małego busiarza.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez kuba_łódź, łącznie zmieniany 1 raz.
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Post autor: Kpc21 »

Z Kasz-Busem raczej nie ma co liczyć na coś większego niż Sprinter. Na Łowiczu przez jakiś czas jedno kółko w ciągu dnia robione było H10 - kilka razy miałem okazję nim jechać - ale już tego nie ma, a sam H10 chyba w ogóle uległ pożarowi.

Skąd na tym kółku nagle H10, szczególnie w sytuacji, gdy powrót z Łowicza był jakoś koło 10:00 (a rano do Łowicza jechał tak na 7:00-8:00)? Nie wiem, może gdzieś w okolicach Łowicza obsługiwali jakiś kurs szkolny i to był podsył.

Jeśli kogoś interesują rozkłady z linii łowickiej, to tutaj: http://glowno.ugu.pl/rozklady/ postarałem się wszystko zebrać.

Porównując pozycje przewoźników na tej trasie:
Kasz-Bus - ok. 60 par kursów w ciągu dnia
Trans-Bus - ok. 15 par kursów w ciągu dnia
Łoś-Bus - ok. 15 par kursów w ciągu dnia
Express-Bus - ok. 15 par kursów w ciągu dnia
Ilości kursów pozaokrąglałem, bo i tak nie wszystkie się odbywają.

Postaram się odgrzebać rozkłady sprzed kilku lat celem porównania.

----

Rozkłady z 2009 roku:
Kasz-Bus:
- Łódź-Głowno: ok. 37 par kursów w ciągu dnia
- Łódź-Łowicz: ok. 10 par kursów w ciągu dnia
- Głowno-Łowicz: ok. 11 par kursów w ciągu dnia
razem Łódź-Głowno: ok. 47 par kursów w ciągu dnia
Dla sytuacji obecnej kursów Łódź-Łowicz nie liczyłem, bo w ich sąsiedztwie nie odbywają się zazwyczaj będące w rozkładzie kursy Łódź-Głowno.
Łoś-Bus - ok. 26 par kursów w ciągu dnia
Mewa - ok. 29 par kursów w ciągu dnia
Nicol (obecny Express-Bus) - ok. 6 par kursów w ciągu dnia
Trans-Bus - ok. 16 par kursów w ciągu dnia

Krzysztof Bielski miał trzy trasy:
- przez Sosnowiec: 3 kursy Głowno-Zgierz w ciągu dnia
- przez Swędów, Klęk: 1 kurs Głowno-Zgierz w ciągu dnia
- przez Kębliny: 12 kursów Głowno-Zgierz w ciągu dnia

Ponadto PKS Skierniewice w ciągu dnia wykonywał aż 9 kursów z Głowna do Łodzi, natomiast PKS Łódź - 6 (w tym 2 przelotowe, 4 bezpośrednie). Obecnie PKS Skierniewice wykonuje jeden taki kurs, PKS Łódź - tylko 3 bezpośrednie.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Kpc21, łącznie zmieniany 2 razy.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
kuba_łódź
Gaduła
Posty: 1474
Rejestracja: pn 15:27, 10 sie 2015
Lokalizacja: Łódź-Andrzejów

Post autor: kuba_łódź »

Ten Kasz-Bus to ma chyba 100% busów we flocie liniowej, kiedyś była ta H10 i jakieś Renaulty, ale chyba je skasowali.
ODPOWIEDZ