Ogrzewanie i klimatyzacja

Jelcz, czy Volvo? To najlepsze miejsce dla tematów tego typu.
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: px33 »

W związku z tym, że mamy obecnie okres chłodów przeplatanych z upałami i MPK dość kiepsko radzi sobie z zapewnieniem komfortu termicznego, przygotowałem małą ściągę z ogrzewania i klimatyzacji w autobusach i tramwajach:

Autobusy:
Obrazek

Tramwaje:
Obrazek

I uzasadnienie z aneksu do umowy.
Obrazek
Pierwotna umowa (której niestety nie mogę wkleić) jest bogatsza o stwierdzenie, że CR wydaje polecenie włączenia ogrzewania poniżej 0 st. C, z kolei w okolicach grudnia 2016 doszedł aneks o tym, że w konstalach ogrzewanie jest uruchamiane poniżej 5 st. C, którego niestety też nie mam.

Nie jestem pewien wpisów dla Volv i CR-ów (czy tam jest ogrzewanie automatyczne czy ręczne), jak ktoś wie to niech napisze :P
nowy1212
Megagaduła
Posty: 2430
Rejestracja: pt 15:16, 24 mar 2017

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: nowy1212 »

1. Co do Pes to coś jest nie tak, bo jechałem i w Swingach chłodziło, a w Tramicusach i to dwóch było gorąco. No chyba, ze ta umowa to dopiero jest od paru dni. Ja jechałem tak ok 4.IV
2. M8C i M8CNF serio przed modernizacją automatycznie, a po nie? Kwestia umowy czy też dziadowskich oszczędności podczas modernizacji?
3. Dziwny ten podział na <0 i <5 stopni.
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: px33 »

Umowa na klimatyzację i automatyczne ogrzewanie jest od dokładnie 20.11.2015, umowa na 5 st. w konstalach jakoś od grudnia 2016 (można prześledzić newsy). O ile w tramwajach nie jest aż tak źle (ostatniego zimnego Swinga spotkałem chyba w marcu), o tyle w autobusach jest fatalnie - mało który grzeje (przynajmniej z Nowych Sadów), a powinny prawie wszystkie.

Co do 2 - oryginalnie był automatyczny układ regulujący temperaturę, teraz jest guzik u motorniczego. Można by podciągnąć te układy tramwajowe pod automat bo to w zasadzie jest automat, tylko że czasowy, a nie sterowany temperaturą i wg takiej wykładni powinny grzać wszystkie M8CNF i konstale, z wyjątkiem tych najgorszych konstali z długimi grzejnikami, w których zwykle jest ciepło.
kuba_łódź
Gaduła
Posty: 1474
Rejestracja: pn 15:27, 10 sie 2015
Lokalizacja: Łódź-Andrzejów

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: kuba_łódź »

W Volvo 7000 czasem coś się psuje i ogrzewanie działa również latem - tu musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto bardziej zna się na konstrukcji tych autobusów.
Awatar użytkownika
Mat
Megagaduła
Posty: 2234
Rejestracja: śr 15:18, 20 sie 2014
Lokalizacja: Łódź - MOJE miasto

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: Mat »

W 7000 i 7700 nie ma automatycznego sterowania ogrzewaniem :). To kierowca je włącza lub wyłącza. Fakt, że zdarza się, że w części 7000 ogrzewanie chodzi niezależnie od ustawień, wtedy zakręca się zawór i jest wersja letnia :).
Mateusz

EA-1 8-)
Awatar użytkownika
prof_klos
Megagaduła
Posty: 3415
Rejestracja: czw 23:10, 21 gru 2006
Lokalizacja: Pabianice | Piaski

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: prof_klos »

Wygląda na to, że przy modernizacji M8C na M8CN zlikwidowano nie tylko automatyczne załączanie się ogrzewania przy zadanej temperaturze, ale także automatyczny załącznik oświetlenia przedziału pasażerskiego przy żądanym natężeniu światła. Widać co za wiele sprawnej, 30-letniej elektroniki, to przerasta serwis MPK, wszakże wszelkie rozwiązania zaczerpnięte z KonStala 805Na są najwspanialsze...
Wszystko co dobre skończyło się w 2008 roku...
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: px33 »

To kierowca je włącza lub wyłącza.
No jakaś opcja wyłączenia ogrzewania/klimatyzacji jest wszędzie, bardziej pytałem o to, czy jak ogrzewanie jest włączone przez kierowcę to grzeje cały czas czy tylko tak, żeby osiągnąć zadaną temperaturę (jak w całej "zielonej" grupie)?
Awatar użytkownika
Mat
Megagaduła
Posty: 2234
Rejestracja: śr 15:18, 20 sie 2014
Lokalizacja: Łódź - MOJE miasto

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: Mat »

W 7000 tak tak na prawdę zależy od opcji sterownika. W większości wozów nie ma takiej opcji. Ale z tego co kojarzę np. w wozach na 12xx są inne steroniki i tam chyba ustawiasz moc i temperaturę.
Mateusz

EA-1 8-)
Kuba
Administrator
Posty: 3671
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: Kuba »

Nie wiem jak to jest w Swingach, ale w piątek i dzisiaj było chłodno w pojeździe (tak jakby jakiś nawiew był włączony).

Natomiast ostatnio w którymś Mercedesie Conecto było włączone ogrzewanie, ale okna nie były poblokowane. Ludziom musiało być za ciepło, bo było bardzo dużo okien pootwieranych.
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
kuba_bed
Gaduła
Posty: 1622
Rejestracja: sob 11:34, 21 sie 2010
Lokalizacja: Rzgów

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: kuba_bed »

Ogólnie zastanawiam się kto po okresie zimowym blokował okna? Kilka tygodni temu jadąc autobusem było tak gorąco, że ja myślałem że ducha wyzionę a co dopiero starsi ode mnie ludzie. Żadnego okna nie dało rady otworzyć, po prostu żadnego a kierowca jedynie wyłączył jakiś nadmuch i otworzył "włazy" :P
Kpc21
Weteran
Posty: 7365
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: Kpc21 »

Nie trzeba było poprosić kierowcy o odblokowanie okien?
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
ZEA1-7700
Bywalec
Posty: 154
Rejestracja: pn 00:23, 19 sty 2015
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: ZEA1-7700 »

W Volvo 7000 i 7700 nie ma żadnego sterowania temperaturą. Jest odkręcony kranik na duży obieg - grzeją kaloryferki, jest zakręcony - nie grzeją. Te sterowniki w 12XX były przygotowane na klimatyzację. Tam można ustawić tylko prędkość nawiewu w kabinie lub zmienić na szybę. A i tak czasem z nimi jest więcej szkody niż pożytku - np. przy wyłączonym nawiewie i tak leci gorące powietrze, co jest strasznie upierdliwe podczas cieplejszych dni.
Awatar użytkownika
STUDI
Gaduła
Posty: 1891
Rejestracja: wt 12:22, 25 cze 2013

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: STUDI »

prof_klos pisze:Wygląda na to, że przy modernizacji M8C na M8CN zlikwidowano nie tylko automatyczne załączanie się ogrzewania przy zadanej temperaturze, ale także automatyczny załącznik oświetlenia przedziału pasażerskiego przy żądanym natężeniu światła. Widać co za wiele sprawnej, 30-letniej elektroniki, to przerasta serwis MPK, wszakże wszelkie rozwiązania zaczerpnięte z KonStala 805Na są najwspanialsze...
Jakiej elektroniki? Kontrola temperatury - termostat z kapilarą kosztujący około 30 PLN netto w detalu - http://www.apar.pl/termostaty.html.
Ale OK coś nieco "poważniejszego" jak np. to: http://www.fif.com.pl/produkt/58/881
Natężenie światła - leży po hurtowniach pełno prostych czujników zmierzchowych: http://www.fif.com.pl/lista_produktow/23
To są grosze w porównaniu ile miesięcznie traci się na stojącym bezczynnie na pętlach taborze, na brygadzie posiłkowej itd. No ale trzeba zarządzać firmą a nie mieć etat prezesa.
Ostatnio zmieniony wt 15:23, 25 kwie 2017 przez STUDI, łącznie zmieniany 2 razy.
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: px33 »

Albo wystarczyło po prostu z powrotem zamontować to, co już było, skoro działało.
Awatar użytkownika
STUDI
Gaduła
Posty: 1891
Rejestracja: wt 12:22, 25 cze 2013

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: STUDI »

px33 pisze:Albo wystarczyło po prostu z powrotem zamontować to, co już było, skoro działało.
Ale pewnie zapomnieli zanotować jak kableki podłączyć, lub kartkę z bazgrołami zgubili. :mrgreen:
kuba_bed
Gaduła
Posty: 1622
Rejestracja: sob 11:34, 21 sie 2010
Lokalizacja: Rzgów

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: kuba_bed »

Kpc21 pisze:Nie trzeba było poprosić kierowcy o odblokowanie okien?
A myślisz, że taki chętny byłby, żeby przejść się po całym autobusie? To znaczy ogólnie to możliwe, ale wątpiłem mocno w takie rozwiązanie. Pytanie po co ktoś to zablokował?
Awatar użytkownika
Mat
Megagaduła
Posty: 2234
Rejestracja: śr 15:18, 20 sie 2014
Lokalizacja: Łódź - MOJE miasto

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: Mat »

Bo latem albo zimą zwraca się przy okazji na to uwagę by było zablokowane, gdy chodzi ogrzewanie lub klima. W okresie przejściowym, gdzie otwarte okno byłoby najlepszym sposobem wentylacji zapomina się o tym.
Mateusz

EA-1 8-)
kurasov1965m

Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: kurasov1965m »

Jadac 69 twierdze, ze jest zimno bo nagrzewnice nie daja rady, ale jadac tramwajem to juz dramat jest... ;/ Temperatura wynosi -10 stopni na zewnatrz i wewnatrz rowniez ;/ Az rurki trzymac sie nie chce.
Z czego wynika brak ogrzewania tramow? Nie jest wlaczane czy po prostu nie jest sprawne?
Jordi
Megagaduła
Posty: 2037
Rejestracja: pt 00:41, 15 cze 2012

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: Jordi »

Dziś rano w 62 (Mastero 2512) było włączone ogrzewanie. Aż musiałem kurtkę zdjąć tak ciepło :)
kuba_łódź
Gaduła
Posty: 1474
Rejestracja: pn 15:27, 10 sie 2015
Lokalizacja: Łódź-Andrzejów

Re: Ogrzewanie i klimatyzacja

Post autor: kuba_łódź »

1308 na 82A grzeje jak w środku zimy, pewnie czynnik chlodzacy idzie do grzejników.
ODPOWIEDZ