Informacja pasażerska

Rozmowy na temat łódzkiej komunikacji.
Adamix
Gaduła
Posty: 1829
Rejestracja: sob 17:58, 10 sty 2009
Lokalizacja: Łódź-Chojny

Informacja pasażerska

Post autor: Adamix »

Nie znalazłem podobnego tematu na forum, a wydaje mi się potrzebny, więc zakładam.

Chciałbym tu zbierać Wasze sugestie, propozycje i obserwacje dotyczące informacji pasażerskiej w naszym MPK. Chodzi o wszystko co się na nią składa: oznaczenie pojazdów, mapki, rozkłady, komunikaty, stronę www.


Na początek kilka własnych obserwacji:

1. otablicowanie
- w tramwaju linii 6 stara "choinka", z uwzględnionym przystankiem pl. Reymonta
- brak objazdowych "choinek" (na początku remontu, również zaobserwowane w "5")
- generalnie całe oznaczenie linii przesiadkowych na "choinkach" - rozumiem, że tablic jest bardzo dużo i "u nas się nie da" aktualizować na bieżąco, ale po co wprowadzać zamęt i okłamywać pasażerów. Jeśli mają być to nierzetelne informacje, może warto z nich zrezygnować? Kto wie gdzie i w co się przesiąść i tak z nich nie skorzysta, a kto nie wie, zostanie wprowadzony w błąd.
- bardzo częsty brak tylnej tablicy w tramwajach. Również wcześnie rano, nie wiem czy tak szybko są kradzione, czy po prostu już bez nich składy wyjeżdżają z zajezdni)
- przy objeździe gdzie zmieniona jest tylko jedna krańcówka, na czerwono zaznaczone są obydwie (teraz np. w 14, 15)

2. schematy
- w wagonie 3635 (linia 6, a więc sztandarowy ŁTR) schemat linii tramwajowych z 2001 r., z zaznaczonymi 41 i 45,46 jeżdżącymi do Północnej.
Generalnie schematy te są często nieaktualne (i nie chodzi mi tylko o aktualne i krótkotrwałe objazdy), więc zamiast pomagać tylko wprowadzają w błąd.

3. Zapowiedzi głosowe
- informacja głosowa w objazdowej "5": "linia nr 5, kierunek Szczecińska" (jakieś 2 tygodnie odkąd linia jeździ na Wycieczkową)
- różnice w nazwach przystanku w "gadaczce", na wyświetlaczu i ta bocznej tablicy. Przykład: Piotrkowska-Tymienieckiego/Skorupki/Pl. Katedralny. Turysta nie musi wiedzieć, że to wszystko oznacza to samo miejsce.

4. Przystanki
- na autobusowym Rzgowska-Kurczaki, kier. centrum, od kilku miesięcy wiszą dwa rozkłady linii 68, nieznacznie się od siebie różniące. Oczywiście po dacie można poznać który jest "świeższy", ale czy rolą pasażera jest wyszukiwanie rozkładów i zgadywanie który obowiązuje?
- naklejki z numerami linii odjeżdżającymi z danego przystanku bardzo często nieaktualne lub nieprawdziwe. Było już o tym na forum, np. 43 na Żeromskiego-Mickiewicza.


Sporo tego jest, a większość można by niewielkim kosztem naprawić, gdyby komuś zechciało się za to zabrać. Może potrzeba akcji w stylu GPO, bo osoby biorące za takie działania grubą kasę palcem nie kiwną.
igor
Sympatyk forum
Posty: 505
Rejestracja: pt 14:22, 01 maja 2009

Post autor: igor »

Co do schematów powinni poprawić schemat autobusowy bo to jest jakaś paranoja!
MKMLODZ
Sympatyk forum
Posty: 842
Rejestracja: wt 13:27, 01 lip 2008
Lokalizacja: Żubardź / Limanka :)

Post autor: MKMLODZ »

Co do linii na wiatach - u mnie jest ABSOLUTNY kwiatek. Otóż na przystanku Hipoteczna x Limanowskiego w kierunku Pl. Barlickiego zamiast 73 79 mamy 73 89. Linia 89 tamtędy jeździła, ale dziesięć (!) lat temu!
Adamix
Gaduła
Posty: 1829
Rejestracja: sob 17:58, 10 sty 2009
Lokalizacja: Łódź-Chojny

Post autor: Adamix »

http://gtlodz.eu/img20328.htm
(mam nadzieję, że wstawienie linka nie jest łamaniem praw autorskich Obrazek )
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

Jasne że nie, zresztą zachęcam do takiego linkowania:
Obrazek
(kod jest w ramce pod zdjęciem)
KMST197
Gaduła
Posty: 1010
Rejestracja: sob 07:53, 03 lis 2007

Post autor: KMST197 »

szymaxxx pisze:Co do linii na wiatach - u mnie jest ABSOLUTNY kwiatek. Otóż na przystanku Hipoteczna x Limanowskiego w kierunku Pl. Barlickiego zamiast 73 79 mamy 73 89. Linia 89 tamtędy jeździła, ale dziesięć (!) lat temu!

Plus jeszcze zaklejona naklejka 157 :D
o3r
Fan forum
Posty: 3605
Rejestracja: ndz 22:12, 01 lip 2007
Lokalizacja: Łódź Śródmieście

Post autor: o3r »

No to chyba dobrze, że zaklejona?
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Re: Informacja pasażerska MPK

Post autor: Kazik »

Adamix pisze:bo osoby biorące za takie działania grubą kasę palcem nie kiwną.
Muszę przyznać, że takie hasła na wstępie mnie zniechęcają do współpracy. Chyba że napiszesz kto (stanowisko, nie personalia) i dokładnie ile.
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Kazik, łącznie zmieniany 1 raz.
Adamix
Gaduła
Posty: 1829
Rejestracja: sob 17:58, 10 sty 2009
Lokalizacja: Łódź-Chojny

Re: Informacja pasażerska MPK

Post autor: Adamix »

Chyba faktycznie tekst był zbyt emocjonalny, nie miałem konkretnej osoby na myśli. Sądzę jednak, że w tak dużej firmie, jak MPK, powinni być ludzie albo wydzielony pion za takie sprawy odpowiedzialny.

Zachęcam więc do wpisywania tego typu przypadków, podobnie jak usterek czy błędów na wyświetlaczach. Wbrew pozorom fora to również źródła informacji dla różnych służb, więc może ktoś z tego skorzysta i poprawi. By żyło się lepiej... Obrazek
Kazik
Megagaduła
Posty: 2926
Rejestracja: pt 12:09, 09 cze 2006
Lokalizacja: miasto Łódź

Post autor: Kazik »

OK, w każdym razie też uważam że obecna sytuacja jest daleka od ideału.
Adamix
Gaduła
Posty: 1829
Rejestracja: sob 17:58, 10 sty 2009
Lokalizacja: Łódź-Chojny

Post autor: Adamix »

http://gtlodz.eu/img20379.htm

w takich sytuacjach myślę, że wyświetlacze powinny być wyłączane (o ile się da wyłączyć tylko przedni np.)
Nie każdy użytkownik KM musi wiedzieć, że nr 5 to tramwaj, więc autobus jedzie na Z5.
igor
Sympatyk forum
Posty: 505
Rejestracja: pt 14:22, 01 maja 2009

Post autor: igor »

Od wczoraj wiadomo, że linie 55 i 55A po jutrze będą miały zmienione trasy. Na stronie MPK informacja jest ale na przystankach ciągle ich nie ma. Są tylko stare informacje, że od 8 lipca w związku z budową na Radwańskiej i tak dalej.. Cóż.. Dziwię się, że tak długo wywieszają te informacje mimo, że to tylko jedna linia.. Rozumiem gdyby mieli obwiesić całe miasto ale jedna linia??

M-C.. Sorry.. Rany ja muszę się opanować Obrazek Obrazek Proszę o skasowania tego mojego posta
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez igor, łącznie zmieniany 2 razy.
M.C.
Gaduła
Posty: 1958
Rejestracja: sob 16:08, 01 gru 2007

Post autor: M.C. »

Naprawdę jesteś tak "niekumaty", czy tylko udajesz?
Jaka jedna linia? Sam wrzucałeś info o zmianach tras i widziałeś ile to linii (a co za tym idzie - ile nowych tabliczek), więc można rzec, że mają do obwieszenia prawie całe miasto.
Adamix
Gaduła
Posty: 1829
Rejestracja: sob 17:58, 10 sty 2009
Lokalizacja: Łódź-Chojny

Post autor: Adamix »

W związku że planowane są zmiany dla tak wielu linii, powinny być mapki objazdowe, całościowe komunikaty w taborze, informacje o zmianach w telewizorach pokładowych (tam gdzie są).

Dobrym pomysłem był też Korkociąg, który powinien być rozdawany pasażerom MPK na przystankach lub w pojazdach.

edit:
zmiany już pojutrze, a rozkładów wciąż nie ma... To akurat nie problem, ale mylące jest, że na stronie przy komunikatach pojawiły się linki do rozkładów, wydawałoby się nowych, ale odsyłają one do rozkładów z... czerwca Obrazek
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez Adamix, łącznie zmieniany 1 raz.
MNK
Megagaduła
Posty: 3254
Rejestracja: wt 16:18, 20 lut 2007
Lokalizacja: C.Z.M.P.
Kontakt:

Post autor: MNK »

Ostatnio jadąc "6" bodajże wagonem 1834 "choinka" informowała o przystanku przy Pl. Reymonta...
Adamix
Gaduła
Posty: 1829
Rejestracja: sob 17:58, 10 sty 2009
Lokalizacja: Łódź-Chojny

Post autor: Adamix »

Ciekaw jestem czy z racji otwarcia pętli Ikea, tablice świetlne na przystankach pokazują właściwy kierunek dla 11, czy nadal Chocianowice.

Na marginesie, widzę, że wolicie pisać o informacji pasażerskiej w osobnych tematach, zakładając ten chciałem wszystkie te dane zebrać w jednym miejscu, ale chyba się nie przyjęło...
px33
Weteran
Posty: 5841
Rejestracja: śr 19:20, 07 mar 2007

Post autor: px33 »

Ciekaw jestem czy z racji otwarcia pętli Ikea, tablice świetlne na przystankach pokazują właściwy kierunek dla 11, czy nadal Chocianowice.
O dziwo, właściwy.
Adamix
Gaduła
Posty: 1829
Rejestracja: sob 17:58, 10 sty 2009
Lokalizacja: Łódź-Chojny

Post autor: Adamix »

No, no... Super. Wreszcie potrafili ustawić na czas. Pogratulować i oby tak dalej Obrazek
wojtek_kowalski
Czasem wpada
Posty: 98
Rejestracja: pt 15:31, 25 lip 2008
Lokalizacja: Ksawerów

Post autor: wojtek_kowalski »

Niestety tablice w 11-tkach nadal są z trasą Chocianowice - Helenówek...
Mariusz J.
Stały bywalec
Posty: 415
Rejestracja: śr 12:22, 29 paź 2008
Lokalizacja: Aleksandrów

Post autor: Mariusz J. »

Za trudno widocznie zrobić naklejkę i na Chocianowice nakleić IKEA. To tak zwana trudność obiektywna Obrazek. Ale to typowe u nas. Na 78 mimo iż od wielu lat juz do Aleksandrowa jeździ, wciąż zapowiedź przystanków to cos co można spotkac w nielicznych wozach i to na zasadzie...Następny przystanek: "cisza" ding dong Południowa.
ODPOWIEDZ