Cityrunnery

Jelcz, czy Volvo? To najlepsze miejsce dla tematów tego typu.
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Cityrunnery

Post autor: liszek »

Czy twoim zdaniem kupno cityrunnerow bylo dobra decyzja czy chybiona?Przciez mozna bylo kupic niskopdlogowe tramwaje polskiej takie jak w warszawie,co prawda nie sa takie nowoczesne ale mozna ich bylo kupic przeszlo 2 razy wiecej

23 Cze 2005 10:05 am
Ostatnio zmieniony ndz 07:28, 07 lut 2106 przez liszek, łącznie zmieniany 1 raz.
morton
Megagaduła
Posty: 2988
Rejestracja: wt 07:16, 12 lip 2005
Lokalizacja: Łódź - Dąbrowa

Post autor: morton »

Moim zdaniem kupno citkow to byl zly pomysl. sa one moze ladne ale strasznie drogie. liszek ma racje trzeba popierac rodzima produkcje. poza tym citki maja jedna duza wade, np. nie pojada przez Rydza-Smiglego i podobnych torowiskach w zly stanie. a na dodatek MPK aby splacic dlug wysyla czesc z nich za granice, wiec po Lodzi jezdzi ich malo ....

23 Cze 2005 09:00 pm
Aleksej

Post autor: Aleksej »

Widze ze ze znajomosci tematu tutaj jest krucho. Moze pamietacie ze Alstom-Konstal oferowal Lodzi wagony 116Nd (a w sumie Citadis 100) jezdza one w GOPie, jednak byly drozsze,mniej pojemne oraz gorzej wykonane (wystarczy porownac fotki). A 116Na jezdzace w Wa-wie to jedno z najwiekszych pomylek jakie w zyciu widzialem. Produkt tramwajopodobny a nie tramwaj. Cos jak tramwajowy gniocik.

A co do torowisk, Cityrunner od poczatku mial jezdzic na trasie W-Z i ona zostala dostosowana do jego potrzeb (niestety tylko czesciowo, z powodow typowo politycznych), wiec to ze nie pojedzie po Smiglego-Rydza to nie argument. Zreszta inne nawoczesne wagony tez by po Smieglego-Rydza nie przejechaly.

A co do kosztow, to nie wiem czy 7 mln zl za nawoczesny wagon to duzo. Combino sa drozsze a Citadisy 300 maja podobna cene. 116Nd sa troszke tansze (6 mln zl), podobnie jak NGT-6.

Zreszta juz nawet w UML i MPK nagonka na Citki ustala, a na LTRze jest wielce prawdopodobne ze pojawia sie 40 m. Cityrunnery.

Pozdrawiam,
Aleksej

P.S.
Cityrunnery byly skladane w Lodzi, dzieki temu Bombardier wyremontowal hale na Tramwajowej i zalozyl nawoczesny osprzet, oraz pracownicy mogli zapoznac sie z wagonami od podszewki.
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Post autor: liszek »

Więc jesteś za czy przeciw bo nie wiem ?? Moim zdaniem to była pomyłka a tekst urzedu miasta, że ''nas nie stać na tanie tramwaje'' niech sobie dla siebie zachowają
Aleksej

Post autor: Aleksej »

No raczej jestem za Cityrunnerami. Mozna to wywnioskowac.

I widze ze znowu sa pewne nieporozumienia. Po pierwsz wagony kupilo MPK a nie UML. Po drugie przetarg byl bardzo dobrze zorganizowany, protesty Alstomu zostaly odrzucone przez sad. Po trzecie o wyborze danego wagonu decydowaly scisle okreslone kryteria. A konkretnie 58 roznych wytycznych, ktore byly punktowane w zaleznosci od waznosci. Cena byla glownym kryterium, ale nie podstawowym (30% ogolnej oceny). Wygral Cityrunner, mimo iz potem Alstom obnizyl cene za swoje Citadisy (ktore poczatkowo byly drozsze od Cityrunnerow!). I tak przegral Alstom.

Pamietaj ze byly inne realia, po pierwsze oplaty za wozokilometry wynosily 5,50 zl, a nie 4,07 jak teraz. MPK robilo duzo zakupow (autobusy) i przyszedl czas na tramwaje. Miasto zgodnie z obietnicami mialo dokonczyc remont na trasie W-Z i zamontowac wzbudzana sygnalizacje. Od 1990 roku od pierwszych wyborow samorzadowych w Lodzi MPK bylo kierowane przez Rydeckiego, nawet po zmianach wladzy nikt go nie zwalnial i kazdy go uwazal za swietnego fachowca. Nagle przyszedl Kropiwnicki, nie spodobal mu sie Cityrunner i postanowil wykazac sie swoja inteligencja. Zwolnil bez powodu Rydeckiego, prezesem MPK zostal Dziwisz. Obnizyl oplaty za wozokilometr, a Dziwisz nic nie zmienil w MPK, dzieki temu w ciagu 6 miesiecy dlug MPK powiekszyl sie o polowe, mimo ze nic nie kupowano (15 Volvo 7000 bylo zakontraktowane wczesniej). Przyszedl Wasowicz, calkiem niezly ekonomista, tylko niestety jego drakonskie ciecia doprowadzaja tabor do rozkladu.

A wystarczyloby porozumiec sie z Rydeckim, wprowadzic program restrukturacyjny, rozlozony na 2 lata, aby stopniowo obnizac koszty dzialalnosci spolki. No ale coz czasami chec odegrania sie jest wazniejsza niz dobro miasta i pasazerow.

A co do samego hasla ''nas nie stać na tanie tramwaje'' to bys sie zdziwil ile w tym prawdy. Pojedz do GOPu czy do Wa-wy i popytaj sie o wagony 116N i 116Nd. Wagony 116Nd wcale nie sa wiele tansze od Cityrunnerow (okolo 6 mln zl. za sztuke), ale zato jakie awaryjne! Wracaly juz kilkukrotnie do producenta na naprawy i wymiane aparatury. Po dwoch latach wagony zaczely...rdzewiec, wrocily do fabryki po poprawe warstwy antykorozyjnej.

Nie mowiac juz o 116N, ktore czesto lubia sobie robic wyprawe z Wa-wy do Chorzowa na naprawy. Pragne przypomniec ze Gdanskie 114stki byly w naprawie w.... MPK Lodz.

Porownaj sobie jazde np. w Jelczu M121MB do jazdy i wygody dla pasazera w Volvo 7000, Mercedesie Citaro, Solarisie U12 czy Manie NL223. Jelcz to cos jak Konstal Alstom a reszta busow to Cityrunner.

I ostatnia sprawa, to ze Cityrunnery juz tyle jezdza u nas, po W-Zetce i swego czasu po 12stce to tylko dobrze swiadczy o tych wagonach. Inne juz dawno by sie rozsypaly na tych torowiskach!

A co do patriotyzmu, to Alstom to nie jest polska firma Obrazek Duzo czesci do Cityrunnerow zrobily lodzkie firmy (np. Enika - przetwornice), mamy nawoczesna hale remontowa na Tramwajowej, ktorej by nie bylo i montownie Cityrunnerow, dzieki czemu zaoszczedzilismy okolo 20% na wagonach.

Zreszta jak narazie tylko dwa miasto w Polsce nie mialy wiekszych problemow ze swoimi nowymi niskopodlogowymi tramwajami. To Krakow i Lodz (tak tak, zadne z uszkodzen nie wynikalo z wady wagonu, tylko probleme sa torowiska, Bombardier wzmacnia konstrukcje aby nic sie nie dzialo na naszych torowiskach - nikt nie mogl przewidziec ze Citki wogole przejada tyle po wuzetce). I oba miasta maja wagony z .... Bombardiera.

Siemens ma wielkie problemy z Combino, wczesniej z Tatrami, Wa-wa, Gdansk i GOP narzekaja na Alstomowskie produkty. Ciekawe jak wypadnie Skoda we Wroclawiu.

Pozdrawiam,
Aleksej
liszek
Sympatyk forum
Posty: 510
Rejestracja: wt 07:19, 12 lip 2005
Lokalizacja: Wiśniowa Góra-Łódź-Sieradz
Kontakt:

Post autor: liszek »

Widze, że masz bardzo dużo do opowiedzenia cieszy mnie to bo jest narazie nas tutaj mało. Jak bys mógł to zarejestruj sie będziemy mogli mieć miedzy sobą kontakt. Tak wogóle to ja do citków nic nie mam ale twierdze ze nasze torowiska są dla nich niestety nie za dobrej jakosci. To są bardzo dobre tramwaje ale jeszcze nie dla nas... Nie lubisz chyba jelcza ale chcialbym zauważyc , że volvo albo citaro ulegają szybciej defoktm nadwozia niz jelcze. Zgadzam sie komfort jazdy jest niższy ale bez przesady nie jest tak źle. Autobusem miejskim jedziemy max ok 50 minut a nie kilka godzin. Moim zdaniem w gniotach powinni zmienic fotele bo są beznadziejne . Jechałem jelczem linią 70 M181MB z wymienionymi na wygodne fotele i jazda jest milsza.
szymon5444
Gaduła
Posty: 1246
Rejestracja: wt 07:20, 12 lip 2005
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: szymon5444 »

O ile mi wiadomo, to wagony z Warszawy trafiały do producenta po dość poważnych wypadkach, jeśli po awariach, to tylko dlatego, że mechanicy warszawscy nie umieli sobie z tym poradzić. Zresztą wagony były na gwarancji więc ZTM-TW nic na tym nie traciło.
Jestem dumny z tego, że mogłem być motorniczym Zajezdni Dąbrowskiego.
dziki
Sympatyk forum
Posty: 601
Rejestracja: czw 12:54, 21 lip 2005
Lokalizacja:

Post autor: dziki »

szymon5444 pisze:O ile mi wiadomo, to wagony z Warszawy trafiały do producenta po dość poważnych wypadkach, jeśli po awariach, to tylko dlatego, że mechanicy warszawscy nie umieli sobie z tym poradzić. Zresztą wagony były na gwarancji więc ZTM-TW nic na tym nie traciło.

Wątpie czy wymiana wózków które się same z siebie zacierały jest winą złej obsługi...wada fabryczna...następną wadą były problemy z przegubami...blokowały się i tyle...
szymon5444
Gaduła
Posty: 1246
Rejestracja: wt 07:20, 12 lip 2005
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: szymon5444 »

Chyba że tak. Ale wolałbym 116ND lub Citadisy Katowickie niż Cityrunnery.
Jestem dumny z tego, że mogłem być motorniczym Zajezdni Dąbrowskiego.
Marcin
Gaduła
Posty: 1791
Rejestracja: pn 20:10, 11 lip 2005

Post autor: Marcin »

Które a podobną cenęrozleciałyby się 3 razy szybciej. Obrazek Ja uważam zakup Cityrunnerów jeśli chodzi o wybór Citki vs. 11+6 Nd za bardzo dobrą decyzję. Cena dużo się nie różniła, a jakość znacznie. A jeszcze chętniej od Citków zobaczyłbym w Łodzi Bombardiera NGT6. Obrazek Strasznie mi się podobają, a i krakowianie na nie nie narzekają. Obrazek
szymon5444
Gaduła
Posty: 1246
Rejestracja: wt 07:20, 12 lip 2005
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: szymon5444 »

O właśnie NGT6D, też są świetne, bardzo mi się podobają.
Jestem dumny z tego, że mogłem być motorniczym Zajezdni Dąbrowskiego.
mch
Sympatyk forum
Posty: 645
Rejestracja: pt 20:45, 31 mar 2006
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mch »

Oczywiście ZA. Bo przy tej cenie był to najlepszy z możliwych wyborów.

A wyroby z Chorzowa - out. Nie ta jakość, nie te stadardy, nie ta wytrzymałość. Konstal zaspał i teraz obudził się z ręka w nocniku. Za to myślą w PESIE. Zobaczymy co w praktyce zaoferują, bo wizualnie konstrukcja wygląda na wzorowaną na sprawdzonych zachodniach wagonach, np. Cityrunnerze własnie.
SZAUTER
Gaduła
Posty: 1643
Rejestracja: wt 01:00, 12 lip 2005

Post autor: SZAUTER »

Cityrunner jest dobrym tramwajem pod warunkiem że jest eksploatowany na dobrych torowiskach. jeżeli takie będa na ŁTR to jestem za nimi. Ale na trasie 10 to chwilowo nie powinny jeździć lecz zrobić porządny remont niektórych odcinków i dopiero je wypuścić.
Aleksej
Sympatyk forum
Posty: 791
Rejestracja: wt 11:43, 19 lip 2005

Post autor: Aleksej »

Na szczescie w tym roku na W-Zetce zrobia dwa duze odcinki, i w sumie zostanie tylko odcinek od Piotrkowskiej do Kilinskiego do zrobienia i skrzyzowanie marszalkow.

Aleksej
polska

Post autor: polska »

i na Retkinii kawałek .
Polecam przejechać się między Przystankiem Armii Krajowej a Retkińską w stronę Centrum. Tam tory są zapadnięte i jak się przejeżdza to raz w jedną przechyla a raz w drugą Obrazek . Zaczyna się już od przejechania ulicy i ciągnie się do kładki. Tamten odcinek też się nadaje do wymiany w końcu coś się urwie w Citku.
rkplodz
Fan forum
Posty: 3520
Rejestracja: pn 20:59, 11 lip 2005
Lokalizacja: z miasta Łodzi się wywodzi
Kontakt:

Post autor: rkplodz »

Szymon, a jechałeś 116Nd? bo ja tak i wolę CR Obrazek
kosin

Post autor: kosin »

Cityrunnery to bardzo dobre tramwaje no i w pełni niskopodłogowe. Ciekawe jak sprawdzą sie te PESY. Poza tym mogliby wyremontować ul. Mickiewicza od Włókniarzy do Kościuszki bez wyremontowanego wcześniej krótkiego odcinka(nie wspominając już o systemie pierwszeństwa przejazdu dla tramwaju) i byłoby nieźle.
SEC
Weteran
Posty: 6980
Rejestracja: sob 14:28, 01 lip 2006

Post autor: SEC »

Te Pesy podobno są ciasne i głośne i poznański szybki tramwaj przy tym to luksus.
ukalo
Fan forum
Posty: 4040
Rejestracja: pt 12:36, 25 lis 2005

Post autor: ukalo »

A jaki to jest?
Myszon
Stały bywalec
Posty: 291
Rejestracja: pt 16:55, 21 lip 2006
Lokalizacja: Hollyłódź
Kontakt:

Post autor: Myszon »

Adrian pisze:Te Pesy podobno są ciasne i głośne (...)

Podobno. A ja mówię: pożyjemy, zobaczymy :D
ODPOWIEDZ