Przewozy szkolne

Rozmowy, dotyczące funkcjonowania transportu zbiorowego w okolicach Łodzi.
Kpc21
Weteran
Posty: 6927
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Przewozy szkolne

Post autor: Kpc21 »

W wielu miejscach, w których od wielu lat (a czasem nawet... jeszcze nigdy) nie pojawił się liniowy autobus, pewna forma transportu zbiorowego funkcjonuje – autobusy szkolne. Mimo, że to przewozy zamknięte, pewnie zdarzają się przypadki, w których zdesperowani mieszkańcy (szczególnie np. starsi) także z nich korzystają – oczywiście na czarno – w celu dojazdu do miasta, no bo innej komunikacji nie ma. Zdarzają się też chlubne, lecz rzadkie przypadki gmin, które zamiast przewozów szkolnych uruchamiają – w godzinach odpowiadających dzieciom dojeżdżającym do szkół – kursy ogólnodostępne.

Chyba mało która gmina takie przewozy obsługuje własnym taborem – w zdecydowanej większości przypadków gminy zlecają je miejscowym przewoźnikom. Kiedyś najczęściej były to PKS-y, dziś coraz częściej, z uwagi na postępującą likwidację PKS-ów, są to przewoźnicy prywatni.

Od września takich przewozów będzie najprawdopodobniej mniej, niż dotychczas – ze względu na likwidację gimnazjów (większość gmin nie prowadziła na terenach wiejskich gimnazjów w osobnych budynkach, lecz były one połączone z podstawówkami – jednak zdarzały się przypadki gmin, w których było np. kilka podstawówek w różnych wsiach, a gimnazjum tylko jedno w centralnej miejscowości) – mimo wszystko jednak dowozy do podstawówek nadal funkcjonują. Poza tym, jeśli się nie mylę, obecne prawo pozwala też na system, w którym w szkole wiejskiej działać będzie tylko kilka młodszych klas podstawówek, a uczniowie klas starszych dojeżdżają do większej szkoły (podobny system z tzw. szkołami zbiorczymi funkcjonował dosyć powszechnie w latach 70.).

W przypadku przewozów szkolnych prawo wymaga zapewnienia uczniom opieki podczas dowozu (w przypadku przewozów ogólnodostępnych nie jest to konieczne, choć z oczywistych przyczyn niektóre gminy mogą się na to mimo wszystko decydować). Czasem do opieki nad uczniami gminy delegują pracowników szkół, czasem wymagane jest zapewnienie takiej opieki ze strony przewoźnika.

Ten rynek wygląda całkiem ciekawie, opiszę więc, jak potoczyły się przetargi w moich rejonach.

1. Gmina Głowno (wiejska) – https://www.bip.gmina-glowno.pl/redir,p ... iczneID=56
Wymagania – 4 autobusy: 1 minimum 55 miejsc, 1 minimum 61 miejsc, 2 minimum 50 miejsc (pewnie wymagają one z liczby uczniów), pojazdy nie starsze, niż 15 lat.
Przewoźnik ma zapewnić opiekunów dla uczniów.
4 trasy, po 2 kursy poranne i 1-3 popołudniowych. Oprócz szkół wiejskich komunikacja ma obsłużyć szkołę specjalną w Głownie (zapewne na podstawie jakiegoś porozumienia z powiatem, bo to powiat odpowiada za prowadzenie szkół specjalnych).
Wpadły dwie oferty:
1) SK-Trans Krzysztof Sadowski (ze Szczawina) – 708 284,74 zł brutto
2) PKS Skierniewice – 621 485,14 zł brutto
Wygrał PKS Skierniewice. Czyli nic się nie zmienia – dotychczas tę komunikację obsługiwał także PKS Skierniewice, i tak jest chyba od dosyć dawna – choć pamiętam rok szkolny, w którym tę komunikację obsługiwała... firma Tok-Gaz z Rząśni. Setrami i jedną H9.

2. Gmina Dmosin – https://bip.dmosin.pl/wiadomosci/3/wiad ... hwy_w_dmos
Zamówienie podzielone na dwie części.
Wymagania – 2 pojazdy po 24 miejsca siedzące na każdą część.
Opieka nad dziećmi po stronie zamawiającego.
Część pierwsza zamówienia to obsługa szkoły w Dmosinie – 3 kursy dowozowe i 4 odwozowe, natomiast część druga to obsługa szkół w Dmosinie i Kołacinie – 4 kursy dowozowe i 3 odwozowe.
Tutaj wpadły także po dwie oferty na każdą część:
– część I:
1) Krzysztof Sadowski – 3,22 zł/wkm.
2) FKF – 2,90 zł/wkm.
– część II:
1) Krzysztof Sadowski – 3,35 zł/wkm.
2) FKF – 2,70 zł/wkm.
W obu częściach wygrał FKF. Rok temu było inaczej i jedną z części obsługiwał Sadowski.

3. Gmina Stryków – nie znalazłem żadnych informacji na temat dowozu młodzieży do szkół – przypuszczam, że dowozy realizowane są ogólnodostępną komunikacją gminną. Jej sieć obejmuje praktycznie całą gminę, i o ile formuła tej komunikacji ma postać typu: jeden autobus do miasta rano i jeden powrotny po południu, to najprawdopodobniej rozkład jazdy dostosowany jest do godzin zajęć w szkołach. Komunikację gminną od kilku lat obsługuje FKF, choć były momenty, gdy obsługiwał ją Sadowski.

4. Gmina Zgierz – http://bip.gminazgierz.pl/a,53330,przet ... -i-od.html http://bip.gminazgierz.pl/a,53403,przet ... -i-od.html
Zamówienie podzielone na sześć części, dotyczących obsługi różnych miejscowości. Każda część to 1-2 kursy dowozowe i 2-3 odwozowe.
Przewoźnik ma zapewnić opiekunów dla uczniów.
Nie znalazłem żadnych wymogów co do taboru, np. jego pojemności czy wieku. Jest to dosyć ciekawe, bo co jeśli przewoźnik zaoferuje mniejszy tabor, niż jest uczniów?
W częściach I-V wpadła tylko jedna oferta, od Krzysztofa Sadowskiego:
– część I: 32 892,48 zł brutto
– część II: 78 617,09 zł brutto
– część III: 79 185,60 zł brutto
– część IV: 79 591,68 zł brutto
– część V: 73 094,40 zł brutto
W części VI (z Jedlicz do szkoły w Grotnikach) pojawiły się dwie oferty:
1) Krzysztof Sadowski – 50 544,00 zł brutto
2) City-Bus (znany z tego, że przez jakiś czas miał linę z pl. Wolności w Łodzi do Ozorkowa) – 40 435,20 zł
W pierwszych 5 częściach wygrał jedyny ofertent – Sadowski, w części VI wygrał City-Bus.

W tę środę pojawił się jednak ponownie przetarg, obejmujący dotychczasowe części od I do V. Czyżby Sadowski wycofał się ze swoją ofertą?

Inne gminy:
– gmina Aleksandrów Łódzki – trochę to dziwne, ale nie znalazłem żadnych przetargów, a zachodnia część gminy żadną komunikacją organizowaną przez gminę obsługiwana nie jest...
– gmina Brzeziny, gmina Rogów – przetarg trwa, rok temu był tylko jeden oferent: PKS Skierniewice
– gmina Nowosolna – brak przetargu na przewozy szkolne, ale pewnie nie są one konieczne z uwagi na bardzo dobrą obsługę gminy przez łódzkie MPK
– gmina Andrespol – jak wyżej, brak przetargu na przewozy szkolne, ale młodzież korzysta pewnie z komunikacji MPK (82) i komunikacji gminnej (201, 202)
– gmina Parzęczew – wpadła jedna oferta, od PKS-u Łęczyca

Wnioski – przewozy szkolne (łapie się też w to komunikacja gminna w Strykowie) na północny wschód od Łodzi zdominowane są przez dwie firmy: FKF z Łodzi i SK-Trans Krzysztof Sadowski ze Szczawina. Trochę inaczej, niż w przypadku przewozów pracowniczych, gdzie największą sieć połączeń ma chyba PKS Łęczyca, a po nim Kris-Tour.

Są też gminy, w których przewozami szkolnymi zainteresowany jest wyłącznie PKS Skierniewice – dotyczy to szczególnie okolic Brzezin.

Z kolei na północny zachód od Łodzi pewne zainteresowanie przewozami szkolnymi wykazuje też PKS Łęczyca.

Ciekawym przypadkiem jest gmina Zgierz, która mimo tego, że ma swoją komunikację gminną, uruchamia także zamknięte przewozy szkolne.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
TramMomentyStudenta
Gaduła
Posty: 1873
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017
Lokalizacja: w sezonie Ruda

Re: Przewozy szkolne

Post autor: TramMomentyStudenta »

Odniosę się tutaj do gminy Dmosin.
Nie rozumiem, co oznacza część pierwsza i część druga. Wprawdzie tamtejsze gimnazjum skończyłem sześć lat temu, ale nie rozumiem, co znaczy 3 kursy dowozowe i 4 odwozowe.
Z reguły jeździłem swoim pomarańczowym autobusem H9, i on obsługiwał z reguły na I kursie z Kołacinka-Możyc przez Kraszew do Dmosina (odjazd 6:45), po czym (7:05) jechał przez Lubowidzę, Wolę Cyrusową, Kołacinek i obsługiwał szkołę w Kołacinie, po czym wracał przez Koziołki do Dmosina i robił kilkuminutowy postój na krańcówce przy szkole (od 7:45 do 7:55 najprawdopodobniej), a następnie robił kółko przez Lubowidzę, Wolę, Kołacin chyba do tamtejszej szkoły i wracał przez Kołacinek, Nadolną, Kraszew i na około 8:35-8:40 zajeżdżał na postój przy krańcówce. Po południu były kursy: 12:50, 13:40, 14:35 i biegły z reguły tą samą trasą, co ostatni poranny kurs, tylko w odwrotnym kierunku. Pewnie to wszystko wyglądało bardziej skomplikowanie, ale tyle szczegółów pamiętam z mojego pobytu w szkole. Teraz pewnie zdarza się jeszcze kurs powrotny około 15:30 z uwagi na siódme i ósme klasy, ale - ze względu na moje studia - nie widziałem, żeby przed 16 coś blisko mojej miejscowości przejeżdżało.
Kpc21
Weteran
Posty: 6927
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Przewozy szkolne

Post autor: Kpc21 »

TramMomentyStudenta pisze:Odniosę się tutaj do gminy Dmosin.
Nie rozumiem, co oznacza część pierwsza i część druga. Wprawdzie tamtejsze gimnazjum skończyłem sześć lat temu, ale nie rozumiem, co znaczy 3 kursy dowozowe i 4 odwozowe.
To spójrz w dokumentację przetargową... Dałem nawet link. Są wskazane dokładne trasy tych kursów. Godzin nie ma – są jeszcze do ustalenia.

W ubiegłym roku, jeśli dobrze kojarzę, jedną część robił FKF, drugą Sadowski.

Część I to obsługa rejonów: Osiny, Zarębów, Szczecin, Nowostawy Dolne, Borki. Część II – oprócz jednego kursu rozpoczynającego się w zasadzie... w Głownie (Osiny przy kościele), obsługuje Nagawki, Koziołki, Kołacinek.

Trochę dziwne, że żadna z tych linii nie obsługuje północno-wschodnich rejonów gminy. A nawet tej drogi Janów-Kamień-Kraszew (swoją drogą, w którejś z tych miejscowości jest taki ciekawy bardzo mały kościółek – muszę kiedyś zobaczyć od środka) – choć tamtędy przejeżdża linia Głowno-Brzeziny, więc może to jest jakimś wytłumaczeniem. Nie ma tam młodzieży w wieku szkolnym?
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
TramMomentyStudenta
Gaduła
Posty: 1873
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017
Lokalizacja: w sezonie Ruda

Re: Przewozy szkolne

Post autor: TramMomentyStudenta »

To już wiem, o co chodzi. W tamtych rejonach dotychczas jeździły busy. Natomiast swoją trasą, wymienioną powyżej, jeździ pomarańczowy autobus, który z tego co pamiętam nie należy do konkretnego przewoźnika (to jest po prostu gminny autobus), a inną, przez Kraszew Wielki, Michałów, Dąbrowę, Teresin, Trzciankę, Kuźmy, Zawady, Ząbki, Kałęczew - jeszcze w moich czasach była to biała Setra z jakimiś tam paskami i figurami koloru ciemnoniebieskiego oraz jasnozielonego, nie wiem jak jest teraz, ale chyba też nie należy do przewoźnika.
Kpc21
Weteran
Posty: 6927
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Przewozy szkolne

Post autor: Kpc21 »

Okej – czyli wychodzi, że część przewozów szkolnych gmina obsługuje we własnym zakresie, zatrudniając po prostu kierowcę :)
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
Woronin
Bywalec
Posty: 244
Rejestracja: sob 21:07, 21 kwie 2018

Re: Przewozy szkolne

Post autor: Woronin »

Kpc21 pisze:
Wnioski – przewozy szkolne (łapie się też w to komunikacja gminna w Strykowie) na północny wschód od Łodzi zdominowane są przez dwie firmy: FKF z Łodzi i SK-Trans Krzysztof Sadowski ze Szczawina. Trochę inaczej, niż w przypadku przewozów pracowniczych, gdzie największą sieć połączeń ma chyba PKS Łęczyca, a po nim Kris-Tour.
Prędzej Bursiak ma najwięcej przewozów w rejonie Strykowa (10) podczas gdy Kris-Tour ma tylko 2.
Kpc21
Weteran
Posty: 6927
Rejestracja: śr 19:26, 16 lip 2008
Kontakt:

Re: Przewozy szkolne

Post autor: Kpc21 »

Może. Ostatnio zdecydowanie najwięcej widuję PKS-u Łęczyca.
PcForum.eu - Bo IT to nasza pasja!
format c: - najlepszy sposób na wszelkie problemy z Windowsem...
Bykom Stop (i ImageShackowi też)
TramMomentyStudenta
Gaduła
Posty: 1873
Rejestracja: sob 17:34, 24 cze 2017
Lokalizacja: w sezonie Ruda

Re: Przewozy szkolne

Post autor: TramMomentyStudenta »

Kpc21 pisze:Okej – czyli wychodzi, że część przewozów szkolnych gmina obsługuje we własnym zakresie, zatrudniając po prostu kierowcę :)
Dokładnie dwóch :)
Kuba
Administrator
Posty: 3552
Rejestracja: pn 20:49, 24 lip 2006
Lokalizacja: Łódź Widzew
Kontakt:

Re: Przewozy szkolne

Post autor: Kuba »

Co do Andrespola to jeszcze na rok szkolny 2018/2019 organizowali przetarg. W ostatnich latach wygrywała miejscowa firma "BUSS" z Andrespola.
Obrazek
Dowozili uczniów z Janówki, Justynowa, Bedonia do gimnazjum w Wiśniowej Górze. Jak na razie na kolejny rok nie ma jeszcze przetargu, ale tam jest teraz liceum, więc myślę, że może jednak coś uruchomią.

Koluszki:
Też zorganizowali przetarg, który podzielono na 9 zadań:
- zadanie 1 (na 2 autokary do 35 miejsc) - dowóz do szkół podstawowych i przedszkola w Koluszkach,
- zadanie 2 (na 1 autokar do 35 miejsc) - dowóz do szkół podstawowych w Różycy i Koluszkach,
- zadanie 3 (na 1 autokar do 30 miejsc) - dowóz do szkół podstawowych i przedszkoli w Koluszkach,
- zadanie 4 (na 2 autokary do 42 miejsc) - dowóz do szkoły podstawowej i przedszkola w Gałkowie Dużym,
- zadanie 5 (na 1 autokar do 40 miejsc) - dowóz do szkoły podstawowej w Będzelinie,
- zadanie 6 (na 2 autokary do 45 miejsc) - dowóz do szkoły podstawowej w Długiem, szkół i przedszkola w Koluszkach,
- zadania 7-9 dotyczą dowozu uczniów niepełnosprawnych do SOSW w Koluszkach.

Wyłonieni zostali następujący Wykonawcy:
- zadanie 1 i 2 - firma "Centrum Progres" Paweł Nowak z Koluszek,
- zadanie 3 - firma "Trans-Bus" Paweł Swęd z Koluszek,
- zadanie 4 i 5 - Ośrodek Szkolenia Kierowców Małgorzata Lenarczyk z Będzelina,
- zadanie 6 - unieważnione, z uwagi na fakt, iż oferty przekroczyły budżet (obecnie to zadanie jest powtórzone i trzeba czekać na wyniki),
- zadanie 7 - firma "Trans-Bus" Paweł Swęd z Koluszek,
- zadanie 8 i 9 - Ośrodek Szkolenia Kierowców Małgorzata Lenarczyk z Będzelina.


Czarnocin:
Właśnie ogłosili przetarg, którego zadaniem jest dowóz i odwóz:
1/ uczniów uczęszczających do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnocinie, w strukturze którego są – Przedszkole, Oddział Przedszkolny i Szkoła Podstawowa – w ilości 124 uczniów,
2/ uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Szynczycach z Oddziałem Przedszkolnym – w ilości 128 uczniów.
Przetarg jeszcze trwa, więc na rozstrzygnięcia trzeba poczekać. W ubiegłych latach dowozy te realizowała firma 100-Mil z Bełchatowa:
Obrazek Obrazek Obrazek


Rokiciny:
Dowożeniem objęte są dzieci, które realizują obowiązek szkolny w: Szkole Podstawowej w Rokicinach (190 dzieci), Szkole Podstawowej w Łaznowie (90 dzieci) oraz dzieci uczęszczające do Gminnego Przedszkola w Rokicinach (17 dzieci) oraz do Oddziałów Przedszkolnych w Łaznowie i Jankowie (7 dzieci).
Oferty złożyły dwie firmy: PKS Opoczno oraz OSK Małgorzata Lenarczyk. Wygrała oferta Lenarczykowej. W ostatnich latach też jej pojazdy obsługiwały te dowozy, a wcześniej jeździł tam też PKS Piotrków Trybunalski.
Obrazek Obrazek Obrazek.

Ciąg dalszy nastąpi... :wink:
Obrazek
---
"Mleko ma najszybszy transport"
ODPOWIEDZ